دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مشکلات رفتاری حیواناتمشکلات رفتاری گربه ها

دلایل میو میو کردن گربه‌ها در شب

گربه ها معمولا به اندازه ‌ی سگ ها صدا تولید نمی کنند ولی این به این معنی نیست که آنها اصلا این کار را انجام نمی دهند. گربه ها میو میو می کنند، جیغ می زنند،داد و فریاد می کنند،گریه می کنند، و صداهای دیگری ایجاد می کنند. گاهی اوقات این صداها در طول روز انجام می شود و واکنشی نسبت به محرک های مختلف هستند ولی تعداد زیادی از آنها در طول شب و وقتی شما در حال تلاش برای خوابیدن هستید اتفاق می افتد.

میو میو گربه

“میو میو” یکی از صداهایی است که گربه ها می‌کنند. این حیوانات خانگی زیبا و دوست داشتنی هستند که خیلی از مردم با آنها ارتباط برقرار می کنند. گربه ها می‌توانند با صداهای مختلفی مانند میو میو، غر غر، یا حتی صدایی شبیه به گریه، احساسات و نیازهای خود را بیان کنند. اگر سوال خاصی در مورد گربه ها دارید، خوشحال میشوم که به آن پاسخ دهم.

چرا گربه‌ی شما در شب نمی خوابد؟

به طور معمول گربه ها در شب و وقتی شما در تلاش برای خوابیدن هستید فعال و بیدار اند.آنها ممکن است بخواهند بازی کنند، در اطراف بچرخند و چیزهایی جدید کشف کنند،چیزی بخورند،چنگ بزنند و یا توجه شما را جلب کنند.این کارها پر سر و صدا هستند و ما از خواب بیدار می شویم. تعدادی از گربه‌ها در روز تنبل هستند پس با توجه به اینکه در طول روز و زمانی که شما بیدار هستید  انرژی زیادی مصرف نکرده اند، شب ها انرژی زیادی برای تخلیه کردن دارند.

میو کردن در شب برای جلب توجه

اگر گربه‌ی شما فعال و عاشق بازی کردن است،ممکن است در شب با میو کردن شما را از خواب بیدار کند تا به او توجه کنید.گربه‌ها برای جلب توجه کارهای زیادی می کنند برای مثال خراشیدن در اتاق خواب شما،پنجه کشیدن،پریدن روی شما،شل شدن روی زمین جلوی شما و بدون شک میو میو کردن از جمله‌ی این کارها است.اگر گربه‌ی شما برای جلب توجه‌تان در شب وقتی خوابید، گریه می کند بهترین واکنش در آن لحظه نادیده گرفتن او است. این کار برای افراد زیادی سخت است اما اگر شما به گربه‌تان وقتی برای توجه میو می کند،توجه کنید این رفتار ناخواسته را در او تقویت می کنید.

حتی اگر با واکنش منفی مثل داد زدن جواب او را بدهید،همچنان دارید به او توجه می کنید.احتمالا استفاده از گوش گیر تا زمانی که بتوانید این میو کردن در شب را کتترل و قطع کتید،بهترین راه است. روز بعد مطمئن شوید به اندازه‌ی کافی به او توجه می کنید برای مثال با دادن اسباب بازی های مختلفی او را سرگرم کنید. پازل ها، چوپ های پر،اشاره گر لیزری و بازی های تعقیب باتری راه حل‌های خوبی هستند.حتی نوعی اشعه های لیزری وجود دارند که می‌ توانید آنها را از دور و وقتی خانه نیستید کنترل کنید و حتی در آن زمان با گربه‌ی خودتان بازی کنید.با انجام این کارها و توجه کردن به او به اندازه ی کافی در طول روز،گربه‌ی شما دیگر علاقه ی چندانی به تولید کردن صدا در شب نخواهد داشت.

میو کردن در شب برای غذا

گربه ها معمولا برای غذا یا دارو و معالجه گریه می کنند. یک گربه‌ی گرسنه در شب،نمی تواند گربه‌ی ساکتی باشد.اگر گربه‌ی شما گرسنه است شما نمی توانید برای مدت زیادی بخوابید پس مطمئن شوید قبل از رفتن به رختخواب به او غذا داده اید. برای جواب دادن به گریه‌های او در شب از جایتان بلند نشوید زیرا این کار به او یاد می دهد که هروقت میو کند شما به او غذا می دهید.اگر برنامه ‌ی کاری پیچیده ای دارید و یا نگرانید فراموش کنید به گربه‌تان غذا دهید،یک تغیذیه کننده ی خودکار تهیه کنید که زمان و میزان هر وعده‌ی غذایی را کنترل کند. این یک برنامه‌ی غذایی مرتب را ضمانت می کند و گربه‌ی شما کمتر برای غذا خوردن به شما وابسته است.از طرف دیگر مطمین شوید گربه همیشه به اب تمیز دسترسی دارد تا از سر و صداهای احتمالی او در شب کم شود.

گربه در حال میو میو کردن

تولید صدا به دلیل اختلال عملکرد شناختی (زوال عقل)

مانند انسان های دیوانه و مجنون،گربه های مبتلا به اختلال عملکرد شناختی متوجه اتفاقاتی که اطرافشان می افتد نیستند و این اختلال در توانایی هایشان نیز تاثیر می گذارد.این موضوع در گربه ها خیلی قابل درک نیست ولی مشخص است که در گربه های مسن تر که دچار گیجی می شوند و بدون دلیل خاصی شروع به میو کردن می کنند،میزان این رفتار و تولید صدا در شب افزایش می‌یابد. اگر شما شک دارید که گربه‌تان دچار این اختلال شده است،یک معاینه‌ی قطعی با دکتر دامپزشک خود تنظیم کنید و درابره ی گزینه های درمانی با او صحبت کنید. غذاهایی خاص و مکمل های غذایی ممکن است از پیشنهاد های دامپزشک برای حفظ سلامت و عملکرد مغز گربه‌ی شما باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله زوال عقل در گربه ها را مطالعه کنید.

میو کردن به خاطر استرس،اضطراب،درد و ناراحتی

“میو میو” کردن گربه ها ممکن است نشانه‌ای از استرس، اضطراب، درد یا ناراحتی باشد. گربه‌ها، مانند انسان‌ها، برای بیان حالات روحی و روانی خود از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنند و صداهایی که ایجاد می‌کنند یکی از این ابزارهاست.

اگر گربه شما “میو میو” زیاد می‌کند یا اگر تغییر ناگهانی در الگوهای صدا دهی یا رفتار عمومی او مشاهده کرده‌اید، ممکن است نشانه ای از مشکل باشد. این ممکن است شامل تغییرات در محیط زندگی (مانند اضافه کردن یک حیوان خانگی جدید، جابجایی یا تغییرات در برنامه روزمره)، بیماری یا درد باشد.

هر گونه وضعیت یا موقعیت سلامت که به  استرس،اضطراب،درد و ناراحتی هدایت شود، می تواند باعث بی قراری گربه و تولید کردن بیشتر صدا شود.

در صورتی که مشکلات رفتاری یا علائم بیماری در گربه خود مشاهده کردید، بهتر است با دامپزشک مشورت کنید. دامپزشک می‌تواند با معاینه گربه شما و در نیاز به تست‌های تشخیصی بیشتر، منبع مشکل را شناسایی کند و راهنمایی‌هایی در مورد چگونگی کمک به گربه شما ارائه دهد.

میو کردن به دلیل مشکلات بینایی چشم و شنوایی گوش

اگر گربه‌ای نتواند به خوبی ببیند یا به درستی بشنود ممکن است دچار گیجی و یا ترس شود. خانه‌ی شما در شب ساکت و تاریک تر است و اگر توانایی بینایی یا شنوایی گربه‌ی شما کاهش یافته و نمی تواند شما را پیدا کند،ممکن است برای دریافت کمک و آسایش میو و تولید صدا کند.همینطور گربه‌ی شما ممکن است متوجه نشود دارد با صدای بلندی سر و صدا می کند چون نمی تواند به خوبی صدای خودش را بشنود.

بینایی چشم یا شنوایی گوش با بالاتر رفتن سن و بیماری ها ممکن است دچار مشکلاتی شوند.پس اگر به نظر می رسد حواس بینایی خوب و توانایی شنوایی گربه‌تان در حال از بین رفتن است، به کمک دامپزشک آن را بررسی کنید.

اگر مشکوک هستید که گربه‌‌ ی شما دچار بیماری‌ای شده،فوری با دامپزشک مخصوص او برای سوالات پزشکی تماس بگیرید. همیشه با دامپزشک خود مشورت کنید،از آنجا که آنها حیوان خانگی شما را آزمایش و معاینه کرده اند از پرونده و گذشته‌ی پزشکی او اطلاعات کافی دارند و می توانند بهترین پیشنهاد‌ها را برای سلامت گربه‌ی شما بدهند.

صدای اخطار گربه

گربه‌ها از طریق صداهای مختلفی احساسات و وضعیت خود را بیان می‌کنند. در حالت‌های اضطراب یا تهدید، گربه ممکن است صدایی تیز و بلند که به آن “فریاد” می‌گویند، بزند. این صدا برای اخطار به دیگران و یا دفاع از خود در برابر حیوانات دیگر است.

همچنین، گربه ممکن است در حالت ناراحتی یا ترس صدای “غرغر” کند. این صدا، که از گلوی گربه ساطع می‌شود، معمولاً نشان دهنده این است که گربه ناراحت است و می‌خواهد تنها بماند.

صدای “غرغر” معمولاً در حالت‌های استرس، ترس، یا بیماری شنیده می‌شود و اگر گربه شما بدون دلیل مشخصی این صدا را می‌دهد، بهتر است با دامپزشک مشورت کنید.

در هر حال، به یاد داشته باشید که هر گربه منحصر به فرد است و رفتارها می‌توانند بسته به شخصیت و تجربیات گربه متفاوت باشند. بنابراین، برای درک بهتر رفتار و احساسات گربه خود، مهم است که با رفتار طبیعی آن آشنا باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب