دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مراقبت از حیوانات خانگیمراقبت از سگ ها

چاقی سگ: علل و چگونگی تشخیص اضافه وزن سگ

9 اکتبر روز ملی آگاهی از چاقی حیوانات خانگی است ، اما چاقی یک مشکل سلامتی برای سگ ها در تمام طول سال است.

چاقی در سگ ها تقریباً به همان اندازه چاقی در انسان شایع است. در حقیقت ، به گفته کارشناسان حدود 56 درصد سگها در ایالات متحده دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.

اضافه وزن عواقب بسیار جدی برای سلامتی دارد: سگهای دارای اضافه وزن فشار بیشتری بر مفاصل ، قلب ، ریه ها ، کبد و کلیه های خود وارد می کنند. آنها بیشتر در معرض آسیب هستند و در هنگام جراحی در معرض خطر بیشتری هستند.

سگهای چاق انرژی یا کنجکاوی طبیعی و بازیگوشی متناسب با سگها را ندارند. اگرچه سگها نمی توانند تصمیم بگیرند رژیم بگیرند یا ورزش بیشتری انجام دهند ، اما قطعاً زمانی که بر اساس یک برنامه مناسب زندگی می کنند ،از زندگی بسیار بیشتر لذت می برند.

در این مقاله آنچه شما باید در مورد چاقی سگ ها بدانید بیان شده است.

علل چاقی سگ ها

برخی از سگها دلایل فیزیولوژیکی برای چاقی دارند ، اما مشکلات وزنی بیشتر ناشی از دو عامل است: غذای زیاد و ورزش کم. برنامه های تغذیه و ورزش با افزایش سن یا شرایط سگ تغییرمی کند. آنچه برای یک توله سگ فعال مناسب است برای یک بزرگسال چاق کننده است.

 • پرخوری بیش از حد برای یک سگ – گاهی اوقات صاحبان حیوانات خانگی به اشتباه معتقدند که سگ  24 ساعت شبانه روز نیاز به دسترسی به غذا دارد ، یا اینکه سگ ها فقط وقتی گرسنه هستند غذای بیشتری را “درخواست” می کنند. درست نیست. سگ ها  اگر بدانند همیشه به غذا دسترسی دارند ، خواه گرسنه باشند و خواه نباشند ، آن را بارها و بارها درخواست می کند.
 • کمبود ورزش همان مشکلی است که ما انسانها داریم. سگ ها به طور کلی در خانه یا حیاط نمی توانند به اندازه کافی ورزش کنند – و نه ، سگها بیش تر انسان به “به طور خودکار” ورزش نمی کنند. آنها به همان اندازه تنبل هستند. دویدن  و بازی کافی نیست. اگر سگ ورزش نکند ، دچار افزایش وزن در بلند مدت می شود که منجر به چاقی در سنین میانسالی می شود.

با این وجود دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سگ دچار اضافه وزن شود ، از جمله:

 • عقیم سازی یا نوتراسیون ، متابولیسم سگ ها را کاهش می دهد ، اما به ندرت اتفاق می افتد که سگ ها فقط به همین دلیل دچار اضافه وزن شوند.
 • اختلالات هورمونی مانند غده تیروئید ، کم کاری تیروئید می تواند باعث مشکلات وزنی شود. غدد فوق کلیوی یک سگ ممکن است مقدار زیادی هورمون به نام کورتیزول تولید کرده و باعث بیماری کوشینگ شود. سگ های مبتلا به بیماری کوشینگ در واقع چاق نمی شوند ، اما چربی آنها در شکم توزیع می شود.
 • کاهش متابولیسم: کاهش متابولیسم در میانسالی اتفاق می افتد. تحقیقات نشان می دهد شیوع سنین میانسالی در سگها از حدود پنج یا شش سالگی آغاز می شود ، بنابراین اگر سگ شما تا آن زمان اضافه وزن داشته باشد ، احتمالاً مشکل بدتر خواهد شد.

سگ دچار شده به اضافه وزن

چگونه تشخیص دهیم که سگ دچار اضافه وزن است

 • دنده ها را بررسی کنید. بله ، باید کمی چربی روی آنها باشد ، اما باید بتوانید آنها را احساس کنید. اگر نتوانستید آنها را پیدا کنید ، به مشکلی برخوردید. در حقیقت ، احساس استخوان های اصلی بدن سگ خود را انجام دهید – پاها ، ستون فقرات ، شانه ها ، لگن. اگر در یافتن هر یک از آنها مشکلی دارید ، حیوان خانگی شما ممکن است دچار اضافه وزن باشد.
 • شکل حیوان خانگی خود را از بالا بررسی کنید. آیا می توانید کمر پیدا کنید؟ می توانید بگویید که دنده ها به کجا ختم می شوند و باسن از کجا شروع می شود؟
 • تنفس سگ خود را پس از اندکی پیاده روی بررسی کنید اگر در تنفس مشکل دارند می تواند یکی از علائم اضافه وزن باشد.

چه موقع با دامپزشک تماس بگیریم

اگر حیوان خانگی خود را بررسی کردید و فکر می کنید مشکلی در وزن وجود دارد ، از دامپزشک وقت بگیرید. دامپزشک به صورت دقیق سگ شما را ویزیت می کند ، آزمایش خون انجام می دهد و در مورد عادات غذایی و دفعات غذا سوال می کند. سپس دامپزشک می تواند به شما کمک کند یک برنامه کاهش وزن واقع بینانه ، تدریجی و کم خطر ایجاد کنید.

این طرح تقریباً به طور قطع شامل موارد زیر خواهد بود:

 • مصرف کالری کاهش یافته ، احتمالاً با استفاده از غذای مخصوص سگ که برای کاهش وزن فرموله شده است
 • هر روز غذای کمتری در نظر گرفته شود
 • افزایش فیبر یا مصرف آب
 • تمرین بیشتر

ممکن است بخواهید گزارش مصرف مواد غذایی – از جمله خوراکی ها – و ورزش را در نظر بگیرید ، بنابراین می توانید پیشرفت حیوان خانگی خود را کنترل کنید. حتی ممکن است کمی وسواس به خرج دهید ، مقدار دقیق غذاهای ارائه شده را اندازه بگیرید .

به خاطر داشته باشید کاهش وزن یک پروسه طولانی است. برای رسیدن به وزن هدف اکثر سگها ممکن است هشت تا دوازده ماه طول بکشد و حتی در صورت حفظ وزن باید رژیم را حفظ کرده و ورزش کنند.

سخن پایانی

توله سگهای چاق و چله ممکن است زیبا باشند ، اما وقتی صحبت از سلامتی سگ می شود چاقی مضر است.

با توجه به انجمن پیشگیری از چاقی حیوانات خانگی (APOP) هنوز هم ، همانطور که در مورد انسان ها صدق می کند ، تعداد زیادی سگ دارای اضافه وزن هستند. این سازمان در هشتمین نظرسنجی سالانه خود در مورد اندازه حیوانات اهلی آمریکایی که در مارس 2015 منتشر شد ، دریافت که 53 درصد سگ های کشور دارای اضافه وزن هستند.

تحقیقات بین المللی نشان می دهد که این یک مشکل جهانی است ، با بررسی هایی که از مناطق مختلف جهان انجام شده است ، میزان چاقی سگ در حدود 40 درصد یا بیشتر نشان می دهد. بیشتر محققان می گویند این مسئله بهداشتی هر ساله بدتر می شود. بخش دیگری از بررسی APOP نشان داد که در سال 2014 ، 17.6 درصد سگها از نظر بالینی چاق بودند (30 درصد یا بیشتر دارای اضافه وزن).

ایا سگ شما دچار اضافه وزن است؟ سگ شما چه نوع تمریناتی را انجام می دهد؟ در قسمت نظرات پایین ما را آگاه کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب