دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

خزندگانمار ها

چگونه از پیتون مشبک مراقبت کنیم

پیتون مشبک یکی از بزرگترین مارهای خانگی محسوب می شود. برخی از دوستداران باتجربه هرپتولوژی ترجیح می دهند از آنها به عنوان حیوان خانگی مراقبت کنند. پیتون های مشبک که بومی آسیای جنوب شرقی هستند، بسیار بلند و سنگین اند که می توانند دو یا سه دهه زندگی کنند. دانستن اینکه آنها به عنوان حیوانات خانگی به چه نوع مراقبتی نیاز دارند برای کمک به آنها در دستیابی به این طول عمر طولانی و همچنین اطمینان از ایمن ماندن شما و خانواده شما ضروری است.

بررسی اجمالی گونه ها

  • نام: پایتون مشبک
  • نام علمی: Malayopython reticulatus (اما به عنوان Python reticulatus1 نیز شناخته می شود)
  • اندازه: بیش از 16 فوت
  • طول عمر: بیش از 20 سال

رفتار و خلق و خوی پایتون مشبک

پیتون های مشبک حیوانات خانگی نوازشگر نیستند. آنها این توانایی را دارند که اطراف یک فرد را بپیچند و او را خفه کنند، اما در صورت مراقبت، می توانند در صورت لزوم توسط افراد متعددی کنترل شوند. این مارها با وزن بیش از 200 پوند، معمولاً آهسته حرکت می کنند و بیشتر روز خود را در حالت استراحت می گذرانند یا منتظر طعمه خود هستند. پیتون های مشبک معمولاً روی زمین یافت می شوند، اما ممکن است از شنا در آب های مجاور نیز لذت ببرند. آنها معمولاً به عنوان یک گونه تهاجمی از مارها در نظر گرفته می شوند زیرا کنترل منظم آنها دشوار است.

یک محیط به اندازه کافی بزرگ ایجاد کنید.

پیتون ها مارهای بزرگی هستند، بنابراین قفس شما باید حداقل 2 فوت قد در 3 فوت عرض و 6 تا 8 فوت طول (60 سانتی متر قد در 90 سانتی متر عرض 180 تا 245 سانتی متر طول) داشته باشد و احتمالاً باید بزرگتر باشد. مار شما باید فضای کافی برای پرسه زدن داشته باشد، اما نه آنقدر بزرگ که نتوانید به طور موثر دما را کنترل کنید. باید از مواد محکم و ضد آب ساخته شده باشد که تمیز کردن آن آسانتر باشد.

اگر یک بچه پیتون دارید، آنها می توانند در مناطق کوچکتر تا زمانی که شروع به رشد کنند زنده بمانند. یک آکواریوم 10 گالن (45 لیتری) تقریباً اندازه مناسبی دارد. ممکن است چیزی غیر از یک آکواریوم شیشه ای بخواهید، زیرا آنها فاقد عایق و توانایی حفظ رطوبت هستند.

این قفس یا محیط نیاز به قفل دارد. پایتون ها موجوداتی کنجکاو و مبتکر هستند و هر گونه خروج احتمالی از قفس خود را کشف می کنند. شما نمی خواهید مار خود به خود بیرون بیاید، بنابراین مطمئن شوید که راهی برای ایمن سازی آن مناطق دارید.

مطمئن شوید که فضای کافی دارید. پیتون های مشبک برخی از بزرگترین مارهای جهان هستند که معمولاً بین 10 تا 20 فوت (300 تا 610 سانتی متر) طول و بیش از 250 پوند (110 کیلوگرم وزن دارند) و مارهای بزرگتر با طول 32 فوت (980 سانتی متر) و وزن 350 ثبت شده اند. پوند (160 کیلوگرم). اگر شما فضای کافی را نتوانید برای مار خود تامین کنید، مار پیتون شما تا حد ممکن شاد و سالم نخواهد بود.

پیتون مشبک برروی تنه درخت

دمای مناسب برای زندگی

پیتون های مشبک از محیط های جنگل های بارانی هستند اما به گرمای شدید نیاز ندارند. شما باید در طول روز یک منطقه 90-92 درجه را با گرادیان حرارتی در قسمت خنک محفظه تا حدود 75 درجه کاهش دهید. یک لامپ حرارتی یا لامپ حرارتی سرامیکی برای تامین این دماهای هوا ایده آل هستند، اما مطمئن شوید که مار شما نمی تواند لامپ یا وسایل را لمس کند یا سوختگی حرارتی ایجاد شود. از دماسنج هایی که در اطراف محفظه قرار داده شده اند استفاده کنید تا مطمئن شوید که نقاط خیلی گرم یا خیلی سرد وجود ندارد.

همچنین شما می توانید برای ایجاد گرما در نواحی خاص، می توانید یک پد حرارتی یا بخاری را در زیر کف محوطه نصب کنید یا حتی از نوار حرارتی یا حتی یک لامپ حرارتی استفاده کنید. اگر از یک فیکسچر در محفظه استفاده می کنید، مطمئن شوید که محکم است تا مار نتواند آن را بکشد.

نور

یک مکان مخفی ایجاد کنید. پایتون ها خیلی فعال نیستند، اما جایی می خواهند که بتوانند پنهان شوند. باید دنج و تاریک باشد و ورودی آن به اندازه ای بزرگ باشد که مار شما به راحتی وارد و خارج شود. یک جعبه کوچک که مار بتواند راحت در آن جمع شود باید کافی باشد.

رطوبت

پیتون‌های مشبک معمولاً به محفظه‌هایشان نیاز دارند که سطح رطوبت بین ۵۰ تا ۷۰ درصد داشته باشند. در هنگام ریختن، رطوبت سنج شما در محفظه شما باید نزدیک به 70% نشان دهد، مگر اینکه جعبه رطوبت داشته باشید. اگر رطوبت را خیلی بالا نگه دارید، کپک ها و باکتری ها سریعتر رشد می کنند که مار شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت های پوستی و پوسیدگی دهان قرار می دهد.

بستر مار پینتون

بستر برای مار پیتون مشبک شما باید از خاک، روزنامه، براده های چوب آسپن، مالچ سرو یا مقوا تشکیل شده باشد. تمیز کردن محیط های طبیعی دشوارتر خواهد بود. بسته به میزان تعهد، پول سرمایه‌گذاری شده و زمان در دسترس برای تمیز کردن محفظه هر ماه، ممکن است بخواهید یک گزینه مقرون به صرفه و آسان برای جایگزینی مانند روزنامه برای پایین محفظه انتخاب کنید.

برای حفظ تمیزی محوطه، باید تمیز کردن کامل ماهانه انجام شود. این شکستگی کامل محفظه به جلوگیری از تجمع زباله ها و باکتری ها کمک می کند. برخی افراد ترجیح می دهند نیمی از محفظه را در یک زمان تمیز کنند در حالی که نیمی دیگر حاوی پایتون مشبک آنها است. اگر در داخل محفظه هستید، ایده خوبی است که کسی به مار شما نگاه کند. شما به کاری که مارتان انجام می دهد توجه نخواهید کرد، و اینکه شخص دیگری در حالی که نزدیک مار هستید مراقب فضا باشد، به جلوگیری از آسیب های تصادفی یا فرار مار کمک می کند.

توجه : امنیت مهمترین نگرانی است. این مارهای بزرگ بسیار قوی هستند و می توانند از محفظه ای که از مواد قوی ساخته نشده است فرار کنند. همچنین باید روی تمام درب‌ها و درها قفل‌ها یا چفت‌ها وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که پیتون مشبک شما نمی‌تواند راه خود را از محفظه خود خارج کند.

تغذیه پیتون

برای مار خود طعمه تهیه کنید.

پیتون ها شکارچی هستند و نیاز به خوردن گوشت دارند. این نیازی به زنده بودن ندارد، اما حداقل گرم است. موش‌ها یا جوجه‌های یخ‌زده در دسترس هستند، اگرچه قبل از دادن به مار باید آنها را در آب گرم آب کنید.
بیشتر پیتون‌های مشبک در نهایت غذای منجمد یا مرده را می‌پذیرند، اما گاهی اوقات برخی از آنها این کار را نمی‌کنند. اگر اینطور است، تا زمانی که مار دارید، باید آماده باشید تا غذای زنده تهیه کنید.

به طور منظم به مار غذا بدهید.

شما می خواهید مار پیتون شما هر 7 تا 10 روز یک بار یک طعمه به اندازه ضخیم ترین قسمت بدن مار داشته باشد. اگر نگران پرخوری هستید یا به مار پیتون خود غذای بزرگی می دهید، می توانید آن را تا 2 هفته بین تغذیه فاصله بگذارید. یک برنامه غذایی منظم داشته باشید، که به مار کمک می کند تا با حضور شما سازگار شود و به شما کمک کند رشد و عادات آن را پیگیری کنید.

اندازه مار شما به تغذیه آن بستگی دارد، به این معنی که هر چه بیشتر بخورد بزرگتر می شود. مراقب باشید، زیرا تغذیه بیش از حد می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود، درست مانند سایر حیوانات.

پیتون‌های مشبک معمولاً در عصر یا شب فعال‌تر هستند، بنابراین زمان مناسبی برای ارائه غذا است.

از ابزاری برای کمک به تغذیه استفاده کنید.

اگر در حال تغییر رژیم غذایی پیتون هستید یا می خواهید هنگام تهیه غذا فاصله خود را حفظ کنید، می توانید از انبر استفاده کنید. هنگام استفاده از آنها، مطمئن شوید که طعمه را با حرکات کوچک و آهسته نزدیک سر پیتون حرکت دهید تا توجه او جلب شود. فیدر را به زور وارد صورت آنها نکنید یا با آن به سرشان نزنید.

یک ظرف آب تهیه کنید.

مار شما به آب نیاز دارد، بنابراین باید همیشه آب آشامیدنی تمیز در دسترس باشد. آن را در یک ظرف بزرگ که به راحتی تمیز می شود، قرار دهید، ظرفی که به راحتی قابل واژگونی نیست. در حالی که مار شما ممکن است از نشستن و خیساندن در آب لذت ببرد، نیازی نیست ظرف برای این کار به اندازه کافی بزرگ باشد. آب را عوض کنید و ظرف را در صورت لزوم تمیز کنید.

جوجه‌ها، خرگوش‌ها و موش‌ها طعمه‌های رایجی هستند که در اسارت به مار پیتون‌های شبکه‌ای کامل تغذیه می‌شوند. اندازه طعمه مار شما باید با پهن ترین قسمت مار شما قابل مقایسه باشد و هر یک تا دو هفته یک بار به او بدهید. تغذیه بیش از حد باعث مشکلات سلامتی می شود، اما شما نیز نباید آن را کم تغذیه کنید. اطمینان حاصل کنید که ستون فقرات مار شما به وضوح زیر پوست نمی چسبد. اگر بدن مار خود را به آرامی فشار دهید، باید بتوانید ستون فقرات را حس کنید، اما بدن باید از نظر ظاهری گرد باشد.

در نهایت، یک ظرف بزرگ آب که برای کل بدن مار شما مناسب باشد یا حتی اجازه شنا به او را می دهد، باید همیشه تهیه شود. این به رطوبت موجود در محفظه کمک می کند، اما همچنین محلی برای خیساندن، شنا کردن و اجابت مزاج به مار شما می دهد.

مراقبت از پیتون مشبک

پیتون خود را کنترل کنید.

دست زدن به مار می تواند برای راحت کردن مار پیتون در اطراف شما مهم باشد و به شما این فرصت را می دهد که او را به دیگران نشان دهید. این همچنین می تواند در مواقعی که نیاز به تعامل با مار خود دارید، مانند هنگام تغذیه یا زمانی که باید سلامت آن را بررسی کنید، مفید باشد.

وقتی مار را برمی دارید، به آرامی قسمت بالای بدنش را بگیرید و از سر دوری کنید. اطمینان حاصل کنید که هنگام برداشتن آن از این قسمت از بدن حمایت می کنید، که باعث آرامش مار شما می شود. دم یا قسمت پایین بدن را نگیرید.

قبل از دست زدن به مار مطمئن شوید که بیدار است. پیتون‌ها سریع واکنش نشان می‌دهند، و اگر هنگام خواب او را بیدار کنید، ممکن است به این فرض حمله کند که شما غذا هستید. قبل از رفتن به قفس، برای دریافت پاسخ، روی شیشه ضربه بزنید تا بتوانید متوجه شوید که بیدار است.

همیشه حداقل یک فرد باتجربه دیگر را در حین کار با پایتون در اختیار داشته باشید. پایتون ها بسیار قوی هستند و در صورت بروز مشکل به دست های اضافی نیاز خواهید داشت.

اگر مار شما را نیش زد، یکی از راه‌های خلاصی سریع آن، ریختن مقداری دهانشویه در دهان آن است. این به مار می گوید که شما غذا نیستید و باعث رها شدن مار می شود. پیتون های مشبک سمی نیستند، اما در صورت گاز گرفتن باید آن را مانند هر نیش دیگری درمان کنید، زخم را تمیز و ضد عفونی کنید.

در طول فصل تولید مثل احتیاط بیشتری را رعایت کنید.

افزایش سطح هورمون در طول فصل می‌تواند باعث بدخلقی و سخت‌گیری مارهای پیتون، به خصوص نرها شود. ممکن است متوجه مار پیتون‌هایی شوید که اشتهایشان کم شده است، سعی می‌کنند با شما کشتی بگیرند یا بیشتر در اطراف قفس قدم می‌زنند. اینها نشانه هایی است که او می خواهد زاد و ولد کند و تا مدتی قدری تنبل می شود.

هنگام برخورد با چند نر در طول فصل مراقب باشید. مار بعدی که با او ارتباط برقرار می کنید ممکن است بوی نر قبلی را حس کند و سعی کند شما را بیرون بکشد و فکر کنید او اوست.

با تعامل منظم اعتماد ایجاد کنید.

مار پیتون های مشبک کاملاً باهوش هستند و می توان به آنها یاد داد که به شما اعتماد کنند و به شما احترام بگذارند، زمانی که متوجه شدند که شما یک تهدید نیستید. کلید ایجاد این اعتماد، تعامل مداوم و روتین است که به پایتون اجازه می دهد بداند که شما یک تهدید نیستید. تغذیه و تعامل منظم به مار کمک می کند تا شما را تشخیص دهد. این کمک می کند تا کار با پایتون شما آسان تر شود و احتمال آسیب دیدگی یا برخورد کاهش یابد.

مراقب رفتار و عملکرد مار خود باشید.

این یک مشکل رفتاری رایج در میان پیتون‌های مشبک است و اگر آن را تماشا نکنید، می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی بیشتری شود. مار شما مرتباً صورت خود را به قفس یا جسم دیگری فشار می دهد و باعث تورم آن می شود. در موارد بدتر، می تواند باعث آسیب به سر یا منجر به پوسیدگی دهان یا آبسه شود. مارها فشار می آورند زیرا ناراحت کننده هستند، بنابراین دما یا رطوبت قفس خود را بررسی کنید، مطمئن شوید که محل اختفای آن امن است یا سایر مشکلات سلامتی را بررسی کنید.

مشکلات رایج سلامتی

مانند هر حیوان خانگی دیگری، پیتون ها نیز مستعد ابتلا به بیماری ها و سایر مشکلات سلامتی هستند. اگر متوجه مشکل شدید، می توانید کمک های اولیه را خودتان انجام دهید، اما باید با دامپزشک نیز صحبت کنید. مارهای پیتون مشبک می توانند قربانی چندین مشکل رایج سلامتی شوند که باید مراقب آنها باشید.

انگل ها مارهای اسیر مانند شما مستعد ابتلا به کنه ها و سایر انگل های خارجی هستند. می توانید آنها را در حال خزیدن روی پوست مار ببینید، قرمز، سیاه یا سفید. اگر متوجه مایت شدید، مار را برای چند ساعت در حمام گرم خیس کنید تا از بین برود، سپس محفظه را کاملا تمیز و ضدعفونی کنید.

عفونت های تنفسی. ذات الریه به ویژه در پایتون های مشبک رایج است و با اطمینان از وجود گرادیان حرارتی مناسب در محفظه می توان از آن جلوگیری کرد. اگر مار پیتون شما از عفونت رنج می برد، ممکن است هنگام نفس کشیدن صدای خس خس سینه آن را بشنوید و تمایل دارد سر خود را بالا نگه دارد. در مراحل پیشرفته تر، ترشح کف آلود از دهان و گلوی پایین مار را مشاهده خواهید کرد. اگر این را مشاهده کردید، بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید.

بیماری شامل بدن (IBD). این یک بیماری جدی و کشنده است که مارهای پیتون و بوآ را تحت تاثیر قرار می دهد. مارها مانند HIV در انسان حامل ویروس هستند و می تواند باعث مرگ دردناک شود. یک مار مبتلا به IBD ممکن است نشانه‌هایی از مشکلات عصبی، مانند “نگاه کردن به ستارگان” (که در آن مار سر و گردن خود را به سمت بالا می‌چرخاند تا به سمت آسمان نگاه کند)، و همچنین بازگرداندن وعده‌های غذایی یا حتی امتناع از خوردن، نشان دهد.

پیتون مشبک با بک گراند مشکی

سخن پایانی

هنگام خرید هر خزنده، مطمئن شوید که یک حیوان خانگی در اسارت (cb) است و صید وحشی نیست. به دنبال نشانه‌های بیماری در اطراف چشم‌ها، دهان و همچنین تکه‌هایی از پوست باقی‌مانده از آلونک قدیمی باشید. اگر مار دارای ترشحات بینی یا دهان یا ناهنجاری در صورت، چشم یا پوست باشد، ممکن است مار سالمی نباشد.

یک پرورش دهنده معتبر پیدا کنید. هنگامی که یک پیتون جدید می خرید، مطمئن شوید که از یک پرورش دهنده معتبر تهیه شده است. یک پرورش دهنده خوب می تواند اطلاعات دقیقی در مورد اندازه، سلامت و تاریخچه مار پیتون ارائه دهد، هنگامی که یک مار سالم برای خرید پیدا کردید، از پرورش دهنده یا فروشگاه حیوانات خانگی بپرسید که در حال حاضر چه نوع غذایی می خورد و زمان آخرین تغذیه آن به چه زمانی برمیگردد. اگر نمی دانند، فروشنده جدیدی پیدا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب