دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

نژاد های گربه

گربه رگدال

اگر به دنبال یک گربه ی مهربان و بزرگ می گردید،گربه ی رگدال انتخاب خوبی است.این گربه ها از نوازش شدن و وقتی آنها را با اسمشان صدا می زنید،لذت می برند.این نژاد یکی از بزرگترین نژاد های گربه از نظر اندازه است ولی نگذارید این موضوع شما را بترساند و جلوی شما را بگیرد.چشمان بزرگ آبی رنگ و صدای بلند و حلقوی شما را مطلع می کند که آنها فقط حیوانات بزرگ و نرمی هستند.این گربه ها بسیار اجتماعی اند و همین موضوع آنها را برای حضور در خانه های شلوغ و فعالیت زیاد مناسب می کند.

تاریخچه ی نژاد

گربه ی رگدال در مقایسه با بسیاری از نژاد ها بسیار جدید است.نژاد رگدال در سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ در ایالات متحده آمریکا ایجاد شد.یک پرورش دهنده ی نژاد به اسم “آن بیکر” به دنبال ایجاد نژادی دوست داشتنی و زیبا بود.او برای این کار از گربه های خانگی با موی متوسط که اصالت آنها مشخص نبود استفاده کرد. “ژوزفین” اولین گربه ی این نژاد سفید رنگ بود.
اگر چه این کار چند نسل طول کشید ولی بیکر در نهایت گربه هایی را به وجود آورد که به آنها رگدال می گویند.این گربه ها به دلیل داشتن خز غیر مات،برونگرا بودن و اندازه ی بزرگشان مورد توجه قرار گرفتند.
متاسفانه در دهه ی ۱۹۷۰ بحث و مشکلاتی بین بیکر و علاقه مندان به رگدال به وجود آمد و بسیاری از دوستداران اولیه ی رگدال راهشان را از بیکر جدا کردند.با وجود این آشفتگی ها،امروزه نژاد رگدال بین مردم محبوب است.
انجمن CFA در سال ۱۹۹۳ این نژاد را ثبت کرد. امروزه نژاد رگدال یکی از پنج نژاد محبوب ثبت شده در CFA است.

خصوصیات و ویژگی های ظاهری گربه رگدال

گربه ی رگدال ۱۱ تا ۱۳ اینچ طول دارد.گربه نر در این نژاد تا ۲۰ پوند و گربه ی ماده بین ۱۰ تا ۱۵ پوند وزن دارد.خز این گربه ها طولی متوسط دارد و ابریشمی و نرم است ولی رنگ مشخصی ندارد و در انواع رنگ ها و نقوش دیده می شود.معمولا بدنشان از رنگ های روشن است و گاهی نقاط تیره ای در ناحیه ی گوش،صورت،پا یا دم آنها مشاهده می شود.چشمان این نژاد آبی است و ۱۳ تا ۱۵ سال عمر می کنند.

طاهر گزبه رگدال

خصوصیات و ویژگی های رفتاری گربه رگدال

گربه ی رگدال بسیار مهربان و با محبت است.این گربه رفتار صمیمی و دوستانه ای دارد.رفتار خوبی با دیگر حیوانات خانگی دارد و رابطه ی نسبتا خوبی نیز با کودکان دارد.انرژی و بازیگوشی متوسطی دارد و به مقداری ورزش نیاز دارد.این نژاد گربه بسیار باهوش است و به راحتی تربیت پذیر است.ریزش موی متوسطی دارند و علاقه ای نسبی برای تولید صدا دارند.گربه های رگدال به خلق و خوی آرام و اهلی بودنشان شهرت ای به دست آوردن اعتماد رگدال باید برنامه ی منظمی داشته باشید و برای داشتن یک ارتباط خوب با او تلاش کنید.

مراقبت و نگهداری از گربه رگدال

رگدال ها فقط یک لایه خز ابریشمی دارند یعنی خز آنها از دیگر گربه ها با موی متوسط کم پشت تر است.برای مراقبت و جلوگیری از مات شدن خز آنها حداقل به هفته ای دو بار شانه شدن نیاز دارد.رگدال ها به تمیز شدن مرتب گوش نیز نیاز دارند.چند قطره ی کم از گوش پاک کن مخصوص گربه ها داخل گوش بچکانید و سپس بیرون گوش را ماساژ دهید.ممکن است برای آرام نگه داشتن گربه ی خود در حین انجام این کار بخواهید از کمی غذای کودک با طعم گوشت یا دیگر خوراکی های گربه ها استفاده کنید.پس از گذشت پنج دقیقه از یک تکه پنبه برای تمیز کردن گوش داخلی گربه کمک بگیرید.
مانند دیگر نزاد های گربه ها،رگدال نیز به تمیز و کوتاه کردن ناخن نیاز دارد.گربه ی شما احتمالا بعد از کوتاه کردن ناخن هایش می خواهد آنها را حتی بیشتر از حد معمولی تیز کند پس مطمئن شوید وسیله های خوبی برای خراشیدن او تهیه کرده اید.
رگدال ها بسیار پر انرژی و اجتماعی اند و به زمان مشخصی برای بازی با اسباب بازی ها دارند.آنها به داشتن پازل های غذایی نیز علاقه مند هستند.فقط اسباب بازی ها را برای گربه نیاورید بلکه خودتان هم با او بازی کنید.این کار باعث حفظ وزن گربه در حالت تعادل،جلوگیری از بروز رفتارهای نگران کننده ناشی از بی حوصلگی و پیوند خوردن گربه با خانواده می شود‌.
از آنجا که این نژاد جثه ی بزرگی دارند به زمان زیادی برای ورزش نیاز دارند تا بتوانند فعال و سالم به زندگی خود ادامه دهند.

متاسفانه برای افراد مبتلا به آلرژی،رگدال ها آلرژی زا هستند.اگر چه بعضی از این افراد در برخورد با گربه هایی با پوشش متوسط کمتر اذیت می شوند ولی راگدل ها ضد آلرژی نیستند.کسانی که ادعا به ضد آلرژی بودن گربه های راگدل دارند،سعی می کنند سود سریعی به دست بیاورند.
رگدال ها فقط یک لایه خز دارند و همین می تواند میزان آلرژی را در کسانی که به شوره سر حساس هستند،کمتر کند.اما در واقع بیشتر مردم به ترشحات پوستی و بزاق گربه ها حساسیت دارند.رگدال ها موادی آلرژی زا در بزاق و ترشحات پوستی خود تولید می کنند.

گرب رگدال از روبرو

بیماری های متداول:

  • در همه ی نژاد ها حتی نژادهای دورگه احتمال بروز بیماری های ژنتیکی وجود دارد.این که بدانید گربه ی نژاد شما احتمال ابتلا به چه بیماری هایی را دارد بسیار مهم است.برای این کار می توانید از یک پرورش دهنده ی نژاد درباره ی آزمایش ها سوال کنید.از پرورش دهنده هایی که معتقدند بچه گربه نیازی به آزمایش برای تضمین سلامتی ندارد،دوری کنید.مانند بسیاری از گربه های بزرگ،رگدال تیز مستعد بیماری های مربوط به وزن است.استفاده از غذاهای پازلی و تقسیم غذای روزانه ی گربه می تواند به اصلاح و حفظ تناسب او کمک کند.بازی کردن منظم با گربه نیر در کنترل وزن او تاثیر زیادی دارد.گرچه گربه های بزرگ و نرم بامزه اند ولی سالم نیستند.
  • راگدل های اصیل از تنوع ژنتیکی زیادی برخوردار نیستند. آنها در برابر سنگ مثانه و کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک آسیب پذیر هستند.سنگ مثانه بیماری دردناکی است و می تواند ناشی از بستر گربه باشد.با تشویق گربه به نوشیدن آب شیرین و استفاده از غذاهای با کیفیت،می توانید به بچه گربه ی خود کمک کنید تا از بروز سنگ مثانه و سایر عفونت های ادراری جلوگیری شود.
  • جلوگیری از کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک دشوارتر است ، زیرا یک بیماری ژنتیکی است. HCM یک بیماری قلبی است که باعث ضخیم شدن ماهیچه ی قلب می شود. با انجام کاردیوگرام می توانید بیماری را تشخیص دهید، اما این کار فقط بعد از زمانی که بیماری در گربه ایجاد شده باشد ممکن است. آزمایش ژنتیک همچنین می تواند به پرورش دهنده ها کمک کند تا از تولید مثل گربه هایی با HCM جلوگیری کنند،ولی این همیشه یک ریسک و خطر است.

رژیم غذایی و تغذیه:

با دامپزشک خود همکاری کنید تا یک رژیم غذایی متناسب با سن و سطح فعالیت برای گربه تهیه کنید.به طور کلی غذاهای مرطوب به تامین رطوبت کمک می کند و جلوی بروز بیماری های ادراری را می گیرد.حتما غذا را جیره بندی کنید و غذا را تمام روز در ظرف غذای گربه رها نکنید.دیابت به غذاهای رها شده مرتبط است زیرا انسولین با هر بار غذا خورد گربه،بدون توجه به کیفیت غذا تولید می شود.از آنجا که گربه ها مدت زیادی را دراز می کشند می توانید از بازی های پازلی برای تغذیه و جالب کردن زندگی آنها استفاده کنید.

سخن پایانی

انتخاب گربه ی مناسب اهمیت زیادی دارد.برای اطمینان از اینکه رگدال نژاد مناسبی برای نگهداری توسط شما است،جستجو در بین تحقیقات انجمن CFA که نژادهای مختلف گربه ها را ثبت می کند؛بهترین راه است.قبل از خرید گربه برای شناختن نژاد و پرورش دهنده ی آن نژاد وقت کافی بگذارید.همینطور پرورش دهنده می تواند به شما کمک کند تا نژاد را به درستی بشناسید و از تصمیم خود مطمئن شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب