اموزش حیواناتاموزش گربهمشکلات رفتاری گربه ها

علت فعالیت شبانه گربه ها

گربه اغلب به دلیل خواب زیاد شناخته می شود، اما وقتی چرت نمی زنند ، می توانند بسیار فعال باشند. این بازه های فعالیت اغلب در طول شب اتفاق می افتد. اگر گربه شما را از خواب بیدار کند ، ممکن است بخواهد با شما بازی کند، غذا بخورد یا  از همراهی و بودن در کنار شما لذت ببرد. به ویژه گربه ها در سنین پایین به طور مثال زیر یک سال می توانند صاحبان خود را از کم خوابی دیوانه کنند!

نکته ای که شاید برای شما جالب باشد این است که ، گربه های وحشی آفریقا ، بیشتر در شب فعالیت می کنند. اهلی کردن گربه ها باعث تغییر بیشتر الگوهای رفتاری و فعالیت گربه های حیوان خانگی ما شده است ،  بیشتر گربه ها تمایل دارند حداقل دو بار در طول شب بیدار شوند. خبر خوب این است که گربه ها می توانند یاد بگیرند که صاحبانشان از خواب بیدار نکنند.

آیا گربه شما دائماً شب ها با بازی روی تخت ، یا برای غذا خوردن یا نوازش شما را از خواب بیدار می کند؟

خواب خوب برای سلامتی بسیار مهم است و نباید با وجود بچه گربه قطع شود. این برای افراد مبتلا به اختلالات خواب ، که ممکن است پس از بیدار شدن توسط گربه، به خواب رفتن دوباره دچار مشکل شوند ، حتی ممکن است بدتر باشد.

در ای مقاله می خواهیم یک یا چند تاکتیک درست و حسابی را برای داشتن یک خواب کامل شبانه آزمایش کنید همچنین بچه گربه را از خودتان ازرده نکنید.

علت بی قراری گربه در شب

گربه ها چرخه خواب و بیداری متفاوتی نسبت به سایر حیوانات دارند و اغلب در شب مشغول هستند. این به این دلیل است که گربه ها کرپوسکولار هستند، به این معنی که آنها شکار می کنند و در عصر یا صبح زود فعال هستند.

این رفتار گربه در شب گاهی اوقات دیوانه های شبانه نامیده می شود و ممکن است باعث کم خوابی صاحبان گربه شود. اگر گربه شما اجازه نمی دهد بخوابید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به آنها انجام دهید.

علائم بی قراری گربه در شک

گربه شما ممکن است رفتارهای متفاوتی داشته باشد که به شما اجازه ندهد شب بخوابید. این رفتارها ممکن است از عصر شروع شود یا در نیمه شب شما را از خواب بیدار کند و شامل موارد زیر است:

 • بازی هیجان انگیز و وحشیانه روی شما یا مبلمانتان
 • نوک زدن انگشتان پا هنگام خواب
 • هنگام خواب به گوش های خود حمله کنید
 • هنگام خواب روی شما راه می رود
 • زوزه کشیدن

چرا گربه ها شب شما را بیدار می کند؟

گربه ها در زیستگاه طبیعی خود موجودات شب زنده داری هستند. آنها تقریباً تمام روز را می خوابند و تمام شب را بازی یا شکار می کنند. چند دلیل وجود دارد که ممکن است از بچه گربه شما خواسته شود تا شما را در شب بیدار کند.

 • کسالت: اگر گربه شما بیشتر روز را تنها باشد، ممکن است گربه شما خسته شده باشد و به دنبال تعامل و توجه بیشتر باشد. گربه ها حیوانات اجتماعی هستند: گربه شما ممکن است انرژی اضافی داشته باشد یا شما را برای جلب توجه بیدار کند. این می تواند نوعی بازی اجتماعی برای گربه شما باشد.
 • گرسنگی: گربه ها اغلب شب ها برای تغذیه از خواب بیدار می شوند، که با غریزه طبیعی آنها برای شکار در ساعات گرگ و میش مطابقت دارد.
 • پیری و کهنسالی: با افزایش سن گربه ها، تغییر در الگوهای خواب رایج است. ممکن است متوجه شوید که گربه شما در شب فعال تر است، که می تواند ناشی از مشکلات سلامتی به عنوان بخشی از فرآیندهای طبیعی پیری باشد.
 • درد
 • اضطراب
 • پرکاری تیروئید
 • بیماری مزمن
 • زوال عقل که باعث ایجاد مشکلاتی با
 • اختلالات خواب
 • حافظه ضعیف

گربه شما ممکن است به طور طبیعی در شب فعال تر باشد، اما اگر فعالیت شبانه او ناگهان تغییر کرد و شدیدتر شد، ایده خوبی است که با دامپزشک خود مشورت کنید تا مشکل سلامتی را بررسی کند.چرا گربه شب شما را بیدار می کند؟

چگونه گربه خود را در شب بخوابانیم

می توانید گربه خود را با چند تغییر در طول روز به خواب شبانه آموزش دهید یا تشویق کنید. مهمترین بخش این است که به رفتار شبانه گربه پاداش ندهید و در عوض برای بازی و غذا دادن در روز با گربه خود برنامه ریزی کنید.

با بازی گربه خود را بیدار نگه دارید.

با بازی گربه خود را بیدار نگه دارید. زمانی که از سر کار به خانه می‌روید یا تا آخر شب با گربه‌تان وقت بگذارید.

برنامه تغذیه را تغییر دهید

برنامه تغذیه را تغییر دهید. گربه ها اغلب بعد از خوردن غذا به خواب می روند. تغییر مقدار غذا و غذا دادن بیشتر به گربه در طول روز می تواند گربه شما را فعال نگه دارد.

تغییر نوع غذا و جابجایی وعده های غذایی عصرانه به بعد از ظهر نیز ممکن است گربه شما را قبل از خواب خواب آلود کند. اگر گربه شما تمایل دارد برای غذا زود از خواب بیدار شود، یک تغذیه خودکار را برای صبح زود تنظیم کنید. با این حال، اجازه ندهید در نیمه شب غذا بدهید، زیرا این به گربه شما یاد می دهد که برای غذا بیدار بماند.

به گربه خود فعالیت روزانه بدهید.

وجود یک اسباب‌بازی به گربه شما هم فعالیت ذهنی و هم فیزیکی می‌دهد. خرید اسباب بازی های جدید یا چرخاندن اسباب بازی های گربه نیز ممکن است به مشغول نگه داشتن گربه شما کمک کند.

ابتدا مشکلات پزشکی را حذف کنید

درمان مشکلات سلامتی مانند پرکاری تیروئید یا زوال عقل که باعث بیش فعالی یا اختلالات خواب می شود نیز ممکن است به رفتار شبانه گربه کمک کند.

اگر گربه شما شبانه با بیخوابی با گره زدن یا گریه در خانه شما سرگردان باشد ، ممکن است از یک مشکل پزشکی اساسی رنج ببرد که باعث درد یا ناراحتی می شود. اگر فکر می کنید این مسئله ممکن است باشد ، گربه خود را به دامپزشک ببرید تا مسائل پزشکی را رد کند – به خصوص اگر متوجه می شوید که او بیش از حد در روز و همچنین در شب سر صدا می کند.

مدیریت رفتار شبانه در گربه ها

ممکن است احساس کنید که بلند شدن و آرام کردن یا غذا دادن به گربه به شما کمک می کند، اما بهتر است تا حد امکان رفتار گربه خود را نادیده بگیرید. توجه در شب به رفتار پاداش می دهد و گربه شما ممکن است بیدار ماندن برای غذا و توجه را بیاموزد.

حتی اگر ممکن است احساس خستگی یا ناامیدی کنید، به یاد داشته باشید که فعالیت شبانه برای گربه شما طبیعی است. از تنبیه گربه به خاطر این رفتار طبیعی خودداری کنید زیرا ممکن است استرس بیشتری ایجاد کند. اگر گربه شما اجازه نمی دهد بخوابید، بهتر است برنامه روزانه خود را تغییر دهید تا به گربه خود ورزش و بازی بیشتری بدهید.

چگونه به گربه خود اموزش دهیم مارا از خواب بیدار نکند

تعدادی تکنیک وجود دارد که می توانید سعی کنید گربه خود را آموزش دهید (یا دوباره آموزش دهید) تا شما را در شب بیدار نکند. برخی از آنها به برخی اصلاحات رفتاری در قسمت صاحبان حیوانات خانگی نیاز دارند، بنابراین مطمئن شوید که همه اعضای خانواده با تغییرات موافق هستند. قبل از رفتن به رختخواب، تصمیم بگیرید که چگونه به رفتار های گربه خود واکنش نشان دهید. نیمه شب بهترین زمان برای تصمیم گیری نیست.

زمان بازی و میان وعده ها را برنامه ریزی کنید

با برنامه ریزی یک بازی تعاملی یک ساعته، حدود یک ساعت قبل از خواب، به گربه خود کمک کنید تا ساعت داخلی خود را دوباره تنظیم کند. جلسه بازی را با یک میان وعده سبک و مناسب برای بچه گربه ها مانند یک خوراکی کوچک دنبال کنید، که باعث می شود گربه در نیمه های شب برای غذا نچرخد.

اگر گربه شما را به هر حال بیدار کرد، آن را نادیده بگیرید. بعد از چند بار تلاش، گربه شما متوجه می شود که توجهی را که می خواهد از شما دریافت نمی کند و ممکن است شما را تنها بگذارد.

اجازه ندهید گربه شما در رختخواب شما بخوابد

اگر اختلال خواب دارید، بهتر است هرگز گربه خود را تشویق نکنید که روی تخت شما بخوابد. این بدان معناست که اتاق خواب خود را همیشه از محدودیت خارج کنید. به گربه خود یک تخت راحت گربه در یک اتاق اضافی، گوشه ای از اتاق نشیمن (با صفحه نمایش برای حفظ حریم خصوصی) یا حتی حمام بدهید. اگر این کار را انجام می دهید، مطمئن شوید هر جایی که گربه در شب نگهداری می شود به آب و زباله دانی دسترسی داشته باشد. سعی کنید در ابتدا کمی دمنوش گربه ای را روی تخت بمالید تا گربه را تشویق به استفاده از آن کنید.

یک گربه دیگر را به سرپرستی قبول کن

یک گربه ممکن است وقتی تمام روز در خانه تنها باشد به راحتی خسته شود و ممکن است انتظار داشته باشد که همدم انسانی خود در شب توجه خود را جلب کند. گربه دوم ممکن است در طول روز همراهی کند و ممکن است این تمایلات شبانه برای بیدار کردن شما برای بازی را کاهش دهد. این به خصوص در مورد بچه گربه ها صادق است، که انرژی بسیار بیشتری برای سوزاندن در اولین سال رشد خود دارند. دو بچه گربه تقریبا همیشه بهتر از یک گربه هستند و اغلب زمان بسیار خوبی برای معرفی گربه ها است. انتخاب یک گربه بالغ دوم برای خانه شما برای هماهنگی با اولین گربه بالغ شما می تواند بسیار دشوار باشد و باید با دقت انجام شود تا اولین گربه شما انجام شود. گربه همراهی دارد که به او استرس وارد نمی کند یا برعکس.

از غذا دادن فوری به گربه خودداری کنید

اگر گربه شما صبح زود خواب شما را قطع می کند تا صبحانه بخورد، از غذا دادن به او در زمان نیاز خودداری کنید، در غیر این صورت همچنان شما را همینقدر زود بیدار می کند. داشتن یک منطقه امن و مشخص مانند اتاق خواب اضافی که در آن گربه شما می تواند بخوابد، بخورد و بنوشد و گلدانی که در اتاق خواب شما نیست می تواند به برنامه خواب و رابطه شما با گربه شما کمک کند.

یک برنامه تنظیم کنید

گربه ها غافلگیری را دوست ندارند و زمانی که خانواده آنها حول یک برنامه قابل پیش بینی می چرخد بیشتر خوشحال می شوند

دادن زمان معینی برای غذا، ورزش، بازی تعاملی، نظافت و نوازش کردن گربه، کمک زیادی به حفظ سلامتی گربه و داشتن خوابی راحت در هر شب می کند.

چگونه از بیدار شدن گربه خود جلوگیری کنیم

اگر متوجه شدید که توسط یک گربه پر سر و صدا یا مزاحم از خواب بیدار شده اید، سعی کنید یک محیط آرام ایجاد کنید تا به شما (و گربه شما) کمک کند تا کمی خواب آرام داشته باشید. مجدداً مطمئن شوید که همه اعضای خانواده از اقداماتی که شما برمی دارید آگاه هستند. اگر گربه خود را نادیده می گیرید، اما شخص دیگری در نیمه شب غذا می دهد، نادیده گرفتن بیهوده است.

درب اتاق خود را بسته نگه دارید

حتی اگر در اتاق خواب خود را به روی گربه خود ببندید، گربه مصمم ممکن است برای مدتی در را خراش دهد، اما در نهایت تسلیم می شود و یا به خواب می رود یا فعالیت دیگری پیدا می کند. می‌توانید با نصب یک پد خراش عمودی روی آن، کوتاه کردن مرتب ناخن‌های گربه‌تان، یا قرار دادن دامپزشک‌تان در پوشاندن کلاه‌های پلاستیکی ناخن گربه‌تان، از آسیب به در جلوگیری کنید.

صداهای آرامش بخش را امتحان کنید

تعدادی از محصولات تجاری موجود است که صداهای آرامش بخشی پخش می کنند که ممکن است به شما کمک کند بخوابید (با گربه در طرف دیگر). می توانید از میان صداهای پرندگان، صداهای اقیانوس یا آبشار یا فقط نویز سفید انتخاب کنید.

ایجاد محیط آرام برای خواب گربه

چه کاری نباید انجام شود

اگر مشکوک نیستید که گربه شما بدلیل بیماری، بیدار شده است ، از رختخواب بلند نشوید و به او مراجعه نکنید. اگر از خواب برخاسته و به گربه خود غذا دهید ، با او بازی کنید یا حتی با او تعامل داشته باشید ، ناخواسته به او بیدار کرنتان پاداش می دهید. در نتیجه ، او هر شب تلاش بیشتری خواهد کرد تا شما را بیدار کند. حتی برخاستن از رختخواب برای سرزنش گربه تان نیز کار خوبی نخواهد بود ، زیرا ممکن است توجه منفی شما بهتر از عدم توجه باشد.

سخن پایانی درباره علل بی قراری گربه در شب

اگر شک دارید حیوان خانگی خود بیمار است، فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید. برای سؤالات مربوط به سلامتی، همیشه با دامپزشک خود مشورت کنید، زیرا آنها حیوان خانگی شما را معاینه کرده اند، تاریخچه سلامت حیوان خانگی را می دانند و می توانند بهترین توصیه ها را برای حیوان خانگی شما ارائه دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا