دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

سلامت و بهداشت اسب ها

چرا اسب ها چوب می جوند؟چگونه باید جلوی ان ها را بگیریم

اسب ها حیوانات بسیار باهوشی هستند که به طور طبیعی تمایل دارند در مناطق وسیعی در خارج از خانه باشند و به همین ترتیب ، در صورت حبس بیش از حد در یک فضای بسته به دلیل خستگی یا ناامیدی عادت های بدی در آنها ایجاد شود.

عادت رایجی که اسب ها برای سهولت در بی حوصلگی و سرخوردگی خود ایجاد می کنند جویدن غرفه های چوب یا سایر چوب های اطراف است.

چوب جز رژیم غذایی اسب نیست. اسب هایی که سطح چوب را می جوند ، ترکش ها و تکه های کوچک چوب را می بلعند. هنگام بلعیدن ، خرده ریزها به معده اسب و از طریق روده های آن عبور می کنند. مواد خارجی می تواند منجر به قولنج شود و در بعضی موارد دیواره روده را سوراخ کند و منجر به مشکلات سلامتی بالقوه شود.

جویدن چوب همچنین به دندان ها و ساختارهای دهانی اسب آسیب می رساند. در طول زندگی یک اسب ، دندان های او به طور طبیعی از خوردن گیاه خشن و خوراک فرآوری شده ساییده می شوند. جویدن چوب بیش از حد باعث تخریب دندانها شده و توانایی اسب را در جویدن و هضم مناسب غذا کاهش می دهد.در صورت عدم مراقبت ، در نهایت می تواند طول عمر اسب را کوتاه کند.

برخی از مسائل پزشکی مانند کمبود ویتامین وجود دارد که ممکن است اسب را مجبور به جویدن چوب کند. اما بیشتر اوقات اسبی که چوب می جوید ، یک اسب بی حوصله است.

چرا اسب ها چوب می جوند؟

چند دلیل وجود دارد که اسب ها چوب می جوند. شایان ذکر است که جویدن چوب به طور معمول در بین اسب های وحشی مشاهده نمی شود ، بنابراین این رفتاری است که به طور معمول ناشی از نگهداری اسب در یک محیط غیر طبیعی است.

جویدن چوب معمولاً به سه عامل عمده مرتبط است:

  • بی حوصلگی یا ناامیدی
  • کمبودهای تغذیه ای

بی حوصلگی با ناامیدی

اسب هایی که در اصطبل ها یا پادگان ها نگهداری می شوند ، از اسب های دیگر دور مانده اند یا بدون علوفه کافی تغذیه می شوند ، ممکن است کسل شوند و برای کاری نرده ها را بجوند.

کمبودهای تغذیه ای

گاهی اوقات ، کمبود ویتامین ممکن است منجر به ایجاد این مشکلان شود شود – خوردن مواد غیر خوراکی در تلاش برای کاهش کمبود. این مورد چندان رایج نیست ، اما جویدن چوب ممکن است نشان دهنده یک مشکل اساسی در زمینه تغذیه یا هورمون باشد.

بی حوصلگی و ناامیدی در اسب

چگونه جلوی جویدن چوب را بگیریم

هنگامی که دامپزشک شما هرگونه مسئله پزشکی یا تغذیه ای را رد کرد ، می توانید شروع به پرداختن به رفتاری کنید که اسب شما را  وادار به جویدن چوب می کند.

اسب خود را در فضای باز نگه دارید

اسب هایی که در خانه نگهداری می شوند به احتمال زیاد عادت هایی در ان ها ایجاد می شود تا سعی کنند کسالت و ناامیدی خود را کاهش دهند.

در فضای باز ، بعضی از اسبها ممکن است خسته شوند زیرا ممکن است کارهای زیادی انجام دهند مانند یونجه خوردن. اسب ها در طبیعت بیشتر وقت خود را به چرا می گذرانند.

اجازه دادن به اسبها برای زندگی هرچه بیشتر طبیعی با اسبهای دیگر ، در فضای باز با مقدار زیادی چمن یا یونجه برای نیش زدن ، می تواند از جویدن چوب جلوگیری کند.

اما مواردی وجود دارد که مشارکت در فضای باز امکان پذیر نیست ، مانند اسب در صورت آسیب دیدگی نیاز به استراحت در اصطبل دارد ،شاید فضای کافی و منابع برای مشارکت در کل روز وجود نداشته باشد.

در کنار فعالیت بیشتر در فضای باز ، معاشرت اسب با اسب های دیگر ممکن است به رفع برخی از دلزدگی های آن کمک کند.

اسب ها در فضای باز

از سطح چوب محافظت کنید

استفاده از اسپری ها ، خمیرها یا شستشوهایی که طعم تلخی روی سطح چوب دارند ، ممکن است یک گزینه باشد. نکته منفی این محصولات این است که آنها در زیر باران شسته می شوند و به نظر نمی رسد برخی از اسب ها مزه آن را متوجه شوند. علاوه بر این ، اطمینان حاصل کنید که آنچه را برای چوب استفاده می کنید غیر سمی است.

می توانید روکش های فلزی را روی نرده ها و ستون های حصار متصل کنید ، از پلاستیکی استفاده کنید.

به اسب خود اسباب بازی بدهید

ممکن است بخواهید اسب خود را با اسباب بازی سرگرم کنید تا بتواند توجه او را از سطح چوب دور کند.شما می توانید از وسیله ای مانند یک توپ بزرگ لاستیکی استفاده کنید

رژیم غذایی اسب خود را بررسی کنید

ابتدا این موضوع را با دامپزشک خود در میان بگذارید ، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد وقتی پروتئین در رژیم غذایی اسب کاهش می یابد ، اسب کمتر می تواند چوب بجود.

یافتن راه حل مناسب برای جویدن چوب می تواند باعث صرفه جویی در هزینه شما و همچنین سلامتی اسب شما شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب