دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

سلامت و بهداشت اسب هامراقبت از حیوانات خانگی

عدم توانایی تعریق در اسب ها (Anhidrosis)

تشخیص انهیدروزیس خبر ناخوشایندی است به خصوص اگر در اسب های نمایشی باشد.در طول هوای گرم یا ورزش های سنگین،اسب های مبتلا به آنهیدروزیس عرق نمی کنند‌.

تعریق برای خنک شدن اندام ها و ماهیچه های اسب بسیار ضروری است و اگر اسبی عرق نکند به سرعت گرم می شود و در خطر گرمازدگی قرار می گیرد.این وضعیت در اسب های زیادی که در هوای متعادل زندگی می کنند دیده می شود.اسب هایی که آنهیدرویس دارند اگر به شمال جایی که احتمال وقوع دوره های طولانی گرما و رطوبت کمتر است،جا به جا شوند،احساس راحتی بیشتری خواهند کرد.

انهیدروزیس با نام های بیماری غیر تعریق یا پوست خشک نیز شناخته می شود.در این بیماری اسب ها بعد از کار نیز تلاش می کنند خودشان را خنک کنند.اسب ها بعد از کار کردن و یا وقتی هوا به اندازه ی کافی گرم باشد،مقدار کمی عرق می کنند و یا اصلا عرق نمی کنند،دچار نبض بالا و دمای بدن بالاتر از حد نرمال می شوند. بیشتر اسب ها در حالت ایستاده عرق کنند.بعد از ورزش ، بهبودی کند است. همچنین ممکن است اسب دارای شوره ی پوست  و ریزش مو باشد. یک مو و پوست نازک می تواند نشانه اولیه ی این بیماری باشد.اسب ها ممکن است در هوای گرم و مرطوب مضطرب یا بی حال دیده شوند،حتی اگر کار نکنند.

دلیل بروز عدم تعرق در اسب ها

این وضعیت به طور معمول در جاهایی که دما و رطوبت برای مدت زمان طولانی بالا است اتفاق می افتد.دلیل مشخصی برای انهیدروزیس شناخته نشده و این بیماری ممکن است به طور ناگهانی بروز کند.این وضعیت بیشتر در اسب هایی که در مناطق گرمسیری و مرطوب مثل ایالت های جنوبی زندگی می کنند،دیده می شود.در آن مناطق غدد تعریق آنها بیش از حد تحریک می شود و باعث عدم عملکرد صحیح در اسب خواهد شد که نتیجه ی آن کم عرق کردن و یا عرق نکردن به طور کلی است.

گاهی ممکن است صاحب اسب متوجه شود،که اسب عملکرد و فعالیت خوبی در هوای گرم ندارد و یا بعد از ورزش میزان تنفس اسب همچنان بالاتر از حد طبیعی آن باقی می ماند.دمای بدن آن بعد از اندازه گیری با دماسنج مقعدی نیز ممکن است مقدار کمی افزایش یافته باشد.

چگونه می توان آن هیدروزیس را کنترل کرد؟

اسب های مبتلا به انهیدروزیس را در هوای گرم و مرطوب تا جای ممکن خنک نگه دارید.می توانید از مه خنک،اسفنج،پنکه،سایه و استراحت کمک بگیرید تا اسب شما راحت باشد.اگر باید با اسب خود کار کنید از او در دمای خنک تر صبح و یا عصر کمک بگیرید.در دمای گرم روز از اسب خود کار نکشید.در نظر داشته باشید که اسب خود را به یک فضای خنک تر ببرید یا در گرمترین هوا کار را به حداقل برسانید و برنامه ها و نمایش های خود را برای مواقعی از سال که احتمال گرم شدن آن کمتر است تنظیم کنید.بر اساس بعضی شواهد طب سوزنی می تواند تاثیر گذار باشد.

عدم توانایی تعریق در اسب ها

مکمل هایی برای کمک به اسب های انهیدروزیس

همانطور که در مورد انهیدروزیس و علائم این بیماری بیشتر می آموزیم و می شناسیم،درمان های بهتری بوجود می آید.

درمان خانگی برای این بیماری،دادن آبجو به اسب بود.شاید این راه برای بعضی اسب ها جواب دهد ولی با گذر زمان ممکن است بهترین استراتژی و روش نباشد.یک صاحب اسب با نام “جین پدیگو” از تجربه اش درباره ی آن هیدروزیس می گوید.به نظر می رسد محصولی که جین پیشنهاد می دهد،توسط تعداد زیادی از صاحبان اسب با موفقیت استفاده شده است،این محصول the one AC است.

یک آزمایش نمونه ی خون که توسط دامپزشک شما تجزیه و تحلیل می شود می تواند به تشخیص بهترین مکمل ها برای درمان اسب شما کمک بسیار زیادی بکند.به یاد داشته باشید هیچ مکملی برای همه ی اسب ها به طور کامل و صد در صد تاثیر گذار نبوده است.ممکن است نیاز باشد مکمل دیگری را امتحان کنید و در عادت های زندگیتان تغییراتی ایجاد کنید.اسبی که می تواند سواری دهد،به احتمال زیاد در معرض انهیدروزیس نیست ولی این امر قطعی نیست و ممکن است این پایان مسابقات و سواری اسب باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب