دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مشکلات رفتاری حیواناتمشکلات رفتاری گربه ها

استرس در گربه ها

اگر شما گربه‌ای دارید احتمالا می دانید که بعضی چیزها باعث قایم شدن،خش خش کردن،فرار کردن و یا ادرار و مدفوع کردن خارج از محل مشخص شده؛در گربه ‌ها می شود.همه‌ی این رفتارها ممکن است ناشی از گرفتن استرس از محیط است و این که شما آنها را بشناسید و تشخیص دهید تا بتوانید به گربه‌ی خودتان ‌کمک کنید بسیار مهم است.داشتن یک زندگی بدون هیچ استرسی غیر ممکن است اما شناختن دلایل و محرک های متداول به شما کمک می کند تا استرس غیر ضروری را دور کنید.

دلایل استرس در گربه‌ها

مثل انسان ها، هر گربه ای ممکن است به اتفاق،مورد،یا شخص خاصی واکنش‌ متفاوتی نشان دهد ولی دلایل رایج تری وجود دارد که باعث ایجاد استرس در گربه‌ی شما شود.

حیوانات خانگی و انسان‌های جدید

گربه‌ها معمولا نسبت به هر تغییر خانگی از جمله زندگی و رفت و آمد  دیگر انسان ها و حیوانات خانگی،حساس هستند. بچه‌های تازه به دنیا آمده،آمدن و زندگی کردن پدربزرگ و مادربزرگ ها در خانه،طلاق و جدایی،تغییر هم اتاقی،ازدواج،گربه و حیوانات خانگی جدید و حتی ماندن یک نفر برای یک شب ،همه‌ی این موارد می توانند باعث استرس در گربه‌ی شما شوند به خصوص اگر گربه با آنها آشنا نباشد. داشتن همراهی در تعطیلات علاوه بر وارد کردن انسان های دیگر شامل تعداد زیادی عوامل استرس زا است و به همین دلیل یکی از مشکلات مشترک بین بسیاری از گربه‌ها است.

ساخت و ساز

بوهای غیر عادی،مصالح اطراف روی زمین،مردم ناآشنا،صداهای ساخت و ساز و دیگر چیزهای درگیر مربوط به انجام کار در خانه یا اطراف محل زندگی ممکن است باعث استرس گربه شود. کارهای ساده ای مثل رنگ کردن اتاق یا بازسازی نور نیز می توانند استرس را تحریک کند. پس صرفا یک پروژه‌ی ساخت و ساز بزرگ باعث بروز مسئله های مختلف نمی شود.

حیوانات بیرون

اگر گربه‌ی شما می‌ تواند حیوانات بیرون از خانه را بو یا احساس کند،صدای آنها را بشنود و به خصوص اگر می تواند آنها را ببیند؛ممکن است دچار استرس شود.گربه‌های بیرونی از محرک های رایج استرس زا در گربه‌ی خانگی اند. حتی دیدن پرندگان خارجی که توانایی گرفتن آنها را ندارد می تواند باعث فشار روانی گربه‌ی شما شود.

حمل و نقل

اگر به هر دلیل مجبور به جا به جایی گربه‌ی خودتان هستید،استرس گرفتن او یک اتفاق معمولی است.عادت نداشتن به کریر(حمل کننده) صدا و مناظر اتومبیل یا هواپیما و یا پیش بینی کردن مقصد (مثل مطب دامپزشک) ،همه می توانند استرس ایجاد کنند.

سایر تغییرات محیطی

هر چیزی از جاروبرقی گرفته تا تزئینات کریسمس و جا به جایی جعبه ها،باعث استرس در گربه‌ی شما می شود‌. تغییر محل سطل زباله،نوع بستری که استفاده می شود،محل غذا خوردن و جایی که وسایل مورد علاقه برای خراشیدن قرار گرفته اند از دیگر مثال های تغییرات محیطی هستند که می‌ توانند استرس گربه را تحریک کنند ولی هر تغییری در خانه می تواند مشکل ساز شود.

چگونه استرس را در گربه‌ی خودتان تشخیص دهید؟

مخفی شدن یکی از مشخص ترین علامت هایی است که نشان میدهد گربه‌ی شما استرس دارد اما تنها نشانه این نیست. هیس کردن،فرار کردن،غر زدن،خراشیدن اشیا و از بین بردن سطل زباله می توانند از دیگر علائم وجود استرس در گربه‌ی شما باشند و نباید نادیده گرفته شوند به خصوص اگر به طور منظم در حال اتفاق افتادن است. گربه‌ی خودتان را برای این علامت‌ها بررسی و جست و جو کنید و به گذشته فکر کنید و ببینید چه چیزی تغییر کرده که باعث بروز این رفتارها قبل از آنکه شما متوجه شوید در گربه‌ی شما شده است.

راه های کمک به گربه‌ی استرسی

خوشبختانه تعداد زیادی راه برای کمک به گربه‌ی استرسی شما وجود دارد.اگر می توانید منبع آن استرس را پیدا کنید بهترین راه از بین بردن آن منبع استرس زا است ولی این کار همیشه ممکن و قابل اجرا کردن نیست.شما نمی توانید با یک فامیل قطع ارتباط کنید،حیوان خانگی خودتان را از گربه دور کنید و یا ساخت و ساز خانه را فقط به خاطر اینکه گربه ‌ی شما دچار استرس می شود متوقف کنید ؛ اما این به این معنی نیست که نمی توانید به او کمکی کنید.

اسپری ها،دستمال مرطوب و پخش کننده های حاوی فرومون شروع خوبی برای کمک به اضطراب گربه‌ی شماست.بعضی محصولات که به گربه کمک می کنند احساس آرامش و امنیت کند می توانند به طور مداوم برای مدت طولانی یا تا زمانی که نیاز است مصرف شوند. ولی اگر این محصولات به تنهایی پاسخگو نباشند، ممکن است نیاز شود در کنار چیزهای دیگری از این محصولات استفاده شود.

مکمل ها و رژیم های خاص مرحله‌ی بعدی کمک به گربه ‌ی شما است.بر اساس تحقیقات عناصر مختلفی مثل ال تیانین، پروتئین آب پنیر،ماگنولیا و عصاره فیلودندرون می توانند به گربه‌هایی با این شرایط کمک کنند.

در بعضی شرایط نیاز به استفاده از ترکیبی از فرومون‌‌‌ها،مکمل‌ها،رژیم‌ها و حتی داروهایی ضروری است.فلوکستین،گاباپنتین،آمی تریپتیلین و سایر موارد ممکن است توسط دامپزشک برای مواردی از استرس که با روش‌های دیگر قابل درمان نیستند،پیشنهاد شوند.این موارد نسبت به وضعیت گربه ممکن است به طور موقت یا برای مدت طولانی تجویز شوند. اگر میتوانید هر کار دیگری به جز دادن دارو برای کاهش استرس گربه انجام دهید انجام دادن آن کار ارزشش را دارد و به سلامتی گربه‌ی شما کمک زیادی خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب