دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مراقبت از حیوانات خانگیمراقبت از سگ ها

ویروس کرونا در سگ ها

مشخص شده برخی از حیوانات در جهان از جمله سگ ها و گربه ها و اسب ها به ویروسی که باعث بیماری کرونای امروزی می شود مبتلا می شوند ؛،به خصوص بعد از داشتن تماس نزدیک با مبتلایان به این بیماری.احتمال منتقل کردن بیماری از حیوانات به انسان ها بسیار کم است ولی در بعضی موقعیت ها این ویروس می تواند از انسان به حیوان منتقل شود.حیوانات خانگی مبتلا شده به ویروس کرونا ممکن است بیمار شوند و یا شاید هیچ علائمی نداشته باشند.در بین این حیوانات اکثرا بیماری خفیف داشتند و به طور کامل بهبود پیدا کرده اند.
بعضی ویروس های کرونا باعث سرماخوردگی در انسان می شوند و بعضی فقط در حیواناتی مثل گاو،شتر و خفاش بروز می کند.برخی ویروس های کرونا فقط حیواناتی مثل گربه و سگ را آلوده می کند و روی انسان ها تاثیری ندارد.
تا امروز ثابت نشده که پوست،خز یا موی حیوان باعث گسترش بیماری شود.حیوان خانگی خود را با مواد ضدعفونی کننده ی شیمیایی ، الکل ، پراکسید هیدروژن یا سایر محصولات بهداشتی مانند ضدعفونی کننده ی دست و دستمال مرطوب استحمام نکنید.اگر در رابطه با مواد شوینده ی مناسب سوال دارید و یا اگر حیوان خانگی شما بیمار شد با دامپزشک مشورت کنید.

پیشگیری:

در این شرایط نگذارید حیوان خانگیتان با افراد بیرون از خانه تعاملی داشته باشد.اگر کسی در خانه بیمار شد او را از دیگر اعضای خانواده و حیوان جدا کنید.گربه را زمانی که کسی در محیط بیرون نیست برای مدت کمی آزاد بگذارید. سگ ها را با فاصله ی دو متری از دیگران به پیاده روی ببرید.از رفتن مکان های عمومی و پر جمعیت خودداری کنید.برای حیوان خانگیتان ماسک نزنید زیرا ممکن است باعث آزار او شود.
بعد از دست زدن به حیوانات،غذای آنها،زباله و لوازم حیوان دستان خود را بشویید.بهداشت خانگی حیوان را به درستی رعایت کنید.
به یاد داشته باشید کودکان زیر پنج سال،سالمندان و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف ممکن است توسط برخی میکروب ها که حیوانات جا به جا می کنند،بیمار شوند.

مراقبت از حیوان خانگی در صورت ابتلای شما به بیماری:

اگر به بیماری مبتلا شده اید و یا مشکوک هستید باید ارتباط خود با حیوان را کم کنید.در این زمان یکی دیگر از اعضای خانه باید از حیوان مراقبت کند.از داشتن ارتباط با سگ مثل نوازش کردن،بوسیدن،خوابیدن در یک تخت و شریک شدن غذا خودداری کنید.اگر مجبور به مراقبت از حیوان هستید،ماسک بزنید و قبل و بعد از داشتن تماس با حیوان دست خود را بشویید.اگر خودتان به کووید ۱۹ مبتلا شده اید و حیوان خانگی شما نیز بیمار شده او را شخصا به کلینیک دامپزشکی نبرید،با دامپزشک تماس بگیرید و وضعیت خود را به او توضیح دهید. برخی دامپزشک ها مشاوره پزشکی از راه دور را در این شرایط ترجیح می دهند.

دو سگ دارای ماسک برای جلوگیری از ابتلا به کرونا

مثال هایی از بیماری در حیوانات

آزمایش کووید ۱۹ چند ببر و شیر،دو گربه ی خانگی و یک سگ در نیویورک و یک گربه ی خانگی در مینه سوتا مثبت بوده است.همینطور دو سگ در هنگ کنگ،یک گربه در بلژیک،دو راسو و یک سگ و یک گربه در هلند،دو گربه ی خانگی در فرانسه،یک گربه ی خانگی در اسپانیا،یک گربه ی خانگی در آلمان و یک گربه در روسیه نیز به این بیماری مبتلا شدند.

ویروس روده ای در سگ ها

این ویروس از خانواده ی ویروس های کرونا است ولی با ویروس سارس و کووید ۱۹ که در انسان ها باعث بروز بیماری می شود متفاوت است.به علاوه این بیماری در انسان ها نیست.بیماری روده ای برخلاف بیماری تنفسی باعث به وجود امدن مشکلاتی در دستگاه گوارش و روده ،این بیماری نگران کننده نیست‌‌.
خوشبختانه واکسن هایی برای سگ ها در برابر این بیماری وجود دارد،این واکشن ها برای بیماری کووید ۱۹ تاثیری ندارند.این واکسن ها برای همه ی سگ ها ساخته شده اند و با توجه به سبک زندگی سگ شما میزان خطر آن بررسی می شود..بیماری روده ای یک بیماری عفونی است که باعث اسهال در سگ ها به خصوص توله سگ ها می شود.ممکن است این بیماری از راه های مختلفی منتقل شودی ولی همه علائم مشابهی دارند.علائمی مثل بی حالی،کم اشتهایی،اسهال ناگهانی و استفراغ که معمولا برای چند روز در سگ مبتلا دیده می شوند.
این بیماری معمولا خفیف است و علائم قابل توجهی ندارد ولی اگر متوجه آن شدید به دامپزشک مراجعه کنید.دامپزشک با انجام تست و آزمایش های مختلف روی مدفوع سگ بیماری های دیگری مثل عفونت انگلی،رشد بیش از حد باکتری،عدم تعادل و سایر بیماری های دستگاه گوارش را رد می کند.آزمایش خون یا اشعه ایکس نیز ممکن است انجام شود ولی در رابطه با این بیماری آزمایش RT-PCR از دیگر آزمایشات پیش می گیرد.
سگ ها با نزدیک شدن به مدفوع سگ های دیگر در معرض ویروس قرار می گیرند.گاهی حتی ظروف آب و غذا،محیط کثیف می توانند آلوده کننده باشند.این ویروس حتی در در هوای بسیار سرد نیز از بین نمی رود.
سگ ها در این بیماری بی حال و غیر فعال می شوند و علاقه ی زیادی به خوردن چیزی ندارند و این در سگ های مبتلا به بیماری روده ای عادی است.
هیچ درمان مشخصی برای بیماری روده ای در شگ ها وجود ندارد ‌ولی اغلب پروبیوتیک ها ، فیبر ، مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن و سایر درمان ها با توجه به علائم احتمالی در سگ ها استفاده می شوند.آنتی بیوتیک ها در برابر ویروس کمکی نمی کنند ولی ممکن است جلوی عفونت های باکتریائی را بگیرد.
اگز سگ دچار اسهال شد و این مشکل طی ۲۴ ساعت بر طرف نشد و یا با کم اشتهایی و بیحالی همراه بود حتما بخ دامپزشک مراجعه کنید.نگه داشتن غذا به مدت ۲۴ ساعت بعد از اسهال و شروع به دادن غذا با میزان کم تنها درمان لازم است.
یک بیمار با مشکل کم آبی بدن ممکن است برای رفع عدم تعادل مایعات به مایعات داخل سیاهرگ(وریدی) نیاز داشته باشد.
درمان زود و به موقع بیماری ویروس روده ای کلید موفقیت در موارد شدید است.

سگ دارای ماسک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب