دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

اموزش حیواناتاموزش گربه

چگونه به گربه آموزش بدین تا با ادرار کردن، قلمروی خودش رو مشخص نکنه؟!

وقتی که یک گربه خارج از جعبۀ توالتش ادرار می‌کنه، این کار می‌تونه نشون‌دهندۀ یک رفتار علامت‌گذاری باشه، به این معنا که گربه احساس می‌کنه باید قلمروی خودش رو نشانه‌گذاری کنه. گربه‌ها از یک میلِ غریزی برخوردار هستن که با برجای گذاشتنِ بویِ خودشون، قلمروی خودشون رو تعیین کنن. در حالیکه بیشتر مواقع، علامت‌گذاریِ قلمرو از طریق مالیدن یا خراشیدن (چنگ زدن) صورت می‌گیره، مواردی هم ممکنه پیش بیاد که این کار با ادرار کردن، انجام بشه. گذشته از اینها، بعضی از شرایط زمینه‌ایِ سلامتی و محیطی هم وجود دارن که ممکنه باعث بشن یک گربه خارج از جعبۀ توالتش ادرار کنه.

اما نگران نباشین، چون شما می‌تونین به گربه‌تون آموزش بدین تا از ادرار برای مشخص کردنِ قلمروی خودش استفاده نکنه!

اهمیتِ بو (رایحه)

بو اولین راهی هستش که گربه‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنن. بعنوان مثال، وقتی که یک گربه از دامپزشکی به خونه بر می‌گرده، در ابتدا بخاطر بویی که داره، ممکنه بقیۀ گربه‌های خونه باهاش مثلِ یک غریبه رفتار کنن. قبل از اینکه دوباره عضوی از خانواده بشه، بایستی بوی خوبی پیدا کنه. از اونجایی که گربه‌ها نمی‌تونن به طور همزمان در دو مکان حضور داشته باشن تا قلمروی خودشون رو کنترل کنن، از راه‌های زیادی که مبتنی بر بوی اونها هستش، استفاده می‌کنن تا اثر خودشون رو باقی بزارن.

علامت‌گذاری با استفاده از مالیدن

گربه‌سانان دارای غددِ بو در گونه‌ها، پنجه‌ها و پهلوهای خودشون هستن و وقتی خودشون رو به چیزی می‌مالن (مثلاً یک در، یک صندلی یا حتی خود شما)، بوی منحصر به فرد خودشون رو بر اون چیز برجای میزارن. چنین کاری این پیام رو به بقیۀ گربه‌ها منتقل می‌کنه که اونها قبلاً اونجا بودن و بر اون چیز (که الآن بوی اون گربه رو داره) ادعای مالکیت دارن. اینکه خودشون رو به شما می‌مالن، معنیش این هستش که به بقیۀ گربه‌ها اعلام کنن که عقب بکشن، چون که شما به اون تعلق دارین!

در خونه‌ای که چندین گربه در اون حضور دارن، این مالیدن‌ها کمک می‌کنه تا قلمروها برقرار بشن (دستِ‌کم بصورت موقتی) و  مرزهایی رو بین گربه‌ها ایجاد می‌کنه. وقتی دو گربه در خونه با هم روبرو میشن، همدیگه رو بو می‌کشن و یکیشون شروع به مالیدن و حتی شاید تمیز کردنِ اون یکی می‌کنه. این کار منجر میشه تا تنشِ بین اونها کاهش پیدا کنه.

علامت‌گذاری با خراشیدن

وقتی که گربۀ شما داره چیزی رو می‌خراشه، فقط داره چنگال خودش رو تیز نمی‌کنه، بلکه داره بوی خودش رو هم برجای میزاره. گربه‌ها زیرِ پنجه‌هاشون دارای غددِ بو هستن و خراشیدن، راهِ دیگه‌ای هستش که گربه‌ها برای نشانه‌گذاری قلمرو ازش استفاده می‌کنن. گربۀ خودتون رو بخاطر کاری که بر اساس غریزه‌اش انجام میده، تنبیه نکنین، بلکه بهش آموزش بدین تا از یک پایۀ اسکرچر (وسیلۀ خراش دادن) استفاده کنه و کاری به کار مبلمان شما نداشته باشه!

نشانه‌گذاریِ ادراری به دو شکل انجام میشه:

  • پاشیدن ادرار بر روی سطوحِ عمودی.
  • درار کردن بر روی سطوحِ افقی.

پاشیدنِ ادرار زمانی اتفاق میفته که گربه با دُمِ ایستاده، به یک سطحِ عمودی پشت می‌کنه و ادرارش رو می‌پاشه به دیوار! وقتی که دارن ادرارشون رو می‌پاشونن، اغلب دمشون دچار لرزش میشه. اما شاشیدنِ معمولی وقتی هستش که چمباتمه می‌زنن تا روی مبل، کفِ خونه، چیزهایی که روی کف قرار داره یا هر سطح افقی دیگری ادرار کنن. هر دویِ نرها و ماده‌ها هم می‌تونن چمباتمه بزنن و بشاشن و هم ادرارشون رو بپاشونن! نشانه‌گذاری با ادرار به این معنی نیستش که جعبۀ توالت گربه‌ها مشکل داره.

چرا گربۀ شما با ادرار نشانه‌گذاری می‌کنه؟

دلایل مختلفی وجود داره که گربۀ شما با ادرار نشانه‌گذاری می‌کنه:

آوردن حیوانات خونگی جدید:

اگه خیال دارین تا یک گربه، سگ و یا هر حیوانِ خونگی جدیدی رو قبول کنین، وقت زیادی رو به گربه‌تون اختصاص بدین تا با شرایط جدید خودش رو وفق بده. حیوان خونگی جدید بایستی یک اتاق امن داشته باشه تا با خونه سازگاری پیدا کنه که این کار باعث میشه تا گربه‌تون وقت کافی برای آشنایی با اون رو از طریق دربِ اتاق داشته باشه. نیازی نیستش که گربه‌تون از یک جعبۀ توالت مشترک با گربۀ جدید استفاده کنه.

مسائل پزشکی

مشکلات پزشکی می‌تونه دلیل دیگری برای نشانه‌گذاری با ادرار باشه. مخصوصاً در مورد گربه‌های نر، اگه گربۀ شما بطور ناگهانی استفاده از جعبۀ توالت رو متوقف کرد و زمان زیادی رو صرف شاشیدن و لیسیدنِ دستگاه تناسلیش کرد، ممکنه مربوط به عفونت مجاری ادرار باشه.

رفتار جفت‌گیری

میل به پاشیدنِ ادرار در گربه‌هایی که عقیم نشده‌اند، بسیار شدیده. پس، ساده‌ترین راه‌حل این هستش که تا سنِ پنج ماهگی، قبل از اینکه مشکلی پیش بیاد، به این موضوع رسیدگی بشه.

استرس

نشانه‌گذاری قلمرو با ادرار، روشِ گربۀ شما برای مقابله با استرس هستش. وقتی که مضطرب میشن، سعی می‌کنن تا با شاشیدن، مرزهای قلمروی خودشون رو محکم کنن و از این اضطراب خلاص بشن. برجای گذاشتنِ بوی ادرارشون، پُرتأکیدترین روش برای گفتن این جمله هستش: «من استرس دارم.»

روش‌های حلِ نشانه‌گذاری

رفعِ استرسِ گربه فوق‌العاده مهمه و به زمان کافی و صبر و درکِ شما نیاز داره. ما به چند نکته اشاره می‌کنیم که به کمک آنها می‌تونین گربۀ خودتون از این بحران نجات بدین:

  • نواحی آلوده رو کاملاً تمیز کنین. از پاک‌کننده‌های با بوی قوی استفاده نکنین، چون ممکنه باعث شه گربه‌تون اون ناحیه رو بیش از حد علامت‌‎گاری کنه!
  • نواحی آلودۀ قبلی رو غیرقابل دسترس کنین یا کاری کنین تا زشت بنظر بیان. اگه چنین کاری امکان پذیر نیست، سعی کنین تا اهمیت اون نواحی رو برای گربه‌تون تغییر بدین. مثلاً در ناحیه‌هایی که گربۀ شما میل به نشانه‌گذاری داره، بهش غذا بدین، باهاش بازی کنین یا نوازشش کنین.
  • دسترسی گربه‌تون رو به درها و پنجره‌هایی که از اونها می‌تونن حیواناتِ بیرون رو تماشا کنن، محدود کنین.
  • اگه گربۀ شما در طول دورۀ اطلاحِ رفتار، مضطرب شد، یک دورۀ کوتاهِ درمانِ ضد اضطراب می‌تونه مفید باشه. اگه گربه‌تون داره مضطربانه رفتار می‌کنه، با دامپزشکتون صحبت کنین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب