دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مشکلات رفتاری پرندگانمشکلات رفتاری حیوانات

چرا پرنده ی شما جیغ میزند؟

پرنده ها بسیار زیبا هستند ولی در می توانند پر سر و صدا نیز باشند.به خصوص اگر پرنده ی بزرگی را در خانه دارید.جیغ زدن در پرنده ها و به ویژه در طوطی ها اتفاقی عادی است اما اگر شما متوجه شدید این جیغ ها از حد نرمال بیشتر است،به این معنی است که مشکلی پیش آمده است.

صدای پرندگان

خانواده ی طوطی ها از بین پرندگان مثل ماکائو و کاسکو و بقیه ی طوطی ها،صداهای مختلفی را ایجاد می کنند و بعضی از آنها حتی می توانند کلماتی که ما می گوییم را تقلید کنند و بگویند و یا صداهایی که در اطرافشان و خانه می شنوند را ایجاد کنند.البته بعضی از صدا ها مانند خندیدن،چهچه زدن،قهقهه زدن و غر زدن صداهایی متداول هستند که اکثر این پرندگان،هم حیوانات خانگی و همینطور آن دسته از پرندگان که در حیات وحش زندگی می کنند،آنها را تولید می کنند.پرندگان خانگی،صداهایی مثل زنگ در و تلفن،تایمر مایکروویو و یا فر از صداهایی اند که پرندگان از زندگی در کنار انسان یاد می گیرند.

این پرندگان معمولا به بامزه و مشتاق بودنشان شناخته می شوند.صداهای دیگری مثل جیغ زدن ممکن است مثل دیگر صداهای طبیعی شروع شود ولی بعد از مدتی آزار دهنده میشود.جیغ زدن به طور معمول صدایی است که در شرایط ترسیده و وحشت ایجاد میشود و همراه با بالا و پریدن و واکنش بدن است. ولی متاسفانه پرندگان ممکن است به دلایل دیگری نیز جیغ بزنند.

جیغ زدن پرندگان از ترس یا حسودی

پرندگان نیز مانند انسان ها از ترس یا حسودی جیغ میزنند. دیدن حیوانات خطرناک می تواند عمده ترین دلیل ترسیدن و جیغ زدن پرنده ی خانگی شما باشد.حیوانات بیرون از خانه مثل گربه ها و دیگر پرنده ها مانند شاهین،می توانند هر حیوان خانگی از جمله پرنده را بترسانند و باعث جیغ زدن آنها شوند.این جیغ زدن به طور معمول با راه رفتن و بالا و پریدن همراه است. همچنین پرنده به آن حیوان درنده و خطرناک خیره می شود و نفس عمیق می کشد تا بزرگتر به نظر برسد. بستن پنجره ،متوقف کردن نقطه دید پرنده از پنجره و یا دور کردن و حذف حیوانات خطرناک محیط آنها از شیوه های قطع کردن جیغ زدن است.

دلایل بی شمار دیگری می تواند باعث جیغ زدن پرنده ی شما شود.ملاقات با دامپزشک نیز می تواند برای آنها ترسناک باشد زیرا به طور منظم اتفاق نمی افتند و پرنده ی شما نمی داند چه اتفاقی در حال رخ دادن است. حضور مردم جدید و ناشناخته،حتی صداهای ناشناخته،اسباب بازی های جدید و تغییراتی در مبلمان اتاقی که پرنده در آن زندگی می کند و یا قفس جدید،می توانند از دیگر دلایل جیغ زدن او باشد‌.شاید در لحظه ی اول متوجه دلیل جیغ زدن او نشوید ولی اگر به جایی که او هنگام جیغ زدن نگاه می کند توجه کنید،احتمال زیاد می توانید علت ترسیدن و جیغ های پرنده ی خودتان را بفهمید.

حسادت معمولا در پرنده هایی که به صاحبشان یا پرنده ی دیگری وابسته اند.اگر همراه آنها با انسان یا حیوان دیگری تعامل داشته باشد آنها با جیغ زدن ناراحتی خودشان را ابراز می کنند.
قرقی در حال جیغ زدن

جیغ زدن پرنده ها برای جلب توجه

مشکلات رفتاری از مسائلی است که صاحبان پرندگان بزرگ با آن درگیر هستند مثل جیغ زدن.پرنده ها حیواناتی باهوش و فعال هستند و به تحریک ذهنی مداوم نیاز دارند تا سالم و خوشحال بمانند.اگر آنها خسته شوند با یک روش شما را متوجه می کنند.پرندگان این خستگی را معمولا با خراب کردن چیزی،کندن پر یا پوست،جیغ زدن و برخی رفتارهای وسواسی به شما نشان می دهند.جیغ زدن ممکن است به عنوان یک واکنش طبیعی یا یک هشدار برای جلب توجه باشد ولی می تواند به مرور زمان زیاد و آزار دهنده شود و روی کیفیت زندگی شما تاثیر بگذارد.

جیغ زدن پرنده ها می‌تواند با گذر زمان بدتر شود زیرا بعضی مردم با داد زدن جواب آنها را می دهند.این فریاد زدن فقط جیغ زدن پرنده را تقویت می کند. وقتی شما با داد زدن به جیغ پرنده ی خودتان واکنش نشان می دهید او فکر می کند هردو در حال فریاد زدن هستید و او دارد توجه شما را جلب می کند پس به این کارش ادامه می دهد.

بهترین راه برای کاهش این رفتارها پرنده ی خود را با فعالیت های مفید مشغول کنید و ذهن آنها را درگیر کار دیگری کنید.نادیده گرفتن جیغ زدن پرنده برای اکثر افراد کار سختی است پس بهتر است از اتفاق افتادن آن جلوگیری کنید.

جلوی جیغ زدن پرنده برای جلب توجه را بگیرید

پرنده ها در حیات وحش با پرواز کردن و جستجو برای پیدا کردن غذا وقتشان را می گذرانند  ولی ما انسان ها با انداختن آنها در قفس پرواز کردن روزانه ی آنها را محدود کرده ایم.این کار برای پرنده حوصله سر بر و غیر طبیعی داشت به همین دلیل آنها با جیغ زدن برای جلب توجه شما تلاش می کنند.

دادن اسباب بازی هایی به پرنده باعث می شود پرنده از ذهنش استفاده کند و کاری برای انجام دادن در خانه داشته باشد.همینطور مخفی کردن غذا به جای ریختن غذا در یک کاسه میتواند برای مدتی او را سرگرم کند.صدای دیگر پرنده ها،ویدیوهایی از دیگر حیوانات و پرنده ها و موسیقی نیز می تواند در جلب توجه پرنده به شما کمک کند و پرنده را سرگرم می کند.

چیزی را جایگزین جیغ زدن پرنده بکنید.

یک رفتار قابل قبول را جایگزین جیغ زدن پرنده کنید.تعداد زیادی از مردم هنگام جیغ زدن پرنده به جای فریاد زدن،کلمه ی خاصی را تکرار می کنند و به پرنده ‌ی خودشان یاد می دهند تا به جای جیغ زدن آن کلمه را بگوید.همینطور هنگامی که کار خوب و قابل قبولی انجام می دهند با دادن جایزه انجام آن کار را تقویت می کنند و رفتار های بد او را نادیده می گیرند.
البته نادیده گرفتن جیغ زدن کار سختی است به خصوص اگر پرنده به آن عادت کرده باشد.برای شروع بعد از رفتارها خوب به او جایزه دهید،اگر جیغ میزند قفسش را بپوشانید و وقتی که جیغ میزند با نگفتن چیزی او را نادیده بگیرید.با انجام این کارها می توانید این عادت را از او دور کنید تا زندگی شادتر و آرام تری داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب