دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

نژاد های گربه

گربه راگامافین

راگامافین برای جثه ی بزرگ و بلندشان معروف اند.آنها همچنین موهایی بسیار مخملی دارند.راگامافین ها عاشق در آغوش گرفته شدن توسط صاحبشان اند.این نزاد معمولا توله سگ مانند نامیده می شوند.آنها باهوش،صمیمی هستند و شخصیتی فوق العاده دارند.به علاوه آنها عاشق یاد گرفتن ترفند ها و بازی ها هستند و حتی بعضی از آنها راه رفتن روی بند را یاد می گیرند.
آنها همچنین برای سرپرستی در خانه های مختلف مثل آپارتمان یا خانه های ویلایی مناسب هستند و برای خانواده هایی با کودک یا حیوانات خانگی دیگر،همراهان شگفت انگیزی می شوند.آنها حیواناتی بسیار آرام و مطیع هستند ولی شخصیت طبیعی آنها می تواند باعث بی حوصلگی در صورت دریافت نکردن توجه و سرگرمی کافی شود.اگر می خواهید گربه ی راگامافین به خانه ی خود بیاورید،باید هر روز ساعتی را برای بازی و در آغوش گرفتن او کنار بگذارید.

تاریخچه ی نژاد

راگامافین ها مثل رگدال ها تاریخچه ی کوتاهی دارند.بعد از اینکه “ان بیکر در دهه ی ۱۹۶۰ نژاد گربه های رگدال را به وجود آورد،تعدادی از مردم گربه هایی با الگو و رنگ های متنوع تر و اندازه های مختلف می خواستند‌.آنها همچنین میخواستند ژن هایی را اضافه کنند زیرا داشتن ژن های گسترده تر از بروز برخی مشکلات ارثی یا ژنتیکی جلوگیری می کند.با این وجود “ان بیکر” نمی خواست ژن رگدال را تغییر دهد بنابراین آن دسته از افراد برای پرورش نژاد متمایزی اقدام کردند.این پرورش دهنده ها نژاد رگدال را با گربه ی ایرانی(پرشین) پیوند زدند.آنها از گربه های خانگی و هیمالیایی با موی بلند برای بیشتر کردن اندازه ی گربه و به وجود آوردن تفاوت هایی با رگدال ها استفاده کردند.به علاوه نام راگامافین یک شوخی بود که یکی از پرورش دهنده های اصلی به زبان آورده بود و در هنگام ثبت نژاد نتوانستند آن را تغییر دهند.در این اسم در واقع از راگدل که الهام بخش پرورش این نژاد بود تجلیل شده است.
امروزه راگامافین ها نژادی شناخته شده در انجمن متحد گربه ها،انجمن امریکایی گربه سانان و فدراسیون گربه سانان (CFA) هستند.CFA در سال ۲۰۱۱ نژاد راگامافین را به رسمیت شناخت.

خصوصیات و ویژگی های ظاهری گربه راگامافین

گربه ی نر راگامافین معمولا بین ۱۲ تا ۲۰ پوند وزن و گربه ی ماده ی این نژاد ۸ تا ۱۵ پوند وزن دارد.این گربه ها تا ۳۳ اینچ طول دارند.موهای آنها بلند و ابریشمی است و در رنگ های آبی،سفید،مشکی،قرمز،بنفش کمرنگ،دارچینی،شاه بلوطی،نقره ای و شکلاتی دیده می شود.چشم های این نژاد در رنگ های کهربایی،آبی،سبز وجود دارد.همچنین چشمان دو رنگ (هر چشم به یک رنگ) نیز در آنها دیده می شود‌.گربه ها در این نژاد تا ۱۸ سال عمر می کنند.

گربه راگامافین از سه رخ

خصوصیات و ویژگی های رفتاری گربه راگامافین

راگامافین ها گربه هایی صمیمی هستند و رفتاری دوستانه و رابطه ی بسیار خوبی با کودکان و دیگر حیوانات خانگی دارند.سطح انرژی و بازیگوشی آنها متوسط است و به میزان متوسطی ورزش نیز نیاز دارند.هوش آنها متوسط رو به بالا است.تمایل متوسطی برای سر و صدا کردن دارند. موهای آنها به نسبت زیاد می ریزد.

مراقبت و نگهداری از گربه راگامافین

بر خلاف اکثر گربه هایی با موهای بلند،موهای راگامافین ها نیاز به نگهداری کمی دارند.از آنجا که موهای انها پیچ خوردگی کمی دارند،یک یا دو بار در هفته شانه زدن برا آنها کافی است تا گره خوردگی و تجمع موهای زائد را از بین ببرد ولی آنها مستعد ریزش بیش از حد نیستند.

به صورت هفتگی گوش های گربه را بررسی کنید و هرگونه گرد و غبار و آلودگی را با پارچه ی کتان یا پارچه ای نرم از بین ببرید.اگر گوش های گربه بیش از حد کثیف،قرمز و ملتهب است یا بوی بدی میدهد،بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید.از استفاده کردن از پنبه خودداری کنید،زیرا آنها می توانند به ساختار ظریف گوش داخلی آسیب برسانند.

اگر ترشحاتی اطراف چشم گربه هست آن را با تکه ای پارچه ی مرطوب و نرم تمیز کنید.برای هر چشم از قسمت های مختلف پارچه استفاده کنید تا از پخش شدن عفونت جلوگیری کنید‌.

مثل هر نژاد دیگری،راگامافین ها نیز بدون داشتن بهداشت دندان مناسب،به بیماری پریودنتال مبتلا می شوند.اگر نمی توانید روزانه دندان های گربه را مسواک بزنید حداقل هفته ای یکبار انجام دهید.درمان های کنترل تارتار می تواند به صورت متوسط ​​انجام شود ، اما نباید تنها روش بهداشت دندان برای گربه شما باشد.

این نکته ی مهمی است که راگامافین ها گربه هایی بسیار بازیگوش هستند و عاشق جلب توجه صاحبشان اند.اما اگر به درستی این نیاز برطرف نشود،کسل خواهند شد.این اهمیت دارد که هر روز ساعاتی را برای گربه ی خود وقت بگذارید و با او بازی کنید.

از آنجایی که راگامافین ها شخصیتی ترسو نیز دارند،بهتر است هیچ گاه به آنها اجازه ی بیرون رفتن از خانه را ندهید.

اگرچه تنوع ژنتیکی به حفاظت از بروز برخی مشکلات ارثی کمک می کند ولی راگامافین ها می توانند به بعضی شرایط حساس باشند.این بیماری ها در همه ی راگامافین ها به وجود نمی آید ولی باید با علائمی که در گربه ی شما دیده می شود آشنا باشید.از مشکلاتی که در راگامافین ها وجود دارد می توان موارد زیر را نام برد:

  • بیماری کلیه پلی کیستیک یا PKD : این بیماری به معنی ایجاد چند کیست در کلیه گربه است.این بیماری کشنده و خطرناک نیست ولی باید در سریع ترین زمان ممکن درمان شود تا از ایجاد کیست های جدید نیز جلوگیری شود و خطر ابتلا به عفونت های باکتریایی را کاهش دهد.
  • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک یا HCM : این بیماری در گربه ها شایع است و با ضخیم شدن ماهیچه های قلب شناخته می شود.گربه هایی با این بیماری معمولا از تولید مثل کردن خارج می شوند ولی هیچ ضمانتی برای این اتفاق وجود ندارد.

اگر شما نگران سلامتی گربه ی خود هستید با دامپزشک مشورت کنید.دامپزشک ها می توانند توصیه های خوبی برای حفظ سلامتی گربه به شما کنند تا یک زندگی طولانی و خوشحال داشته باشد.
مثل هر گربه ی دیگری ،مهم است که به گربه ی راگامافین خود بیش از حد غذا ندهید.آنها گربه های بزرگی هستند ولی نباید چاق شوند.نیاز های رژیم غذایی گربه به سن،جنسیت و میزان فعالیت او بستگی دارد ولی به طور کلی او باید هر روز یک وعده از غذاهای آماده ی مخصوص گربه با کیفیت بالا بخورند.اگر می خواهید تنوع رژیم غذایی را زیاد کنید،می توانید هر چند هفته مقداری غذای مرطوب با غذای اصلی ترکیب کنید.
اگر در رابطه با تغذیه سوالی دارید و یا احساس می کنید گربه ی شما در حال افزایش وزن است،با دامپزشک خود برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب صحبت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب