دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مشکلات رفتاری حیواناتمشکلات رفتاری سگ ها

آیا سگتان بی حوصله شده است؟

هدف از نژادهای مختلف سگ این بوده که هر کدام کاری انجام دهند ولی امروزه آنها بدون انجام دادن کاری،چیزی که میخواهند را به طور رایگان به دست می آوردند.به علاوه زمان هایی که ما برای مدت طولانی مثلا سر کار رفتن آنها را تنها می گذاریم بی حوصله می شوند.این اتفاق باعث مشکلات رفتاری و به خصوص ناراحت بودن سگ می شود.

نشانه های بی حوصلگی و خستگی سگ
زمانی که سگ را به حال خود می گذارید او خودش را سرگرم می کند،با باز کردن دستمال توالت،جویدن مبلمان و کفش ،تکه کردن بالش ها و هرچیزی که زمان را پر کند و چون شما برای متوقف کردن آن نیستید این کار هیجان بیشتری برایشان دارد.آشفتگی و یا چاله هایی در حیاط پشتی نشانه ی واضحی از بی حوصلگی سگ است.اگر سگ شما بی قرار است و برای جلب توجه شما را تحت فشار قرار میدهد،دنبال کاری برای انجام دادن است.همچنین ممکن است روی شما بپرد و یا بیش از حد پارس کند.
اگر رفتار مخربی دیدید،مطمئن شوید که این مشکل از اضطراب نشات نمی گیرد.بیشتر اوقات سگ این کار را برای رفع بی حوصلگی می کند و دلیل عدم نظارت از آن لذت می برد.اما گاهی اوقات ممکن است نشان دهنده ی ناراحتی از تنها ماندن باشد.اگر نگران هستید با یک تربیت کننده ی سگ یا مشاور رفتاری حیوانات صحبت کنید.

ورزش های جسمانی و فیزیکی

یک سگ خسته بیشتر زمانی که شما بیرون هستید را چرت می زند پس مطمئن شوید فعالیت های فیزیکی مناسبی برای او وجود داشته باشد.درباره ی میزان فعالیت لازم با دامپزشک یا پرورش دهنده ای صحبت کنید.برای یک سگ نژاد چیواوا احتمالا قدم زدن کافی است ولی برای نژاد پر انرژی تری مثل بوردر کالی نیاز به موارد بیشتری برای خوشحال شدن دارد.
ده دقیقه قدم زدن احتمالا سگی را خسته نمیکند پس مطمئن شوید فعالیت های بیشتری انجام دهد. مثلا تعقیب توپ یا پرتاب دیسک و یک فضا برا دویدن آزادانه برای سگ آماده کنید و پیاده روی های خود را هیجان انگیز نگه دارید.راه های متفاوتی را امتحان کنید و گاهی به سگ اجازه دهید تا توقف کند.

تحریک ذهنی

دادن فعالیت های ذهنی به اندازه ی فعالیت های فیزیکی اهمیت دارد و به همان اندازه سخت و طاقت فرسا است.قبل از رفتن به سر کار فعالیت هایی ذهنی برای به چالش کشیدن سگ خود انجام دهید.بازی هایی مثل قایم موشک که سگ در آن باید شما را پیدا کند یا طناب کشی که باعث تقویت ارتباط شما با سگ می شود.بازی های معطر نیز که در آن خوراکی یا اسباب بازی را مخفی کنید،مانع خستگی و بی حوصلگی سگ شما می شود.
اینکه از اسباب بازی های ساده برای سگ استفاده کنید خوب است ولی چیزهای جدیدی مثل اسباب بازی های پازلی نیز به جعبه اسباب بازی های او اضافه کنید.اسباب بازی های پازلی وجود دارند که می توانید خوراکی و توپ هایی را در آن مخفی کنید تا سگ آن را پیدا کند.حتی می توانید خودتان این جورچین ها را بسازید.کمی کره بادام زمینی را در کاغذی بپیچید و گذارید سگ آن را پیدا کند فقط مراقب باشید تا سگ شما کاغذ را نخورد‌.غذاها را در یک کیسه ی کاغذی رول کنید و منتظر بمانید سگ آن را باز کند.خوراکی ها را داخل یک بطری آب با درپوش قرار دهید تا سگ شما مجبور شود درپوش را بردارد یا غذا را در فنجانی بگذارید و روی همه ی فنجان ها را با توپ بپوشانید تا سگ توپ درست را بیندازد و به غذا برسد.
هر اسباب بازی که به سگ می دهید بعد از مدتی آن را تغییر دهید.حتی یک وسیله ی قدیمی هم می تواند برای سگ شما جدید و جالب باشد اگر برای چند روز آن را ندیده باشد.

تربیت کردن

تربیت فقط برای آموزش خوش اخلاقی نیست بلکه روش خوبی برای تحریک ذهنی سگ شما نیز هست.آموزش اطاعت کردن یا ترفندهایی شروع خوبی است ولی رفتارهای بی پایانی وجود دارند که فقط برای سرگرمی می تواند آنها را به سگ خود یاد دهید و می توانید آنها را با علاقه و توانایی او مطابقت دهید.، برای مثال یک سگ بزرگ می تواند بالا رفتن از نردبان را یاد بگیرد و یک سگ کوچک خزیدن و رفتن به زیر میز را یاد می گیرد.
برای کلاس های تربیت سگ ثبت نام کنید.کلاس های متنوعی برای مطالبی فراتر از اصول اولیه وجود دارد.این کلاس ها مهارت تربیت شما را تقویت می کند و باعث داشتن یک رابطه ی اجتماعی با ارزش برای شما و سگ است.از مربی هایی کمک بگیرید که به یگ ها آموزش می دهند که یاد بگیرند و در مراحل مختلف همکاری کنند.سگهای آموزش دیده با این روش به جای منتظر ماندن برای آموزش جدید،خودشان رفتارهای جدیدی از خود بروز می دهند.

معاشرت

معاشرت کردن فقط برای توله سگ ها نیست و سگ های بالغ نیز از قرار گرفتن در معرض مردم و مکان های جدید،بهره می برند.این روش یک تحریک ذهنی است.در پیاده روی با همسایه ها و سگ های آنها آشنا شوید یا قرار هایی برای بازی کردن سگ ها با یکدیگر تنظیم کنید.فقط مطمئن شوید سگ دیگر به تازگی واکسن زده باشد و هم بازی مناسبی برای سگ شما باشد.
پارک های منطقه ی خود را بررسی کنید.ایرادی ندارد که سگ را برای بازی کردن باز کنید ولی همیشه مواظب او باشید.چون سگ شما رفتار دوستانه ای دارد دلیل نمیشود سگ های دیگر نیز همینطور باشند.

بازی های زمان غذا خوردن

وادار کردن سگ برای فعالیت توسط غذا کاری ساده و باورنکردنی است.به جای قرار دادن غذا روی زمین، آن را درون یک تغذیه کننده ی آرام بریزید.این کار برای سگ هایی که سریع غذا می خورند نیز مفید است و یا می توانید غذا را در اسباب بازی های پازلی بریزید.با این روش ها غذا خوردن دو دقیقه ای را به یک سرگرمی نیم ساعته تبدیل کنید.

کارهایی برای سگ شما

بعضی سگ ها وظایفی را به ارث می برند مثل محافظت کردن و یا هدایت گله.حتی نژادهایی ‌که به عنوان همراه پرورش یافته اند از داشتن فعال و هدف لذت می برند.لازم نیست از او به عنوان یک سگ جستجوگر یا درمانی یا نجات دهنده استفاده کنید،اما به وجود آوردن یک عادت متناسب با علاقه و ویژگی های او و راهی که او به جایزه ای برسد،نیازهای عاطفی اش را برطرف می کند‌

ورزش های سگ ها

ورزش های زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید.باید گزینه ای را انتخاب کنید که فعالیت جسمی و روانی برای سگ داشته باشد و به تقویت رابطه ی شما با سگ کمک کند.به ویژگی ها و خصوصیات سگ و گذشته ی نژادش برای انتخاب ورزش و بازی مناسب توجه کنید.

گاهی اهمیتی ندارد شما چه کارهایی کرده اید،لازم است تا سگ را مدتی تنها بگذارید. می توانید کسی را استخدام کنید تا سگ را به پیاده روی ببرد یا یک پرستار حیوانات خانگی استخدام کنید تا با او بازی کنید.سگ ها همچنین می توانند از همراهی سگ های دیگر برای ساعت ها لذت ببرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب