دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

اموزش حیواناتاموزش گربه

چیکار کنیم تا گربه‌ها دست از گاز گرفتن و چنگ انداختن بردارن؟

اکثر گربه‌ها ذاتاً موجوداتی آرام هستن. اونها دوست ندارن که گاز بگیرن یا چنگ بندازن و معمولاً تمام تلاششون رو می‌کنن تا در وضعیتی قرار نگیرن که مجبور به این کارها بشن. با این حال، مواردی وجود داره که یک گربۀ خونگی، صاحبِ خودش رو مورد حمله قرار میده و بهش آسیب می‌زنه. گاز گرفتن یا چنگ زدنِ گربه، سوای اینکه دردناک هستش، می‌تونه عفونت ایجاد کنه و بهتره که ازش جلوگیری بشه. خوب هستش یاد بگیریم که چطور از این گاز گرفتن و چنگ زدن پیشگیری کنیم و اگه چنین اتفاقی افتاد، چه واکنشی باید نشون بدیم.

واکنش به گاز گرفتن و چنگ زدن

1-  با آرامش واکنش نشون بدین. هیچوقت گربه رو نزنین، سرش فریاد نکشین، با خشم تعقیبش نکنین و اعصابتون رو خراب نکنین. با این کارتون گربه رو وحشت‌زده می‌کنین و باعث میشین که گیج و مضطرب بشه.

هرگز گربه رو به سمت خودتون صدا نکنین که بعدش تنبیهش کنین. اون گربه حتی روحش هم خبر نداره که چرا دارین باهاش بدرفتاری می‌کنین. در واقع، وقتی که گربه رو صدا می‌زنین، احتمالاً انتظارِ رفتارِ دلپذیری رو از شما داره.

2- خودتون رو از اون وضعیت دور کنین. اولین کاری که باید انجام بدین این هستش که در اون لحظه دیگه به گربه دست نزنین و دستتون رو خارج از محدودۀ حمله نگه دارین. اگه گربه ظرفِ چند ثانیه آروم نشد، به آرامی بلند شین تا گربه رو از روی پاهای خودتون جدا کنین. دور بشین و تا زمانی که گربه آرام نشده، برنگردین.

3-به گربه فرصت و راهِ فرار بدین. اگه می‌خواین از یک اتاق به اتاق دیگه برین و گربۀ شما، هیس‌هیس کنان و غُرغُر زنان، راه شما رو سد کرده، از دیدگاهِ اون به وضعیت نگاه کنین. گربه فکر می‌کنه که گیر افتاده و شما دارین به سمتش حرکت می‌کنین و این رو بعنوانِ یک تهدید می‌دونه. اون می‌خواد فرار کنه، اما راهِ فراری وجود نداره، پس باید با حمله کردن از خودش دفاع کنه. ساده‌ترین راهکار این هستش که کنار برین و بزارین گربه رد بشه (که این کار رو به سرعت انجام میده) و بعدش شما به راهتون ادامه بدین.

4-  متوجه بشین که چه چیزی منجر به تغییر رفتارِ گربه شده. شما باید به این فکر کنین که چرا گربۀ شما از خودش پرخاشگری نشون میده. بعنوان مثال، اگه گربۀ شما وقتی که داره نوازش میشه، گاز بگیره، داره سعی می‌کنه تا به شما بگه که از این کار خوشش نمیاد. به یاد داشته باشین که گربه‌های حامله، مادر یا بیمار، ممکنه نسبت به بقیۀ گربه‌ها پرخاشگرتر باشن.

5- از روش بدن و صدا استفاده کنین. به محض اینکه گربه گاز گرفت یا چنگ زد، با لحنی محکم و قوی بگین «نه!». در همین لحظه، انگشت خودتون رو به سمت گربه بگیرین. با نگاهی بی‌تفاوت یا خشمگین، مستقیماً به گربه خیره بشین. همچنین خوب هستش که بعد از انجام این کار، خودتون رو از دسترسیِ گربه خارج کنین و یا به مدت 10 دقیقه، نادیده‌اش بگیرین.

گاز گرفتن قطعه چوب توسط گربه

پیشگیری از گاز گرفتن و چنگ زدن

1- چارچوب‌های قابل‌قبول رو هنگام بازی کردن به بچه‌گربۀ خودتون یاد بدین. اگه موقعِ بازی کردن گازتون گرفت، جیغِ بلندی بزنین و دستتون رو عقب بکشین. بعدش، بلند بشین و برین تا به نحوی بهش اعلام کنین که بازی تموم شده. اگه این کار رو بطور مداوم انجام بدین، بچه‌گربه به زودی یاد می‌گیره که گاز گرفتن باعث میشه تا بازی تموم بشه و دیگه از انجام اون کار خودداری می‌کنه.

2- بجای اینکه از دست‌ها و انگشت‌هاتون استفاده کنین، به گربه‌تون اسباب‌بازی بدین تا باهاش بازی کنه. وسطِ بازی، یک گربه اغلب یادش میره که باید آرام باشه و ممکنه یک خراشِ دردناک نثار شما کنه! برای اینکه از این اتفاق جلوگیری کنین، اسباب‌بازی‌هایی تهیه کنین که مشخصاً بخشی از بدنِ شما نباشن؛ مثل اشاره‌گر نور لیزری یا موش‌های پلاستیکی.

3- اجازه بدین تا گربۀ شما وقت زیادی برای بازی کردن داشته باشه. روزانه، جلسات منظمِ بازی با طول 5 تا 10 دقیقه درنظر بگیرین. اینقدر گربه رو به دنبال یک کلاف یا اسباب‌بازی ماهیگیری بفرستین تا اینکه کاملاً خسته بشه. هدف این هستش که گربه‌تون رو با این بازی‌ها از لحاظ ذهنی تحریک و از لحاظ جسمی خسته کنین.

4- عقیم کردنِ گربه‌تون رو مدنظر قرار بدین. گربه‌هایی که عقیم نشده‌اند نسبت به همتاهای عقیم‌شدۀ خودشون، قلمرو طلبی بیشتر دارن. هر چند که عقیم نبودن به خودیِ خود به این معنی نیستش که یک گربه پرخاشگر هستش، اما عقیم کردن منجر به آرام شدن گربه میشه و اون رو اجتماعی‌تر و خانه‌دوست‌تر می‌کنه.

5- علائم پرخاشگریِ قبل از حمله رو تشخیص بدین. حواستون به نشونه‌هایی مثل گشاد شدن مردمک چشم، موجدار شدن پوست و متوقف شدن خرخر گربه باشه.

درک اینکه چرا گربه‌ها گاز می‌گیرن یا چنگ می‌اندازن

1- دقت کنین که گربه‌تون استرس داره یا مضطرب هستش. گربه‌ای که مضطرب هستش و هیچ راه فراری نداره، احتمالاً حمله می‌کنه.

2-  ببینین که آیا گربه بیش از حد بازیگوش هست یا نه. اگه موقعِ بازی، گربه‌تون رو تشویق کنین که به دست‌ها، پاها یا انگشت‌های متحرک حمله کنه، چندان تعجب نکنین که حتی وقتی که بازی تموم شده، گربه به یکی از پاهاتون حمله کنه. گربه ممکنه خیال کنه که بازی کماکان ادامه داره.

3-  بررسی کنین که آیا گربه‌تون مریض هستش یا درد داره. گربه‌ای که مریض هستش یا درد می‌کشه، احتمالش بیشتره که حمله کنه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب