دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مشکلات رفتاری حیواناتمشکلات رفتاری گربه ها

چگونه رفتارهای ناشی از جلب توجه گربه را بشناسیم و درمان کنیم؟

یکی از بزرگترین شکایت‌های عمومی از رفتارهای گربه ها،تولید کردن صداهایی مثل میو کردن و یا گاهی گریه کردن با صدای بلند است.بعضی اوقات این کار همراه با رفتارهایی برای جلب توجه کردن است.دلیل انجام دادن این کارها می تواند مسائل جسمانی و یا مسائل عاطفی و گاهی هر دوی آنها باشد.شما باید برای علل احتمالی تمریناتی در خانه انجام دهید.

گاهی اوقات یک رفتار که ممکن است مشکل رفتاری باشد،یک رفتار معمولی در گربه‌ها است.قبل از اینکه نتیجه بگیرید گربه‌ی شما مشکلی دارد و نیاز به درمان دارد همه‌ی جوانب را بسنجید. موارد زیر از رفتارهای مرتبط با رفتارهای جلب توجه کننده و رفتارهایی که با آنها اشتباه گرفته میشوند و همینطور تعدادی از دلایل ممکن برای بروز این رفتارها هستند.

گم شدن در شب و زوزه کشیدن

هنوز کسی دلیل مشخصی برای انجام این کار را نمی داند. این کار معمولا در گربه‌های پیرتر رایج است و ناشی از اختلال  عملکردهای شناختی(پیری) و یا کم شدن توانایی بینایی و شنوایی است.این صدا کردن غم انگیز در گربه‌ها با هر سنی هنگام غلت زدن به پشت  اطراف خانه میتواند یکی دیگر از وضعیت‌های فیزیکی و جسمانی باشد. هیپرستزی یکی از این موارد است. از دیگر اختلالات پزشکی که باعث تولید صدای بلند در گربه‌ها میشود میتوان به پرکاری تیروئید،سرطان،بیماری عصبی و درد اشاره کرد. برای همه‌ی این کارها درمان‌های دامپزشکی شناخته و معرفی شده است.

التماس کردن برای غذا و درمان

گرسنگی واقعی و شدید را نمی توان نادیده گرفت.گربه‌ها مانند انسان ها به چیزهایی اعتیاد دارند و می توانند برای به دست آوردن و رسیدن به چیزی که میخواهند مثل تکه های تن ماهی ، بسیار رقت انگیز شوند .

راه حل: درمان های موقت و گاه به گاه ضرری ندارند. برای گربه‌هایی که اضافه وزن دارند استفاده کردن از درمان‌های کم کالری و کم مصرف وقتی او تقاضای غذا می کند، جایگزین‌های مناسبی هستند؛به ویژه  انواع درمان‌های پر پروتئین. درمان ها نباید بیشتر از ده درصد کالری روزانه‌ی شما را تشکیل دهد. تعداد وعده های کوچک بیشتر در یک روز بهتر از یک وعده‌ی غذایی بزرگ در صبح یا شب است. سه یا چهار وعده غذای کنسرو شده را برنامه ریزی کنید و بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه باقی مانده غذا را جمع کنید. اگر طبق علاقه و ترجیح گربه‌ی خودتان و یا برنامه‌ی غذایی نیاز به دادن غذاهای خشک به گربه‌تان هستید،آن را یک وعده در شب قرار دهید تا بتوانید غذا را در طول شب در همان جا بگذارید بماند.

پنجه کشیدن به پا یا دست شما

بعضی گربه‌ها،به مخصوص بچه گربه‌ها به توجه زیادی نیاز دارند و وقتی شما نشسته اید یا برای راه رفتن تلاش میکنید،دور پاهای شما بچرخد.

راه حل: بعضی از گربه ها به میزان زیادی توجه از طرف انسان ها نیاز دارند. اگر فقط یک گربه دارید شاید بخواهید همراهی یک گربه‌ی  دیگر را با گرفتن سرپرستی آن در کنار خود داشته باشید. در غیر این صورت یک برنانه‌ی زمانی خاص برای بازی کردن،نوازش و در آغوش گرفتن این گونه گربه‌ها تنظیم کنید.گربه‌ها روزمرگی را دوست دارند و اگر بدانند زمان این کارها به زودی می رسد احتمال اینکه شما را تنها بگذارند هست.

اصرار کردن با تولید صدا

بعضی گربه‌ها خیلی سر و صدا می کنند مثل نژاد سیامی یا گربه‌ی مو کوتاه شرقی که به این رفتارشان معروفند.بعضی از گربه‌ها نیز از گفتگو و صحبت با انسان ها لذت می برند و بلافاصله بعد از این که شما صحبت می کنید(یا میو می کنید) جواب شما را می دهند.

راه حل: اگر به حرف زدن لا گربه‌ی خودتان علاقه دارید از این کار لذت ببرید، و اگر از اینکار خوشتان نمی آید توجهتان را برای زمان هایی که گربه ساکت است ذخیره کنید. از طرفی اگر گربه‌ی شما به طور معمول ساکت است ولی ناگهان شروع به میو کردن می کند و یا برعکس اگر گربه‌تان همیشه میو می کند ولی به طور ناگهانی دست از انجام این کار بر می‌دارد،شاید دارد تلاش می کند به شما بگوید درد و مشکلی دارد و یا گربه ی شما دارد به تدریج ناشنوایی‌اش را از دست می دهد. مراجعه به دامپزشک برای رد کردن مشکلات پزشکی دراین زمان ضروری است.

جویدن وسایل غیر ضروری (پیکا)

پیکا به معنی خوردن چیزهای غیر خوراکی است. البته پیکا یک رفتار برای جلب توجه نیست ولی توجه ما انسان ها را برمی‌انگیزد. پیکا در جویدن یا مکیدن پشم آشکار می شود و البته خطرناک است به خصوص اگر پلاستیک ها و اشیای رشته و نخ مانند بلعیده شوند. این حرکت در بعضی نژادهای خاص مثل سیامی،بورمس و گربه‌ی هیمالیا شایل تر است و همینطور در گربه‌هایی که از شیر گرفته شده و یا از مادرشان جدا شده‌اند نیز دیده می‌شود‌. استرس دلیل مهم و تاثیرگذاری در گربه‌هایی با مشکل پیکا است.

راه حل: از آنجایی که استرس در گربه‌هایی با مشکل پیکا عمومی است،از بین بردن استرس و یا کنار آمدن با آن اهمیت زیادی دارد.استرس و اضطراب با فراهم کردن اسباب بازی‌های مختلف،نوازش کردن و بازی کردن در انواع مکان‌های ساکت و غنی سازی شده با برنامه ریزی منظم بهبود پیدا می کند. در موارد خاص استفاده از داروی ضد اضطراب انجام می شود.

خراشیدن نامناسب

بعضی گربه‌ها که سطوح مختلفی برای خراشیدن دارند،همچنان بر خراشیدن قسمت‌های نامناسبی مثل مبلمان و موکت اصرار دارند.گاهی گربه‌ها از این خراشیدن به عنوان ارتباط استفاده می کنند.

راه حل: چند وسیله با شکل و جنس های مختلف برای گربه‌تان تهیه کنید تا بتواند وسیله مورد علاقه اش برای خراشیدن را انتخاب کند و یا اقدام به درمان او کنید.

سندروم هیپرستزی

این سندروم خیلی شناخته نشده است.گاهی با تغییر رژیم غذایی و حذف سموم،داروها و یا فعالیت های ورزشی با موفقیت درمان می شود.

استرس و اضطراب

خیلی از رفتارها برای جلب توجه ممکن است ناشی از استرس و اضطراب باشد به خصوص اگر تغییرات خاصی در شرایط خانه بوجود آمده است برای مثال: جابه جایی اخیرا،بچه‌ی تازه متولد شده،حیوان خانگی جدید،غیبت صاحب گربه به دلیل شغل جدید یا سفر،پرخاشگری یک گربه‌ی دیگر و بیماری صاحب و یا یک گربه‌ی دیگر.

مهمترین کار در این شرایط فراهم کردن یک محیط غنی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب