دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مراقبت از حیوانات خانگیمراقبت از سگ ها

کرم های نواری در سگ ها: علائم ، درمان و پیشگیری

گرچه کرم های نواری به ندرت خطر جدی برای سلامتی ایجاد می کنند ، اما هنگامی که دفع می شوند سگ شما ، می تواند دچار مشکلاتی مانند خارش شود.

نکته که باید به ان توجه کنید چگونگی ورود کرم نواری به بدن سگ شما است؛ زمانی که اگاهی پیدا کنید از ورود مجدد می توانید جلوگیری کنید.

کرم های نواری چیست؟

کرم های نواری انگل هایی پهن مانند روبان هستند که در روده سگ ها ، گربه ها، انسان ها و بسیاری از گونه های دیگر در سراسر جهان یافت می شود.

انواع مختلفی وجود دارد ، اما گونه های دیپیلیدیم کانینوم و Taenia بیشتر رایج هستند.اصطلاح پزشکی برای هجوم کرم نواری “سیستودیازیس” است.

سر کرم نواری را اسکولکس می نامند. سر انها مجهز به قلاب و مکنده هایی است که برای اتصال آن به دیواره روده کوچک استفاده می شود.

کرم های نواری دهان ندارند. کرم های نواری حتی سیستم گوارشی نیز ندارند. در عوض ، آنها مواد مغذی را از طریق بدن خود جذب می کنند.

این بخشها که پروگلوتید نامیده می شوند ، مانند یک زنجیره بهم متصل می شوند. انگل به طور مداوم بخشهای جدیدی را که در گردن اضافه می شود را رشد می دهد.

کرم نواری 20 سانتی

کرم های بالغ تا زمانی که زنده هستند بخشهایی را اضافه می کنند و گاهی اوقات به طول های وحشتناکی می رسند (از 15 سانتی متر تا 20 متر!). آنها می توانند از صدها بخش تشکیل شده باشند.

هر پروگلوتید شامل اندام های تولید مثل زن و مرد است. هنگام بلوغ ، این بخش صدها یا حتی هزاران تخمک تولید می کند. قسمتهای بالاتر ، بالغ ترین قسمتها از بدن كرم هستند و در مدفوع توله سگ یا سگ یافت می شوند.

کرمهای نارس قبل از اینکه بتوانند سگ شما را آلوده کنند باید زمان رشد را در داخل یک میزبان ​​بگذرانند. کک ها این هدف را برای Dipylidium caninum انجام می دهد در حالی که گونه های Taenia در مهره داران، به زمان نیاز دارند – اغلب جوندگان ، خرگوش ها و مانند آن.

اگر توله سگ شما به کک آلوده باشد ، احتمالاً کرم های نواری دیپیلیدیم نیز دارد. تخمهای کرم نواری توسط لارو کک خورده می شوند ، سپس با بلوغ خود کک رشد می کنند. هنگامی که حیوان خانگی برای تسکین خارش نیش می زند ، اغلب کک را می بلعد و خود را به کرم های نواری آلوده می کند.

حیواناتی که شکار می کنند بیشترین خطر را برای ابتلا به کرم های کبود Taenia دارند.

علائم کرم نواری در سگ ها

تشخیص علائم انگل مهم است ، بنابراین قبل از اینکه کرم ها به بدن سگ آسیب برساند ، می توان سگ را درمان کرد. خبر خوب این است که درمان کرم های نواری بسیار موثر و ساده است.

بعد از خارج شدن از بدن ، قسمتها می توانند مانند كرمهای كوچك كوچك برای یك دوره به طور مستقل حركت كنند ، اما وقتی خشك می شوند مانند دانه های برنج به نظر می رسند. توله سگهای آلوده به طور معمول بخشهایی به موهای اطراف ناحیه مقعد یا ملافه های آنها چسبیده اند.

در نهایت ، بخشها خشک شده و پاره می شوند و تخمهای موجود در آنها را در محیط آزاد می کنند. تخم های کرم نواری به صورت پراکنده رد می شوند و ریخته می شوند.

کرم نوار به ندرت یک مشکل پزشکی ایجاد  می کند و معمولاً آزار دهنده ناخوشایند محسوب می شود. اغلب کرم های نواری متحرک ممکن است ناحیه مقعد را تحریک کنند ، که ممکن است سگها و توله سگها بیش از حد خود را لیس بزنند و یا عقب خود را به زمین بکشند. در موارد نادر ، توله سگها ممکن است به دلیل وجود تعداد زیادی کرم ،دستگاه گوارش دچار مشکل شود یا در صورت آلودگی شدید ممکن است دچار کاهش وزن شوند.

چرخه انتقال کرم نواری

درمان و پیشگیری از کرم های نواری

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا دامپزشک از شما می خواهد وظیفه ناخوشایند جمع آوری و آوردن یک نمونه مدفوع برا انجام دهید؟ پاسخ این است: او اینگونه آزمایش را برای شناسایی انگل و کرم می کند.

در این آزمایش مشخص خواهد شد که کرم های نواری در کیسه مقعدی هستند یا در مدفوع سگ شما.

داروی تجویز شده ای به نام پرازیکوآنتل برای درمان کرم های نواری ، به صورت خوراکی یا از طریق تزریق استفاده می شود. این دارو باعث حل شدن کرم نوار در روده می شود. این دارو به طور کلی عوارض جانبی منفی ندارد.

سایر داروهایی که در از بین بردن کرم های نواری موثر هستند ، می توانند جویدنی ها ، مواد گرانولی که روی غذا پاشیده می شوند و قرص ها باشند. همچنین داروهای انگل ترکیبی وجود دارد که کرم ها ، کرم قلاب ،  کرم شنی را درمان می کند.

PetMD اشاره می کند که استفاده از تمام داروهای تجویز شده برای اطمینان از از بین رفتن کامل کرم های چسبنده از بدن سگ مهم است. و قبل از استفاده از هرگونه دارو با دامپزشک مشورت کنید. به هیچ وجه دارویی را سر خود به سگ ندهید.

كنترل كك و جلوگيري از شكار بهترين راه هاي جلوگيري از آلودگي كرم نواری است.

کرم نواری در کمین سگ ماجراجو

خطر سلامتی انسان

کرم های نواری می توانند به انسان منتقل شوند ، اما خطر آلودگی بسیار کم است،شما باید کک آلوده را بلعید یا در مورد برخی از گونه های انگلی ، از طریق بلعیدن تصادفی مدفوع حامل تخم های انگلی به شما منتقل می شود. کودکان بیشتر مستعد این امر هستند زیرا به احتمال زیاد در بیرون از خانه در چمن ، پارک و مناطق دیگری که ممکن است مدفوع سگ در آنها رها شود بازی کنند.

پیشگیری از کرم های نواری در سگ ها

بهترین راه برای جلوگیری از هجوم کرم نواری این است که سگ خود را از هجوم کک دور نگه دارید. برای جلوگیری از آلودگی های مکرر باید محیط اطراف را تمیز نگهدارید. مراحل را برای کاهش احتمال آلودگی کرم نواری :

  • به کودکان اجازه ندهید در مناطقی که با مدفوع حیوانات خانگی یا حیوانات دیگر آلوده است بازی کنند.
  • به کودکان بیاموزید که پس از بازی با سگ و گربه و پس از بازی در فضای باز همیشه دست های خود را بشویند.
  • سگ را از حیوانات مرده و زباله دور نگه دارید.

توجه: این مقاله برای کمک به شما در زمینه شناخت کرمهای نواری در سگها طراحی شده است و قرار نیست جای تشخیص دامپزشکی یا مشاوره را بگیرئ. اگر فکر می کنید سگ شما ممکن است دارای کرم نواری یا هر انگلی باشد ، بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید تا قرار ملاقات برای معاینه تنظیم کرده و اطمینان حاصل کنید که سگ شما ایمن ترین و موثرترین درمان را دریافت می کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب