دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مراقبت از حیوانات خانگیمراقبت از سگ ها

درمان خانگی یبوست سگ

یبوست در سگ ها ناتوانی در دفع مدفوع است که معمولا خشک و سفت است. سگ های مسن بیشتر مستعد یبوست هستند اما در هر نژاد سگ در هر سنی دیده می شود.

یبوست را نباید نادیده گرفت، زیرا اگر درمان نشود می تواند منجر به مشکلات جدی تری شود. اگر سگ شما بیش از 24 ساعت مدفوع دفع نکرده است، باید توسط دامپزشک معاینه شود. اگر نگران یبوست سگ خود هستید، اکنون با دامپزشک خود تماس بگیرید.

چگونه بفهمم سگم یبوست دارد؟

تشخیص اینکه آیا سگ شما سعی در دفع مدفوع دارد یا سعی در ادرار کردن دارد بسیار مهم است. متأسفانه، علائم می توانند کاملاً مشابه باشند و اطمینان از آنچه در حال وقوع است را دشوار می کند.

اکثر سگ ها حداقل یک بار در روز مدفوع می کنند. بسیاری از آنها حرکات روده ای دارند که با تعداد دفعات تغذیه روزانه مطابقت دارد. اگر سگ شما یبوست داشته باشد، احتمالا چندین بار تلاش می کند مدفوع را دفع کند. ممکن است سگ خود را مشاهده کنید که بیش از حد می چرخد، حرکت می کند یا به طور مکرر چمباتمه می زند، یا حتی در موارد شدید گریه می کند. سایر علائم بالینی عبارتند از کاهش اشتها، استفراغ، مقدار کمی مدفوع آبکی یا مدفوع حاوی مخاط (بدون مدفوع طبیعی) و کاهش وزن.

در اینجا شایع ترین علائم یبوست سگ وجود دارد که باید از آنها آگاه بود:

 • درد در ناحیه شکم
 • مدفوع سفت، خشک و کوچک
 • زور زدن (ممکن است مالکان آن را با مشکل در دفع ادرار اشتباه بگیرند)
 • بی اشتهایی
 • حالت خمیده

علائم یبوست در سگ چیست؟

سگ شما برای دفع مدفوع دچار مشکل می شود و یا مقدار کمی مدفوع سفت از بدن خارج می کند یا اصلاً هیچ چیزی را دفع نمی کند. سگ شما ممکن است علائم ناراحتی یا درد را نشان دهد و ممکن است لکه هایی از خون را از خود عبور دهد. به طور گیج کننده ای، اسهال نیز می تواند منجر به زور زدن شود، اما معمولاً ابتدا شواهدی از مدفوع شل یا آبریزش دیده می شود.

در صورت عدم درمان، یبوست می تواند منجر به بی حالی، استفراغ، افسردگی و از دست دادن اشتها شود.

علت یبوست در سگ چیست؟

علل بالقوه زیادی برای یبوست در سگ ها وجود دارد. شایع ترین علت مصرف مواد تحریک کننده یا غیرقابل هضم است. سگ هایی با موهای بلند یا سگ هایی که بیش از حد خود را لیس می زنند یا خود را اصلاح می کنند نیز در خطر ابتلا به یبوست هستند.

سایر علل شایع یبوست در سگ ها عبارتند از:

 • بیماری های روده بزرگ
 • داروهایی که باعث یبوست می شوند (مانند آنتی هیستامین ها، دیورتیک ها، مسکن های مخدر و سوکرالفات)
 • ترس، اضطراب و سایر شرایط رفتاری که اجابت مزاج طبیعی را تغییر می دهد
 • جسم خارجی (بلع جسمی که باعث ایجاد انسداد در دستگاه گوارش می شود – اگرچه احتمالاً قبل از اینکه متوجه یبوست شوید علائم بالینی نگران کننده دیگری مانند بی اشتهایی یا ناراحتی شدید شکمی را مشاهده کنید)
 • بیماری های هورمونی (کم کاری تیروئید، پرکاری پاراتیروئید)
 • ورزش و فعالیت بدنی ناکافی
 • مگاکولون (کولون بزرگ شده)
 • بیماری های عصبی
 • شرایط دردناک، مانند آرتروز که باعث ناراحتی دفع مدفوع می شود
 • صدمات یا ناهنجاری های لگنی
 • تغییر ناگهانی در رژیم غذایی یا مصرف غذاهای جدید
 • تومورها یا توده ها در کولون یا رکتوم
 • کم آبی بدن

شایع ترین علت یبوست در سگ ها، بلعیدن اشیایی است که به راحتی هضم نمی شوند، مانند استخوان، علف یا مو. علل دیگر عبارتند از کمبود فیبر، ورزش نکردن، انسداد غدد مقعد، مشکلات خاص روده، ضربه به لگن، بزرگ شدن پروستات، بیماری کلیوی یا فتق.

اگر سگ شما مرتباً یبوست دارد، با دامپزشک خود صحبت کنید تا بفهمید که آیا علت زمینه‌ای وجود دارد که می‌توان آن را برطرف کرد.

اگر سگم یبوست داشت چه کار باید بکنم؟

هنگام مواجهه با مدفوع و مشکلات مقعدی از دستکش لاستیکی استفاده کنید.

دمای سگ خود را بررسی کنید. اگر هنگام قرار دادن دماسنج به طور غیر طبیعی بالا بود یا خون روی دماسنج یا مقاومت وجود داشت، فوراً به دامپزشک خود مراجعه کنید.

اگر نخ یا نخی در مقعد مشاهده کردید، آن را نکشید زیرا ممکن است باعث آسیب داخلی شود.

اگر می توانید علف را در مقعد ببینید، به آرامی آن را بیرون بیاورید.

اگر مدفوع در اطراف مقعد مات شده است، با قیچی به دقت اصلاح کنید. ناحیه مقعد را با آب گرم و صابون بشویید و یک ژله تسکین دهنده و محلول در آب (مانند K-Y) روی ناحیه ملتهب بمالید. سگ‌های مو بلند، به‌ویژه سگ‌های کوچک مانند یورکشایر تریر، می‌توانند به دلیل ناراحتی ناشی از مدفوع مات در اطراف پایین و فرآیند پیرایش ناراحت شوند. ممکن است لازم باشد کف سگ خود را قبل از شروع به پیرایش در آب گرم خیس کنید تا راحت تر شود.

چگونه دامپزشک یبوست سگ را تشخیص می دهد؟

تشخیص یبوست در سگ ها معمولاً شامل معاینه شکم سگ شما و انجام معاینه رکتوم است. دامپزشک شما همچنین ممکن است بپرسد که آیا سگ شما سابقه بی احتیاطی در رژیم غذایی (تمایل به خوردن مواد غیرعادی) دارد یا خیر.

به منظور تعیین علت یبوست سگ شما، دامپزشک شما می خواهد بداند سگ شما چه مدت یبوست داشته است. آنها همچنین می خواهند بدانند که آیا سگ شما چیزی غیرمعمول یا غیرقابل هضم خورده است که ممکن است باعث افزایش حجم مدفوع شود یا باعث دردی شود که مانع از توانایی سگ شما برای اجابت مزاج شود.

دامپزشک شما ممکن است سایر عوامل بالقوه مرتبط از جمله جراحی اخیر، ترومای قبلی لگن و احتمالاً پرتودرمانی را نیز در نظر بگیرد. اشعه ایکس، سونوگرافی شکمی یا آزمایش خون ممکن است برای شناسایی هر گونه علت زمینه ای یبوست سگ مورد نیاز باشد.

درمان یبوست سگ چیست؟

درمان یبوست خفیف معمولاً شامل متوقف کردن سگ شما از خوردن اقلام غیرعادی یا غیرقابل هضم و دسترسی به آب و رژیم غذایی پر فیبر است. ملین های شیاف نیز ممکن است داده شود، اگرچه استفاده طولانی مدت توصیه نمی شود مگر اینکه کاملا ضروری باشد.

درمان یبوست خفیف تا متوسط ​​ممکن است شامل بستری کردن سگ شما باشد تا بتوان به او تنقیه و مایعات (یک قطره) برای آبرسانی مجدد به او داد. برداشتن دستی مدفوع نهفته نیز ممکن است ضروری باشد. در موارد مردان سالم (اخته نشده) که پروستات علت یبوست است، ممکن است اخته توصیه شود.

برای یبوست چه چیزی می توانید به سگ بدهید؟

به منظور تسکین یبوست سگ، مواردی که ممکن است دامپزشک شما توصیه کند عبارتند از:

نرم کننده یا ملین مدفوع (برای استفاده کوتاه مدت)

سایر داروها برای درمان علل زمینه ای

افزودن فیبر به رژیم غذایی سگ

افزایش ورزش

تنقیه (که فقط باید توسط دامپزشک برای کاهش خطر سمیت یا آسیب انجام شود)

چگونه می توانم از یبوست در سگ جلوگیری کنم؟

به منظور جلوگیری از یبوست، سگ ها باید رژیم غذایی پرفیبر، دسترسی به آب و فرصت های مکرر برای اجابت مزاج داشته باشند.

نوع و مشخصات مواد مغذی غذای تغذیه شده می تواند تأثیر قابل توجهی در مدیریت یبوست سگ داشته باشد. به طور خاص، سطح فیبر موجود در غذا می تواند بر یبوست تأثیر بگذارد و ارائه سطح صحیح می تواند به عادی سازی حرکت روده و کاهش یبوست کمک کند. با این حال، تغذیه بیش از حد یا خیلی کم فیبر می تواند یبوست را بدتر کند، بنابراین با دامپزشک خود صحبت کنید و آنها باید بتوانند توصیه های غذایی مناسب را ارائه دهند. پرداختن به رژیم غذایی یکی از مهم ترین راهکارهای مدیریتی است.

از دادن استخوان به سگ خود خودداری کنید. عقیم کردن سگ در سنین پایین نیز از رشد پروستات جلوگیری می کند که می تواند منجر به یبوست شود.

وقتی سگ شما یبوست دارد از چه چیزهایی باید اجتناب کرد

توصیه های نادرست زیادی در اینترنت در مورد درمان های خانگی و درمان یبوست سگ وجود دارد. درک این نکته مهم است که همیشه باید قبل از تجویز هر دارویی به سگ خود با دامپزشک خود صحبت کنید.

 • تنقیه : تنقیه فقط باید توسط دامپزشک انجام شود و در خانه انجام نشود. خطر آسیب یا حتی مسمومیت قابل توجه است، بنابراین بسیار مهم است که متخصصان این فرآیند را مدیریت کنند.
 • شیر: از آنجایی که بسیاری از سگ‌ها به لاکتوز حساسیت ندارند، برخی افراد ادعا می‌کنند که شیر یک درمان خانگی خوب برای یبوست سگ است و به عنوان ملین عمل می‌کند. با این حال، شیر می تواند باعث اسهال شود و توصیه نمی شود، زیرا به خودی خود می تواند مشکلات بیشتری برای سلامتی ایجاد کند.
 • ملین ها: ملین ها یا نرم کننده های مدفوع فقط باید توسط دامپزشک تجویز شوند. هرگز به سگ ملین های انسانی ندهید که برای او بسیار قوی است و خطر ایجاد عوارض را در پی دارد.

یبوست سگ می تواند بسیاری از سگ ها را تحت تاثیر قرار دهد، اما می توان با درمان مناسب آن را مدیریت کرد. همچنین می تواند قابل پیشگیری باشد، بنابراین مطمئن شوید که سگ شما آب زیادی دریافت می کند، ورزش منظم دارد و سطح فیبر متعادلی در رژیم غذایی او وجود دارد. متأسفانه یبوست سگ تنها یکی از تعدادی از مشکلات رایج گوارشی است. اگر می‌پرسید که در مورد مدفوع سگ چه چیزی طبیعی است، مقاله محبوب ما را برای بررسی عمیق در مورد هر چیزی که مربوط به مدفوع سگ است بخوانید.

با شیوع ویروس کرونا، بسیاری از صاحبان در شگفتند که چگونه در این زمان نامشخص از سگ خود به بهترین شکل مراقبت کنند. ما در اینجا به سوالات متداول در مورد کرونا و حیوانات خانگی پاسخ داده ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب