دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مراقبت از حیوانات خانگیمراقبت از گربه ها

ویروس کرونا در گربه ها

گونه های مختلف حیوانات مختلف تحت تاثیر انواع ویروس کرونا قرار می گیرند.اطلاع داشتن از نوع ویروس کرونایی که گربه می تواند مبتلا شود و راه های حفظ سلامت گربه اهمیت دارد.
آیا ویروس از گربه به انسان و بالعکس منتقل میشود؟
این نوع از ویروس کرونا با ویروسی که باعث مشکلات تنفسی در انسان ها میشود متفاوت است.در آوریل ۲۰۲۰ در آزمایشگاه های ۱۷ کشور جهان ۵۰۰۰ آزمایش روی گربه ها،سگ ها و اسب ها با علائم ویروس کرونایی که در انسان ها دیده می‌شود انجام شد؛ و جواب هیچ کدام مثبت نبوده است.نتیجه این بود که گربه ها و سگ هایی که با افراد الوده به این ویروس اند،به جز موارد خاص به بیماری مبتلا نشده اند.گربه ها مشکوک به مبتلا شدن به این بیماری از سمت صاحب مبتلای خود هستند ولی تعداد کمی از گربه ها که جواب آزمایش آنها مثبت بوده است؛علائمی نداشتند یا نشانه های خفیفی بروز دادند.تحقیقی ثابت نکرده است که گربه ها می توانند بیماری را به انسان ها منتقل کنند بلکه فقط می توانند گربه های دیگر را مبتلا کنند.در کل تعداد گربه هایی که آزمایششان مثبت باشد بسیار کم است.اگر شما به کووید ۱۹ مبتلا شده اید از تعامل با حیوان خانگی خود دوری کنید یا از میزان آن کم کنید.احتمال انتقال این بیماری از حیوانات به انسان ها بسیار پایین است.

مثال هایی از این بیماری در حیوانات در جهان
آزمایش کووید ۱۹ چند ببر و شیر،دو گربه ی خانگی و یک سگ در نیویورک و یک گربه ی خانگی در مینه سوتا مثبت بوده است.همینطور دو سگ در هنگ کنگ،یک گربه در بلژیک،دو راسو و یک سگ و یک گربه در هلند،دو گربه ی خانگی در فرانسه،یک گربه ی خانگی در اسپانیا،یک گربه ی خانگی در آلمان و یک گربه در روسیه نیز به این بیماری مبتلا شدند.
این حیوانات از طریق انسان های آلوده به بیماری مبتلا شده اند.

ویروس کرونای گربه سانان چیست؟

ویروس کرونای گربه سانان(FCoV) یک بیماری ویروسی است که باعث اسهال در گربه می شود.همچنین می تواند باعث بیماری جدی تری به اسم پریتونیت عفونی گربه(FIP) شود.به دلیل احتمال بروز پریتونیت عفونی، این ویروس خطرناک است.

نشانه های ویروس در گربه ها

 • اسهال
 • نفس کشیدن به سختی
 • بی حالی
 • کاهش وزن
 • اشتها نداشتن
 • زرد شدن پوست و چشم
 • زیاد شدن میزان تشنگی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • شکم باد کرده
 • افزایش میزان ادرار

گاهی اوقات این ویروس باعث اسهال شدید در گربه می شود؛البته اگر به بیماری FIP ارتباطی نداشته باشد معمولا خفیف است.
در گربه هایی که ویروس کرونا باعث FIP می شود،علائم زیادی وجود دارد.کم شدن فعالیت و اشتها در گربه هایی که حال مساعدی ندارند،غیر معمول نیست و اگر درمان نشود،یک گربه ی مبتلا به ویروس کرونا ممکن است شروع به از دست دادن وزن و استفراغ کند.
FIP می تواند باعث تجمع مایعات در شکم و قفسه سینه شود ، بنابراین اگر ویروس کرونا شکل مرطوب این بیماری را به وجود آورده باشد،شکم گربه نفخ می کند یا به طور کل تنفس سختی خواهد داشت.در نهایت اگر FIP ناشی شده از ویروس کرونا باعث آسیب به عضوی در بدن شود، در صورت تحت تاثیر قرار گرفتن کبد ، ممکن است زردی پوست و چشم ایجاد شود و در صورت به خطر افتادن کلیه ها ،افزایش میزان تشنگی و ادرار دیده می شود.

دلایل به وجود آمدن ویروس کرونا در گربه ها
انواع مختلفی از این ویروس می تواند در گربه ها ایجاد شود.محققان می دانند که این بیماری از یک گربه به گربه ی دیگر منتقل می شود.این انتشار و پراکندگی می تواند از طریق مدفوع،بزاق و حتی ادرار باشد.به همین دلیل این بیماری در بین گربه سانان بسیار مسری است.

ماسک برای گربه برای جلوگیری از انتقال کوید 19

تشخیص ویروس کرونا در گربه ها

پس از به دست آوردن اطلاعات از گذشته ی پزشکی و معاینات فیزیکی گربه توسط دامپزک،یک آزمایش برای غربالگری انگلی،رشد بیش از حد باکتری ها،سموم و سایر دلایل میکروسکپی به وجود آمدن اسهال،روی نمونه ی مدفوع گربه انجام می شود.
در صورت شدید بودن بیماری و رد شدن دلایل و بیماری های دیگر ممکن است از آزمایش خون و اشعه ایکس استفاده شود.اگر گربه به شکل FIP ویروس کرونا مشکوک است و مقدار زیادی آب در قفسه ی سینه یا شکم گربه جمع شده است،آزمایشات ویژه ای روی آن مایع نیز انجام می شود.به طور کلی تشخیص قطعی ویروس کرونا به دلیل نتایج غلط آزمایش و ناتوانی در تشخیص تفاوت بین انواع مختلف ویروس کرونا که باعث ایجاد درFIP گربه ها می شود مشکل است. به همین دلیل ، تشخیص به طور معمول بر اساس علائمی که گربه دارد انجام می شود.

درمان ویروس کرونا در گربه ها

ویروس کرونایی که باعث اسهال در گربه می شود به آسانی با استفاده از داروها و مکمل هایی برای سفت شدن مدفوع درمان می شود.اما ویروس کرونایی که باعث FIP در گربه می شود به راحتی قابل درمان نیست. هیچ درمان مشخصی برای FIP وجود ندارد، بنابراین تا زمانی که کیفیت زندگی گربه در سطح خوبی باقی بماند، علائم بیماری کنترل می شوند.

چگونه از مبتلا شدن گربه به ویروس کرونا جلو گیری کنیم؟

از آنجا که ویروس کرونا در گربه ها بسیار مسری است ،این که گربه های خود را از گربه هایی که به این بیماری مبتلا هستند دور نگه دارید،اهمیت زیادی دارد. اگر گربه ی شما به ویروس کرونا مبتلا شده است، باید از آوردن گربه های جدید تا زمان مرگ گربه خودداری کنید و هر چیزی که گربه از آن استفاده کرده است را از بین ببرید به خصوص بستر و سطل زباله ی استفاده شده توسط گربه ی قبلی.
رها شدن از ویروس پخش شده در یک محیط بسیار سخت است ، به خصوص اگر گربه های مختلفی به آن مبتلا شده باشند ، زیرا هیچ کس از نحوه ی انتشار ویروس اطلاع ندارد و مطمئن نیست.
واکسن هایی برای بیماری FIP وجود دارد ولی میزان اثر گذاری این واکسن ها بحث بر انگیز است.در رابطه با جوانب مثبت و منفی استفاده از این واکسن برای گربه ها با دامپزشک مشورت کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. بسیار مقالات خوب و ارزشمندی در اختیار عموم قرار میدین واقعا عالی هستین موفق باشین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب