دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

اموزش حیواناتاموزش گربه

چگونه گربه بزرگتر خود را برای پذیرفتن یک گربه جدید آموزش بدیم؟

خیلی از کسایی که گربه دارن، نمی‌دونن که ممکنه گربه بالغ و یکی یدونه‌شون در کنار اومدن با یک بچه‌گربه جدید مشکل داشته باشه. معمولاً یک بچه‌گربه جدید مشتاق هستش که دوست‌های جدیدی پیدا کنه، اما گربه‌های مسن‌تر خونه، هیچ دلشون نمی‌خواد با گربه کوچولوتر سر و کاری داشته باشن.

اغلب اوقات، گربه‌های مسن‌تر (که اولین رئیسِ خونه بودن!) بنظر میاد که ناراحت و گوشه‌گیر میشن و کلی هیس‌هیس و غرغر می‌کنن و اگه با عضو جدیدِ خانوداه سازگاری نداشته باشن، حتی دیگه غذا هم نمی‌خورن.

این رفتارها بخاطر این هستش که گربه‌ها از تغییر خوششون نمیاد، مخصوصاً وقتی که پایِ قلمروی اونها در میون باشه. معرفی یک بچه‌گربۀ جدید به گربۀ بالغ و اولِ شما، می‌تونه باعث ایجادِ استرس زیادی در خونه‌تون بشه، اما خب یک کارهایی هستش که می‌تونین انجام بدین تا این آشنایی به خوبی پیش بره.

کلیدِ موفقیت در معرفی یک بچه‌گربۀ جدید به گربۀ بزرگترتون، آماده‌سازی هستش. اگر گربۀ خودتون رو برای ورود گربۀ جدید آماده کنین، و کاری کنین که تغییرات، کمتر شدید و ناگهانی بنظر بیان، اونوقت احتمالش زیاده که گربه‌تون با هم‌اتاقیِ جدیدش راحت‌تر کنار بیاد. با انجامِ مراحلی که می‌خوایم بهتون پیشنهاد بدیم، هم به خودتون و هم به گربۀ بزرگترتون، وقتِ کافی بدین تا برای این تغییرات آماده بشین.

خونه‌تون رو آماده کنین

قبل از اینکه بچه‌گربۀ جدید رو به خونه بیارین، خوب هستش که اول وسایل جدیدی مثل کاسه‌های غذا، تخت‌خواب، اسباب‌بازی و یک توالتِ گربۀ دیگه رو داخل و اطراف خونه‌تون قرار بدین. یک هفته قبل از اینکه گربۀ جدید بیاد، این وسایل رو در جاهای جدیدشون قرار بدین تا گربۀ بالغ بتونه بوشون کنه و به همۀ این چیزهای جدید عادت کنه. اگه می‌تونین، سعی کنین تا چیزهایی رو که بویِ بچه‌گربۀ جدید رو میده، قاطیِ این وسایل جدید کنین. مطمئن بشین که خودتون هم برای بچه‌گربه آماده هستین. چون اگه خودتون مضرب باشین و آماده نباشین، گربۀ بزرگترتون این رو حس می‌کنه و تأثیرِ بدی روش میزاره.

یک اتاق کوچیک رو به بچه‌گربه اختصاص بدین تا هفتۀ اول (یا شاید هم بیشتر) رو در اونجا به تنهایی سپری کنه. گربۀ بزرگتر شما باید بتونه به دربِ این اتاق بره تا بتونه صدای بچه‌گربه رو بشنوه و بوش رو احساس کنه، اما هیچ تعاملِ مستقیمی باهاش نداشته باشه. وسایل بچه‌گربه (مثل توالت و کاسه‌های غذا) و همینطور یکی از اسباب‌بازی‌های گربۀ بزرگترتون رو در این اتاق قرار بدین.

گذر زمان دو گربه در سه قاب

گربه‌تون رو آماده کنین

مطمئن بشین که گربۀ بزرگتر شما سالم هستش. اگه به یک گربۀ ناسالم، استرس هم اضافه بشه، اوضاع رو فقط خراب‌تر می‌کنه، و شما می‌خواین که گربه‌تون نه تنها از لحاظِ ذهنی برای یک بچه‌گربۀ جدید آماده باشه، بلکه آمادگیِ فیزیکیِ لازم رو هم داشته باشه تا بتونه به‌خوبی از پس این ماجرا بربیاد. گربه‌تون رو نزدِ دامپزشکتون ببرین که معاینه‌اش کنه تا مطمئن بشین که سالم هستش و واکسن‌هاش به‌روز هستن. بیماری‌های تنفسی در بین بچه‌گربه‌ها شایع هستش و شما بایستی سیستم ایمنی گربۀ بزرگترتون رو در مواجهه با تهدید‌های احتمالی که وارد خونه میشن، آماده و تقویت کنین. اگه گربۀ بزرگتر و بچه‌گربه به یکدیگر چنگ انداختن و یا همدیگه رو گاز گرفتن، بهتره که واکسن هاری رو به‌روز نگه دارین تا مشکلی پیش نیاد.

گربه‌تون رو با بچه‌گربه جدید آشنا کنین

وقتی که بچه‌گربه رو به خونه میارین، درحالیکه اون رو در یک سبد و یا در آغوش خودتون قرار دادین، اجازه بدین تا گربه‌تون اون رو بو کنه. مستقیماً به اتاقی که از قبل براش درنظر گرفتین برین و اجازه بدین بچه‌گربه اتاق رو بگرده و جستجو کنه. توالت، کاسه‌های غذا، تخت‌خواب و بعضی از اسباب‌بازی‌ها باید همشون به راحتی در دسترس باشن. حواستون باشه که گربۀ بزرگتر، بدون نظارت شما به بچه‌گربه دسترسیِ مستقیم نداشته باشه.

وقت‌هایی که خونه نیستین و یا زمان‌هایی که نمی‌تونین بر بچه‌گربه و گربۀ بزرگتر نظارت داشته باشین، بچه‌گربه رو در اتاقش با دربِ بسته نگه دارین. وقتی گربه‌تون کنجکاو میشه، ممکنه پنجه‌اش رو به زیرِ درب بچسبونه، از زیرِ درب بو بکشه و به بچه‌گربه گوش بده. بسته به اینکه گربه‌تون چطور داره با تغییرات کنار میاد، این کار رو حدود یک هفته انجام بدین. یادتون نره بعد از اینکه با بچه‌گربه‌تون بازی کردین، به گربۀ بزرگترتون هم کلی توجه کنین. چون که به  توجه و حمایتِ شما نیاز داره و بوی بچه‌گربه روی لباس‌های شما، بهش کمک می‌کنه تا به این عضو جدید خانواده عادت کنه.

گربه کوچکتر در حال بازی با گربه بزرگتر

بوی گربه و بچه‌گربه رو با هم مخلوط کنین

هرچه بوی گربه‌ها به همدیگه شبیه‌تر باشه، براشون راحت‌تره که با هم دوست بشن. پیشنهاد می‌کنیم که وقتی یکی از گربه‌ها رو نوازش می‌کنین، بدون اینکه دستاتون رو بشورین، اون یکی رو هم نوازش کنین. هر از گاهی، وسایلِ تخت‌خوابشون رو با همدیگه عوض کنین تا کم کم بوی همدیگه رو بگیرن.

اونها رو به ارتباطِ مثبت با همدیگه تشویق کنین

حدوداً بعد از یک هفته، در حالیکه حواستون هست، اجازه بدین تا بچه‌گربه خونه رو بگرده و کند و کاو کنه. بزارین تا گربۀ بزرگترتون هم شاهدِ این جستجو باشه و اگه دلش خواست که گوشه‌گیری کنه، کاری بهش نداشته باشین. سعی نکنین که زورکی گربه و بچه‌گربه با هم تعامل داشته باشن. اگه گربۀ بزرگترتون یک اسباب‌بازی موردعلاقه داره (مثلاً یک عصای پری یا یدونه اشاره‌گر لیزری)، سعی کنین که بصورت همزمان با هر دو گربه بازی کنین. با این کارتون، فعالیتِ متقابل اونها رو تشویق می‌کنین. هر بار هم که گربۀ بزرگتر به‌خوبی با بچه‌گربه رفتار کرد، اون رو با جایزه یا نوازش‌کردن مورد تشویق قرار بدین.

سخن پایانی

اگه اولین برخوردها چندان مثبت نبودن، دلسرد نشین. زمان می‌بره تا گربه‌های بزرگتر به بچه‌گربه‌ها عادت کنن. یک اشتباه رایج این هستش که برای برقراری رابطۀ اجتماعی گربه‌ها عجولانه عمل کنین و زمانی که این کار جواب نداد، عصبانی و ناامید بشین. صبور باشین و مرحله به مرحله کارها رو پیش ببرین تا گربه‌ها به همدیگه نزدیکتر بشن.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب