دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مراقبت از پرندگانمراقبت از حیوانات خانگی

علائم بیماری یا درد در پرندگان و راه جلوگیری از بیماری

بسیاری از کسانی پرنده دارند علائم بیماری پرندگان را نمی دانند.اگرچه درست است که برخی از پرندگان قادر به “صحبت” هستند ، اما آنها نمی توانند به صاحبان خود بگویند که بیمار هستند یا درد دارند.

پرندگان موجودی حساس و باهوش هستند. و در پنهان کردن علائم بیماری یا جراحت تبحر خاصی دارند زیرا در طبیعت ، هرگونه نشانه ضعف می تواند به معنی دردسر در حیات وحش باشد. اگر پرنده شما دچار ناراحتی جسمی است ، به دنبال نکات ظریف باشید تا به شما کمک کند. این علائم رایج به این معنی است که پرنده شما درد دارد یا بیمار است. در صورت مشاهده هر یک از این رفتارها ، در اسرع وقت با دامپزشک تماس بگیرید.

بدخلقی

پرندگان خانگی اهلی و تغذیه شده با دست هنوز هم ممکن است گاهی اوقات بدخلق باشند و این کاملا طبیعی است. با این حال ، بدخلقی و خشم بیش از حد که برای پرنده خاص شما غیرمعقول به نظر می رسد ، می تواند نشانه ای از بیماری یا درد باشد. گرچه درست است که پرخاشگری  همراه با علائم طبیعی رفتار هورمونی در طوطی ها است ، اما بهتر است از وضعیت سلامتی ان ها با خبر شوید.

از دست دادن اشتها

طوطی ها و سایر پرندگان متابولیسم فوق العاده بالایی دارند و باعث می شود که آنها همیشه غذا بخورند. اما پرنده ای که کاملاً از خوردن هر چیزی امتناع می کند باید حتما به دامپزشکی مراجعه شود .اگر شک دارید که پرنده شما به اندازه غذای معمولی غذا نمی خورد ، سعی کنید یک خوراکی مورد علاقه مانند ارزن یا نوع دیگری از میان وعده تازه و سالم برای پرندگان را ارائه دهید. شما باید بتوانید خیلی سریع بفهمید که پرنده شما علاقه به خوردن آن دارد یا نه.

کاهش وزن نه تنها از نظر کاهش قدرت بلکه مهار عملکرد اعضای بدن می تواند برای سلامتی پرندگان مخرب باشد. پرنده خود را مرتباً وزن کنید تا بدانید حیوان خانگی شما در حفظ وزن خود مشکلی دارد یا خیر.

حرکت و رفتار غیر طبیعی

اگر متوجه شدید که پرنده شما بیشتر وقت خود را روی یک پا می گذراند یا به نظر می رسد پرنده از استفاده بال خاص یا حرکت به روش خاصی جلوگیری می کند ، پس باید شک کنید که چیزی باعث درد پرنده در این مناطق شده است. اگرچه طبیعی است كه پرندگان سعی كنند علائم بیماری را پنهان كنند ، اما پرندگانی كه درد دارند اغلب قادر به پوشاندن ناراحتی خود نیستند.

حرکت و رفتار غیر طبیعی در پرندگان

 

چشمک زدن

در حالی که ما تمام تلاش خود را می کنیم تا امنیت پرنده خود را تامین کنیم،اما حوادث و جراحات در هر مکان و زمانی ممکن است رخ دهد.

پرندگان خانگی نیز حتی می توانند در فضای قفس آسیب ببینند. اگر مشاهده کردید که به نظر می رسد پرنده شما چشمک می زند ، هوشمندانه است که آن را نشانه ناراحتی پرنده خود بدانید و لزوماً مربوط به آسیب دیدگی چشم نیست.

تغییرات در مدفوع

نظارت بر مدفوع پرنده کار خوشایندی نیست ، اما آنها به وضوح نشان می دهند که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.در حالی که رنگ مدفوع پرنده شما ممکن است بسته به نوع تغذیه آن کمی متفاوت باشد ، باید مراقب مدفوع زرد باشید ، یا سیاه رنگ قیر.

این می تواند شاخص های خونریزی داخلی یا سایر مشکلات جدی باشد. به هرگونه تغییر عمده در فضولات پرنده خود توجه کنید،چون می توانند برای حیوان خانگی شما عوارضی ایجاد کنند.

بی حالی

پرندگان به طور معمول بسیار فعال هستند ، بنابراین هرگونه نشانه ای از رخوت ، افسردگی یا خستگی باید تهدیدی جدی برای سلامتی تلقی شود.پرندگانی که در پایین قفس دراز کشیده اند یا از ترک لانه  خودداری می کنند اغلب بسیار بیمار هستند و نیاز به مراقبت فوری دامپزشکی دارند.

دقیقاً مانند انسان ، پرندگانی که احساس خوبی ندارند اغلب کمتر از حد معمول پرحرف می شوند. به پرنده خود بسیار توجه کنید تا بتوانید الگوی آواز عادی آن را بیاموزید. با نحوه رفتار پرنده خود هماهنگ باشید ، بنابراین می توانید سرنخ هایی از سلامتی انها دستگیرتان شود.

اگر متوجه تغییراتی در فرکانس یا میزان صدای کلی صدای پرنده خود شدید ، رفتار ان ها را رصد کنید.

بی حالی در پرندگان

تنفس از دهان باز

مشکلات تنفسی از جمله شایع ترین بیماری های پرندگان و متأسفانه جدی ترین آنها است. اگر پرنده خود را در حالی که در حالت استراحت است دهان باز نفس می کشد مشاهده کنید ، این احتمال وجود دارد که نه تنها بیمار باشد بلکه مدت مدیدی نیز بوده است با بیماری سرکرده است. این نیاز به توجه فوری دامپزشکی دارد و ممکن است منجر به بستری شود.

درمان و پیشگیری

وقتی صحبت از سلامتی پرنده حیوان خانگی شما می شود ، باید به بسیاری از موارد توجه کنید پرندگان سیستم بسیار ظریفی دارند و حتی یک بیماری جزئی می تواند در یک چشم به هم زدن به تهدیدی جدی تبدیل شود. تشخیص به موقع می تواند برای نجات جان یک پرنده بیمار حیاتی باشد.

  • هر روز پرنده خود را از نظر وجود علائم عفونت بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که با دامپزشک خود ارتباط نزدیک دارید.
  • اسباب بازی ها و یک تمرین منظم ورزشی را برای پرنده خود فراهم کنید ، که این امر به طور مثبتی بر سلامت روان او تأثیر می گذارد و با پرنده خود صحبت کنید (حتی اگر حرف نزند) بنابراین تعامل اجتماعی مورد نیاز را بدست می آورد.
  • همچنین مهم است که به پرنده خود یک رژیم غذایی متنوع بدهید تا مطمئن شوید ویتامین و مواد معدنی کافی دریافت می کند. اگر مطمئن نیستید که غذاهای مناسب نژاد خاص شما چیست ، با دامپزشک خود مشورت کنید.
  • محوطه پرنده خود را تمیز نگه دارید. در حالی که اکثر پرندگان از نظافت شخصی خود مراقبت می کنند ، این مسئولیت پاکسازی به موقع هرگونه زباله و تازه و به راحتی در دسترس بودن غذا و آب پرنده به عهده مالک است.

اگر به حیوان خانگی خود از نظر سلامتی مشکوک هستید ، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب