دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مشکلات رفتاری حیواناتمشکلات رفتاری گربه ها

چگونه می توان رفتار دیوانه وار را در گربه ها متوقف کرد

آیا گربه شما به طور ناگهانی در خانه می دود یا هر شب انرژی زیادی را صرف دویدن می کند که ، همراه با سرو صداست؟ این رفتار “دیوانه وار” در گربه ها ممکن است شما را غافلگیر کند و درک زبان بدن گربه به آسانی سگ ها نیست. اگر از خود می پرسیدید که چرا گربه شما کمی سرحال ، عجیب و غریب یا شرم آور عمل می کند ، ممکن است چند توضیح وجود داشته باشد.

چرا گربه ها گاهی اوقات مثل دیوانه ها عمل می کنند؟

نژاد گربه فرقی نمی کند ، همه گربه ها لحظه هایی دارند که در فضای اتاق، مثل دیوانه ها رفتار می کنند و مثل اینکه در مسیر مسابقه ای دارند تعقیب می شوند رفتار می کنند. آنها ، سریعتر و سریعتر ، در حالی که به نقاط مختلف نگاه می کنند ، می پرند و ناگهان در مسیرهای خود می ایستند.

این رفتار وحشی گاهی اوقات “دیوانگی های نیمه شب” هنگام شب اتفاق می افتد. گربه شما ممکن است خود را با یک فعالیت وحشی سرگرم کند یا روی تخت شما بپرد تا به ، آرنج ، مو یا صورت شما را پنجه بزنند تا شما به این سرگرمی بپیوندد.

غرایز غارتگری در گربه ها

در گربه های شکارچی (گربه وحشی) این رفتار طبیعی است و گربه های خانگی تا حدودی این غریزه را حفظ می کنند. گاهی اوقات ، گربه ای که پرجنب جوش است ممکن است در واقع رفتارهای شکار ، مانورهای جنگی یا فنون فرار از خود نشان دهد.

یک گربه خانگی که مجبور نیست غذای خود را شکار کند ، هنوز هم باید انرژی فرو خورده خود را بسوزاند و ممکن است حاصل این تخلیه انرژی منجر به رفتار های ناهنجار شود. اسباب بازی ها مانند موش ، اشاره گر لیزری ، پازل های غذایی و چوب گربه ها را ترغیب می کنند تا از غرایز طبیعی خود برای گرفتن ، تعقیب و پرش استفاده کند. این تمرین ها مخصوصاً برای گربه شما بسیار مهم است اگر وقت خود را در بیشتر در خانه می گذراند.

دلیل دیگر این رفتار در گربه شما می تواند غرایز شبانه باشد زیرا اغلب گربه ها تمایل بیشتری دارند در شب ها فعالیت کنند. اگر گربه شما در طول روز به اندازه کافی ورزش نمی کند ، این رفتار را تشدید می کند.

بسیاری از گربه های خانگی در حالی که صاحب و خانواده در محل کار خود هستند روزهای خود را در خانه تنها می گذرانند. وقتی صاحب گربه غروب به خانه می آید ، گربه ممکن است بسیار فعال باشد و بخواهد بازی کند. اگر هیچ خروجی برای این همه انرژی نداشته باشد ، گربه ممکن است رفتارهای جنون آمیزی از خود نشان دهد. بچه گربه ها به خصوص پرانرژی هستند.

غرایز غارتگری در گربه ها

پیری

پیری نیز می تواند یکی از عوامل این رفتار های مخرب باشد ، به دلیل برخی از اختلالات عملکرد شناختی که پیری به همراه می اورد ، ممکن است این رفتار را مشاهده کنید. با پیر شدن یک حیوان خانگی ، مغز او ممکن است عملکرد متفاوتی را شروع کند و باعث شود رفتارهای عجیب و غریبی بدون دلیل مشخص از خود بروز دهد.

کک و شپش

بعضی اوقات گربه رفتار عجیب و غریب گربه ها ناشی کک و شپش است و به نظر می رسد موجودی به صورت پراکنده گازش می گیرد چون کک دارد. به خصوص هنگامی که با صدای میو میو همراه می شود ، گربه شما نسبت به گزش کک حساسیت بالایی دارد یا در جایی که نمی تواند به آن برسد ، خارش دارد.

اگر شک دارید که گربه شما کک دارد ، تمام حیوانات پشمالو را در خانه با یک نسخه تجویز شده مخصوص گربه ها ، که برای از بین بردن و جلوگیری از کک ها طراحی شده است ، درمان کنید.

شما همچنین باید به دامپزشک مراجعه کنید تا مشخص شود که عفونت های ثانویه پوستی آلرژی از کک وجود دارد که باید درمان شود. همچنین اگر دامپزشک توصیه می کند باید با جاروبرقی و استفاده از اسپریکک های محیط را از بین ببرید. با از بین رفتن کک ها ، گربه شما باید این رفتار را متوقف کند.

یاد بگیرید رفتار گربه را رصد کنید و دلایل ان را کشف کنید

بعضی اوقات دشوار است که بدانید دقیقاً چه عواملی باعث شده گربه شما ناگهان کمی وحشی شود. صادقانه بگویم ، تفسیر گربه ها سخت است! بسیاری از مردم رفتارهای معمول سگ را درک می کنند اما رفتارهای گربه را تشخیص نمی دهند.

سگ ها چهره ای رسا و زبان بدن دارند که تفسیر دقیق آن بسیار آسان است. آنها دم خود را تکان می دهند ، برای آگاه ساختن حالات خود از دیگران ، صداهای مختلفی ایجاد می کنند و اغلب برای جلب رضایت صاحب خود ، از دستورات پیروی می کنند. از طرف دیگر ، گربه ها معمولاً بیشتر به دلیل مبهم بودن رفتار های احساسی و متشنج شناخته می شوند. با این حال ، یک باور  وجود دارد که گربه ها به همان اندازه سگ ها قابل درک هستند. مشکل این است که مردم به راحتی درک نمی کنند یا نمی بینند، گربه ها در واقع سعی در برقراری ارتباط با شما دارند. مشکل این است که بفهمیم چه چیزی می خواهند.

یادگیری خواندن زبان بدن گربه می تواند پیوند شما را با آن تقویت کرده و به شما امکان دهد در پاسخگویی مناسب به نیازهای آن موثرتر باشید.

رفتار گربه را رصد کنید

حرف پایانی:

هر نژاد از گربه رفتار های منحصر به فرد خود را دارند ، بنابراین بهترین کاری که می توانید برای شروع انجام دهید این است که به راحتی گربه خود را مشاهده کنید. هنگام بروز هر رفتاری، از محیط و شرایط موجود یادداشت های ذهنی بگیرید. به زبان بدن ، آوازها ، زمان روز و کارهایی که گربه شما انجام داده است توجه کنید. آیا بچه گربه شما فقط غذا خورده یا پشت خود را خراشیده است؟

با گذشت زمان و مشاهده دقیق ، احتمالاً شروع به تجزیه و تحریک عوامل رفتار گربه خود در موقعیت های مختلف خواهید کرد. این به شما کمک می کند تا درک کنید که چه چیزی برای گربه طبیعی است و هرگونه رفتار غیرمعمول می تواند نشانه ای از یک مسئله پزشکی باشد که قابل بررسی با دامپزشک است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب