دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

نژاد های گربه

معرفی نژاد اوسی کت

اوسی کت ها گربه هایی باهوش،بازیگوش و مهربان اند.اندازه ی متوسطی دارند و در رنگ های مختلفی وجود دارند. گربه های اوسی کت نیاز به مراقبت های زیادی ندارند در نتیجه نگهداری از آنها ساده و راحت است.خاستگاه این نژاد دورگه در آمریکا است.

تاریخچه ی نژاد اوسی کت

اولین گربه ی اوسی کت “دالای دوتسون” ترکیب گربه ی حبشی و سیامی در نظر گرفته می شود.نام اوسی کت روی این نژاد گذاشته شد زیرا خال های بدن آن یادآور پلنگچه ی وحشی بود. در سال ۱۹۹۶ انجمن CFA قبول کرد نژاد اوسی کت را ثبت کند و “دالای دوتسون” به عنوان نژاد اوسی کت به رسمیت شناخته شد.در جلسه ای که برای به رسمیت شناختن این نژاد برگزار شد،نژاد به اشتباه ترکیبی از حبشی و آمریکایی مو کوتاه توصیف شد.بعد از متوجه شدن خطا نام سیامی نیز در کنار نژاد قرار گرفت ولی نژاد آمریکایی مو کوتاه حذف نشد.این خطا یک اتفاق خوب برای اوسی کت شد.آمریکایی مو کوتاه اندازه ی بدن و عضلات را به نژاد اضافه کرد که در اصل به حبشه های تنومند و سیامی های ظریف شباهت دارد.
در دهه ی ۱۹۸۰ حرف درباره ی زیبایی و شخصیت نژاد در جهان مطرح شد و افراد بیشتری به طرفداران اوسی کت پیوستند.در ماه مه سال ۱۹۸۶ اوسی کت به وضعیت موقت در CFA رسید و یک سال بعد مقام قهرمانی را داشت.امروزه همه ی انجمن های گربه های آمریکای شمالی اوسی کت را برای قهرمانی می شناسند.این نژاد محبوبیت زیادی به دست آورده و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

خصوصیات و ویژگی های ظاهری اوسی کت

اوسی کت ها ۶ تا ۱۵ پوند وزن و ۱۶ تا ۱۸ اینچ طول دارند و ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می کنند.
خز این نژاد کوتاه،براق،صاف و درخشان است.رنگ خز آنها معمولا شفاف و دلنشین است.روشن ترین موها در صورت اطراف چشم،فک و چانه دیده می شوند. از رنگ های خز اوسی کت می توان به خالدار شکلاتی،خال آبی،خالدار نقره حنایی،نقره آبنوس اشاره کرد.تیره ترین رنگ در نوک دم گربه است.قسمت هایی از صورت،پاها و دم ممکن است از تنه ی گربه تیره تر باشند.
اوسی کت یک گربه ی آگوتی با جثه ی متوسط ​​تا بزرگ و بدنی با لکه های متوسط ​​است. این نژاد ظاهر یک حیوان ورزشکار را نشان می دهد برای مثال آنها ماهیچه های خوب و محکم ، برازنده و تنومند،همزمان بدنی پر از عضله دارند.این گربه ی خالدار قدرتمند،ورزشکار و در عین حال برازنده مورد توجه دیگران است به خصوص به دلیل ظاهر وحشی که دارد.اوسی کت یک گربه با اندازه ی متوسط ​​تا بزرگ و با رشد قابل توجه در استخوان و عضله ها است.ظاهر ورزشی دارد و با توجه به اندازه اش وزن شگفت انگیزی دارد.معمولا کمی فرورفتگی در سینه وجود دارد.کمر در قسمت عقب تا کمی بیشتر و پهلو به طور منطقی تر است. اغلب اوسی کت ها ورزشکار، قدرتمند و سرحال هستند. باید به این نکته نیز توجه شود که گربه های ماده در این نژاد به طور کلی کوچکتر از گربه های نر هستند.
جمجه در این نژاد از پوزه به گونه کمی منحنی است.همینطور انحنای بینی تا ابرو به وضوح قابل مشاهده است.گردن قوسی دارند و پوزه ی گسترده و مربع شکل با طول مناسب دارند.چشم های این نژاد بزرگ،بادامی شکل و با کمی زاویه به سمت بالا به سمت گوش ها قرار دارد.انواع رنگ ها به جز آبی برای چشم اوسی کت ها دیده می شود.رنگ چشم هیچ ارتباطی با رنگ خز آنها ندارد.اوسی کت دمی نسبتا بلند،باریک و نرم با نوک تیره دارد.این نژاد گوش های بزرگی دارند و این گوش ها حال سر را گوشه ای نشان می دهند.
پاهای این نژاد در حالت عادی باید عضله ای خوب داشته باشد،نسبتا بلند ،قدرتمند و با دیگر اعضای بدن گربه متناسب باشد.پاهای این نژاد بیضی شکل و جمع و جور است. پنج انگشت در پاهای جلویی و چهار انگشت در پاهای عقب،متناسب با بدن وجود دارد‌

دو گربه اوسی کت

خصوصیات و ویژگی های رفتاری اوسی کت

اوسی کت ها ممکن است وحشی به نظر برسند اما آنها مهربان ، سازگار ، کنجکاو و بازیگوش هستند و نسبت به همراهان انسانی خود محبت زیادی دارند.نژاد اوسی کت بسیار مهربان،با محبت و بازیگوش و باهوش است و رابطه ی خوبی با دیگر حیوانات خانگی و کودکان دارند.این نژاد نیاز کمی به مرتب کردن و آراستن دارند ولی از طرف دیگر نیاز زیادی به توجه دارند.آنها علاقه به تولید صدا دارند و در برابر صاحب خود بسیار با عاطفه هستند ولی به مقدار کمی از او تمکین می کنند.اوسی کت ها سختی زیادی ندارند و استقلال کمی دارند.آنها بسیار باهوش ، فعال و اجتماعی اند و به سرعت یاد می گیرند نسبت به نامشان واکنش دهند و در یادگیری حرکات و ترفندها نیز ماهر اند مثلا آمدن و حرکت کردن بعد از حرف شما.التماس کردن برای غذا ترفند دیگری است که اوسی کت به راحتی و سریع یاد می گیرد.
اوسی کت ها رفتاری شبیه به سگ ها دارند و با افراد خانواده‌ سریع ارتباط برقرار می کنند. ولی این نژاد معمولا با یک نفر صمیمی می شوند و از مشارکت و همراهی همان شخص بین دیگر افراد لذت می برند.البته آنها با دیگر افراد در خانه نیز مهربان هستند.اوسی کت ها از تنها ماندن به مدت طولانی خوششان نمی آید ولی در عین حال آنها رابطه ی خوبی با دیگر حیوانات خانگی دارند و از همراهی با یک حیوان خانگی دیگر در زمان های طولانی که تنها است لذت می برد.
اوسی کت ها مثل اجداد خود یعنی گربه های حبشی دوست دارد برای سرگرم کردن شما بالای قفسه های کتاب راه برود و برقصد.این نژاد فعال اند و به فضای مناسب زیادی برای بازی، اسباب بازی های زیاد و انحرافی برای مشغول شدن نیاز دارند.
از طرف دیگر اوسی کت مثل دیگر اجدادش یعنی سیامی ها سر و صدای زیادی دارد ولی این صداها آزار دهنده نیست.آنها می خواهند اتفاقاتی که در روز برایشان افتاده بعد از برگشتن شما به خانه بگویند ولی با جزئیات شما را خسته نمی کنند.به علاوه صدای آنها خشی که صدای سیامی ها دارد و از نظر برخی افراد اذیت کننده است را ندارد.
با این حال از آنجا که این نژاد از تولید صدا لذت می برند،به شدت با لحن صدا سازگاری دارند و فریاد زدن و توبیخ های کلامی تند می تواند به احساسات حساس آنها صدمه بزند و یا اعتمادی که به انسان مورد علاقه ی خود دارند را از بین ببرد.

معرفی نژاد اوسی کت

مراقبت و نگهداری از اوسی کت

خز کوتاه و متراکم اوسی کت ها به آراستگی کمی نیاز دارد که با شانه کردن با استفاده از شانه ی پلاستیکی انجام می شود.استفاده از وسایل دیگر برای این کار براقیت خز را از بین می برد.این نژاد هم مثل اکثر گربه ها نیاز به مرتب کردن ناخن دارد.می توانید یک مقوا یا وسیله برای خراشیدن گربه تهیه کنید تا از آسیب دیدن مبلمان جلوگیری شود.با این روش ناخن های گربه نیز به خوبی تراشیده می شوند.
زندگی در داخل خانه برای اوسی کت ها مثل هر گربه ی دیگری ارجحیت دارد.پس یک درخت مخصوص برای کوهنوردی گربه،دسترسی به نمای بیرون و تعداد زیادی اسباب بازی تهیه کنید تا انرژی آنها تخلیه شود.گربه ها به هر دو فضای عمودی و افقی نیاز دارند.همچنین آنها از قدم زدن در فضای آزاد لذت می برند.این کار را هنگام آموزش راه رفتن می توانید با گربه انجام دهید.
آمیلوئیدوز کبدی یا کلیوی ، یک بیماری ارثی است که زمانی اتفاق می افتد که پروتئینی نامحلول به نام آمیلوئید در اندام هایی مانند کلیه ها یا کبد رسوب می کند. این اتفاق باعث بروز ضایعات ، اختلال در عملکرد و در نهایت، نارسایی آن عضو می شود.
کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، یک بیماری قلبی رایج است که بسیاری از نژادهای گربه ها به آن مبتلا می شوند.این بیماری باعث ضخیم شدن دیواره های قلب به ویژه بطن چپ می شود.
بیماری های دندان و لثه نیز از بیماری های متداول در اوسی کت ها هستند.
غذاهای بدون غلات و خام برای رژیم غذایی اوسی کت ترجیح داده می شود.از استفاده کردن از یک ماده یا مارک خودداری کنید.در مورد نیازهای غذایی گربه با دامپزشک صحبت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب