دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

ابزیان

آیا تغییرات اساسی در آب می تواند باعث کشته شدن ماهی شود؟

همه ما دیده ایم – ماهی ها پس از تغییر آب به طور غیر منتظره می میرند. اما دلیل آن چیست و چگونه از وقوع آن جلوگیری کنیم؟

اگر برای مدت طولانی ماهی داشته باشید، احتمالاً چنین اتفاقی رخ داده است – یک یا چند ماهی شما با تغییر آب، بدون هیچ دلیلی  می میرند. تغییر آب معمول یکی از ساده ترین و در عین حال یکی از مهمترین وظایف نگهداری آکواریوم است ، اما اگر شروع به از بین بردن ماهی شما کند چه کاری باید انجام دهید؟ در این مقاله شما در مورد اهمیت تغییرات آب، زمان و نحوه انجام آنها و برخی از مشکلات اساسی که می تواند دلیل واقعی مرگ ماهی شما باشد ، یاد خواهید گرفت.

به طور معمول تغییرات جزئی توصیه می شوند ولی تغییرات اساسی و زیاد می تواند باعث ایجاد دردسر و مسئله شود.افسانه ها و سوء تفاهم هایی درباره ی علت های به وجود آمدن این مشکل وجود دارند.

یک نمونه بارز از این داستان ها،داستانی درباره ی صاحب یک آکواریوم است که بعد از نصب آکواریوم یعنی یک سال قبل در آب آن تغییرات جزئی را اعمال نکرده است.یکی از دوستان او متوجه آلودگی و کثیفی کمی را در سنگفرش آکواریوم دید‌‌.صاحب محفظه یاد گرفت که باید در آب تغییراتی انجام شود و فیلتر آن هرچند وقت یک بار باید تمیز شود.او به طور ناگهانی نقش زیادی در به وجود آوردن تغییرات اساسی در آب ایفا کرد،آلودگی ها را به طور کامل پاک کرد و فیلتر ها را تغییر داد.

در ابتدا همه چیز بسیار طبیعی به نظر می آمد تا زمانی که روز بعد او متوجه شد نصف ماهی هایش مرده اند.با وجود اینکه او تغییرات زیاد دیگری در آب ایجاد کرد،تا دو هفته ی بعد از آن باقی مانده ی ماهی ها مردند.او به مردم گفت که ایجاد آن تغییرات ماهی های او را کشت و انجام این کار ایمن نیست،در حالی که تعداد زیادی از کارشناسان با این عقیده مخالف اند.

چه اشتباهی پیش آمد؟

آیا تغییرات در آب باعث مرگ ماهی ها شد؟بله ولی نه به این دلیل که ایجاد تغییرات به طور ذاتی مضر هستند.دلیل اصلی پیچیده تر از این است.با گذشت زمان اثرات جانبی زباله های ماهی ها،ذرات خورده نشده ی غذا،برگ های مرده ی گیاهان و… وضعیت شیمیایی آب را تغییر می دهند.چون ماهی ها در آب زندگی می کنند و این تغییرات به آرامی اتفاق می افتد،ماهی ها خود را با آن وفق می دهند.

زمانی که یک تغییر ناگهانی و بزرگ در آب اتفاق می افتد،باعث تغییر اساسی در ترکیب آب می شود به شکلی که در اکثر مواقع ماهی ها نمی توانند آن را تحمل کنند و می میرند.کسانی که بلافاصله نمی میرند استرس دارند و ممکن است در چند هفته یا ماه های آینده بیمار شوند. به طور طبیعی،صاحب فکر می کند که تغییر آب علت آن بوده است، بنابراین این کار یک ایده ی زیان آور است.

آیا باید آب را تغییر داد؟

اگر تغییر آب به طور بالقوه می تواند باعث مرگ ماهی ها شود،اصلا چرا آب تغییر کند؟پاسخ این سوال این است که انجام تغییرات منظم در آب،برای حفظ سلامتی طولانی مدت ماهی شما ضروری است. اگر چه مواد زائد محلول در آب که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند،ماهی را به طور کامل از بین نمی برند ولی استرس موجود باعث کاهش ایمنی آنها در برابر بیماری ها می شود.

ماهی ها بیشتر از اندازه ای که صاحبان فکر می کنند در معرض بیماری های باکتریایی،انگلی و ویروسی هستند.یک ماهی با سیستم ایمنی قوی حتی اگر در معرض بیماری قرار بگیرد،به ندرت به بیماری مبتلا می شود.از طرف دیگر یک ماهی که به بیماری مبتلا می شود،به طور معمول تحت شرایط آب نامناسب و یا رژیم غذایی نامناسب تحت فشار قرار گرفته است.

حتی آن دسته از ماهی هایی که در معرض بیماری قرار نگرفته اند ممکن است از طریق دیگری آلوده شوند.نیترات بالا به دلیل اثر گذاری زیاد روی رشد ماهی ها و همچنین تولید مثل آنها شناخته شده است.به طور کلی ماهی های جوان نسبت به تغییرات وضعیت آب حساسیت بیشتری دارند.بهترین کار برای حفظ سلامت ماهی این است که شما به طور مرتب آب را تغییر دهید.

چگونه تغییر آب را شروع کنیم؟

اگر شما برای ماه ها یا حتی سال ها آب را تغییر نداده اید،ایجاد تغییرات اساسی به طور ناگهانی کار عاقلانه ای نیست.اگر چه شما همچنان باید شروع کنید و آب را مرتب تغییر دهید.با تغییرات کوچک شروع کنید مثلا با کمتر از ۵ درصد از حجم کل آب شروع کنید.این کار را برای ماه ها انجام دهید و هر مرتبه درصد آب تغییر یافته را افزایش دهید.این کار ماهی شما را در برابر تغییرات آهسته ی شیمیایی آب تحت کنترل قرار می دهد،کاری که ماهی را بدون هیچ گونه آسیبی با آن وفق می دهد.

شما این موضوع را همزمان با عادت کردن به تغییر آب درک خواهید کرد‌ که با گذر زمان به زمان کم و کمتری برای کامل کردن آن نیاز دارید.این زمان به طور مثبت و خوب سپری می شود زیرا کلید اصلی سالم نگه داشتن ماهی و افزایش طول عمر آن،آب تمیز است.این موضوع را نوبت بعدی که کسی به شما گفت عوض کردن آب باعث مرگ ماهی ها می شود،به یاد داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب