دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مراقبت از پرندگانمراقبت از حیوانات خانگی

چگونه به پرنده ای که پرش شکسته کمک کنیم؟

همه ی پرندگان پرهای خونی دارند و این که صاحب پرندگان بدانند در شرایطی که یکی از آنها می شکند باید چه کاری انجام دهد،اهمیت زیادی دارد. این پرها با عنوان پر های سنجاق شده نیز شناخته می شوند . این پرها جدید هستند و با سرعت رشد می کنند.این پرها در پرندگان جوان تر و یا بالغ شده بعد از پوست اندازی و عوض شدن پرهای بال ها و دم دیده می شوند.

شکستگی اورژانسی پر خونی

این اتفاق می تواند یک مورد اورژانسی برای حیوان خانگی باشد. یکی از این پرهای شکسته که در پوست پرنده باقی مانده است مانند یک شیر آب باز است که اجازه میدهد خون از بدن پرنده خارج شود.چون پرندگان نمی توانند از دست دادن خون زیادی را تحمل کنند،در بعضی موارد شکستگی پر خون بدون درمان شدن می تواند باعث مرگ پرنده شود.

علائم شکستگی پر

اگر متوجه خون روی پرنده یا در قفس او شده اید مطمئن شوید این خون به خاطر شکستگی پر خون است.شکستگی این پر به راحتی قابل تشخیص است به طوری که خون مستقیم از شفت پر بیرون می ریزد.اگر موفق نشدید تشخیص دهید خون به دلیل شکستگی پر است یا دلیل دیگری دارد،با سریعترین سرعت ممکن پرنده را برای آزمایش و معالجه نزد دامپزشک ببرید.

درمان شکستگی پر خون پرندگان

اگر موفق به تشخیص شکستگی شده اید،برای جلوگیری از خونریزی پرنده،شفت و محور پر باید از بدن پرنده جدا شود.برای انجام این کار اول پرنده را در یک حوله بپیچید . این کار باعث میشود در امنیت پرنده را مهار کنید به علاوه از میزان استرس پرنده زمانی که شما مشغول جدا کردن پر هستید کم می کند.

برای انجام این کار به ابزار کشیدن (موچین قوی ، هموستات یا انبر سوزنی) ، نشاسته ذرت ، و گاز استریل نیاز دارد.

هنگامی که پرنده شما مهار شد ، پر خون شکسته را پیدا کنید. با استفاده از موچین ، پر خون را محکم در محل شافت ، نزدیک به پوست پرنده نگه دارید. سریع کار کنید ، پایه پر را بکشید تا شفت از فولیکول پر آزاد شود.

وقتی پر خون شکسته را جدا کردید،مقداری نشاسته ذرت را در منطقه آسیب دیده قرار دهید تا به لخته شدن کمک کند. از یک گاز استریل برای وارد کردن فشار به فولیکول پر تا زمانی که خونریزی متوقف نشده است،استفاده کنید.

یک پر خون جدید باید به جای  پری که مجبور به کندن آن شدید شروع به رشد کردن کند.

دامپزشک خود را ملاقات کنید

این پیشنهاد خوبی است که بعد از کندن پر خون شکسته،در اسرع وقت به ملاقات دامپزشک بروید‌ تا مطمئن سوید عوازضی وجود ندارد و پرنده ‌ی شما با موفقیت در حاب بازیابی انرژی اش است‌اگر هنوز با این موقعیت مواجه نشده اید از دامپزشک بپرسید که در این شرایط باید چه کاری انجام شود‌.موچین های محکم و تیز و گاز استریل را در جعبه کمک های اولیه پرنده بگذارید‌.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب