دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

خزندگانلاکپشت ها

لاک پشت ستاره دار آفریقایی

لاک پشت ستاره دار آفریقایی از بزرگترین گونه های لاک پشت ها است.این لاک پشت ها می توانند خود را با شرایط مختلف زندگی وفق دهند،این یکی از دلایل معروف شدن آنها به عنوان حیوان خانگی است.البته به دلیل عمر طولانی و نیازهای خاص برای مراقبت،برای همه ی افراد حیوان خانگی ایده آلی نیستند.ولی اگر بتوانید آنها را خوشحال و سالم نگه دارید،همراهی صمیمی،کنجکاو و سرگرم کننده خواهید داشت.لاک پشت های ستاره دار آفریقایی با نام علمی Geochelone sulcata شناخته می شود.

تاریخچه ی نژاد

لاک پشت ستاره دار آفریقایی بومی صحرای بزرگ و بیابان های بی آب و علف است.امروزه این لاک پشت ها به دلیل جمعیت زیادشان در آمریکا به وفور یافت می شوند.
بومی منطقه ی خشک و نیمه خشک قاره ی آفریقا هستند.

خصوصیات و ویژگی های ظاهری

لاک پشت های ستاره دار آفریقایی ۲۴ تا ۳۰ اینچ طول و ۸۰ تا ۱۱۰ پوند وزن دارند.این نژاد تا هفتاد سال یا حتی بیشتر عمر می کنند.
این لاک پشت ها بدنه ی محکمی به رنگ قهوه ای مایل به زرد،پوست زرد-قهوه ای دارند.

خصوصیات و ویژگی های رفتاری

لاک پشت ستاره دار آفریقایی تقریبا مثل دیگر نژادهای لاک پشت هستند.آنها آرام و بزرگ اند و گاهی به ضرر خودشان کنجکاوی می کنند. مثلا میچرخند و نمی توانند به حالت عادی برگردند و یا در فضاهایی که برایشان کوچک است گیر می کنند.این نژاد به عنوان حیوان خانگی رام و خوشایند هستند.آنها به ندرت پرخاشگر می شوند ولی با این وجود نباید به طور مرتب آنها را در دست نگه دارید،به خصوص وقتی جوان و ضعیف تر اند.لمس شدن زیاد باعث استرس لاک پشت می شود و این می تواند باعث بیماری ها و یا حتی مرگ پیش از موعد شود.

دو لاک پشت ستاره دار آفریقایی

مراقبت و نگهداری

برای این نژاد داشتن یک فضای بزرگ ایده آل است.آنها به یک حصار محکم که طول آن تقریبا دو فوت است.یک پناهگاه در خارج خانه به شکل خانه یا سوله می تواند از لاک پشت در برابر برخی عناصر محافظت کند.یک چاله ی گل آلود نیز ممکن است نیاز شود.با توجه به اندازه ی لاک پشت بزرگسال نگهداری آنها در خانه کاری سخت و نشدنی است.اگر در محیط سردی زندگی می کنید باید فضایی گرم تر برای آنها تهیه کنید.اگر تصمیم به خرید لاک پشت بزرگسال دارید احتمالا باید یک اتاق جدا به او اختصاص دهید.

لاک پشت ستاره دار آفریقایی یک حیوان گیاه خوار است و به رژیم غذایی سرشار از فیبر و پروتئین کم نیاز دارد.این کار می تواند با دادن سبزیجات و یونجه های تازه و یا علف های هرز و گل های خوراکی انجام شود.از استفاده از غذاهایی با اگزالات زیاد مثل سبزیجات اسفناج ، خردل و چغندر ، کلم پیچ ، کلم بروکلی و گل کلم خودداری کنید.هر روز یا هر دو روز یکبار سالادی از سبزیجات که لاک پشت در محیط بیرون خانه پیدا نمی کند، برای او آماده کنید.با دامپزشک بررسی کنید که رژیم غذایی با توجه به سن،اندازه و سلامت لاک پشت مناسب و به اندازه باشد.بعضی افراد هر هفته یا هر دو هفته یکبار از مکمل هایی مثل D3 و کلسیم استفاده می کنند.از پروتئین های حیوانی و میوه ها برای غذا دادن به لاک پشت استفاده نکنید.همچنین از غذاهای آماده در مغازه ها بدون تجویز دامپزشک استفاده نکنید.

لاک پشت ها بیشتر آب بدن خود را از طریق غذای خود دریافت می کنند ولی شما باید یک ظرف کوچک و کم عمق نیز در محفظه ی او قرار دهید و هر روز آب آن را با آب تازه عوض کنید.

لاک پشت های ستاره دار آفریقایی به دمای بالایی برای سالم و فعال ماندن نیاز دارند.آنها می توانند دمای ۱۰۰ درجه فارنهایت بیرون از خانه را تحمل کنند،تا زمانی که یک محل سایه دار داشته باشند تا در صورت نیاز خود را خنک کنند.اگر در شب دپا از ۵۰ درجه ی فارنهایت پایین تر بیاید به حرارت تکمیلی نیاز دارند.در روز دمای اتاق،محفظه یا هر محلی که لاک پشت در آن ساکن است را نزدیک ۸۰ تا ۹۰ درجه ی فارنهایت نگه دارید. دمای ۶۰ تا ۸۰ درجه ی فارنهایت در طول شب مناسب است.نگذارید فضای محفظه سرد شود در این صورت لاک پشت از غذا خوردن دست می کشد و احتمال ابتلا به بیماری افزایش یابد.

اگر از لاک پشت در محفظه ای بیرون از خانه نگهداری میشود با وجود خورشید نیازی به چراغ مخصوص نیست.ولی اگر لاک پشت در خانه است داشتن چراغ های مخصوص برای لاک پشت ستاره دار آفریقایی ضروری است‌ زیرا نمی تواند به میزان معمول نور خورشید را جذب کند‌.این نور به رشد استخوان های محکم کمک می کند همینطور به لاک پشت کمک می کند تا سالم و دور از بیماری بماند‌.از دستورالعمل لامپ ها پیروی کنید و آنها را به اندازه ی لازم نزدیک لاک پشت نصب کنید تا از فواید آن بهره ببرد‌.

لاک پشت ستاره دار آفریقایی در حال حرکت

لاک پشت های ستاره دار آفریقایی رطوبتی حدود ۴۰ تا ۵۵ درصد را ترجیح می دهند.رطوبت بیش از اندازه می تواند باعث بروز عفونت قارچی و بیماری های دیگری شود.

لاک پشت های ستاره دار آفریقایی مثل دیگر خزندگان در معرض بیماری های تنفسی اند ،به خصوص اگر در محفظه های مرطوب نگه داری شوند.پوسیدگی بدنه از دیگر بیماری های رایج در لاک پشت ها است که معمولا به دلیل عفونت قارچی ایجاد می شوند و باعث خشک و پوسته پوسته شدن می شوند.

بیماری استخوان متابولیک یا نرمی استخوان از دیگر بیماری های جدی در لاک پشت ها و خزندگان است.وقتی نسبت فسفر به کلسیم در بدن حیوان از حالت تعادل خارج شود،باعث نرم و ضعیف شدن استخوان های حیوان میشود. این بیماری اگر به درستی درمان نشود،باعث بدشکلی و در نهایت مرگ حیوان می شود.

در همه ی این وضعیت ها اگر سریع اقدام شود،توسط یک دامپزشک متخصص خزندگان قابل درمان است. از درمان های خانگی استفاده نکنید مگر با توصیه ی دامپزشک لاک پشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب