دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

اموزش حیواناتاموزش سگ

نحوه صحیح آموزش دستشویی به سگ

در این شکی نیست ، توله سگها دوست داشتنی هستند ، اما نگهداری از انها کار اسانی نیست زیرا انها به آموزش و معاشرت نیاز دارند. آموزش مکان دستشویی به سگ یک از ابتدایی ترین و مهم ترین اموزش هاست ما در این مقاله، برای کمک به پیش برد اهدافتان در این رابطه، چند نکته و ترفند را ذکر کرده ایم که باید هنگام آموزش به ان توجه کنید.

اول و مهمترین نکته ، به یاد داشته باشید خانه شما برای توله سگ یک محیط نا اشنا است و روزهای اول می تواند برای او استرس آور باشد. همه چیز جدید است و توله سگ شما باید به همان اندازه که برای عادت به مکان جدید – خانه ، حیاط خانه و محله – به شما و حرکات شما عادت کند. و این فقط مکانهای دیدنی نیستند که برای سگ شما مهم هستند بلکه بوها و سر و صداها نیز اهمیت دارند.

در حالی که شما باید به محض ورود به خانه اموزش محل مناسب برای دستشویی کردن را شروع کنید ، زیرا یادگیری این اموزش طول می کشد و زمان یادگیری در هر توله سگ متفاوت است.

آموزش مکان دستشویی به سگ

سه نوع سگ وجود دارد :

  • سگهایی که از بیرون رفتن در هنگام بارش برف، باران و سرد شدن هوا امتناع می کنند
  • سگهایی که می خواهند برای همیشه اطراف خود را ببویند و شما را منتظر بگذارند
  • و سگهایی که کار خود را بکار خود را بیرون از منزل به درستی انجام میدهند و به داخل می آیند (صادقانه خیلی مطمئن نیستم این دسته اصلا وجود داشته باشد).

خبر خوب این است که شما می توانید سگ خود را آموزش دهید تا از روی فرمان مانند هر مهارت آموزشی دیگر دستشویی اش را انجام دهد.

امروز قصد داریم تا مهارت هایی که لازم دارید برای رساندن حیوان خانگی تان به این سطح آموزش پذیری را بدهیم.

چه سگ بزرگ دارید چه سگ کوچک احتیاج به این دارید که بتوانید تشخصی دهید چه زمانی احتیاج به دستشویی دارند.

چیزی که تقریباً درباره همه سگها و توله سگ ها می دانیم این است که آنها باید بعد از خوردن یا نوشیدن به دستشویی بروند همینطور بعد از چند ساعت خوابیدن یا داخل جعبه بودن  و معمولاً بعد از بازی کردن احتیاج دارند . پس از هر یک از این موارد بیرون بردن را در برنامه سگ خود قرار دهید و به دنبال علائمی باشید که ممکن است لازم باشد او را به محل مورد نظر ببرید.

مراقب علائم باشید

نشانه هایی وجود دارد که سگ شما در هنگام نیاز نشان می دهد. این موارد شامل استشمام اطراف ، تکان خوردن و شروع به حلقه زدن قبل از چمباتمه زدن است.

منطقه ای را انتخاب کنید که دوست دارید توله سگ شما انجا به توالت برود – الحظه ای که توله سگ شما نشان داد که باید به دستشویی برود ، آن را به این منطقه ببرید. این به آنها می آموزد که در صورت احساس نیاز به توالت رفتن به این مکان یا منطقه نیاز دارند.

همچنین مهم است که توله سگ خود را به طور مداوم با توجه به زمان بندی بیرون ببرید. زمانهای کلیدی بعد از بیدار شدن از خواب ، بعد از غذا خوردن یا بعد از یک بازی است. توله سگها نمی توانند مثانه خود را برای مدت طولانی نگه دارند ، بنابراین فرصت زیادی برای محیا کردن یک فضای مناسب را ندارید. البته این مساله با افزایش سن تغییر خواهد کرد.

مشخص کردن نقطه ای مخصوص دستشویی

منظور از این کار این میباشد که حتما یک نقطه مشخصی را برای دستشویی مداوم سگتان در نظر بگیرید، این نقطه میتواند قسمتی در حیاط شما باشد یا قسمتی از چمن باغچه و یا هر چیز دیگر.

چرا که سگتان متوجه میشود که هر بار به آن نقطه شما میبریدش زمان دستشویی کردن هست و باید دستشویی اش را انجام دهد.

دستشویی سگ و آموزش جای دستشویی به سگ

در نقطه مشخص شده صبر کنید تا انجام دهد

باید هر زمان که حیوان خانگی تان را به آن نقطه مورد نظر میبرید هیچ چیزی نگویید و هیچ اشاره ای انجام ندهید تا هرکاری که میخواهد انجام دهد و سپس باید از یک سری کلمات استفاده کنید تا در ذهن سگ ان کلمه بخصوص ثبت شود و با شنیدن ان کلمه دستشویی خود را انجام دهد :
این کلمه میتواند هر چیزی باشد مثل “دستشویی” “دستشویی کن” “وقت دستشویی هست”
نکته مهم این هست که هر بار باید فقط همین کلمه را بگویید نه چیز دیگر که این عمل باعث میشود روی کلمه مورد نظر شرطی شود برای دستشویی کردن .
بعد از تمام شدن کارش باید از کلمه ای مانند “آفرین” یا “باریکلا” استفاده کنید که متوجه شود دستور را به درستی انجام داد و کار درست را انتخاب کرد. همینطور میتوانید در دفعات ابتدایی از دادن جایزه به او پس از انجام دادن درست کارش تقدیر کنید.
اگر زمانی که او را به نقطه مورد نظر بردید و دیدید نشست و تا 5 دقیقه کاری انجام نداد نشان میدهد که شما به اشتباه فکر کردید که الان دستشویی دارد و لازم است این کار را در 15 الا 30 دقیقه آینده دوباره تکرار کنید برای همین دقت به علائمی که سگتان از خودش نشان میدهد در زمانی که احتیاج به دستشویی دارد بسیار مهم هستند تا شما لازم نباشد مدام در طول شبانه روز او را به نقطه مورد نظر ببرید.بعد از گذر زمان نحوه اموزش متفاوت می شود. حالا که ما میدونیم سگ شما با کلمه ای که در اموزش بکارگرفتید و نقطه مورد نظر دارد عادت میگیرد، این بار زمانی که او را به نقطه مورد نظر میبرید کلمه بخصوص را بگویید تا کارش را انجام دهد ولی دیگر احتیاجی به تائید کار او با گفتن کلماتی نظیر “آفرین” “باریکلا” یا دادن تشویقی نیست چرا که ما نمیخواهیم که سگ برای گرفتن جایزه و تشویق کارش را انجام دهد یا فقط جهت گول زدن ما کاری کند.این کار را تا زمانی انجام دهید که حس میکنید سگتان دیگر کارش را به درستی انجام میدهد ( بعد از چند روز یا چند هفته ) میتوانید دوباره تشویق کردنش را شروع کنید .
پاداش دادن به او را ادامه دهید تا اینکه او 10 دفعه 9 بار از دستور شما اطاعت کند ، پاداش را چند بار در میان کنید و در نهایت شما به هیچ وجه نیازی به آن نخواهید داشت ( ولی همیشه گفتن کلمه ای در جهت تشویق “آفرین پسر/ دختر” میتواند مفید باشد)

کلی سازی دستور دستشویی

شما باید بدانید که دستور دستشویی کردن برای سگتان در نقطه مورد نظری که برایش تهیه دیدید کار میکند و نباید این انتظار را داشته باشید که در جای دیگر هم اطاعت کند چرا که برای سگ ها درک مسائل جدید میتواند پیچیده باشد و طبق عادت عمل میکنند .
پس شما اگر قصد دارید در نقطه های دیگری هم یاد بگیرد از دستور اطاعات کند به محض اینکه در نقطه اول کاملا کارش را یاد گرفت و به سرعت از دستور اطاعت کرد همین روال را برای نقطه های دیگر هم پیاده سازی کنید تا تعداد نقاطی که این دستور را میشناسد بیشتر شود و بعد از مدتی دستور الویت رفتاری او قرار بگیرد.

ممکن است سگ جای نامناسب دستشویی کند

یکی از مهمترین عناصری که هنگام آموزش توالت رفتن باید به خاطر بسپارید این است که حوادث رخ می دهد. این یک واقعیتاست. بسیار بعید است که سگ شما این کار را عمداً انجام داده باشد و عصبانی شدن فقط اوضاع را بدتر می کند. توله سگها کنترل کامل مثانه خود را ندارند. به آنها آموزش دهید که چگونه نگه دارند و کجا باید بروند. این هم بخشی از روند پرورش است. بنابراین ، حوادث می توانند بدون اینکه سگ حتی قادر به جلوگیری یا کنترل آنها باشد ، اتفاق بیفتد

ممکن است سگ جای نامناسب دستشویی کند

هرگز فریاد نزنید ، عصبانی نشوید، یا سگ خود را به دلیل رفتن در یک نقطه اشتباه مجازات نکنید – این به سگ شما نمی آموزد که کجا برود ، اما به آنها می آموزد که از شما هراس داشته باشند که منجر می شود خیلی سخت تمرین کنند.

همچنین مهم است که از یک محصول تمیز کننده بدون آمونیاک استفاده کنید و مطمئن شوید که در هنگام دستشویی کردن سگ آن محل را به خوبی تمیز می کنید. اگر این ناحیه برای توله سگ شما مانند بوی محل توالت باشد ، همچنان به عنوان فضایی برای دستشوی کردن مورد استفاده قرار می گیرد.

به سگ خود پاداش دهید

تقویت مثبت روشی موفق و موثر در آموزش است. سگ شما به زودی رفتن به توالت در محل صحیح را با این واقعیت همراه می کند که کاری را درست انجام می دهد.

این پاداش می تواند به صورت ستایش باشد ، خواه صحبت با توله سگ شما باشد ، یک لمس طولانی ، مالش شکم یا حتی یک بازی. تا زمانی که در حال صحبت و تعامل مثبت  باشید ، رفتار خوب را تقویت می کنید. شما همچنین می توانید سگ خود با یک غذای خوشمزه یا اسباب بازی مورد علاقه اش تشویق کنید.

جمع بندی با بررسی مسائل و مشکلات

عناصر دیگری نیز وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند ، به خصوص اگر سگ شما در انتخاب آموزش توالت مشکل دارد.

اگر واقعاً با آموزش توالت سگ توله سگ خود مشکل دارید ، لطفاً به دنبال یک دامپزشک باشید. گاهی اوقات ممکن است یک دلیل پزشکی وجود داشته باشد که توله سگ شما در زمینه آموزش توالت مشکل دارد. دامپزشک می تواند به صورت کامل در این زمینه به شما کمک می کند و به شما مشاوره دهد.

آموزش و معاشرت مناسب از نیازهای اساسی سگ شماست. مهم است که هر چه زودتر آموزش سگ خود را شروع کنید.

در ابتدا ، آموزش سگ بسیار طاقت فرسا به نظر می رسد ، به خصوص اگر این اولین سگ شما باشد. حقیقت این است که آموزش سگ شما یک پروژه بسیار بزرگ است. اگر مرحله به مرحله آن را انجام دهید ، متوجه خواهید شد که این وظیفه بسیار دلهره آورتر است. در اینجا برخی از اطلاعات برای کمک به شروع کار آورده شده است:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب