دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

ابزیانماهی اب شور

ماهی Dottyback

ماهی های خال خال طیف گسترده ای از ماهی های آب شور،با رنگ روشن و کوچک هستند.این ماهی ها ممکن است کوچک باشند ولی می توانند بسیار پرخاشگر باشند. این ماهی ها به شدت از غار و شکاف خانه ی خود دفاع می کنند.ماهی های خال خال هرمافرودیت هستند و از استراتژی و روش های مختلفی برای تولید مثل استفاده می کنند.ماهی های خال خال با نام علمی Pseudochromis spp شناخته می شوند.

تاریخچه ی نژاد

خاستگاه ماهی های خال خال اقیانوس هند است.گونه های مختلفی از ماهی خال خال در صخره های مرجانی اقیانوس هند وجود دارند.این ماهی ها که به خاطر رنگ های مختلفی که دارند شناخته می شوند.آنها به طور واضحی روی صخره ها دیده میشوند.ماهی هایی که از حیات وحش دور هستند نیز توانستند تولید مثل خوبی داشته باشند.حتی به نظر می رسد ماهی های دورگه به خوبی در اسارت زندگی می کنند‌.همیشه سعی کنید از ماهی هایی که گرفته شده اند خریداری کنید تا از تعداد ماهی های حیات وحش و آزاد کم نشود.

خصوصیات و ویژگی های ظاهری

ماهی های خال خال حدود ۳ اینچ طول دارند و ۵ تا ۷ سال عمر میکنند.آنها داری لقاح داخلی اند و از طریق تخم گذاری تولید مثل می کنند.همه ماهی های خال خال بدنی کشیده با رنگ های مختلف دارند.ماهی های خال خال بنفش یا ارغوانی روشن به دلیل رنگ روشن و پر جنب و جوششان شناخته شده ترین نوع از این نژاد هستند‌.ماهی های نیلی یا نیلی الکتریکی،از انواع دورگه های اسیر شده ای هستند که نوار های آبی برجسته در امتداد خط میانی بدنشان به همراه نوارهای سیاه و سفید مخلوط شده است.ماهی های نئون خال خال یا خال خال با نوارهای بنفش،مخلوطی از رنگ های روشن به صورت عمودی و افقی در کنار بدنشان دارند.مهم نیست کدام گونه را برای خریداری انتخاب می کنید،در هر صورت این نژاد به تنگ و آکواریوم شما روشنایی می دهد.

براساس گونه ی ماهی،ماهی شما ممکن است به طور همزمان هرمافرودیت باشد(هم نر هم ماده) با اندام های تولید مثل زن و مرد. هرمافرودیت پروتوگن،زن متولد شده به نر تبدیل شود و هرمافرودیت پرواندروز،متولد نر که به ماده تبدیل می شود.ماهی خال خال ارغوانی مثال خوبی برای هرمافرودیت پروتوگن است،ماهی ای که کاملا ماده به دنیا می آید و بعد به بزرگترین ماهی نر تبدیل می شود.این به این معناست که بین یک گروه یا جفت معمولا بزرگترین ماهی نر و مرد است.

ماهی Dottyback صورتی

خصوصیات و ویژگی های رفتاری

ماهی های خال خال با وجود کوچک بودن مقدار کمی پرخاشگرند.آنها دوست دارند در پایین تنگ و مخازن زندگی کنند.آن ها در آب های شور و بین صخره های مرجانی کارهای زیادی می کنند.این ماهی ها همینطور ممکن است یک محلی را برای قایم شدنداشته باشند که انجا را برای خودشان بدانند.

این نژاد گوشت خوارند.

مراقبت و نگهداری

نگهداری از ماهی های خال خال کار راحتی است. ماهی های خال خال به یک محفظه و مخزن با اندازه ی حدودی ۳۰ گالن نیاز دارند.ph (میزان اسیدیته) آب باید بین ۸.۱ تا ۸.۴ باشد و میزان سختی نیز حدود ۸ تا ۱۲ مناسب است.دمای آب باید بین ۷۴ تا ۸۲ درجه ی فارنهایت و یا ۲۲ تا ۲۸ درجه ی سانتی گراند باقی بماند.

به طور قطع شما باید یک شکاف یا غار برای ماهی خال خال خودتان در دکور ایجاد کنید تا او بتواند در آنجا از خودش دفاع کند.می توانید چند ماهی خال خال را در یک محل نگه دارید ولی هپهی آنها را در یک زمان بیاورید تا یکی از آنها بر دیگری برتری و تسلط نداشته باشد.همچنین مطمئن شوید آنها وارد قلمرو و محدوده ی یکدیگر نمی شوند و باهم درگیری نخواهند داشت.ماهی هایی که می توان همزمان با ماهی خال خال داشت شامل ماهی های نیمه تهاجمی مثل فرشته‌ماهی آتشین،بعضی گونه های نژاد تانگ و جراح ماهی آبی که برای غار ها بسیار بزرگ هستند،است. محل های مخفی شدن در آکواریوم مهم ترین چیز برای ماهی های خال خال است. اگر ماهی شما محلی برای مخفی شدن نداشته باشد دچار استرس و اضطراب می شوند و این باعث پرخاشگری بیشتر آنها در برابر ماهی های دیگر در آکواریوم نیز می شود.مطمئن شوید که ماهی کوچک دیگری مثل دختر ماهی در آکواریوم وجود ندارد زیرا در آن صورت دو ماهی ممکن است بر سر یک محل با هم دعوا و درگیری داشته باشند.

این امر که شما آب با کیفیت مناسبی برای آکواریوم خود تهیه کنید که به آب شور شباهت داشته باشد،بسیار اهمیت دارد.مخلوط نمکی متناسب با نیاز مخزن خود انتخاب کنید. اگر مخزن شما صخره و مرجان ندارد ، باید از مخلوط دریایی استفاده کنید. استفاده از مخلوط مرجانی و صخره در این شرایط مناسب نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب