دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مشکلات رفتاری حیواناتمشکلات رفتاری سگ ها

ترس ها و فوبیاهای رایج در سگ ها

بسیاری از سگ ها از ترس و فوبیا رنج می برند. این فوبیاها می توانند دلایل مختلفی داشته باشند، از جمله فقدان اجتماعی شدن اولیه یا تجربه منفی گذشته. علائم ترس در سگ ها شامل خمیدن، لرزیدن، آب دهان، پارس کردن، رفتار مخرب و در برخی موارد پرخاشگری است.

آیا سگ شما ترسیده است؟ مشخص کردی چرا؟ با برخی از رایج ترین ترس ها و فوبیاهای سگ آشنا شوید تا بتوانید به سگ خود کمک کنید.

دکتر کلاین می گوید: ترسیدن سگ ها یک مشکل رایج است. “ترس یک مکانیسم دفاعی است و چیزی نیست که ما باید به طور کامل آن را حذف کنیم. گرگ‌ها و سایر سگ‌های وحشی برای زنده ماندن بر ترس خود تکیه می‌کنند.»

سگ ها ترس را به روش های مختلفی ابراز می کنند. آنها ممکن است قدم بزنند، ناله کنند، پارس کنند،  مخفی شوند، یا حتی نشانه هایی از واکنش در برابر ترس از خود نشان دهند که اغلب با پرخاشگری اشتباه گرفته می شود. بنابراین، چگونه متوجه می شوید که ترس سگ شما به یک فوبیا تبدیل شده است؟

به گفته دکتر کلاین، فوبیا یک ترس شدید و مداوم است که زمانی رخ می دهد که سگ با چیزی مواجه شود که ممکن است حس خطر را در بیدار کند، مانند طوفان رعد و برق، فوبیا نتیجه یک تجربه قبلی است. گاهی اوقات آنها نتیجه تجربیات مکرر هستند، اما برای سگ ها، فقط یک تجربه لازم است تا یک واکنش ترسناک را به یک فوبیا تبدیل کند. دکتر کلاین می گوید: “حیوانات نمی دانند رعد و برق چیست و ما نمی توانیم آن را برای آنها توضیح دهیم.” با این حال، انسان ها هم می توانند فوبیا داشته باشند، حتی اگر چیزها را درک کنند.»

ترس از رعد و برق

ترس از رعد و برق، در سگ ها بسیار رایج است. درجه این ترس می تواند از سگی به سگ دیگر متفاوت باشد. برخی ممکن است فقط ترس خفیفی از رعد و برق داشته باشند. در این مورد، سگ ممکن است کمی بلرزد یا ممکن است متوجه صاف شدن گوش‌ها، چشم‌های گشاد و دم جمع‌شده در طوفان رعد و برق شوید. سگ‌های دیگر ممکن است فوبیای شدیدتری داشته باشند که منجر به مخفی شدن، مخرب شدن یا حتی از دست دادن کنترل آنها می‌شود. روده یا مثانه آنها

سگ های مبتلا به آستروفوبیا ممکن است از صداهای بلند دیگر نترسند. بسیاری از سگ ها فوبیای سر و صدای عمومی دارند. آنها با شنیدن رعد و برق، آتش بازی، موسیقی بلند، کامیون هایی که در جاده می رانند و غیره می شنوند ترسناک می شوند.

ترس از آتش بازی

یکی دیگر از فوبیای رایج سگ، ترس از آتش بازی است. مانند ترس از رعد و برق، صداهای بلند و غیرقابل پیش بینی و نمایش نور آتش بازی باعث می شود که بسیاری از سگ ها از ترس به خود بلرزند. این ترس حتی ممکن است باعث فرار و گم شدن سگ شود.

برای برخی از سگ ها، عادت کردن آرام آرام آنها به صدای آتش بازی می تواند فوبیا را از بین ببرد. در موارد دیگر، ممکن است لازم باشد از تکنیک های مدیریتی استفاده کنید. سگ هایی که فوبیای آتش بازی شدید دارند ممکن است نیاز به درمان با داروهای ضد اضطراب یا آرام بخش داشته باشند.

ترس از تنها ماندن (اضطراب جدایی)

ترس از تنها ماندن در خانه به عنوان اضطراب جدایی شناخته می شود. سگ هایی که از اضطراب جدایی رنج می برند، به محض خروج صاحبانشان از خانه، رفتارهای مخرب از خود نشان می دهند. علائم دیگر عبارتند از پارس کردن بیش از حد و حوادث خانه شکستن در صورت تنها ماندن.

پیشنهاد میشود مقاله چرا سگها پارس می کنند؟ را حتما مطالعه کنید.

تغییر در رفتار صاحب سگ ممکن است به کاهش ترس سگ کمک کند. صاحبان سگ به سادگی با ایجاد تغییراتی در عادات خود قبل از خروج از خانه و کم حرفی در هنگام خروج و بازگشت به خانه، می توانند تا حدودی از اضطراب سگ بکاهند. حساسیت زدایی، فرآیند عادت دادن آرام سگ به تنها ماندن در خانه، می تواند برای سگ هایی که از اضطراب جدایی رنج می برند نیز مفید باشد.

گاهی اوقات، آموزش سگ برای ماندن در جعبه در حالی که صاحب آن دور است نیز ممکن است کمک کند. اگر اضطراب جدایی شدید باشد، گاهی دارو برای حیوان ضروری است.

ترس از دامپزشک

ترس از مراجعه به دامپزشک برای سگ ها تا حدودی رایج است. اولین مواجهه سگ برای رفتن به دامپزشک معمولاً شامل بوهای عجیب و غریب، رفتارهای جدید، مهار و واکسیناسیون است. جای تعجب نیست که سگ ها می توانند به راحتی از سفر به دامپزشک بترسند.

اگر فوبیای دیگری وجود نداشته باشد، ترس از دامپزشک ممکن است به سادگی با آوردن یک سگ به دامپزشک برای چند ملاقات اجتماعی که مستلزم معاینه نیست برطرف شود. اگر سگ شما آرام است، ستایش و رفتارهای زیادی ارائه دهید.

ترس از سوار شدن در ماشین

برخی از سگ ها از سوار شدن در ماشین می ترسند. این ترس اغلب به دلیل عدم مواجهه اولیه با ماشین سواری است. همچنین ممکن است پس از تجربیات منفی سواری در ماشین، مانند بیمار شدن ماشین، سوار شدن در ماشین برای رها شدن در پناهگاه، یا فقط رفتن به ماشین سواری برای ملاقات با دامپزشک، ایجاد شود. این امکان وجود دارد که بر ترس سگ خود از سوار شدن در ماشین با استفاده از خوراکی ها و ستایش ها غلبه کنید تا به آرامی سگ خود را به داخل ماشین بکشید و سپس با قدم های کوچک سوار شوید. مطمئن شوید که مقصد مکانی شاد است، مانند پارک سگ یا پیاده روی، و خیلی دور نیست.

ترس از بالا و پایین رفتن از پله ها

صاحب سگ ممکن است متوجه نشود که سگش از بالا و پایین رفتن از پله ها می ترسد تا زمانی که سگش هنگام نزدیک شدن به مجموعه ای از پله ها استراحت کند. این فوبیا تقریباً همیشه به دلیل عدم اجتماعی شدن و قرار گرفتن در معرض اولیه است. سگی که به عنوان یک توله سگ جوان در معرض پله‌ها قرار نمی‌گیرد، ممکن است از بالا و پایین رفتن از پله‌ها در اواخر زندگی خود دچار ترس شود. اگر بالا و پایین رفتن از پله ها را به بازی تبدیل کنید، برخی از سگ ها می توانند بر این ترس غلبه کنند. سگ های دیگر ممکن است نیاز داشته باشند که راه رفتن از پله ها را به معنای واقعی کلمه قدم به قدم یاد بگیرند. این به زمان و تقویت مثبت زیادی نیاز دارد.

اگر سگ‌های مسن‌تر مبتلا به آرتریت یا سایر مشکلات حرکتی باشند، ممکن است از پله‌ها استفاده نکنند، بنابراین حتماً این رفتار را رد کنید. از ترس

ترس از مردان

ممکن است مردم را متعجب کند که بدانند ترس سگ ها از مردان نسبتاً رایج است. در برخی موارد، این ترس می تواند ناشی از آزار و اذیت توسط مردها باشد. با این حال، بیشتر به دلیل عدم اجتماعی شدن است. سگ هایی که زمان زیادی را در کنار مردان سپری نکرده اند ممکن است از صدای عمیق تر، هیکل بزرگتر و حتی موهای صورتشان بترسند.

سگ هایی که از مردان می ترسند باید به آرامی و به روشی غیر تهدیدآمیز نسبت به مردان حساسیت زدایی شوند. به خاطر داشته باشید که یک سگ ترسو ممکن است در نتیجه این ترس، غرغر کند، ضربه محکمی بزند یا کسی را گاز بگیرد. سگ خود را با دقت در معرض دید مردان از راه دور قرار دهید. مطمئن شوید که مردها می دانند که تماس چشمی برقرار نکنند یا سعی نکنند به سگ شما نزدیک شوند. ممکن است طول بکشد تا سگ شما بر این ترس غلبه کند.

ترس از غریبه ها

ترس از غریبه ها شبیه ترس از مردان است، اما در این مورد، سگ ممکن است از کسی که نمی شناسد بترسد. غلبه بر این می تواند مشکلی دشوار باشد زیرا غیرممکن است که به سگ خود بیاموزید هر فرد جدید احتمالی را بپذیرد. مهم است که به سگ خود اجازه دهید در زمان خودش به افراد جدید نزدیک شود. مجبور کردن یک سگ ترسناک برای پذیرش یک غریبه می تواند سگ را به سمت پرخاشگری سوق دهد.

ترس از کودکان

سگ ها به دلایل مختلفی از کودکان ترس دارند. بیشتر اوقات، به دلیل عدم قرار گرفتن در معرض زودهنگام با کودکان است. بسیاری از مردم قبل از اینکه پدر و مادر شوند، سگ می گیرند. تا زمانی که یک توله سگ را به خانه ای با بچه بیاورید، سگ شما ممکن است فرصت معاشرت با آنها را پیدا نکند. تمام تلاش خود را بکنید تا سگ خود را از سن توله‌گی در معرض دید بچه‌های هر سنی قرار دهید.

سگ هایی که از کودکان می ترسند ممکن است تجربیات منفی با کودکان داشته باشند. در حالی که نیت کودک ممکن است خوب باشد، یک سگ ممکن است عواطف محبت را به عنوان یک تهدید تعبیر کند. برخی از سگ ها ممکن است صداها یا حرکات تند، ناهماهنگ یا جثه کوچک کودک را درک نکنند. صاحبان سگی که با سگی با ترس از کودکان سروکار دارند باید با مربی یا رفتارشناس سگ مشورت کنند تا روی این فوبیا کار کنند.

ترس از اشیاء خاص

برخی از سگ ها از یک شی خاص ترس دارند: جاروبرقی، تزئینات تعطیلات، اسباب بازی کودک، تجهیزات ساختمانی و غیره. اغلب اوقات این نوع ترس چیز مهمی نیست، زیرا بسیاری از اشیاء را می توان به سادگی از دید خارج کرد. با این حال، در موارد خاص، ممکن است مشکل ساز باشد. به عنوان مثال، اگر سگ شما از عبور از کنار مجسمه ای در خارج از ساختمان آپارتمان خود امتناع می ورزد یا اگر هر بار که نیاز به جارو کشیدن فرش دارید، به یک آشفتگی لرزان و مضطرب تبدیل می شود. در این مورد، ممکن است لازم باشد سگ خود را به آرامی با اشیایی که از آنها می ترسد، به شیوه ای مثبت و شاد آشنا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب