دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

سلامت و بهداشت اسب هامراقبت از حیوانات خانگی

مشکلات پای عقب در اسب ها

قبل از گفتن مشکلات مختلفی که در پای عقب اسب ها بوجود می آید بهتر است با ساختار اساسی پا و عملکرد معمولی آن آشنا شویم.

مفصل گیجگاهی فکی مفصلی در زیر عضله سنگین بالای ساق ما قرار دارد و پا در آنجا تقریبا با شکم رو به رو می شود.این مفصل در برابر مفصل زانوی انسان بسیار سخت و محکم تر است.زانوی اسب بیشتر به مچ دست انسان ها شباهت دارد.چندین رباط وجود دارد که حرکت این مفصل را کنترل می کنند. این رباط ها به ماهیچه هایی قوی در امتداد استخوان ران اسب به سمت بالا و در امتداد استخوان درشت نی به سمت پایین حرکت می کنند.این مفصل توسط یک پد روان کننده از مایع مفصلی غنی و مغذی احاطه شده است که این روان کننده به خم شدن مفصل کمک می کند.در کنار این مایع روان کننده،مینسک(که یک غضروف ضخیم است) به عنوان یک فنر کمکی به حرکت مفصل کمک می کند.

ماهیچه ها،تاندون ها و رباط ها در امتداد استخوان درشت نی و استخوان فیبولای کوچکتر مفصل هاک حرکت می کنند.اتصال هاک یکی دیگر از مفصل های لولایی شکل است که در نیمه ی پای عقب اسب قرار دارد.استخوانی که مفصل هاک را شکل می دهد در واقع مانند استخوان پاشنه ی انسان است.شش استخوان کوچک این مفصل که اغلب محل کشیدگی،سایش و محل مشترک آرتروز است، را می سازند. زیر این مفصل هیچ ماهیچه ای وجود ندارد،به همین دلیل استخوان ها و برآمدگی کوچک زیر مفصل با کمی فشار و خم شدن احساس سختی می کنند.همینطور این منطقه مشکوک به زخمی شدن است حتی با کمی کشیدگی رباط و تاندون به سمت پایین مفصل امکان زخمی شدن وجود دارد.

نیم لنگی

نیم لنگی به حالت خم شدن ناگهانی و بیش از حد یک یا هردو پای پشت اسب گفته می شود.این حالت وقتی اسب با پاهای عقب گام های بلندی بر می دارد اتفاق می افتد. اسب سم را محکم به سمت بالا می آورد و بعد از آن به سمت پایین می آید‌.خم شدگی می تواند ظریف تر باشد ولی گاهی اوقات وقتی از اسب می خواهند به عقب برود یا به سرعت بچرخد،واضح تر به نظر می رسد.

نیم لنگی های مختلفی وجود دارد.به نظر میرسد نیم لنگی استرالیایی به دلیل علف های هرز سمی ایجاد می شود.نیم لنگی کاذب به دلیل زخم در پای کوتاه تر بوجود می آید.علت نیم لنگی یک طرفه یا دو طرفه نامعلوم است ولی احتمال می رود که با شرایط سیستم عصبی همراه باشد.

درمان این مشکل معمولا شامل جداکردن بخشی از تاندون می شود.نیم لنگی گاهی خود به خود بهبود پیدا می کند و گاهی ممکن است بدتر شود.بعضی اسب ها پس از انجام کارهای سبک بهتر می شوند و برای سواری به اندازه ی کافی سالم هستند.

ورم مفصلی

ورم مفصلی به دلیل سایش در مفصل هاک یا یک فشار و تاثیر مثل لگد که باعث زخمی شدن و آسیب دیدن می شود.مشکلات ترکیبات و کمبود مواد معدنی نیز ممکن است باعث ایجاد ورم مفصلی شود.تورم مفصلی مانند ورمی اسفنجی و نرم اطاف هاک احساس می شوند.اگر بر اثر فشار ایجاد شده باشد فقط یک هاک اسیب می بیند.اگر هر دو هاک درگیرند،ورم مفصل توسط خطای ساختاری که باعث فشار روی هر دو هاک شده،بوجود آمده است.مایعات اضافی که باعث اسپاوین می شوند می توانند توسط دامپزشک تخلیه شوند اما ممکن است مجددا بروز کنند

خار استخوان

این مشکل بر اثر کشیدگی مفصل و ضربه ی مکرر سر به سطوح سخت ایجاد می شود.مفصل هاک از تعدادی استخوان تشکیل شده است و یک یا چند مورد از این استخوان ها می توانند تحت تأثیر قرار گیرند.

با کاهش انعطاف پذیری مفصل هاک ، ممکن است اسب انگشتان عقب خودش را بکشد و گام هایش کوتاه شود.این باعث درد و شاید آرتروز در اسب می شود.اکثر درمان ها اثربخشی کمی دارند و در نهایت استخوان از بین می رود.اسب سالم است ولی ممکن است به کفش مخصوصی نیاز پیدا کند.

جک اسپاوین

جک اسپاوین ، خارهای استخوانی است که در قسمت داخلی مفصل هاک وجود دارد.رشد استخوانی به تاندون فشار می آورد ، که باعث درد و کوتاه شدن گام های اسب می شود، و دلیلی برای کشیدن انگشت عقب سم اسب نیز هست‌.

تورم کامل

این وضعیت وقتی اتفاق می افتد که تاندون بالای مفصل هاک،دچار التهاب شده باشد.تورم به صورت برآمدگی در دو طرف هاک قابل مشاهده است.هدف از درمان ها کاهش تورم است.استراحت کردن،تعریق موضعی و تخلیه  بعضی از درمان های کمک کننده است.

Capped hocks

این هاک ها تورم های بزرگی پر از مایعات در نقاط هوک هستند که می توانند در اثر ضربه و دراز کشیدن روی زمین سخت ایجاد شوند.ملافه های ضخیم تر ممکن است به رفع این مشکل کمک کند. تورم هایی مانند همین تورم می تواند در آرنج اسب ایجاد شود.تورم می تواند کاملاً برجسته شود. تخلیه از راه های درمان این مشکل است.اکثر اسب ها خودشان بهبود پیدا می کنند و در عملکرد انها تاثیری ندارد.

فرو رفتگی

فرورفتگی ها التهابات ناحیه فوقانی استخوان عقب پا است که در اثر ضربه ای مثل لگد باعث درد در رباط تارس کف پا می شود.در موارد حاد بسته های سرد و استراحت کردن توصیه می شود.ممکن است کمی مایعات باقی بماند ولی معمولا اسب هایی با کمی از این محدودیت،بدون لنگی طولانی مدت، به خوبی بهبود پیدا می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب