دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مشکلات رفتاری حیواناتمشکلات رفتاری سگ ها

چگونه می توان از رفتار پرخاشگرانه در سگ جلوگیری کرد

حضور در کنار یک سگ پرخاشگر می تواند یک تجربه ترسناک باشد. حتی اگر سگی معمولاً مطیع و دوستانه رفتار کند اما ناگهان پرخاشگر شود ، غرغر کند و دندان نشان دهد ترسناک تر هم می شود.حتی سگ ممکن است به شما یا یکی از اعضای خانواده شما که به خوبی می شناسد حمله کند در صورتی که قبلاً هرگز این اتفاق نیفتاده است.

وقتی سگ شما این علائم رفتار خصمانه را نشان می دهد چه باید بکنید؟ از آنجا که پرخاشگری سگ می تواند از کنترل خارج شود و منجر به صدمه به سگ یا افراد شود ، یافتن دلیل آن بسیار مهم است و پس از یافتن دلیل این رقتار می توانید به سگ خود کمک کنید تا بر پرخاشگری خود غلبه کند.

پرخاشگری یکی از مهمترین دلایلی است که صاحبان سگ از یک مربی حرفه ای سگ کمک می گیرند. و این فقط شامل سگهای”بزرگ” نمی شود که مستعد پرخاشگری هستند. هر نژادی در شرایطی خاض قادر به پرخاشگری است.

اگرچه پرخاشگری یک شبه قابل درمان نیست ، اما مراحلی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از رفتار پرخاشگرانه و کمک به آرامش سگ خود انجام دهید.

چرا سگها رفتار پرخاشگرانه از خود نشان می دهند؟

دانستن اینکه سگ شما در چه شرایطی پرخاشگرانه عمل می کند بهترین برنامه برای جلوگیری از این رفتار ترسناک ضروری است.

در ابتدا توجه داشته باشید پرخاشگری نیز نباید به سمت یک شخص معطوف شود. بعضی از سگها به اشیاء بی جان مانند دوچرخه ، بدمینتون یا وسایل حیاط پرخاشگر می شوند.

نکته کلیدی که باید به خاطر داشته باشید این است که تا زمانی که دلیل آن را ندانید نمی توانید طرحی برای اصلاح رفتار سگ خود ارائه دهید. چندین دلیل بالقوه پرخاشگری در سگ وجود دارد عبارتند از :

بیماری

برخی از شرایط پزشکی می توانند باعث پرخاشگری سگ ها شوند. اگر سگی که هرگز هیچ نشانه ای از پرخاشگری از خود نشان نداده باشد ، ناگهان شروع به غر زدن ، پاره شدن یا گاز گرفتن می کند ، ممکن است ناشی از یک بیماری باشد.

درد به ویژه دلیل شایع پرخاشگری در سگ است. سگ شما ممکن است دچار آسیب یا بیماری شود که منجر به ناراحتی و استرس  می شود. از جمله اسیب ها و درد ها می توان به : آرتروز ، شکستگی استخوان ، آسیب های داخلی ، تومورهای مختلف و پارگی اشاره کرد.

بیماری های دیگر ممکن است مغز سگ شما را تحت تأثیر قرار داده و منجر به پرخاشگری به ظاهر غیر منطقی شود. شرایطی مانند اختلال عملکرد  و بیماری های مغزی یا تومورها ممکن است شروع پرخاشگری را تحریک کند. این مشکلات بیشتر در سگهای مسن رخ می دهد اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد.

اگر سگ شما پرخاشگری ناگهانی و غیرقابل توجیهی را نشان می دهد ، قبل از اینکه بخواهید آن را به عنوان یک مشکل رفتاری حل کنید ، با دامپزشک مطرح کنید.

ممکن است وسوسه شوید که برای تسکین درد به سگ خود دارو بدهید اما این کاری است که نباید انجام دهید. اگر سگ شما بیمار است ، باید قبل از شروع هرگونه معالجه دقیقاً بدانید که چه مشکلی دارد. سعی نکنید امور را به دست خود بگیرید تا زمانی که بدانید با چه مشکلی سر و کار دارید. فقط یک دامپزشک می تواند به شما توصیه کند که چه داروهایی برای سگ شما مناسب است.

چرا سگها رفتار پرخاشگرانه از خود نشان می دهند؟

ترس

یک سگ زمانی که دچار ترس می شود به راحتی می تواند رفتار پرخاشگرانه از خود بروز دهد . اکثر سگها تنها در صورت احساس خطر و نیاز به دفاع از خود ، رفتار پرخاشگرانه از خود بروز می دهند.

اگر سگ شما یک سگ نجات دهنده است که بیش از حد معمول رفتار پرخاشگرانه یا ترسناک از خود نشان می دهد ، ممکن است بی توجهی دیده و در یک واقعه آسیب را تجربه کرده باشد یا به عنوان یک توله سگ به درستی اجتماعی نشده باشد. هرگونه اطلاعاتی که می توانید از سازمانی که سگ را در آنجا پذیرفته اید بدست آورید ، می تواند به شما در تعیین بهترین راه برای کنترل شرایط کمک کند.

برای جلوگیری از تحریک این نوع رفتارهای پرخاشگرانه ، اموزش های لازم را برای اجتماعی شدن در سنین کودکی به ان ها بیاموزید.

 

احساس در اختیار داشن و تصرف وسیله ای

پرخاشگری هنگام نگهداری یا محافظت از وسایل، هنگامی اتفاق می افتد که سگ چیزی را تصرف کند. این غالباً شامل غذا ، اسباب بازی یا هر چیز ارزشمند دیگریست که سگ شما خود را با ان مشغول کرده.به طور مثال اگر شخصی به ظرف غذای سگ نزدیک شود یا هنگام جویدن یک اسباب بازی مورد علاقه خیلی نزدیک شود ، ممکن است غرغر کند.

درجه پرخاشگری ممکن است از یک سگ به سگ دیگر و بین اشیا متفاوت باشد. به عنوان مثال ، ممکن است سگ شما برایش مهم نباشد اگر بنشینید و او را نوازش کنید در حالی که او یک اسباب بازی لاستیکی را می جود.

سگها گاهی برای نشان دادن سلطه خود پرخاشگری می کنند.مهم است که درک کنیم سلطه یک رفتار است ، نه یک ویژگی شخصیتی. غرغر کردن ، خرد شدن یا گاز گرفتن زمانی اتفاق می افتد که احساس کنند موقعیت خود را به چالش می کشند.

احساس محرومیت

پرخاشگری که ناشی از ناامیدی است اغلب به عنوان پرخاشگری هدایت شده یا ناامیدی مانع شناخته می شود. این اتفاق می افتد هنگامی که یک سگ از اینکه نمی تواند به چیزی برسد ناامید شده و ناامیدی خود را به طریقی دیگر از بین ببرد. این نوع پرخاشگری در سگهایی که زمان زیادی را در فضای محصور شده می گذرانند اتفاق می افتد

به عنوان مثال ، سگی که در یک حیاط با زنجیر بسته شده است ممکن است روز را با حسرت فعالیت و پیاده روی بگذراند. سگ ها معمولا در این شرایط پارس می کنند و وقتی صاحب نزدیک می شود ، سگ ممکن است ناامیدی خود را تغییر دهد و صاحب را گاز بگیرد.

نشانه هایی که می توانید تشخیص دهید سگ شما حالت تهاحمی دارد

هر سگی می تواند یک رفتار پرخاشگرانه را انتخاب کند و مهم است که الگویی از علائم هشدار دهنده داشته باشد مانند:

  • غرغر کردن
  •  سفت کردن بدن و تکان دادن دم با سرعت
  • دندان نشان دادن

همه سگهایی که این رفتار را نشان می دهند به طور کلی پرخاشگر نیستند – بسیاری از این علائم هشدار دهنده نشانه اضطراب یا ترس است.

نشانه هایی که می توانید تشخیص دهید سگ شما حالت تهاحمی دارد

چگونه جلوی پرخاشگری را بگیریم

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید خصومت را کنترل کرده و به سگ خود کمک کنید تا آرام بماند. این به زمان ، و احتمالاً کمک یک فرد حرفه ای نیاز دارد. شما می توانید به دامپزشک مراجعه کنید سگهایی که به طور معمول پرخاشگر نیستند اما ناگهان دچار رفتارهای پرخاشگرانه می شوند ممکن است یک مشکل پزشکی اساسی داشته باشند. مشکلات سلامتی که ممکن است باعث پرخاشگری شود شامل کم کاری تیروئید ، آسیب های دردناک و مشکلات عصبی مانند انسفالیت ، صرع و تومورهای مغزی است.با دامپزشک خود صحبت کنید درمان یا دارو ممکن است باعث پیشرفتهای زیادی در رفتار سگ شما شود.

با یک حرفه ای تماس بگیریداگر دامپزشک شما یک مشکل پزشکی را رد کرده است ، وقت آن است که با یک مربی حرفه ای سگ تماس بگیرید. از آنجا که پرخاشگری یک مشکل جدی است ، شما نباید به تنهایی سعی کنید آن را برطرف کنید. یک متخصص می تواند به شما کمک کند تا علت پرخاشگری سگ خود را بفهمید و برنامه ای برای مدیریت آن ایجاد کنید.

چگونه جلوی پرخاشگری را بگیریم

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب