دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

ابزیان

غذای ماهی های اکواریم

آنچه شما به ماهی خود به عنوان غذا می دهید – و چه مقدار به آنها غذا می دهید – بخش مهمی در تأمین محیط سالم برای آنهاست. ارائه رژیم غذایی مناسب برای ماهی بسیار اهمیت دارد.

انتخاب غذای مناسب

انتخاب غذای ماهی در در مراکز خرید مرتبط به ماهی ها می تواند برای یک صاحب تازه کار طاقت فرسا باشد. ابتدا در مورد گونه های ماهی خود بیشتر بدانید ، شروع می کنیم با اینکه ایا گوشتخوار هستند یا گیاهخوار. از آنجا ، گزینه های انتخابی عبارتند از:

  • غذای خشک: وقتی به غذای ماهی فکر می کنید ، به یاد پوسته ریز شده می افتید. این متداول ترین گزینه برای تغذیه یک انبوه ماهی است ، اما غذای خشک ماهی نیز به انواع مختلفی دارد و همچنین گزینه هایی برای گونه های خاص وجود دارد. غذای خشک ماهی می تواند فیبر کمتری داشته باشد ، اما افزودن غذاهای گیاهی به رژیم غذایی به کاهش خطر اختلالات مثانه شنا و نفخ شکم برای گونه های گیاه خوار کمک می کند. فروشگاه های حیوانات خانگی همچنین ممکن است ورقهای اسپیرولینا خشک یا جلبک را بفروشند که برای ماهیهای گیاهخوار بسیار مناسب است.
  • غذای منجمد: برخی از ماهی ها از غذاهای منجمد مانند میگو ، کرم خونی ، پلانکتون ، میگو ، کریل یا صدف لذت می برند. فروشگاه های حیوانات خانگی غالباً مکعب اسپیرولینای منجمد را برای تغذیه گیاهخواران می فروشند.
  • فریز شده خشک: کرم های Tubifex و میگوی Mysis یا غذاهای دیگر را می توان به صورت مکعب های فریز شده خشک یافت. اینها برای ماهی های گوشتخوار بسیار مغذی و عالی هستند.
  • غذای زنده: گزینه ها شامل ماهی فیدر (برای ماهیان گوشتخوار بزرگتر) ، جیرجیرک و کرم است.
  • سبزی: اگر ماهی شما از نوع گیاهان آکواریوم مانند آناچاریس است ، به آنها سبزی نیز بدهید. گزینه ها شامل کاهو ، خیار ، کدو سبز و اسفناج هستند. سبزی ها را در کنار مخزن ببندید،نکته ای که وجود دارد سبزیجات خورده نشده را ظرف 24 ساعت خارج یا جایگزین کنید. ماهی هایی مانند plecostomus عاشق خوردن سبزیجات تازه هستند.

زیست شناسی ماهی های مختلف به این معنی است که آنها اغلب به غذای مختلفی احتیاج دارند. بنابراین ، اگر ماهی های متنوعی در آکواریوم خود دارید ، از ترکیب مواد غذایی – مانند غذاهای شناور در سطح اب ، غذاهایی که به کندی غرق می شود و غذاهایی که به سرعت غرق می شوند – استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها به مقدار کافی مورد نیاز را دریافت می کنند.

غذای مناسب ماهی ها

مقدار غذا در هر وعده

صاحبان ماهی اغلب بیش از حد نیاز ماهی غذا می دهند که می تواند منجر به بروز مشکلات جدی در آکواریوم شود. با تغذیه بیش از حد ، فیلتر مسدود می شود و به سمومی تبدیل می شود که برای ماهی ها مضر هستند. به همین دلیل بسته بندی غذای ماهی شامل هشدارهای واضحی در مورد خطرات تغذیه بیش از حد است.اگر متوجه شدید که سطح آمونیاک ، نیتریت یا نیترات در حال افزایش است و مخزن آلوده به نظر می رسد ، احتمالاً بیش از حد به ماهی غذا می دهید.

در طبیعت ، ماهی ها هنگام گرسنگی بدنبال غذا می گردند ، اما هر زمان که غذایی در دسترس باشد نیز غذا می خورند. اگر منابع غذایی به وفور وجود داشته باشد ، آنها چندین بار در طول روز غذا می خورند. از طرف دیگر ، اگر منابع غذایی وجود نداشته باشند ، ماهی ها ممکن است روزها بدون هیچ گونه غذایی سر کنند. به همین دلیل ، ماهی ها بسیار فرصت طلب هستند و هر زمان فرصتی پیدا کنند غذا می خورند.

ماهیان بالغ می توانند یک بار در روز ، تقریباً در یک زمان معین تغذیه شوند ، اگر در هر بار به آنها مقدار کمی غذا بدهید ، می توانید چندین بار در طول روز این کار را انجام دهید. ماهی های جوان ممکن است به سه یا چهار بار تغذیه در روز نیاز داشته باشند.

گیاهخواران به طور معمول شکم بزرگی برای نگهداری مقدار زیادی غذا ندارند ، زیرا در طبیعت جلبک ها و گیاهان را در طول روز می خورند.این قانون را رعایت کنید که باید ماهی را فقط در ظرف پنج دقیقه به آنچه که می خورند تغذیه کنید. اگر بعد از آن زمان غذایی باقی مانده باشد (به غیر از سبزیجات تازه) ، بیش از حد غذا می دهید.

هر چند وقت یکبار به ماهی غذا می دهید؟

دفعات صحیح تغذیه بر اساس گونه های ماهی متفاوت خواهد بود. به طور کلی ، بیشتر ماهی ها یک یا دو بار تغذیه در روز کاملا خوب عمل می کنند.

بیشتر ماهی ها برای هضم کامل غذایی که می خورند به 16 تا 24 ساعت زمان نیاز دارند ، بنابراین تغذیه یک بار در روز کاملاً کافی است. با این حال ، برخی از صاحبان ترجیح می دهند به ماهی خود دو بار در روز غذا بذهنذ. چه یک یا دو بار در روز غذا دهید ،

برخی موارد استثنا نیز وجود دارد. گیاهخوارانبه دلیل نداشتن شکم بزرگ برای نگه داشتن مقدار زیادی غذا ، باید مرتباً غذا بخورند. در طبیعت ، آنها در تمام طول روز گیاهانی را می خورند که به راحتی در دسترس هستند. به این گونه ها باید چند بار تغذیه کوچک در روز داده شود و یا گیاهان زنده ای داشته باشند که بتوانند دائماً آنها را جوجه بزنند.

ماهی قرمز بدنبال غذا

چه زمانی بهترین زمان برای تغذیه ماهی است؟

بیشتر ماهی ها در طول روز بیدار هستند ، بنابراین زمان تغذیه ماهی را انتخاب کنید که حداقل 10 تا 15 دقیقه پس از روشن شدن نور آکواریوم باشد. به این ترتیب همه بیدار ، هوشیار و آماده خوردن هستند.

اگر ماهی بیش از حد بخورید چه اتفاقی می افتد؟

اگر ماهی بیش از حد غذا بخورد ، ممکن است در ابتدا اثرات آن مشخص نباشد. این یک افسانه است که ماهی از خوردن زیاد منفجر خواهد شد ، بنابراین لازم نیست نگران این موضوع باشید. با این حال ، نگرانی های بهداشتی دیگری نیز در رابطه با تغذیه بیش از حد وجود دارد.

برای برخی از گونه های ماهی امکان ابتلا به بیماری کبد چرب (لیپیدوز کبدی) وجود دارد. تغذیه بیش از حد نیز می تواند باعث استرس ماهی شود و اثرات منفی آن بر روی آبزیان بر سلامتی ماهی شما تأثیر می گذارد.

غذای خورده نشده محصولات فرعی (آمونیاک ، نیتریت و نیترات) تولید می کند که می تواند برای ماهی ها مضر باشد. در صورتی که بیش از حد غذا داده اید ، بلافاصله غذای خورده نشده را با استفاده تور خارج کنید.

اگر غذای اضافی را برندارید ، می تواند روی آب آکواریوم تأثیر بگذارد. سطح نیتریت و آمونیاک می تواند افزایش یابد و اکسیژن و pH به سطوح تهدید کننده زندگی کاهش یابد.همچنین می توانند آب را کدر کنند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب