دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مشکلات رفتاری حیواناتمشکلات رفتاری سگ ها

چرا سگ ها گاز میگیرند؟چگونه جلوی گاز گرفتن سگ را بگیریم

هر سگی می تواند گاز بگیرد. طبق مرکز کنترل بیماری ، سگ ها هر ساله حدود 4.5 میلیون نفر را گاز می گیرند. این تعداد ممکن است ترسناک به نظر برسد ، اما موارد زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که سگ شما در این آمار سهیم نیست.

با توجه به شرایط، هر سگی امکان دارد گاز بگیرد. غالباً مردم توسط سگ ها گزیده می شوند زیرا تصور می کنند سگشان گاز نمی گیرد. تصور نکنید که چون سگتان فلان نژاد است یا اندازه گوچکی دارد و یا در گذشته هرگز پرخاشگری از خود نشان نداده است ، گاز نمی گیرد.

وقتی سگ شخصی را گاز می گیرد ، غالباً به دلیل ترس یا محافظت است. آموزش جلوگیری از گاز گرفتن سگ شامل اجتماعی کردن صحیح و ایجاد اعتماد به نفس برای سگ می شود.

اولین واکنش شما ممکن است شوک یا وحشت باشد. با این حال ، مهم است که اگر سگ کسی را گاز گرفت رخ ، سریع اقدام کنید.

در اغلب اوقات می توان از گزش سگ ها جلوگیری کرد ، خصوصاً اگر بدانید چرا ماین اتفاق می افتد. همه کودکان و بزرگسالان باید یاد بگیرند که چگونه خود را در کنار سگ ها حفظ کنند. از همه مهمتر صاحبان سگ باید در قبال سگ های خود مسئولیت پذیر باشند.

چرا سگ ها گاز می گیرند؟

غالباً سگها وقتی احساس خطر می کنند که به طریقی برای محافظت از خود و خانوادشان گاز می گیرند. این یک غریزه طبیعی است که هنوز هم در سگهای اهلی وجود ندارد ، هر چقدر هم که خوب باشند.

به همین دلیل برای کسانی که با سگ تعامل دارند مهم است که درک کنند چه چیزی ممکن است این رفتار پرخاشگرانه را تحریک کند.

 • سگ ها ممکن است در دفاع از خود ، قلمرو خود یا یکی از اعضای خانواده خود گاز بگیرند. سگ های مادر نیز به شدت از توله سگهای خود محافظت می کنند.
 • وحشت انداختن یک سگ ، مانند بیدار شدن از خواب یا کودکی که از پشت به طور ناگهانی نزدیک می شود ، می تواند منجر به گزش توسط سگ شود.
 • فرار از یک سگ ، حتی اگر در حین بازی باشد ، می تواند باعث گاز گرفتن او شود. آنها ممکن است در ابتدا فکر کنند که این بخشی از سرگرمی است ، اما حتی این می تواند به سرعت به پرخاشگری تبدیل شود.
 • آسیب و بیماری نیز یکی از دلایل شایع است. اگر سگی شرایط خوبی نداشته باشد ، حتی ممکن است تمایل نداشته باشد که افراد مورد علاقه شان به او نزدیک شوند یا او را لمس کنند.

سگ در حال نشان دادن دندان

چگونه جلوی گاز گرفتن سگ را بگیریم؟

به عنوان یک صاحب سگ ، شما باید مسئولیت آموزش سگ خود و کنترل او را در همه زمان ها بر عهده بگیرید. شما مسئول رفتار سگ خود هستید و اولین فردی هستنید که باید از گزش سگ جلوگیری کنید. انجام هر کاری که می توانید برای جلوگیری از گاز گرفتن سگ خود انجام دهید مهم است و این نکات می تواند به شما کمک کند:

 • حداقل ، سگ خود را در سنین پایین اموزش دهید و برروی دستورات کار کنید.
 • با سگ خود معاشرت کنید. به سگ خود اجازه دهید در شرایط آرام و مثبت با انواع مختلفی از افراد ، کودکان ، معلولان و افراد مسن دیدار  کند. سگ خود را به طور منظم در معرض موقعیت های مختلف قرار دهید ، مانند دیگر حیوانات ، صداهای بلند ، ماشین های بزرگ ، دوچرخه و هر چیز دیگری که ممکن است باعث ترس شود. از کمترین سن ممکن شروع کنید و تجربه های لذت بخش و مثبتی را فراهمکنید.
 • زبان بدن سگ خود را یاد بگیرید ، همچنین علائم اصلی را که ممکن است منجر به گاز گرفتن شود ،هنگامی که در کنار مردم هستید ، به سگ خود توجه کنید و بدانید که چه زمان پرخاشگری روع می شود. آن را متوقف کنید یا سگ خود را قبل از تشدید از محیط خارج کنید.
 • سگ خود را با مجازات های بدنی ، خشن یا پرخاشگرانه تربیت نکنید. یادتان باشد که به سگ خود به خاطر رفتار خوب پاداش دهید.
 • سگ خود را همیشه در  محل محصور شده نگه دارید. قبل از اجازه دادن به سگ خود در مناطق مجاز ، آن را به خوبی بشناسید. سگ خود را همیشه در دید خود نگه دارید.
 • اگر شک دارید یا می دانید سگ شما تمایلات خشن یا پرخاشگرانه دارد ، همیشه به دیگران هشدار دهید. اجازه ندهید سگ شما به مردم و سایر حیوانات نزدیک شود مگر اینکه شرایط به شدت کنترل شده باشد. در صورت لزوم از پوزه بند استفاده کنید.
 • واکسیناسیون های سگ خود را سر موعد انجام دهید (به ویژه هاری) و برای معاینه سلامتی به طور مرتب به دامپزشک مراجعه کنید.

با سگ خود معاشرت کنید

اگر توله سگ را به تازگی به خانه آورده اید ، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آن را در مکان ، افراد و موقعیت های جدید قرار دهید.

و ان بازه ی زمانی را برایشان لذت بخش جلوه دهید. توله سگی که در اجتماع قرار داشته ، در موقعیت های جدید ترس کمتری دارد و این عدم ترس احتمال پرخاشگری را کاهش می دهد.اگر سگ شما دیگر توله سگ نیست ، هنوز می توانید روی معاشرت انها کار کنید.

سگ خود را عقیم کنید

گرچه اگر عقیم می شود تضمینی ندارد که هرگز گاز نخواهد گرفت ، اما برخی شواهد نشان می دهد که سگهای عقیم شده تمایل کمتری به پرخاشگری دارند.

چندین دلیل خوب برای عقیم سازی سگ شما وجود دارد و به طور بالقوه جلوگیری از گاز گرفتن سگ در بالای آن لیست است.

روی آموزش اطاعت کار کنید

کنترل یک سگ مطیع راحت تر است. با کار بر روی آموزش اطاعت ، می توانید از دستورات اساسی برای متمرکز نگه داشتن سگ خود در شرایطی که ناراحت کننده است استفاده کنید.

اگر قادر باشید رفتار سگ خود را کنترل کنید ، احتمال گزش کمتر می شود. علاوه بر این ، آموزش اعتماد به نفس سگ شنا را افزایش می دهد.

از دادن پاداش استفاده کنید نه مجازات

آموزش سگ با پاداش روش مثبتی است و نتایج نشان داده ، که به جای مجازات رفتار نامناسب ، به رفتار خوب پاداش دهید.

پاداش رفتار مثبت می تواند شامل رفتارها ، زمان بازی اضافی ، تشویق کلامی ، نوازش یا هر فعالیت دیگری باشد که سگ شما از آن لذت می برد.

در مقابل ، مجازات می تواند هر چیزی باشد که برای سگ شما ناخوشایند به نظر برسد. برخی از مجازاتهای معمول شامل ضربه ،  می تواند نتیجه عکس دهد.

مطالعه ای که در سال 2009 در ژورنال رفتار حیوانات منتشر شد نشان داد که سگهایی که با استفاده از مجازات آموزش می بینند 25 درصد بیشتر از سگهای دیگر با پرخاشگری پاسخ می دهند. با استفاده از روش های مثبت آموزش سگ ، می توانید احتمال گاز گرفتن را کاهش دهید.

از زبان بدن سگ آگاه باشید

سگ ها برای برقراری ارتباط از زبان بدن استفاده می کنند. به آنچه زبان بدن سگ شما ، به شما می گوید توجه کنید. سگی که از حمله به قلمرو خود می ترسد یا ناراضی است ، امکان گاز گرفتن دارد. رفتارهایی مانند دندان نشان دادن ، سر پایین افتاده یا گوشهایی که صاف بر روی سر قرار گرفته اند ، غرغر کردن ، از علائم ناراحتی سگ است. اگر مشاهده کردید که سگی این نوع زبان بدن را نشان می دهد ، سریعا سگ را از ان شرایط خارج کنید.

جلوی غرغرهای یک سگ را نگیرید

سگ شما غرغر می کند تا به شما اطلاع دهد از یک شخص یا شرایط ناراحت است. این یک سیگنال هشدار دهنده است که ممکن است منجر به گاز گرفتن شود.

غالباً انگیزه ما این است که به سگ های خود بیاموزیم غر زدن نامناسب است. سگ ممکن است این درس را آنقدر خوب یاد بگیرد که در هر شرایطی غر زدن را متوقف کند. به همین دلیل است که ما اغلب داستان های گاز گرفتن سگ ها را بدون اخطار می شنویم. با جلوگیری از غر زدن آنها ، به سگ ها اجازه نمی دهیم ناراحتی خود را برقرار کنند.

گزینه بهتر توجه به شرایطی است که باعث غرغر سگ شما می شود. آیا در حالی که شخصی به ظرف غذای سگ نزدیک می شوید یا کودکی که از کنار آن می گذرد ، سگتان شروع به غر زدن می کند؟

وقتی دانستید که چرا سگ شما غر می زند ، می توانید یک برنامه آموزش برای سگتان برنامه ریزی کنید. به این ترتیب شما مشکلی که باعث پرخاشگری احتمالی می شود را اصلاح می کنید به جای اینکه توانایی هشدار سگ خود را در مورد گاز گرفتن از بین ببرید.

سگ در حالت تهاجمی

اجتماعی کردن و معاشرت با افراد جدید

برای ثبات در رفتار ، باید سگ را به محیط جدید برده و به افراد و حیوانات جدید معرفی کنید. اگر بتواند رفتار خود را بتواند با محیط وقف دهد ، آموزش را راحت تر کرده است. در غیر این صورت ، ممکن است لازم باشد از مراحل ابتدایی شروع کنید .

اگر می دانید چه موقع سگ شما بیشتر غر می زند یا گاز می گیرد ، مطمئن باشید که سگ اکنون می تواند بدون استفاده از پرخاشگری از پس آن شرایط برآید. به وحشت انداختن یا ترساندن سگ ایده خوبی نیست ، اما چالش هایی را به آرامی معرفی کنید تا مطمئن شوید سگ از عهده آنها بر می آید . به عنوان مثال ، اگر سگ شما نسبت به غذا پرخاشگر است اما یاد گرفته است که هنگام غذا غرغر یا گاز نگیرد ، از شخص دیگری بخواهید غذای سگ را بیاورد تا مطمئن شوید که این رفتار جدید حتی با شخص جدیدی در اتاق نیز دنبال می شود.

اگر دستوراتی را با استفاده از پاداش آموزش داده اید و برای جلب اعتماد سگ خود سخت کار کرده اید ، باز هم ممکن است دریابید که سگ شما گاهی اوقات  غرغر یا حالت تهاجمی به خود میگیرد. اگر چنین است ، باید مراحل دیگری را طی کنید.

پرخاشگری یک مشکل رفتاری است که نیاز به یک مربی حرفه ای سگ دارید. یک مربی حرفه ای سگ می تواند به شما کمک کند تا طرحی را برای مدیریت پرخاشگری سگ خود تهیه کنید تا از ایمنی شما و سگ شما اطمینان حاصل کند.

نحوه تعامل با سگها

سگها بسیار دوست داشتنی هستند ، پس بعید نیست با دیدن سگ هیجان زده شوید. با این حال ، اغلب سگ ها به غریبه بدبین هستند. حتی اگر خودتان سگ ندارید ، شناخت رفتار مناسب برای تعامل با سگ ها و نحوه و زمان نزدیک شدن به سگ مهم است.

این موارد را به کودکان نیز بیاموزید تا همه بدانند که برای جلوگیری از گزش سگ چه باید بکنند.

 • هرگز سعی نکنید بدون ناجازه صاحب ، به سگ ناآشنا نزدیک شوید یا او را لمس کنید. اگر صاحب سگ حضور ندارد ، به سگ نزدیک نشوید.
 • هنگام ملاقات با یک سگ ناشناس ، اجازه دهید سگ نزد شما بیاید. خم شوید یا به پهلو بپیچید. بگذارید قبل از نوازش دستتان را بو کند.
 • صورت خود را به سگ ناشناخته نزدیک نکنید. این شامل “آغوش و بوسه” است.
 • زبان بدن سگ را بفهمید. بیشتر سگها علائم هشدار دهنده خاصی را قبل از گاز گرفتن نشان می دهند.
 • اگر توسط سگ در گوشه ای قرار گرفتید ، بی حرکت بمانید و از تماس چشمی خودداری کنید. هرگز ندوید و جیغ نزنید.
 • هرگز به سگی که در حال غذا خوردن ، خوابیدن یا مراقبت از توله سگ است نزدیک نشوید.
 • هرگز کودکان کوچک یا نوزادان را به هر دلیلی با سگ تنها نگذارید.
 • سگ آسیب دیده را نزدیک نکنید ، لمس نکنید. در عوض ، به یک دامپزشک معتبر مراجعه کنید.

گاز گرفتن تنه درخت توسط سگ

اگر سگ کسی را گرفت چه باید کرد؟

به تأخیر نیندازید ، اگر سگ شما شخصی را گاز گرفت ، مراحل زیر را انجام دهید:

 • آرام باشید
 • به قربانی کمک کنید و زخم را با آب گرم بشوید و به پزشک مراجعه کنید.
 • با قربانی مودب و دلسوز باشید. از سرزنش کردن یا دفاع کردن خودداری کنید.
 • برای قربانی گزش با یک پزشک متخصص تماس بگیرید. بسته به شدت گزش ، ممکن است به آمبولانس نیاز باشد. قربانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشد. گزش سگ که از نظر شما مهم نیست می تواند خیلی سریع جدی شود.
 • با دامپزشک خود تماس بگیرید و سوابق پزشکی سگ خود را به دست آورید.

سخن پایانی

هر سگی در شرایط خاص می تواند حالت تهاجمی به خود بگیرد و حمله کند و هیچ ارتباطی با نژاد سگ ندارد.اگر خشونت در سگ خود می بینید با یک متخصص مشورت کنید تا دلایل ان با خبر شوید قطعا یک مربی سگ خبره می تواند بسیار به شما کمک کند.

نکته : حتما سگ خود را از یک پرورش دهنده معتبر خریداری کنید ، تا سگ ها را در شرایط مطلوبی پرورش دهد.اگر قصد خرید دارید می توانید به پت فایل بزرگترین مرکز فروش سگ و توله سگ مراجعه کنید.

اگر شما چنین تجربه ای دارید با ما و دیگران در بخش کامنت به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب