دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مشکلات رفتاری پرندگانمشکلات رفتاری حیوانات

چگونه رفتار پرخاشگرانه در پرنده را متوقف کنیم؟

هیچ چیزی به اسم پرنده ی بدجنس وجود ندارد.البته تعدادی پرنده ی ترسناک و پرنده هایی با مشکلات عاطفی وجود دارند‌ که همین باعث میشود آنها نخواهند به آنها رسیدگی شود و دوست ندارند کسی به آنها دست بزند.وقتی پرنده ای با این ویژگی ها به عنوان حیوان خانگی استفاده شود،مشکلاتی برای صاحب آن و خود پرنده به وجود می آید و ممکن است  به رفتارهای پرخاشگرانه ی پرنده منجر شود.خوشبختانه شما می توانید به پرنده ی خودتان آموزش دهید تا از بودن در کنار شما لذت ببرد.

چرا پرنده های خانگی پرخاشگر هستند؟

  • متداول ترین دلیل پرخاشگری در پرنده ها،ترس یا تجربیات آسیب زای قبلی است.این وضعیت می تواند مشکل ساز شود و وقتی پرنده در حال گذراندن زمان با صاحبش یا دیگران است به آنها حمله کند یا آنها را گاز بگیرد.البته پرنده ها بسیار پیچیده هستند و به علل مختلفی ممکن است پرخاشگری کنند.
  • ترس معمولا در پرنده هایی اتفاق می افتد که وقتی جوان تر بوده اند،از طریق دست به آنها غذا داده نشده است
  • نداشتن ارتباط اجتماعی مناسب می تواند باعث ترس پرنده از انسان ها،پرنده های دیگر و یا تجربه های بعدی شود‌.
  • بعضی پرنده ها وقتی صاحبشان با دیگران تعامل می کند،حسادت می کنند. این موضوع به غریزه ی طبیعی پیوند جفت که گونه ها بسیاری از پرندگان دارند،مربوط میشود. در اسارت ممکن است شما به عنوان شریک و جفت برای پرنده دیده شوید.
  • اگر پرنده ی قدیمی را گرفته اید ممکن است توسط صاحب قبلی اش نادیده گرفته شده باشد و با آن بد رفتاری کرده باشند.
  • بعضی پرنده ها در دوران بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی پرخاشگر می شوند.وقتی پرنده از این دوران عبور کند این مشکل رفع میشود.
    پرنده ها می خواهند از قلمرو ادعا شده ی خود مثل قفسشان محافظت کنند و این به پرخاشگری منجر میشود.
  • پرنده هایی با مشکل استرس و عاطفی نیز ممکن است پرخاشگری کنند.

متوقف کردن پرخاشگری

اگر پرنده ی شما وقتی او را با دست می گیرید شما را گاز میگیرد،باید هر روز زمانی را به این کار اختصاص دهید.نباید کار خاصی انجام دهید فقط او را به نگه داشتن های عادی عادت دهید تا از پرخاشگری اش کم شود.باید با پرنده ارتباط خوبی داشته باشید و کاری کنید او از حیوان خانگی بودن لذت ببرد. حتی می توانید چند حرکت به او یاد دهید تا انجام دهد.نکته این است که هرچه شما ارتباط بهتری داشته باشید،پرنده از همراهی شما لذت بیشتری می برد و در نتیجه کمتر پرخاشگری می کند.

هنگام تمرین کردن با پرنده چند تکنیک و حرکت باعث میشود او بفهمد حمل شدن و رسیدگی توسط شما امن و سرگرم کننده است.

به یک محل طبیعی بروید

اگر امکان دارد حین تمرین ها قفس پرنده را به طبیعت ببرید.دور کردن پرنده از قلمرو همیشگی اش می تواند تمایل او به همکاری با صاحبش را بیشتر کند.

تماس را تحمیل نکنید

اگر وقتی انگشتانتان را به پرنده نزدیک می کنید،به طور ناگهانی می پرد،دستتان را از روی ترس سریع پس نکشید.حرکت سریع شما پرنده را مضطرب و نگران تر می کند. پس تماس داشتن را به او تحمیل نکنید و بگذارید هر وقت احساس راحتی کرد به شما نزدیک تر شود.

تمرین با چوب را امتحان کنید

ایستادن روی چوب را به پرنده آموزش دهید.این یک پیشنهاد جایگزین برای پرنده ای است که در اول نمی توان به او دست زد.
این یک روش کم تهاجمی تر است و برای پرنده ای که می ترسد یا در گذشته آسیب دیده ،آسانتر است که این روش حرکت را بدون زور قبول کند.

داد نزنید

بالا بردن صدا و فریاد زدن، پرنده ی شما را متوجه اشتباهش نمی کند و او را به رفتار بدش تشویق می کند تا واکنش بزرگی از سمت شما بگیرد.هر اتفاقی که افتاد از داد زدن و تنبیه پرنده ی خودتان دوری کنید.

هدیه

وقتی می خواهید به او دست بزنید،با پرنده ی خود با صدایی ملایم صحبت کنید و به او خوراکی هایی دهید.این کار به تقویت رابطه ی شما با پرنده کمک زیادی می کند و باعث راحتی بیشتر پرنده با شما خواهد شد.

بعضی مردم تلاش می کنند با زور به پرنده نزدیک شوند ولی این تکنیک و تمرین اغلب نتیجه ی خوبی ندارد.

پرنده در حال پرخاشگری

از طریق تکرار احترام ایجاد کنید

تکرار و ثبات دو اصل مهم در ایجاد رابطه ی خوب با پرنده است.حداقل هفته ای یک بار برای تمرین با پرنده وقت بگذارد. این کار ممکن است زمان زیادی نیاز داشته باشد پس ناامید نشوید.

زیاده روی نکنید

هر نوبت تمرین بیشتر از ۱۵ دقیقه نشود. پرندگان موجوداتی حساس وباهوش هستند و زیاده روی در تمرین باعث استرس آنها میشود.

پیوند را بشکنید

اگر پرنده ی شما به روابطتان با دیگران حسودی می کند،با رفت و آمد افراد او را مطمئن کنید که این افراد تهدیدی برای رابطه ی شما و او نیستند.هر زمان کشی وارد خانه شد خوراکی ای به پرنده دهید.

و یا میتوانید به همراه دیگر اعضای خانواده به او آب و غذا دهید تا بفهمد آنها خطرناک نیستند.

یک برنامه ی روزانه تنظیم کنید

رنده ها به سرگرمی کافی نیاز دارند پس در نظر گرفتن روزانه ی بازی کردن،غذا دادن و دیگر تعاملات به اندازه ی کافی ایده ی خوبی است.البته اگر این برنامه سخت باشد پرنده واکنش خوبی نخواهد داشت.

اگر هر روز ساعت مشخصی کاری انجام می دهید،احتمالا تغییر کردن آن در یک روز باعث پرخاشگری پرنده میشود.سعی کنید انعطاف پذیری هایی در برنامه ی خود داشته باشید که پرنده را درگیر کند و او را متوجه کند که همیشه اتفاقات در یک زمان مشخص رخ نمی دهد.

از یک حرفه ای کمک بگیرید

اگر تلاش لازم را داشته باشید، احتمال اینکه بتوانید حیوان خانگی خود را در مدت زمان معینی آموزش دهید وجود دارد.اگر پرنده ی شما پرخاشگر است و شما نمی توانید برای انجام تمرینات تلاش کنید،اولین قدم ملاقات با دامپزشک پرندگان است که دیگر بیماری های سلامت را رد کند.

هنگامی که هیچ دلیل جسمی نمی تواند رفتار نامطلوب حیوان خانگی شما را توضیح دهد ، با یک مشاور دامپزشکی متخصص طوطی تماس بگیرید تا نظر تخصصی در مورد وضعیت پرنده ی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب