دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

سلامت و بهداشت اسب هامراقبت از حیوانات خانگی

ماه کوری در اسب ها

ماه کوری یک وضعیت دردناک در چشم است و دلیل نام گذاری اش این بود که به نظر می رسد در فاز های مختلف ماه اتفاق می افتد.امروزه ما می دانیم ماه کوری می تواند طی چند روز،ماه و یا سال ظاهر شود و هیچ ارتباطی با ماه ندارد.تشخیص دادن بیماری هم برای اسب و هم صاحب آن دشوار و دردناک است و گاهی باید تصمیم های سختی گرفته شود تا از درد مداوم اسب جلوگیری شود.بعضی از نژاد ها نسبت به این بیماری مشکوک تر از بقیه هستند.به خصوص به نظر می رسد آپالوسا ها بیشتر از نژاد های دیگر دچار ماه کوری می شوند.اگر به وجود ماه کوری در اسب تان مشکوک شده اید،سریع با دامپزشک برای ملاقات و تشخیص تماس بگیرید.این کار برای راحتی و آسایش اسب شما اهمیت زیادی دارد.

نام های دیگر ماه کوری

مثل دیگر بیماری ها و وضعیت ها نام های مخالفی برای ماه کوری وجود دارد.از نام های دیگر این بیماری می توان به یوئیت عود کننده اسب،چشم دوره ای،التهاب مزمن داخل چشم و ERU اشاره کرد.

دلایل ماه کوری

دلایل زیادی برای ماه کوری یا یوئیت عود کننده ی اسب، وجود دارد.باکتری ها ، قارچ ها ، ویروس ها ، انگل ها ، گرده گل ، کمبود ویتامین ها ، کمبودهای خود ایمنی و صدمات جسمی ممکن است یکی از دلایل ماه کوری باشد.باکتری های لپتوسپیروز و باکتری هایی که باعث خفگی می شوند ،از علل شایع باکتریایی این بیماری است.آنفولانزای اسب ، آبسه های دندان و سم نیز ممکن است باعث ماه کوری شود.اگر اتصال انگلی وجود داشته باشد،ممکن است ماه کوری با داروهای کرم زا ایجاد شود.ماه کوری به عنوان عود شناخته می شود چون به نظر می رسد پاک می شود و دوباره ظاهر می شود.برای بعضی اسب ها ممکن است عود بیماری طی چند سال اتفاق بیفتد و اوج بیماری در آن بیشتر باشد.این مراحل طی چند روز یا چند هفته اتفاق می افتد.

علائم ماه کوری

نشانه های ماه کوری شامل: التهاب و قرمزی در ناحیه ی چشم،کدر شدن یا تغییر رنگ سفید چشم و پاره شدن می شود.در این بیماری اسب تمایلی به قرار گرفتن در نور خورشید ندارد.ممکن است واضح نباشد و بروز نکند ولی اسب از این علائم درد می کشد.

التهاب مزمن داخل چشم،ممکن است روی هر دو چشم یا فقط یک چشم تاثیر بگذارد.دامپزشک چشم های اسب شما را معاینه می کند تا تشخیص دهد کدام ساختارها تحت تاثیر قرار گرفته اند تا بتواند آن را از یک بیماری عفونی ساده ی چشم تشخیص دهد.

اثرات ماه کوری

به غیر از علائم متداول و قابل مشاهده در چشم و اطراف آن،اگر اسب به موقع و به درستی درمان نشود،نابینایی و کوری ممکن است از اثرات دنبال کننده ی این بیماری باشد.بدون شک پیشرفت بیماری باعث درد اسب می شود و متاسفانه در زمان عدم وجود علائم هیچ کاری برای جلوگیری از پیشرفت و بروز بیشتر بیماری وجود ندارد.امکان ایجاد آب مروارید و در نهایت کوری وجود دارد. در این بیماری ساختارهای چشم ممکن است آسیب ببیند.

اثرات ماه کوری

راه های درمان ماه کوری

از آنجا که بروز علائم ماه کوری باعث ناراحتی و آزار اسب می شود،باید با دامپزشک تماس بگیرید،کسی که می تواند بیماری را تشخیص دهد و یک دوره ی درمانی برای آن بیماری پیشنهاد کند.

درمان این بیماری احتمالا شامل استروئیدها و داروهایی که به گشاد شدن مردمک چشم کمک می کنند،می شود.شما می توانید با ماسک و یا نگه داشتن اسب در داخل خانه،از او در برابر نور شدید خورشید محافظت کنید.

با هر بار بروز دوباره ی بیماری،شما باید درمان اسب را از اول شروع کنید.اگر بیماری به طور مکرر ایجاد شود،بسیاری از صاحبان اسب برای جلوگیری از درگیر اسب با درد مداوم به یوتونازی انسانی یا همان کشتن از روی ترحم روی می آورند.اگر فقط یک چشم درگیر باشد می توان آن چشم را برداشت. جراحی برای گذاشتن یک دیسک مواد مخدر در چشم،امیدوار کننده است ولی هنوز متداول و معمول نشده است.

پیشگیری

کار زیادی نیست که بتوان برای پیشگیری از بروز این بیماری کرد زیرا مشخص نشده است دلیل به وجود آمدن آن در هر اسب خاصی مشخص نشده است.بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم تأمین تغذیه مناسب ، محیط سالم و تمیز و مراقبت دقیق است.وقتی عفونتی در چشم اسب مشاهده کردید با دامپزشک تماس بگیرید.درمان چشم ها مشکل است.مطمئن شوید که درمان مناسب،قبل از ایجاد عفونت اساسی شروع شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب