دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مشکلات رفتاری حیواناتمشکلات رفتاری گربه ها

رفتار های وسواسی در گربه ها

ممکن است درباره ی اختلال وسواس فکری عملی شنیده باشید. جالب است بدانید ‌که گربه‌ها نیز می توانند انواع مختلفی از این اختلال را داشته باشند. رفتار وسواسی در گربه می تواند به این معنی باشد که گربه‌ی شما دچار اختلال وسواس فکری شده است و یا ممکن است از دیگر مسائل و مشکلات بهداشتی و رفتارهای ثانویه باشد.

اختلال وسواس فکری-عملی چیست؟

کلمه OCD، مخفف کلمات obsessive-compulsive disorder به معنی اختلال وسواس فکری-عملی است که باعث میشود گربه در کارهایی که نباید را انجام دهد و در آنها مشارکت کند بدون اینکه دلیل خوبی داشته باشد. این‌ رفتارها معمولا رفتارهایی غیر طبیعی،تکراری و اغراق آمیز هستند که ظاهرا هدف کاربردی را انجام می دهند.

هیچ دلیل مشخص و شناخته شده‌ای برای OCD گربه‌ها نیست ولی به نظر میرسد در نژادهای خاص گربه‌ها شیوع بیشتری دارد. OCD ممکن است ژنتیکی باشد ولی این موضوع تغییر پذیر است.

نشانه های OCD در گربه‌ها

گربه‌های مبتلا به OCD ممکن است یک یا بیشتر از یک رفتار وسواسی را نمایش دهند.بعضی از گربه ها تعدادی‌ رفتار غیر طبیعی دارند در حالی که بقیه‌ی گربه‌ها فقط یک رفتار وسواسی اولیه را بروز می دهند.

  • گربه‌ها ممکن است قسمت وسیعی از بدن و خز خود را بلیسند و بجوند در حدی که ریزش موی آنها پیدا و آشکار شود.این مورد یکی از علائم  رایج اختلال وسواس فکری. عملی است.
  • برخی گربه‌ها ممکن است با وسواس شروع به جویدن،مکیدن و یا لیسیدن پارچه کنند.به این کار معمولا “پشم مکیدن” میگویند.
  • تعقیب کردن دم و یا خودزنی کردن می تواند به عنوان یک رفتار وسواسی شمرده شود.
  • قدم زدن و یا تولید کردن صدا به طور مکرر و تکراری میتواند یکی دیگر از علامت های اختلال وسواس فکری-عملی باشد.البته همه‌ی این ها می تواند معانی زیاد دیگری نیز داشته باشد‌.
  • سندروم هیپرستزی ممکن است در گربه‌های مبتلا به این اختلال دیده شود.این سندروم به معنی درک بیش از حد طبیعی حس لامسه است که با عنوان های سندروم پوست موج دار شده و سندروم پوست منقبض شده نیز معرفی می شوند.این وضعیت به خوبی شناخته و درک نشده است. سندروم هیپرستزی اغلب با کشیدگی پوست در پشت و حساس شدن نسبت به لمس و صداها و همینطور درد اتفاق می افتد‌.

همه‌ی این موارد می‌توانند به عنوان فعالیت هایی گاه به گاه و معمولی برای گربه‌ی شما شروع شوند و یا ممکن است رفتارها با توجه به موقعیت های محیطی یا فیزیکی تحریک شوند‌.با گذشت زمان شاید رفتارها اصلاح و رفع شوند و دیگر نیازی به محرک خارجی نداشته باشند. اختلال وسواس فکری می تواند با مصرف مسکن ها و یا مواد شیمیایی لذت‌بخش،در مغز تقویت شوند.این رفتارها همچنین ممکن است یک مکانیزم دفاعی برای یک گربه در موقعیتی پر از استرس و یا گربه‌ای مضطرب باشد.

چگونه می‌توانیم وسواس در گربه‌ها را تشخیص دهیم؟

این اختلال با یک آزمایش خاص و ویژه قابل تشخیص نیست. معمولا الگوی رفتاری برای مشکوک شدن به OCD کافی است. البته رد کردن دیگر دلایل برای بروز این چنین رفتارهایی قبل از عیب شناسی و تشخیص از اهمیت بالایی برخوردار است.اگر گربه‌ی شما رفتارهای وسواسی دارد  قبل از هر کاری به دامپزشک خود مراجعه کنید.

برای تشخیص اختلال وسواسی فکری عملی در گربه،دامپزشک اول باید دلایل پزشکی رفتارهای او را بررسی و رد کند برای مثال ریزش مو ممکن است به خاطر مشکل پوستی باشد. معمولا دامپزشک تعدادی سوال درباره‌ی گذشته و رفتارهای گربه‌ از شما می پرسد. نشان دادن ویدیویی از رفتار و کارهای غیر طبیعی گربه میتواند کمک کننده باشد. معاینه‌ی فیزیکی برای دیدن ناهنجاری ها انجام می شود. همینطور ممکن است دامپزشک انجام تست های آزمایشگاهی را پیشنهاد کند تا بیماری و مسائلی که با معاینه قابل شناسایی  نیستند،رد شوند.

اگر همه‌ی آزمایش ها نتیجه ‌ی عادی و طبیعی داشته باشند، دامپزشک بالاخره مصمم می شود که گربه‌ی شما واقعا اختلال وسواسی دارد و درباره‌ی روش های درمان با شما صحبت می کند. در موارد جدی و حاد دامپزشک شما را به یک رفتار شناس دامپزشکی ارجاع میدهد.

گربه در حال لیسیدن خودش

درمان اختلال وسواس در گربه ها

هیچ دارویی برای معالجه ی این اختلال وجود ندارد اما تعدادی درمان هست که با انجام آنها علائم کاهش پیدا می کنند و یا به طور کلی از بین میروند.

به عنوان اولین قدم وقتی گربه‌تان کار و رفتاری وسواسی انجام می دهد او را تسکین ندهید و آرام نکنید و یا به او جایزه ندهید،این بهترین کاری است که میتوانید انجام دهید زیرا انجام دادن هر کدام از این کارها می تواند رفتارهای گربه‌ی شما را تقویت کند و می تواند باعث تشویق شدن او برای  انجام دادن بیشتر آن کارها شود. در عوض روی برنامه ای قابل پیش بینی برای گربه‌ی خودتان تمرکز کنید. دنبال کردن یک برنامه ی روزانه ی ساده باعث اطمینان خاطر گربه و کم شدن استرس او می شود.

مکمل های غذایی یا درمان های طبیعی می توانند از اولین پیشنهادهای یک دامپزشک به شما برای کاهش میزان استرس گربه باشد. این موارد حتی ممکن است بدون نسخه پزشکی باشد و بر اساس شدت بیماری گربه‌ی شما تغییر می کند.مکمل های آرام بخش می توانند شامل تریپتوفان، ال تی نایین،ویتامین ها و گیاهان باشد.

بعضی از دامپزشک ها شروع به تجویز داروهایی با پایه و اساس شاهدانه کرده اند. این گیاه خاصیت آرامش بخش دارد و سایکواکتیو‌هایی مثل حشیش و ماری جوانا از آن تهیه می شود.البته بخشی از این گیاه  که برای دارو استفاده می شود با بخشی که برای تهیه‌ی ماری جوانا است،متفاوت است. ماری جوانا برای گربه ها سمی و خطرناک است.

نسخه های پزشکی به طور معمول برای گربه‌هایی با میزان اختلال متوسط یا شدید لازم اند.این داروها شیمی مغز را تغییر میدهند تا استرس کاهش یابد و الگوهای رفتارهای وسواسی دچار تغییراتی شوند.

اگر گربه‌ی شما از OCD رنج میبرد با دامپزشک خود در ارتباط و تماس باشید و درباره‌ی وضعیت پیشرفت بیماری او صحبت کنید. بدون دستور دامپزشک درمان و داروها را قطع نکنید آگاه باشید که پروتکل های درمانی به صورت دوره ای تنظیم می شوند.اگر تغییری در رفتار گربه‌ی شما ایجاد شد فورا دامپزشک او را در جریان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب