دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مراقبت از حیوانات خانگیمراقبت از گربه ها

کاهش وزن در گربه ها

بسیاری از مردم نگران چاق شدن گربه های خود هستند ، اما آیا گربه شما لاغر شده؟ کاهش ناخواسته وزن معمولاً نشانه یک مشکل اساسی در سلامتی است. بسیاری از صاحبان فکر می کنند که کاهش وزن برای گربه های سالخورده طبیعی است ، اما این طور نیست. اگر متوجه کاهش وزن غیرقابل توجیهی در گربه خود شدید ، سریعا رسیدگی کنید.

بسته به دلیل کاهش وزن گربه ، ممکن است متوجه شوید که اشتهای گربه شما کم یا به طور کامل از بین رفته است ، این وضعیت به عنوان بی اشتهایی شناخته می شود. این برای گربه ها خطرناک است ، زیرا آنها مستعد ابتلا به چیزی به نام لیپیدوز کبدی ، یا سندرم کبد چرب ، یک بیماری تهدید کننده برای زندگی هستند.

اما شرایط و موقعیت های پزشکی دیگری نیز وجود دارد که باعث لاغر شدن گربه شما می شود ، حتی اگر به خوردن مقدار معمول غذای خود ادامه دهد.

گربه شما غذا می خورد یا نه ، اگر متوجه شدید گربه شما لاغر می شود ، مهم است که با دامپزشک مشورت کنید. اگر مطمئن نیستید وزن ایده آل گربه شما باید چقدر باشد ، دامپزشک شما می تواند برای تأمین نیازهای غذایی گربه شما راهنمایی و یک رژیم پیشنهادی تغذیه ارائه دهد.

چگونه تشخیص دهیم گربه دچار کاهش وزن شده یا خیر

اگر به تدریج کاهش وزن اتفاق بیفتد تشخیص اینکه گربه شما واقعاً در حال کاهش وزن است مشکل است. اگر گربه شما موهای زیادی دارد یا قبلا کمی اضافه وزن داشت ، تشخیص اینکه چه زمانی کاهش وزن رخ داده دشوارتر است.

برای ارزیابی وضعیت بدن گربه خود ، ابتدا با نگاه به بدن گربه خود با دقت شروع کنید. در یک وزن ایده آل باید کمر کشیده شود که قابل توجه باشد. بعد ، دستان خود را در امتداد کناره های گربه خود قرار دهید. دنده ها باید با پوشش نازک چربی قابل لمس باشد. اگر دنده ها بسیار برجسته و قابل مشاهده هستند ، ممکن است گربه شما دچار کاهش وزدن شده باشد.

راه های تشخیص کاهش ورن در گربه ها

دلایل کاهش وزن گربه

اضطراب ، استرس یا افسردگی. گربه های تحت فشار روانی ممکن است غذای خود را از دست بدهند ، که می تواند منجر به کاهش وزن شود. موقعیت هایی که ممکن است گربه شما را ناراحت کند شامل سر و صدای بیش از حد ، سایر حیوانات در منطقه تغذیه ، ظروف کثیف مواد غذایی یا نزدیکی ظرف غذا به جعبه بستر است. گربه ها همچنین می توانند با ناپدید شدن حیوان خانگی دیگر یا تغییر روال زندگی ناراحت شوند.

سرطان

اگرچه همه کاهش وزن گربه ها ناشی از سرطان نیستند ، اما یک مقصر نسبتاً شایع است. علائم دیگری که معمولاً ظاهر می شوند عبارتند از از دست دادن اشتها ، بی حالی و پنهان شدن.

دیابت

این بیماری که ممکن است به دلیل عدم تولید هورمون انسولین یا اختلال در توانایی پاسخ به آن ایجاد شود ، معمولاً باعث کاهش وزن در گربه ها می شود که اغلب با تغییر اشتها مواجه می شوند. گربه های مبتلا به دیابت نیز ممکن است مقدار زیادی آب بنوشند ، بیش از حد معمول ادرار کنند ، تنبل عمل کنند ، دچار عفونت ادراری شوند و نفس معطر شیرینی داشته باشند.

مشکلات دستگاه گوارش

انواع مختلفی در دستگاه گوارش وجود دارد که ممکن است باعث کاهش وزن گربه شود. در این صورت ، علائم دیگر ممکن است شامل اسهال ، کم اشتهایی و استفراغ باشد. مشکلات شایع GI که ​​باعث کاهش وزن در گربه ها می شود شامل بیماری التهابی روده ، آلرژی غذایی یا عفونت های خاص است.

انگل روده

انگلهای روده ای که به عنوان کرم نیز شناخته می شوند ، ممکن است دلیل لاغری ناخواسته گربه شما باشند. اگرچه علائم همیشه وجود ندارد ، اما این انگلها ممکن است باعث اسهال ، نفخ ، استفراغ و تنفس مشکل شوند.

پرکاری تیروئید

گربه شما ممکن است اشتهای خوبی داشته باشد. در واقع ، آنها ممکن است بیش از حد معمول غذا بخورند اما هنوز در حال کاهش وزن هستند. پرکاری تیروئید در نتیجه تومور تولید کننده هورمون خوش خیم در غده تیروئید است که سطح هورمون تیروئید را بالا می برد. علاوه بر کاهش وزن ، پرکاری تیروئید ممکن است باعث افزایش نوشیدن و دفع ادرار ، افزایش فعالیت ، استفراغ ، اسهال و تحلیل رفتن عضلات شود. در مراحل بعدی ، حتی ممکن است منجر به مشکلات قلبی یا مرگ شود. گربه های مسن نیز به خصوص مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

دندان درد

اگر گربه شما ناگهان غذا خوردن را متوقف کرده و شروع به کاهش وزن می کند ، اما به نظر می رسد در غیر این صورت سالم است ، این می تواند به سادگی دندان درد ایجاد کند. افتادگی و پنجه پا در دهان از دیگر علائم وجود دندان است. زخم دهان یا التهاب لثه شدید نیز می تواند در بروز این مشکل نقش داشته باشد.

درمان و مراقبت در منزل برای گربه های کم وزن

برای تعیین علت کاهش وزن گربه و طراحی بهترین برنامه درمانی برای شما و حیوان خانگی ، دامپزشک احتمالاً یک معاینه کامل بدنی ، کار خون و آزمایش ادرار را انجام می دهد.

بسته به دلیل کاهش وزن گربه ، ممکن است انواع روشهای درمانی و تغییرات غذایی برای درمان بیماری زمینه ای و بازیابی وزن تجویز شود. خوشبختانه ، حتی در گربه های مسن نیز ، اگر بهبود نیافته است ، غالباً می توان لاغر را درمان کرد.

با ایجاد تغییرات مناسب در رژیم غذایی گربه ، کاهش وزن ناشی از شرایط خاص دستگاه گوارش ممکن است به طور کامل یا جزئی تغییر یابد. اگر گربه شما از بیماری التهابی روده رنج می برد یا شرایط دیگری دارد که جذب غذا را دشوار می کند ، ممکن است یک رژیم غذایی به راحتی هضم شود. گربه هایی که به دلیل آلرژی غذایی لاغر می شوند ، ممکن است با حذف مواد غذایی متخلف از رژیم غذایی ، کاملاً بهبود یابند.

در شرایطی که کمبود اشتها به کاهش وزن کمک می کند ، ممکن است از داروهای محرک اشتها یا لوله های تغذیه ای برای حفظ تغذیه کافی استفاده شود ، در حالی که علت بی اشتهایی بررسی می شود.

درمان و مراقبت در منزل برای گربه های کم وزن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب