دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

ابزیانماهی اب شیرین

ماهی گوپی نئون

گوپی نئون ها به مجموعه های مرجان و صخره های سنگی جنب و جوش اضافه می کنند.این ماهی ها کوچک اما پر جنب و جوش هستند و بعضی از آنها در امتداد طولشان آبی رنگ هستند و  به همین دلیل به آنها اسم نئون گوپی آبی را نیز می دهد.ممکن است بعضی از گوپی های تمیز کننده را اطراف ماهی های بزرگتر دیده باشید که به آنها کمک می کنند سالم و تمیز بمانند.مراقبت از نئون گوپی راحت است و حتی در جاهای مبتدی نیز به سرعت پرورش و زاد و ولد می کنند.

نئون گوپی یا نئون گوپی آبی با نام علمی Elacatinus oceanops شناخته می شود.

تاریخچه ی نژاد

خاستگاه اصلی نئون گوپی ها کارائیب است و می توان آنها را از جنوب فلوریدا و تگزاس تا برزیل پیدا  کرد.بیشتر این ماهی های موحود،به دلیل پرورش یافتن در اسارت هستند تا از جمعیت و تعداد نژادشان در حیات وحش محافظت شود.

خصوصیات و ویژگی های ظاهری

نئون گوپی حدود دو سانتی متر طول دارد و یک تا دو سال عمر می کند.نئون گوپی های آبی با نوارهای آبی روشن در کنار بدنشان مشخص می شوند و بقیه ی بدن ماهی قهوه ای تیره یا مشکی،با شکمی کمرنگ تر است‌.این گونه از نظر رنگ شباهت زیادی به براداستریپ و شارکنوز گوپی دارد.از نظر اندازه نیز شبیه گوپی خط زرد هستند‌ و گوپی هایی با خطوط زرد و آبی را تولید و پرورش داده اند.نئون گوپی آبی،می تواند توسط نئون گوپی الکتریکی که یک ماهی بومی آب شیرین در آسیا است،بسیار گیج و گمراه شود.

گونه های نر و ماده معمولا یکسان هستند و از طریق پاپیلاهای تناسلی زیر بدن متفاوت اند.برای آزمایشات کامل معمولا نیاز به بیرون آوردن ماهی و نگاه کردن به قسمت زیرین بدن او در حالی که در یک ظرف نگه دارنده کاملا تمیز قرار دارد، است.پاپیلای تناسلی ماهی نر نوک تیز است در حالی که پاپیلای تناسلی ماهی ماده گرد است و مثل اکثر گونه های ماهی،ماهی ماده بزرگتر و گردتر از ماهی نر است.

خصوصیات و ویژگی های رفتاری ماهی های گوپی نئون

نئون گوبی ها ماهی هایی با روحیه ی مسالمت آمیز هستند.این ماهی ها در سطح پایینی مخازن زندگی می کنند.اندازه ی متوسط این مخرن ها حدود ده گالن است. این ماهی ها گوشت خوار اند.این نژاد دارای لقاح داخلی اند و از طریق تخم گذاری زاد و ولد می سازند.این ماهی های کوچک خانه های خود را بین شکاف های صخره ای می سازند.آنها معمولا به صورت جفت پیدا می شوند.

ماهی آرامی مثل نئون گوپی با  گونه های مختلف دیگر ماهی های  آب شور،کنار می آیند.با توجه به اندازه ی کوچکشان به جای کوچکی نیز نیاز دارد.این ماهی ها هنگام دفاع از لانه ی تخم هایشان ممکن است خشمگین و پرخاشگر شوند.

نئون گوپی های تمیز کننده ممکن است محلی را برای تمیز کردن دیگران ایجاد کنند،جایی که ماهی های بزرگتر می ایستند تا نئون گوپی ها آنها را تمیز کنند.اگر دیدید دسته ای از ماهی های نئون گوپی درون دهن یک ماهی بزرگتر رفتند،تعجب نکنید زیرا این بخشی از مراحل تمیز کردن است.این ماهی ها دوست دارند تا غار یا شکافی را به عنوان خانه داشته باشند،جایی که توسط ماهی های بزرگتر نادیده گرفته می شود.آنها همیشه در آن محل نمی مانند به خصوص در ابتدای جابه جایی،و در اطراف شکاف یا مخزن دیده می شوند.وقتی یک جفت جای خود را ثابت کنند معمولا در همان جا می مانند.

گوپی نئون راه راه ابی و سیاه

مراقبت و نگهداری از ماهی گوپی نئون

مراقبت از نژاد نئون گوپی کار آسانی اس.برای نگه داری این ماهی ها، ph آب (میزان اسیدیته) باید بین ۸.۱ تا ۸.۴ باشد و درجه ی سختی عددی حدود ۸ تا ۱۲ مناسب است.درجه ی آب نیز باید بین ۷۲ تا ۷۸ درجه ی فارنهایت و یا ۲۲ تا ۲۶ درجه ی سانتی گراد باشد.نئون گوپی ها نیازی به تجهیزات و تنظیمات نانو ندارند.اندازه ی کوچک و ذات آسان گیری آن ها باعث می شود آنها گزینه های مناسبی برای مخزن و تنگ های مرجانی،صخره ای و آب های شور شوند.به غیر از اندازه ی کوچکشان،هنگام جابه جایی،مرتب کردن و یا تغییر دکوراسیون خانه و اتاق نیاز به مراقبت زیاد و تمام وقت دارند.

نئون گوپی ها از ماهی های گوشتخوار اند و به رژیم غذایی پر پروتئینی نیاز دارند.برای نئون گوپی های تمیز کننده،بیشتر انگل هایی که از بدن ماهی های بزرگتر بر می دلرند،رژیم غذاییشان را تشکیل می دهد. معمولا غذاهای گلوله ای تولید شده مخصوص ماهی های گوشتخوار برای رژیم غذایی این ماهی ها کافی است ولی بعضی اوقات آنها به خوراکی های یخ زده ی مکمل و مناسب مثل انواع میگوها نیاز دارند.برای مثال می توان به میگوی شور و میگوی میسیس اشاره کرد.

اگر ماهی های دیگری همراه نئون گوپی در تنگ هست،نیازی به دادن غذای زیاد به ماهی نیست،زیرا ماهی هایی خودشان را برای تمیز شدن توسط نئون گوپی ها ,آماده می کنند..در یک تنگ و مخزن پر از گونه های ماهی های مختلف،فهمیدن و تشخیص دادن اینکه  هر ماهی غذای مخصوصش را می خورد،کار سخت و دشواری است و نیاز به نظارت دارد.

حتی تازه کارترین پرورش دهنده های ماهی هم می توانند یک  نئون گوپی را وادار به تخم ریزی کنند.برای این کار لازم است حداقل یک ماهی نر و یک ماهی ماده تهیه کنید و یک لانه ی مناسب برای تخم گذاری آنها آماده کنید و ماهی های شما خودشان بقیه ی کارهای لازم را انجام می دهند.نئون گوپی ها یک شکاف یا غار کوچک را نسبت به جاهای دیگر، برای تخم گذاری ترجیح می دهند.مطمئن شوید که یک محیط مناسب با آب با کیفیت و خوب،بدون حضور دیگر گونه های  پرخاشگر ماهی و رژیم غذایی گردشی مناسب تهیه کرده اید.برخی از ماهی ها نسبت به چرخه ی نور اطرافشان برای تحریک زاد و ولد حساس هستند.اگر مشکلی دارید،اطلاعات خودتان درباره ی پرورش ماهی را بالا ببرید و تحقیق کنید و همینطور برای هر بچه ماهی که به دنیا می آید برنامه ریزی مناسبی داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب