دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

خزندگانمار ها

مار پیتون مشبک

مار آناکوندا ممکن است به عنوان بزرگترین مار دنیا شناخته شود ولی مار پیتون مشبک طویل و بلند ترین مار در جهان است.خاستگاه مار پیتون مشبک آسیا است.مار پیتون با نام علمی Python reticulatus شناخته می شود .

خصوصیات و ویژگی های ظاهری مار پیتون مشبک

مار پیتون می تواند تا طول ۳۰ فوت یا بیشتر رشد کند و حدود ۳۵۰ پوند وزن داشته باشد. با این وجود اغلب مارهای پیتون مشبک اسیر در قفس ها و محفظه ها طولی بین ۱۰ تا ۲۰ فوت دارند و وزن آنها به ۱۰۰ تا ۲۰۰پوند می رسد.مارهای ماده در این نژاد بیشتر رشد می کنند و بزرگتر از نر هستند.پیتون مشبک می تواند حدود ۱۵ تا ۳۰ سال عمر کند.
آنها ترکیبی از رنگ های زیبا را دارند برای مثال می توانید رنگ های سبز زیتونی،طلایی و قهوه ای مایل به زرد را در آنها مشاهده کنید که در امتداد بدن به سمت شکل الماس مانند روی بدن می روند که اسم آنها بر اساس همین الگو و نقش انتخاب شده است.
بدون شک پیتون مشبک آلبینو زیباترین نوع این نژاد است که می تواند سفید،بنفش و بنفش کمرنگ باشد.

خصوصیات و ویژگی های رفتاری

مارهای پیتون مشبک به دلیل رفتار زننده ای که در طبیعت دارن شناخته می شوند. اما نژاد اسیر شده ی این مار با کنترل کردن و مراقبت مناسب می تواند حیوان خانگی خوبی باشد ولی به دلیل شخصیت و اندازه ی خاصی که دارند نگهداری از آنها فقط به کسانی که تجربه ای با مارها داشته اند ،توصیه می شود.به خصوص کسانی که مار های بزرگی را به عنوان حیوان خانگی داشته اند.
مارهای پیتون مشبک آلبینو به عنوان حیوان خانگی تا حدودی عصبانی اند به همین دلیل برای شروع پیشنهاد نمی شوند.مار پیتون مشبک وقتی بترسد گاز می گیرد،پس قبل از دست زدن به او مطمئن شوید هوشیار است و خطر و تهدیدی برای بیدار کردن او وجود ندارد.پیتون مشبک به علاقه برای خوردن معروف است پس قبل از غذا دادن به دستان خودتان را بشویید تا به دلیل بو دست شما را با غذا اشتباه نگیرد.همچنین نشان دادن دست خالی قبل از دست زدن به مار بسیار اهمیت دارد.چند مرتبه نوازش کردن مار برای اطمینان از داشتن خزنده ای آرام نیز پیشنهاد خوبی است.
مار پیتون مشبک تمایل زیادی به گاز گرفتن دارد که باید با اعتماد کردن او به صاحبش و سازگار شدن با لمس شدن میزان آن باید کم شود.

خصوصیات مار پیتون مشبک

مراقبت و نگهداری از مار پیتون مشبک

یک مار پیتون مشبک ایده آل باید از یک سازمان پرورش دهنده ی معتبر یا سازمان نجات حیوانات خریداری شود. کنترل کردن سریع پیتون مشبک و ایجاد یک اعتماد بین مار و صاحب او بسیار مهم است.هنگام نگه داشتن یک مار جوان انگشتان خود را بسته و کف دستتان را صاف نگه دارید تا فرصت کمتری برای گاز گرفتن به او بدهید. هر هفته چندین ساعت را به تمیز کردن محیط ما اختصاص دهید. گرما و رطوبت را در حد متعادل حفظ کنید و رژیم غذایی مناسبی را برای او در نظر بگیرید.

با توجه به طول زیاد مار پیتون مشبک،نیاز به فضایی بزرگ دارد. مخزن و محفظه ای حدود ۱۰ تا ۱۵ گالن برای این مار مناسب است.نگهداری مار در محفظه ای کوچکتر وقتی هنوز بچه است ایرادی ندارد ولی باید با گذر زمان اندازه ی آن را بزرگتر کنید.یک مار رشد کرده ی پیتون مشبک به جایی با عرض ۳ فوت و طولی بین ۶ تا ۸ فوت و ارتفاع ۲ فوت نیاز دارد.به یاد داشته باشید مار کوچک ممکن است از داشتن فضایی بزرگ بترسد پس اگر محفظه ی او بزرگ است با سنگ و وسایل تزئینی کاری کنید تا کوچک تر به نظر برسد.

محل زندگی مار باید جایی برای مخفی شدن او داشته باشد مثلا یک جعبه ی کوچک. همینطور مار به ظرفی تمیز برای غذا خوردن نیاز دارد.این ظرف باید به اندازه ی کافی محکم باشد که مار نتواند آن را بشکند.

محفظه باید دمایی بین ۸۰ تا ۸۵ درجه فارنهایت داشته باشد.یک محل برای آفتاب گرفتن با دمای ۸۸ تا ۹۲ درجه ی فارنهایت نیز نیاز است.داشتن محل هایی برای آفتاب گرفتن با دماهای مختلف به مار کمک می کند دمای بدنش را به اندازه ی متعادل برساند.تعدادی منابع حرارتی قابل قبول وجود دارد ، مثل بخاری های سرامیکی و لامپ های باز ،که در خارج از قفس قرار می گیرند.

مار پیتون مشبک رطوبتی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد را ترجیح میدهد. آب موجود در محفظه کمی رطوبت ایجاد می کند. به وسیله رطوبت سنج به طور مرتب میزان رطوبت را بررسی کنید.

این مار ها به لامپ مخصوصی نیاز ندارند ولی محفظه ی آنها باید نور محیط داشته باشد تا الگویی طبیعی از شبانه روز را اجرا کند.

قسمت زیرین محفظه باید با بستری مناسب پوشیده شود.این محیط به کنترل رطوبت و شبیه سازی محیط طبیعی کمک کند.بستر را تمیز نگه دارید و در صورت نیاز آن را جایگزین کنید.هر سه ماه یک بار بستر را به طور کلی تغییر دهید.بسترهایی از کاج و سرو مناسب نیستند زیرا برای مار سمی و خطرناک اند.

مارهای کوچک معمولا از غذای یخ زده و مرده استقبال نمی کنند پس غذاهای زنده مثل موش برای آنها تهیه کنید. بعضی از آنها با آموزش غذای یخ زده را قبول می کنند.هفته ای یک بار به مار غذای زنده دهید.غذای زنده می تواند همان طور در محفظه رها شود ولی غذای یخ زده را باید حتما گرم کنید.برای این کار از مایکروویو استفاده نکنید به جای آن می توانید از یک ظرف آب گرم استفاده کنید.بین غذا دادن به یک پیتون مشبک می تواند دو هفته فاصله باشد ولی این فاصله را حداکثر ده روز در نظر بگیرید.مراقب باشید بیش از حد به مار غذا ندهید زیرا باعث رشد زود هنگام و مشکلاتی در سلامتی او می شود.

ویژگی ظاهری مار پیتون مشبک

بیماری های متداول :

  • ذات الریه و دیگر بیماری های تنفسی: بیماری های تنفسی در خزندگان متداول است که به دلیل دمای نادرست محفظه ایجاد می شود
  • انگل ها: برای جلوگیری از بروز انگل ها محفظه را به طور مرتب و اساسی تمیز کنید و دستانتان را قبل و بعد از دست زدن به مار بشویید.
  • نقص ایمنی بدن: این ویروس می تواند به مار های بوآ و پیتون آسیب بزند.
  • پوسیدگی در دهان: این عفونت به دلیل تجمع باکتری ها و سیستم ایمنی ضعیف ایجاد می شود.کم اشتهایی از علائم آن است و باید قبل از پخش شدن عفونت برای درمان به دامپزشک مراجعه شود‌.
  • هل دادن یا ضربه زدن: پیتون ها وقتی راحت نیستند سر خود را به محفظه می کوبند.مطمئن شوید محفظه تمیز و دما مناسب است.این مشکلی رفتاری است که ممکن است ناشی از بیماری های دیگر باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب