دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

اموزش حیواناتاموزش سگ

زبان بدن سگ: چگونه معنی حرکات سگ را بفهمیم؟

سگ شما می خواهد به شما چه بگوید؟ سگ ها زبانی دارند که به آنها اجازه می دهد وضعیت عاطفی و مقاصد خود را به اطرافیانشان منتقل کنند. اگرچه سگ‌ها از صداها و سیگنال‌ها استفاده می‌کنند، اما بیشتر اطلاعاتی که آنها ارسال می‌کنند از طریق زبان بدنشان، به‌ویژه حالات صورت و وضعیت بدنشان است. درک آنچه سگ شما می گوید می تواند اطلاعات مفید زیادی را در اختیار شما قرار دهد، مانند زمانی که سگ شما از آنچه در حال وقوع است ترسیده و عصبی است، یا زمانی که سگ شما عصبانی است و ممکن است آماده باشد به کسی ضربه بزند. شما باید به صورت و کل بدن سگ نگاه کنید. برای کمک به شما، من نوعی نسخه تصویری از کتاب عبارات برلیتز را ایجاد کرده ام تا به شما امکان می دهد هشت پیام مهمی را که سگتان برای شما ارسال می کند تفسیر کنید.

زبان بدن سگ شامل مجموعه ای از روش های منحصر به فرد برای برقراری ارتباط با احساسات است. می تواند کاملاً متفاوت از نحوه ارتباط انسان ها باشد.

بسیاری از ارتباطات سگ شامل پارس، ناله و غرغر می شود، بنابراین مهم است که بدانیم صدای سگ به چه معناست. با این حال، اغلب سگ ها به زبان بدن غیرکلامی تکیه می کنند. این می تواند منجر به سوء تفاهم های زیادی بین انسان و سگ شود. گاهی اوقات، زبان بدن سگ به سادگی ناآشنا است (بالاخره، مردم دم ندارند). در مواقع دیگر، این در تضاد مستقیم با معنای همان سیگنال برای انسان است، مانند خمیازه کشیدن یا نگاه کردن به دور. برای برقراری ارتباط بهتر با همسفر سگ خود، نکاتی را در مورد خواندن زبان بدن سگ یاد بگیرید.

  • رمزگشایی زبان بدن سگ بخش مهمی از برقراری ارتباط با سگ سگ شما است.
  • سگ ها برای برقراری ارتباط از حالت بدنی، حالات صورت و سایر زبان های بدن استفاده می کنند.
  • درک زبان بدن سگ شما یک جنبه کلیدی از مالکیت مسئولانه است.

39 روشی که سگ شما با شما ارتباط برقرار می کند

1. سگ رو به پایین

وقتی توله‌ها به موقعیت یوگا که به نام آن‌ها است خم می‌شوند (باسن در هوا، قفسه سینه و پاهای جلو دراز شده)، معمولاً به این معنی است که آنها برای زمان بازی آماده هستند. فریزبی خود را آماده کنید.

2. لیسیدن بینی و لب

در زمان صرف غذا (یا درست بعد از آن)، لیسیدن بینی و لب ها یک رفتار آراسته است. همه موارد دیگر نشانه اضطراب، ترس یا احتیاط است.

3. خمیازه کشیدن

به اندازه کافی عجیب، خمیازه کشیدن واکنشی ترسناک به محرک ها در نظر گرفته می شود. این بدان معناست که سادی مشتاق است که تهدید از بین برود، نه اینکه او خسته باشد.

4. دهان محکم بسته شده

دهان سگی آرام و شاد باز مانده است. یک فک محکم بسته و منقبض به این معنی است که او محتاط است یا به چیزی نزدیک اعتماد ندارد.

5. بدن خمیده یا پایین

اگر سادی به نظر می رسد که سعی دارد خود را کوچکتر یا پایین تر جلوه دهد، احتمالاً مضطرب، ترسیده یا تحت فشار است.

6. دم جمع شده

دمی که بین پاها قرار گرفته است نشانه ای مطمئن برای ترس توله سگ شما است. این رفتار مماشات‌کننده نیز نامیده می‌شود، زیرا نشان می‌دهد که او در حال مبارزه با هر چیزی که می‌ترسد نیست.

7. لرزیدن

لرزیدن یا لرزیدن در پاسخ به یک فرد جدید یا سگ دیگر به این معنی است که توله سگ شما ترسیده است. اگر بیرون هوا سرد است، روی او ژاکت بپوشید!

8. غلت زدن

غلت زدن

اگر سگتان این کار را می کند، به وضعیت و خلق و خوی سگتان خوب نگاه کنید. این یک حرکت بسیار مطیعانه است. این می تواند به این معنی باشد که او می ترسد، یا می تواند به این معنی باشد که او به شما اعتماد دارد و به دنبال یک ماساژ سخاوتمندانه شکم است.

9. لیسیدن انسان

لیسیدن سگ ها انسان هایشان نشانه محبت است. درست مانند گربه ها (نفس زدن!)، سگ ها برای آراستن خود و یکدیگر لیس می زنند. بنابراین، یا شما را یکی از بسته های خود می دانند یا شما فقط به آنها غذا دادید و آنها می توانند بوی خرده ها را روی شما بو کنند.

10. لیس زدن بیش از حد پنجه ها

لیسیدن متمرکز روی پنجه ها یا پدهای پنجه می تواند به معنای یک بیماری پوستی مانند درماتیت آتوپیک باشد. سادی نیز ممکن است از کسالت شدید رنج می برد.

11. گوش ها به جلو

گوش هایی که به سمت بالا یا رو به جلو هستند، برای عمل آماده هستند. این بدان معنی است که سگ شما مورد توجه است. او به راحتی می‌توانست دنده‌ها را عوض کند و بسته به سناریو، تهاجمی یا بازیگوش شود. توجه: اگر در این لحظه او را بی‌حوصله بگیرید یا او را بترسانید، به احتمال زیاد او به یک واکنش مبتنی بر ترس تبدیل می‌شود.

12. قد بلند و ایستاده (سفت)

سگی که با آرواره‌های محکم به هم فشرده و گوش‌های هوشیار یا موهای پرزدار در این راه می‌ایستد، می‌تواند خود را برای مبارزه آماده کند.

13. قد بلند و ایستاده (آرام)

سگی که قد بلند می ایستد اما آرام به نظر می رسد یا دهانش باز است و دمش تکان می خورد، از دیدن شما خوشحال می شود.

14. تکان دادن دم به صورت ارام

سگ شما احساس شادی یا هیجان می کند.

15. دم منحنی و بلند

دم منحنی و بلند

سگ شما احساس خطر می کند

16. قدم زدن

سگی که جلو و عقب می رود، سگی پر از اضطراب است. (اگر این فقط درست قبل از خروج از خانه اتفاق بیفتد، سگ شما ممکن است از اضطراب جدایی رنج ببرد.)

17. چرخیدن

این یک نسخه افزایش یافته از ضربان است. بله، برخی از سگ ها قبل از پیدا کردن مکان مناسب برای دراز کشیدن به آرامی می چرخند. اما قدم زدن سریع همراه با ناله یا نفس نفس زدن نشانه مطمئنی است که سگ شما نگران یا مضطرب است.

18. خز برجسته

خز برجسته

خراشیدن مو در پشت گردن ما معمولاً به معنای “احساس خطر” است. در مورد سگ ها هم همینطور. هنگامی که خز پشت و قسمت پشتی آن‌ها به حالت انتها می‌ایستد یا مو می‌شود، در حالت آماده‌باش هستند و به راحتی تحریک می‌شوند.

19. نفس نفس زدن

بله، سگ ها در روزهای گرم نفس نفس می زنند. آنها همچنین از آن به عنوان یک تسکین دهنده استرس استفاده می کنند. سگی که مدام نفس نفس می زند سگی پر از نگرانی است.

20. سفت کردن

یکی از اولین نشانه هایی که سگ شما در حال پرخاشگری است، سفت شدن تمام بدن است. اغلب با گوش های هوشیار، قد بلند، چشم های گشاد و دهان بسته جفت می شود.

21. لب های فر و بینی چروکیده

بدست آوردن یکی بدون دیگری سخت است. سگ نیش که لب هایش را فر می کند و بینی اش را چروک می کند معمولاً قبل از برخی کلمات جنگی (غرش عمیق) است.

22. دهان آویزان باز

برخی از سگ ها تقریباً در این حالت آرام به نظر می رسند که در حال لبخند زدن هستند. قطعاً به این معنی است که Sadie سرد است و در فضای مثبت است.

23. بو کشیدن فاق

مجبور شدیم به آن رسیدگی کنیم! حس بویایی Sadie 10000 برابر قوی تر از حس بویایی شماست، بنابراین طبیعتاً او از آن برای جمع آوری اطلاعات در مورد شما استفاده می کند. او ممکن است با یک بو کشیدن در آن منطقه به شما سلام کند، به عنوان یک روش دوستانه برای گفتن، “چه خبر؟” این همان دلیلی است که سگ ها با بو کشیدن باسن به یکدیگر سلام می کنند.

24. دندان درآوردن

این معمولاً مرحله بعدی در نردبان پرخاشگری پس از فر کردن لب ها و چروک شدن بینی است. این بدان معنی است که رفتار سدی در حال افزایش است.

25. افسار پرخاشگری

ریه زدن، پارس کردن و غر زدن به سگ های دیگر در حالی که بند بسته شده اند می تواند نشانه پرخاشگری افسار باشد. این به رابطه سگ شما با افسار او مربوط می شود. او احتمالاً با پوشیدن آن احساس محدودیت می کند یا مضطرب است، بنابراین به توله های نزدیک می تازد.

26. رد پاهای خیس

رد پاهای خیس

مشاهده آثار مرطوب پنجه در خانه شما (زمانی که باران نباریده است) می تواند به این معنی باشد که سگ شما واقعاً استرس دارد. سگ های نیش از بالشتک پنجه خود عرق می کنند. اگر سدی آنقدر عرق می‌کند که ردی از خود می‌گذارد، سطح اضطراب او را بررسی کنید.

27. خاموش شدن

امتناع از خوردن، کنار کشیدن زمانی که به او نزدیک می‌شوید و بی‌حالی، همه نشانه‌هایی هستند که سگ شما مضطرب، ترسیده یا بیمار است. خاموش شدن به این صورت مستلزم مشاهدات زیادی از سوی شما برای کشف علت است، بنابراین مراقب سایر علائم صوتی و فیزیکی باشید.

28. رفتار مخرب

سگ هایی که در بیرون از خانه (و فقط زمانی که بیرون از خانه هستید) وسایل را خراب می کنند، احتمالاً از اضطراب جدایی رنج می برند. آنها به این دلیل که می ترسند و نیاز به توجه دارند، سرزنش می کنند.

29. چشمان گشاد، خیره مستقیم

چشمان بزرگ، باز و هوشیار که به حریف خیره شده اند به این معنی است که سگ شما خود را برای نبرد آماده می کند. آیا می توانید مقدار زیادی سفید در اطراف مردمک های او ببینید؟ اگر می بینید نشانه امادگی برای یک پرخاشگری است.

30. گوش های پایین و پشت

جفت شدن با دم تکان دهنده، این معمولاً به این معنی است که سگ شما شاد و آرام است. اگر صدای غرغر یا رفتار پرخاشگرانه شنیدید، به این معنی است که توله سگ شما آماده است تا بپرد. از آنجایی که برخی از سگ‌ها گوش‌های بلند و فلاپی دارند، ASPCA توصیه می‌کند که به قاعده گوش نگاه کنید تا واقعا بفهمید سگ شما در تلاش است تا با چه چیزی ارتباط برقرار کند.

31. غرغر کم

استنلی کورن، نویسنده Born to Bark و بسیاری از کتاب‌های دیگر در مورد سگ‌ها، به Psychology Today می‌گوید که بلندی صدا، مدت زمان و تکرار پارس سگ به ما کمک می‌کند آنچه را که سگ می‌خواهد بگوید را تفسیر کنیم. غرغرهای کم با پرخاشگری و دفع تهدیدات مرتبط است.

32. غرغر(های) کوتاه

چند غرغر کوتاه پشت سر هم یا چندین غرغر پراکنده راهی است که سادی به شما اطلاع می دهد که در حال ارزیابی موقعیت است. او در مورد چیزی می ترسد یا نامطمئن است. اجازه دهید او آن را برای یک دقیقه احساس کند.

33. ناله

ناله کردن ممکن است نزدیک ترین چیزی باشد که سگ ها به کلمات واقعی (انسانی) دارند. بیشتر اوقات، نشان دهنده یک خواسته خاص است. آیا سادی دور کاسه غذایش قدم می زند و ناله می کند؟ دختر گرسنه است آیا او پشت در ناله می کند؟ او آماده بیرون رفتن است

34. ناله کردن با رفتارهای خاص

اگر سگ شما فقط زمانی که از خانه بیرون می روید مدام ناله می کند، ممکن است سعی کند به شما بگوید که از تنها ماندن می ترسد. اگر او خوردن غذای خود را متوقف کند و هنگام شام ناله کند، ممکن است مشکلات سلامتی داخلی داشته باشد.

35. زوزه کشیدن

به گفته باشگاه کنل آمریکا، نژادهایی که زوزه می کشند، معمولا سعی در برقراری ارتباط با سگ های دیگر دارند. گاهی اوقات برای جلب توجه صاحب آنها است. گاهی اوقات این پاسخ به صداهایی مانند آژیر یا سگ های دیگر است.

36. تکان دادن دم

به نظر می رسد تکان دادن دم یک سیگنال آشکار زبان بدن است. اگر دم سگ تکان بخورد، سگ خوشحال است، درست است؟ اشتباه. مردم همیشه این سیگنال را اشتباه تفسیر می کنند. تمام معنی تکان دادن دم این است که سگ از نظر عاطفی برانگیخته شده است. این می تواند هیجان باشد، اما می تواند ناامیدی یا بدتر باشد. برای تفسیر احساسات و نیات سگ، به سرعت و جهت تکان دادن و همچنین موقعیت دم نگاه کنید.

اساساً، هرچه سرعت تکان دادن بیشتر باشد، سگ بیشتر تحریک می شود. به دم‌های بلند، آهسته و پهلو به پهلوی که سگتان هنگام احوالپرسی با شما انجام می‌دهد فکر کنید – نوعی که تمام بدن سگ را تکان می‌دهد. این یک سگ آرام است. تکان‌های سریع‌تر مانند انقباض نشان‌دهنده سطح بالاتری از برانگیختگی و احتمالاً به صورت منفی است. به یک سگ نگهبان در حالت آماده باش فکر کنید.

جهت تکان دادن ممکن است سرنخ هایی نیز داشته باشد. یک مطالعه اخیر در مورد تکان دادن دم نشان داد که سگ ها زمانی که احساس مثبتی نسبت به چیزی دارند، مانند تعامل با صاحب خود، تمایل بیشتری به تکان دادن به سمت راست دارند. وقتی سگ ها با چیزی منفی روبرو می شدند دم ها بیشتر به سمت چپ تکان می خورد. سپس، تکان دادن دم هلیکوپتر است که در آن دم سگ به صورت دایره ای می چرخد. بدون شک، این یک حرکت خوشحال کننده است. معمولاً وقتی سگی در حال احوالپرسی با یک فرد محبوب است، آن را مشاهده خواهید کرد.

در نهایت، موقعیت دم سگ نسبت به زمین سرنخ های مهمی در مورد وضعیت عاطفی آنها دارد. اساساً، هر چه دم بالاتر باشد، سگ قاطع تر است. سگ هایی که دمشان رو به زمین است یا حتی بین پاهایشان قرار گرفته اند، احساس ترس و استرس می کنند. سگ‌هایی که دم‌هایشان را مثل پرچم بالا گرفته‌اند، احساس اعتماد به نفس می‌کنند، شاید حتی تهاجمی. سگ های آرام دم خود را در حالت خنثی نگه می دارند، اما خنثی به نژاد بستگی دارد. برخی از نژادها، مانند چاو چاو، دارای دم هایی هستند که به طور طبیعی روی پشت خود خم می شوند، در حالی که نژادهایی مانند تازی ایتالیایی موقعیت دم خنثی بسیار پایینی دارند. اگر موقعیت دم خنثی سگ خود را بشناسید، سریعتر متوجه خواهید شد که چه زمانی احساسات او تغییر کرده است.

37. وضعیت بدن

توزیع وزن سگ می تواند چیزهای زیادی را در مورد خلق و خو و قصد بیان کند. یک سگ خمیده را در نظر بگیرید که به سمت زمین خم شده است. این نشانه ترس یا استرس است. سگ ممکن است سعی کند از چیزی دور شود و این وضعیت باعث می شود سگ کوچکتر به نظر برسد. به عبارت دیگر، می گوید: “منظورم ضرری ندارد.” حالت افراطی این حالت سگی است که به پشت خود می غلتد و شکم را آشکار می کند. این ممکن است شبیه سگی باشد که درخواست مالش شکم دارد، و در سگی که آرام است، اغلب چنین است. اما در واقع می تواند نشانه ای از استرس و اضطراب قابل توجه باشد. حتی ممکن است سگ برای آرامش کمی ادرار کند.

حالت مخالف، سگی است که وزنش به جلو منتقل شده است. این سگ سعی می کند به چیزی نزدیک شود. این ممکن است به سادگی نشان دهنده علاقه سگ باشد. اما همچنین می‌تواند نشان‌دهنده مقاصد توهین‌آمیز باشد، به‌ویژه همراه با سایر نشانه‌های زبان بدن پرخاشگرانه مانند دمی که بالا گرفته است. در این حالت سگ سعی می کند بزرگتر به نظر برسد.

یک جنبه آسان برای خواندن زبان بدن سگ، کمان بازی است. این زمانی است که سگ‌ها قفسه سینه‌شان را روی زمین می‌گذارند و کف آن در هوا است. همانطور که از نام آن پیداست، برای شروع بازی با سگ های دیگر و حتی با مردم استفاده می شود.

سیگنالی که کمتر قابل درک است بالا بردن پنجه است. در نژادهای اشاره گر مانند انگلیسی ستر، بالا بردن پنجه بخشی از رفتار اشاره است که در آن سگ شکار نزدیک را نشان می دهد. اما خارج از این زمینه، پنجه بلند شده اغلب نشان می‌دهد که سگ نسبت به موقعیتی نامطمئن است یا شاید کمی احساس ناامنی می‌کند.

38. حالات چهره

سگ‌ها دارای ویژگی‌های صورت مشابه افراد هستند، اما از آن‌ها به روشی مشابه استفاده نمی‌کنند. خمیازه کشیدن را در نظر بگیرید. مردم وقتی خسته یا بی حوصله هستند خمیازه می کشند، اما سگ ها وقتی استرس دارند خمیازه می کشند. به گفته Turid Rugaas، نویسنده کتاب On Talking Terms With Dogs: Calming Signals، سگ ها از خمیازه کشیدن برای آرام کردن خود در موقعیت های پرتنش و آرام کردن دیگران، از جمله صاحبانشان استفاده می کنند. او به سگ خود خمیازه کشیدن را پیشنهاد می کند تا در لحظات استرس زا مانند بازدید از دامپزشک آرامش ایجاد کند. اما اگر سگ شما خمیازه می کشد تعجب نکنید. همانطور که خمیازه کشیدن در افراد مسری است، سگ ها نیز می توانند خمیازه را بگیرند.

لب لیس یکی دیگر از زبان بدن سگ است که مردم اغلب آن را اشتباه تعبیر می کنند. درست مانند مردم، سگ ها بعد از یک غذای خوشمزه لب های خود را می لیسند، اما زمانی که احساس اضطراب می کنند نیز این کار را انجام می دهند. گاهی اوقات تکان دادن زبان آنقدر سریع است که تشخیص آن دشوار است. سگ شما نشان دهنده تمایل به لیسیدن صورت شما نیست، بلکه از یک موقعیت خاص ناراحت است.

گیج کننده ترین حالت صورت، لبخند زدن است. بله، برخی از سگ ها لبخند می زنند، و اگر با این بیان آشنا نباشید، می تواند وحشتناک به نظر برسد. معمولاً وقتی سگ‌ها دندان‌هایشان را خالی می‌کنند، به عنوان یک هشدار عمل می‌کند، انگار که می‌گویند: «به سلاح‌های من نگاه کن». سخت است که نیت تهاجمی یک خرخر را اشتباه گرفت، به خصوص وقتی که با یک غرغر تهدید آمیز همراه باشد. گوشه های لب سگ به شکل C شکل می گیرد و دندان های جلو کاملاً نمایان می شوند.

سگ های خندان نیز دندان های جلویی خود را نشان می دهند، اما معنی کاملا برعکس است. همچنین به عنوان یک پوزخند تسلیم شناخته می شود، این عبارت اغلب در سگی شاد با حالتی شل و گیج کننده دیده می شود. نگرش کلی سگ می گوید: “سلام، من با آرامش می آیم.”

39. چشم ها

با نگاه کردن به چشم ها می توانید چیزهای زیادی در مورد وضعیت درونی سگ خود بیاموزید. اول، چشمان سگ می تواند نرم یا سفت باشد. چشم‌های نرم پلک‌های آرامی دارند و گاهی به نظر می‌رسد که سگ در حال چروکیدن است. آنها نشان می دهند که سگ آرام یا خوشحال است. برعکس چشم‌های سفت است که به نظر می‌رسد چشم‌ها سرد می‌شوند. اینها حالت ذهنی منفی را نشان می دهند و با دیدن آنها آنها را خواهید شناخت. سگ ممکن است از یک اسباب بازی محافظت کند یا احساس پرخاشگری کند. خیره شدن سخت، جایی که سگ به شدت به چیزی نگاه می کند، به خصوص برای مدت طولانی، معمولاً علامت تهدید است.

تماس چشمی یک سیگنال مهم برای سگ است. همانطور که خیره شدن سخت می تواند مقدمه پرخاشگری باشد، نگاه کردن به دور به معنای آرام کردن یک موقعیت است. هنگامی که سگ ها احساس استرس می کنند، به طور مشخص به دور نگاه می کنند و از تماس چشمی خودداری می کنند. مردم اغلب این را به عنوان نادیده گرفتن سگشان یا لجبازی تعبیر می کنند، اما سگ در حال ابراز ناراحتی است.

سفیدی چشم یکی دیگر از شاخص های کلیدی است. به عنوان “چشم نهنگ” شناخته می شود، هنگامی که سگ سفیدی چشم را نشان می دهد، این نشانه ای است که آنها در موقعیتی احساس اضطراب یا استرس می کنند. ممکن است زمانی که سگ خود را ناراحت می کنید، آنها را ببینید، مانند زمانی که دستی به سر سگ خود می زنید، یا زمانی که می ترسند کسی استخوان یا اسباب بازی را بدزدد.

رمزگشایی زبان بدن سگ

هیچ یک از این سیگنال های زبان بدن سگ به تنهایی عمل نمی کند. همه آنها بخشی از یک بسته هستند. بنابراین، هنگامی که ارتباط سگ را می خوانید، به هر سیگنالی که سگ استفاده می کند، از ارتفاع دم تا شکل چشم نگاه کنید. سگ شما همیشه با شما “صحبت” می کند. اگر یاد بگیرید که سگ شما چه می گوید، پیوند عمیق تری از اعتماد و احترام ایجاد خواهید کرد. بعلاوه، درک جدید شما از وضعیت عاطفی سگتان به شما کمک می کند تا رفتار سگ خود را پیش بینی کنید و از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب