دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

اموزش حیواناتاموزش گربه

هوش گربه ها چقدر است؟

گربه‌ها بسیار باهوش به نظر می رسند به طوری که انگار همیشه می دانند ما می خواهیم چه کاری انجام دهیم یا زمان غذا خوردنشان چه زمانی فرا می رسد. ولی واقعا گربه‌ها چقدر باهوش اند؟

آنها همیشه زمان صبحانه و شام خود را می دانند و این نشانه که کریر(حمل کننده) به معنی رفتن به ملاقات و معاینه ی دامپزشک است را به خوبی درک می کنند. ظاهرا گربه‌ها می توانند همه ی کارهای ما را پیش بینی کنند و بفهمند ما به چه چیزی فکر می کنیم در حالی که ما هیچ وقت متوجه نمی شویم در ذهن آنها چه اتفاقی در حال افتادن است.این امر به این دلیل است که گربه‌ها از مرموز و پر رمز و راز ترین موجودات هستند و این حقیقتی است که آنها از مشارکت در مطالعات دانشمندان دوری می کنند.

در این مقاله ما می خواهیم به بررسی سوال اول یعنی “گربه‌ها چقدر باهوش هستند؟” و این بحث قدیمی بین انسان ها که آیا گربه ‌ها از سگ ها باهوش تر هستند بپردازیم. به خواندن ادامه دهید تا درباره ی گربه ها در قرن ۱۹ و باهوش ترین نژاد های گربه ها پی ببرید.

گربه ها چقدر باهوش هستند؟

مشخص شده که ساختار مغز گربه ها به ساختار مغز دیگر حیوانات باهوش و انسان ها شباهت دارد.این بسیار عجیب است که شما بفهمید مغز گربه‌ی شما ۹۰ درصد شبیه ساختار مغز خود شما است.

طبق تحقیقات Physiology Today ، قشر مغز در گربه‌ها (که تصمیم گیری های منطقی و پیچیدگی حل مسائل در آن انجام میشود) بیشتر از سیصد میلیون نورون دارد. قشر مغز در انجام فعالیت ها و تفسیر کلی زبان مشارکت دارد و مسئول ذخیره ی خاطرات کوتاه مدت و بلند مدت است.

البته حشاب کردن این که گربه ها چقدر باهوش هستند،اول از همه به این بستگی دارد که شما چگونه هوش را می سنجید.

کدام نژاد از گربه ها باهوش تر هستند؟

بیشتر افراد ادعا می کنند سیامی ها، بنگال ها و حبشی ها باهوش ترین نژاد گربه‌ها هستند. ولی این رتبه بندی بیشتر بر اساس جامعه پذیری و تمایل گربه ها به تعامل با صاحبان آنها انجام شده است.نژادهای حبشی،سیامی و بنگالی همه از نژادهای به شدت اجتماعی هستند که وقتی با صاحبانشان تعامل یا بازی می کنند بسیار خوشحال امی شوند. آنها حتی توانایی یاد گرفتن ترفند و حقه هایی را نیز دارند.

ولی این که گربه ها چقدر باهوش هستند همیشه به نژادها مربوط نمی شود.برای مثال یک گربه‌ی پلنگی به اسم نورا می تواند پیانو بنوازد. ظاهرا هیچ وقت به او آموزش داده نشده به عنوان یک ترفند چگونه پیانو بزند و او این کار را خودش یاد گرفته است چون صاحبش معلم نواختن پیانو است و در خانه به دیگران پیانو یاد میدهد و او با تقلید از دیگران این ‌کار را یاد گرفته است.او از وقتی یک ساله بود شروع به نواختن پیانو کرده است و از بین شش گربه‌ی دیگری که در همان خانه هستند او تنها گربه‌ای است که تصمیم به انجام این کار گرفته است.

گربه در حال ورق زدن کتاب

آیا گربه ها از سگ ها باهوش تر هستند؟

این سوال از بحث های بدون پایان بین صاحبان گربه ها و سگ ها است.به نظر می رسد هر دو گروه دلایل کافی و با ارزشی برای اثبات اینکه حیوان خانگی آنها باهوش تر است دارند ولی علم در این باره چه نظری دارد؟

بر اساس تحقیقات بر روی باهوش ترین حیوانات،بین گربه و سگ،سگ ها باهوش ترین حیوانات  به نظر می رسند از آنجا که آنها بیشتر قابل تربیت و آموزش پذیر تر هستند. سگ ها برای مدت طولانی تری است که اهلی شده اند و اجتماعی تر هستند و آرزوی خوشحالی و رضایت مردم را دارند. به همین دلیل است که آنها در هدایت و کمک به نابینایان،جستجو کردن، نجات دادن و کمک در کارهای پلیس موفق تر هستند.

ولی این فقط یک راه برای سنجیدن هوش است.گربه ها به دلیل عدم تمایل به پیروی از انسان ها و شرکت در مطالعات به عنوان باهوش ترین حیوانات دیده می شوند. آنها ذهن خودشان را دارند و تمایلی به شرکت در کارهای بی معنی صرفا به خاطر جلب رضایت صاحبشان ندارند.به علاوه تعداد زیادی باور دارند اگر گربه‌ای بی توجهی نشان می دهد و صاحبش را نادیده می گیرد،به این دلیل است که متوجه نمی شود.این رفتار ناشی از آن است که گربه ها به اندازه ی سگ ها احساس نیاز برای قدردانی کردن از شما نمی کنند.

تحقیقات درباره ی این سوال به ما آگاهی بیشتری درباره ی هوش این حیوانات داده است. طبق تحقیقی در سال ۲۰۰۹ گربه ها به اندازه ی سگ ها و ماهی ها، در شمارش و تشخیص تعداد چیزها خوب نیستند.طبق تحقیق دیگری مشخص شده گربه ها توانایی دنبال کردن جورچین و پازل ها را دارند ولی سگ ها برعکس گربه ها نیاز به کمک صاحبانشان دارند وای گربه ها تا زمانی که به نتیجه برسند تلاش می کنند.

پس در نتیجه سگ ها اجتماعی تر اند و برای رضیات صاحبانشان تلاش می کنند و گربه ها مستقل تر هستند و ترجیح می دهند کارها را خودشان انجام دهند. این به این معنی است که مقایسه کرن هوش این گربه با آن سگ کار سختی است.

خدمات بیان گربه

خیلی از علاقه مندان به سگ معتقدند به دلیل توانایی سگ ها در کمک به انسان ها آنها از گربه باهوش ترند در حالی که گربه های پلیس یا گربه‌ های راهنما وجود ندارند.

بر اساس مقاله ای از نیویورک تایمز نیوز در اواخر قرن ۱۹ در بعضی مکان ها از گربه ها برای فرستادن و دریافت پیام استفاده میشده است.

در آن تجربه از ۳۷ گربه استفاده میشده و پیغام در شیشه ی آبی گذاشته و به دور گردن انها متصل میشده است‌. سریع ترین گربه ها در زیر پنج ساعت مقدشان را پیدا می کردند و بقیه طی بیست و چهار ساعت برمیگشتند.این خدمات ادامه نداشتند زیرا کبوترها در این کار سریع تر بودند.

گربه ها بسیار باهوش هستند.آنها حیواناتی کاملا مستقل اند و متوجه خیلی موارد می شوند ولی ممکن است آنها و شما را نادیده بگیرند.آنها حتی مانند انسان حافظه ی کوتاه مدت و بلند مدت دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب