دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

نژاد های گربه

گربه مانچکین

گربه های مانچکین به دلیل یک جهش ژنتیکی طبیعی،معمولا پاهای کوتاهی دارند.در حالی که آنها اکنون برای دهه ها وجود دارند ولی در سال ۲۰۰۳ توسط انجمن بین المللی گربه ها به عنوان نژاد پذیرفته شدند ولی هنوز توسط CFA پذیرفته نشده اند.مثل گربه های اسفینکس و بی مو که ظاهری غیر معمول دارند،مردم در ابتدا یا به آنها علاقه مند می شوند یا از آنها متنفر خواهند شد ولی جذابیت آنها با گذر زمان بیشتر شده است.

تاریخچه ی نژاد

مانچکین ها پاهای کوچکشان را از یک جهش ژنتیکی طبیعی دارند و این موضوع به انسان ها ارتباطی ندارد.این ژن همان ژنی است که در سگ کوتاه قد “ولش کورگی پمبروک” دیده می شود.با توجه به اینکه ستون فقرات گربه با سگ متفاوت است،مانچکین ها دچار مشکلات ستون فقراتی نمی شوند ولی این یک مشکل مرتبط در سگ ها است.
در انگلیس در دهه ی ۱۹۴۰ یک دامپزشک چندین نسل از گربه های. پا کوتاه را توصیف کرد اما این ماجرا در جنگ جهانی دوم متوقف شد.البته در سال ۱۹۵۳ یک گربه ی پاکوتاه در استالینگراد توصیف شد.
سی سال بعد سارا و چندل یک گونه گربه ی پاکوتاه را در لوئیزیانا کشف کرد و نام آن را بلک بری گذاشت.اولین بچه گربه های بلک بری با نصف پاهای کوتاه و نصف بلند متولد شدند‌.یکی از بچه گربه های نر به اسم تولوز به دوست هوچندل،کی لافرانس داده شد.نژاد مانچکین امروزی از بلک بری و تولوز به وجود آمده اند.مانچکین ها در سال ۲۰۰۳ موفق به قهرمانی در انجمن بین المللی گربه ها شدند.
ژنی که پای کوتاه مانچکین را تولید می کند یه اتوزومی غالب است و از یک والد یا هردو به ارث می رسد و ربطی به ارتباط جنسی ندارد.با این حال زمانی که از هر دو والد به ارث برده شود،برای جنین داخل رحم گربه کشنده است..
در نتیجه گربه های مانچکین تنها گربه های معمول خانگی اند.درصد داشتن یک بچه گربه ی مانچکین؛ جفت گیری شده از یک مانچکین و مانچکین اهلی شده ،مساوی است.فقط گربه های مانچکین این ژن را دارند.
استاندارد نژاد گربه ها بیان می کند که گربه های مو بلند ،کوتاه یا موی خیلی کوتاه عضو یک نژاد شناخته شده نیستند. بحث هایی در رابطه با اینکه آیا صفات اخلاقی گربه های مانچکین به دلیل جهش ژنتیکی آنها است وجود دارد.

خصوصیات و ویژگی های ظاهری گربه مانچکین

گربه های مانچکین ۶ تا ۹ پوند وزن و حدود یک و نیم فوت طول دارند.پاهای این نژاد ۳ اینچ کوتاه تر از دیگر نژاد های گربه ها است.موهای آنها کوتاه با طول متوسط و مخملی است یا موهای ابریشمی نسبتا بلندی دارند.رنگ مشخصی ندارند و هر ترکیب رنگی و الگویی در آنها دیده می شود.چشم های آنها در همه ی رنگ ها از جمله قهوه ای،آبی،سبز،مسی و زرد وجود دارد.نژاد مانچکین ۱۲ تا ۱۵سال عمر می کنند.

ظاهر گربه مانچکین

خصوصیات و ویژگی های رفتاری گربه مانچکین

مانچکین ها بسیار با محبت و مهربان اند و رفتاری دوستانه دارند.ارتباط آنها با دیگر حیوانات خانگی بسیار خوب است و با بچه ها نیز رابطه ی نسبتا خوبی دارند.این نژاد بسیار باهوش ،پر انرژی و بازیگوش هستند و به ورزش زیادی نیاز دارند.تمایل نسبتا متوسطی برای سر و صدا کردن دارند و موهایشان به میزان متوسط می ریزد.بسیار فعال و کنجکاو اند.
گربه های این نژاد نیز به اندازه ی دیگر نژاد های گربه های خانگی و اهلی،شخصیت های متفاوتی دارند ولی از طرف طرفداران و دوستداران مانچکین ها،آنها حیواناتی اجتماعی،بازیگوش و دوست داشتنی توصیف شده اند.به طور کلی آنها با کودکان بزرگتر و سگ و گربه های دیگر به خوبی کنار می آیند.
مانچکین ها با دویدن مشکلی ندارند ولی با پاهای کوتاهشان نمی توانند خیلی بلند بپرند.

مراقبت و نگهداری از گربه مانچکین

مخالفانی معتقدند که آنها نباید جهش ژنتیکی داشته باشند زیرا ممکن است باعث تضعیف سلامتی آنها شود.محققان به شواهدی رسیدند که هیچ گونه نگرانی برای سلامتی این گربه ها وجود ندارد و انها یک زندگی کامل را با پاهای کوچک خود خواهند داشت.همچنین ممکن است بحث هایی شود که دیگر نزاد های مشابه نیز به دلیل جهش ژنتیکی هستند و بعضی از آنها با شرایط خاص بهداشتی متولد شده اند.

مانچکین ها هنگام بازی کردن،دنبال کردن و بازی با اسباب بازی هایشان به “شبح مانند” تشبیه شده اند.آنها همچنین روشی برای نشستن رو دو پای عقب خود،مثل خرگوش ها دارند و همین به گربه های استالینگراد ،نام استالینگراد کانگورویی را می دهد.

مانچکین ها به عنوان گربه هایی اهلی متولد میشوند و ویژگیهای شخصیتی آنها به ارث بردن وابسته است.

آنها به آراستن و مرتب شدن نیاز دارند زیرا پاهای کوتاه دسترسی به برخی نقاط از بدن را برای گربه غیرممکن می کند.برای گربه های مانچکین مو کوتاه به صورت هفتگی و مانچکین های مو بلند چند مرتبه در هفته کافی است.این شانه کردن به جلوگیری از موخوره و جوش زدن کمک می کند.باید ناخن های گربه را مرتب و کوتاه کنید.با هفته ای دو بار مسواک زدن به بهداشت گربه کمک کنید و به طور منظم از دامپزشک برای بهداشت و تمیز کردن دندان کمک بگیرید.

با وجود این‌که آنها نمی توانند خیلی بلند بپرند ولی همچنان به یک درخت مخصوص برای بالا رفتن و پریدن از آن نیاز دارند.از طرفی آنها گربه هایی کنجکاو و فعال هستند پس اسباب بازی های جالب برای آنها تهیه کنید و هر روز زمانی را به بازی کردن با گربه اختصاص دهید.

این گربه ها نیز باید به عنوان حیواناتی فقط برای در خانه نگهداری شوند تا از بیمار شدن توسط دیگر حیوانات،حمله ها،دعوا و تصادف کردن آنها جلوگیری شود.اگر قرار نیست گربه بچه دار شود،عقیم یا نوترون کردن پیشنهاد می شود.

تحقیقات روی گربه های مسن تر هیچ مشکلی که به دلیل پاهای کوتاه یا مشکلات احتمالی ساختار آنها به وجود آمده باشد را نشان نداده است.اگر واکسیناسیون و مراقبت های پیشگیرانه توسط دامپزشک را داشته باشید،گربه ی شما به اندازه ی کافی عمر خواهد کرد.

مثل دیگر گربه های خانگی،مانچکین نیز ممکن است این اختلالات را داشته باشد:

  • پرکاری تیروئید،عدم تعادل هورمونی
  • پانکراتیت یا التهاب پانکراس
  • بیماری دستگاه ادراری تحتانی گربه سانان
  • اورمیا یک اختلال کلیوی
  • لنفوسارکوم ،سرطانی شایع که گربه ها و سگ ها را درگیر می کند.

گربه ی مانچکین شما باید رژیم غذایی مثل اکثر گربه های خانگی داشته باشد.مانچکین گربه ای متوسط با وزن و بدنی است که تحت تاثیر پاهای کوتاهش قرار نمی گیرند.
غذاهای مرطوب بهترین گزینه اند ولی می توانید غذاهای خشک نیز برای او کنار بگذارید.درباره ی نیازهای گربه با دامپزشک خود صحبت کنید به خصوص اگر گربه ی شما دیابت دارد،چاق یا مسن است.همیشه آب تمیز و تازه برای گربه آماده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب