دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

نژاد های گربه

گربه پرشین

گربه ایرانی مطیع ، ساکت و آرام است. این نژاد در کنار انسان بودن لذت می برد ، اما به همان اندازه خوشحال است که می نشیند و رفت و آمد همه را از دور مشاهده می کند.

این گربه دارای  چشم های بزرگ و گرد با رنگ درخشان است.اسکلت بندی انها متوسط ​​و جمع و جور، و قفسه سینه پهن است. پاها کوتاه ، با پنجه های بزرگ گرد هستند .

این نژاد یکی از محبوب ترین ها در میان دوستداران گربه های نژاد خالص در آمریکای شمالی تبدیل شده است.

ویژگی های نرم و شخصیت مطبوع آنها توجه پیترو دلا واله ، نجیب زاده ایتالیایی را به خود جلب کرد که در قرن هفدهم آوردن این گربه سانان به اروپا مرسوم شد.

تاریخچه گربه پرشین

با کمال تعجب از تاریخ گربه ایرانی ، علی رغم حضور آن در بین انسان ها از دهه 1600 ، اطلاعات کمی در دست است. تصور می شود گربه های ایرانی از بین النهرین که بعداً به پارس تبدیل شد و اکنون ایران امروزی است ، سرچشمه می گیرند. این نژاد با جنگهای صلیبی به سمت غرب به اروپا منتقل شدند.

گربه های پرشین در میان اشراف ، از جمله ملکه ویکتوریا انگلیس ، محبوب شدند. این نژاد موهای بلند و زیبایی دارد.

هنگامی که نمایش گربه ها از اواخر قرن نوزدهم رونق گرفت ، محبوبیت گربه های ایرانی بیشتر افزایش یافت. در این زمان بود که آنها را به ایالات متحده بردند ، جایی که آنها به سرعت مورد استقبال واقع شدند و از گربه ماین کوون پیشی گرفتند.

تاریخته گربه پرشین

ویژگی ظاهری گربه های ایرانی اصیل

از ویژگی های گربه های پرشین، می توان به سر گرد، گوش های گرد و بدن کوتاه اشاره کرد.موهای بلند این نژاد احتمالاً نتیجه یک جهش طبیعی بوده و ظاهر چشمگیر آن توجه نجیب زاده ایتالیایی در قرن هفدهم را به خود جلب کرد.با گذشت بیش از یک قرن از گذشته ، ایرانی به محبوب ترین نژاد گربه در جهان تبدیل شده است.گربه های ایرانی جزوه محبوب ترین گربه های ثبت شده توسط Cat Fanciers Association هستند.

کشور :ایران
قد :18 تا 32 سانتی متر
وزن :4 تا 8 کیلوگرم
طول عمر :10 تا 17 سال

تنوع رنگی گربه ایرانی

گربه های ایرانی در بیش از 80 ترکیب مختلف رنگ موجود است.پرشین ها به خاطر تنوع بی نهایت رنگ خودنمایی می کنند. رنگ چشم ها بستگی به رنگ پوشش انهاست. به عنوان مثال ،گربه پرشین سفید، چشمان مسی مایل به آبی دارند. و چشمان ان ها در رنگ های نقره ای و طلایی ، سبز یا آبی دیده شده است.

خصوصیات شخصیتی و اخلاقی گربه های پرشین

گربه های ایرانی با وقار ، مطیع و ارام هستند. فقط اطمینان حاصل کنید که کودکان با ملایمت با ان ها رفتار می کنند.از این گربه بعید است که از پرده های شما بالا برود ، روی پیشخوان آشپزخانه شما بپرد ، یا بالای یخچال شما بنشیند.

پرشین ها برخلاف گربه های دیگر ، نشستن روی مبل را ترجیح می دهند. برای ان ها مهم نیست که وقت خود را تنها بگذراند ، اما حضور شما برای ان ها مهم است و از نظر روحی زمانی که کنارشان باشید شاداب تر هستند.

میزان انرژی و تحرک کم
میزان سر و صداکم
سازگاری با محیط
خوب
سازگاری با دیگر حیواناتمتوسط

مراقبت از گربه های پرشین

به دلیل پوشش و موی بلند ، تعجب آور نیست که گربه های ایرانی به نظافت منظم زیادی احتیاج دارند. بدون رسیدگی ، موهای گربه به سرعت گره خورده و مات می شوند ، که دردناک است. توصیه می شود که یک بار در روز برس زده و ماهانه حمام برده شوند تا آنها درخشش و لطافت خود را حفظ کنند.

همچنین برای جلوگیری از عفونت های چشم باید روزانه چشم ها را پاک کرد. مانند همه گربه ها ، بهداشت منظم دندان ها باید به صورت مسواک زدن روزانه یا هفتگی رعایت شود.کوتاه کردن منظم ناخن ها نیز بایددر نظر گرفته شود.

به طور کلی ، گربه های پرشین به نگهداری بالایی احتیاج دارند.

persian cat ها بسیار کم انرژی اند و ترجیح می دهند یک مکان گرم برای استراحت پیدا کنند.

مراقبت از گربه های پرشین

بیماری هایی که پرشین ها مستعد ابتلا به ان هستند

مانند همه گربه های نژاد اصیل ، گربه ایرانی مستعد ابتلا به تعدادی از مسائل بهداشتی هستند. بسیاری از این مشکلات به طور مستقیم به ساختار چهره مربوط می شود ، اگرچه ممکن است با مشکلات بهداشتی ژنتیکی بدون ارتباط با ویژگی های جسمی آنها نیز همراه باشد. بسیار مهم است که پرشین ها را کاملاً تحت نظر داشته باشید تا هرگونه مشکلات و مسائل بهداشتی را متوجه شوید تا سریع تر تحت درمان قرار گیرند.

در حالی که پرورش دهندگان مسئول، اقداماتی را برای کاهش مشکلات رایج بهداشتی در میان بسترهای خود انجام می دهند ، هیچ پرورش دهنده ای نمی تواند با اطمینان بگوید که گربه های آنها کاملا عاری از بیماری یا احتمال بیماریست. مشکلات بهداشتی رایج که باید در میان گربه های ایرانی مورد توجه قرار گیرد شامل موارد زیر است:

  • بیماری کلیه پلی کیستیک ، یک بیماری ژنتیکی که یکی یا هر دو کلیه را درگیر می کند و به طور کلی علائم را از سن گربه حدود 7 تا 10 سال شروع می کند.
  • مشکلات تنفسی و ناراحتی تنفسی ناشی از خرطوم بینی آنها
  • شرایط چشم ، از جمله آتروفی پیشرونده شبکیه ، برجستگی پلک (چشم گیلاس) و پلک های داخل تاشو (آنتروپیون)
  • سنگ مثانه و عفونت مثانه
  • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ، ضخیم شدن دیواره های عضلانی قلب
  • شانت کبد ، اختلالی است که بر جریان خون در کبد تأثیر می گذارد ، که می تواند باعث ایجاد ظاهری بی نظیر ، سنگ مثانه و کم خونی شود.
  • گرمازدگی (پرشین ها به گرما حساسیت دارند)

تغذیه

گربه های ایرانی تمایل به خوردن غذا دارند اما وقتی چیزی را که دوست دارند پیدا کنند خوب غذا خواهند خورد. غذای آنها باید دارای پروتئین و فیبر زیاد و چربی کمی باشد و می تواند مرطوب ، خشک ، خام یا مخلوطی از دو یا چند نوع باشد.

از آنجا که گربه های ایرانی انرژی خاصی ندارند ، مراقب باشید بیش از حد به آنها غذا ندهید زیرا عدم فعالیت آنها منجر به افزایش وزن و چاقی می شود. مقادیر خوراک را به جای اینکه غذا را برای مدت زمان طولانی خارج از غذا کنار بگذارید ، دو بار در روز تنظیم کنید. به دلیل صاف بودن صورت ، برخی از پارسیان ممکن است در خوردن مواد غذایی با اشکال یا اندازه های خاص مشکل داشته باشند ، بنابراین اگر یک ایرانی غذا نمی خورد ، ممکن است نیاز به تغییر در ساختار غذا باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب