دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

نژاد های اسب

اسب مورگان

این نژاد، از محبوب ترین نژاد های اسب بین مردم است و به عنوان “اسبی که شما را انتخاب می کند” شناخته میشود.این نژادی استثنائی و مشتاق برای همکاری با انسان هاست.تقریبا با هر شرایطی سازگار است، نگهداری از نژاد مورگان کار راحتی است. سوارکاران در هر سنی و حتی کودکان، توانایی کنترل کردن اسب مورگان را دارند و این اسب برای همه ی سوارکاران و همه سن مناسب است.

تاریخچه ی نژاد اسب های مورگان

مورگان از اولین نژادها در ایالات متحده آمریکا بود که پیشرفت گرد.اولین نژاد از این اسب به اسم “فیگر” شناخته شد و صاحب آن یک معلم در ورمانت به اسم جاستین مورگان در اواخر قرن ۱۸ بود. اسبهای قبل از فیگور مشخص نشدند ولی به طور کلی پذیرفته شده است که این نژاد اسب هایی با رگه های عربی ،انگلیسی، اصیل و شاید ولزی هستند.فیگر اسب قدرتمندی بود و فقط ۱۴ وجب طول داشت ولی برای صاحب ورزشکار خود شهرت زیادی به دست آورد.وقتی مردم بیشتری در انگلیس متوجه قابلیت های این نژاد شدند،تولید مثل او را بالا بردند.فیگر ویژگی هایش را به فرزندانش منتقل کرد و در آخر به اسم صاحبش نامگذاری شد.

مورگان ها به اسب هایی مناسب و همه کاره تبدیل شدند،آنها برای مسابقه،کلر در زمین و نگهداری در خانه استفاده می شوند. همچنین با دیگر نژاد های هم خونش مثل اسب های کانادایی،تنسی و آمریکایی همکاری می کند.

اسب های آمریکایی مورگان در سال ۱۹۰۲ به طور رسمی ثبت شدند.

ویژگی و خصوصیات ظاهری اسب مورگان

برخلاف اسب های کوچک،مورگان حدود ۱۴ وجب یا ۵۶ اینچ تا ۱۵ وجب یا ۶۰ اینچ طول دارد البته هیچ معیار مشخصی وجود ندارد و ممکن است اسبی بلندتر یا کوتاه تر از این باشد.مورگان وزنی حدود ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ پوند دارند.

بدنی عضله ای و فشرده ،سر کوتاه و پیشانی پهن دارند و بدنشان نسبتا بزرگ است.دم و یال آنها ضخیم است و چشمان رسا و تاثیر گذاری دارند و حدود ۳۰ سال عمر می کنند.

مورگان ها در همه ی رنگ های اسب دیده می شوند.معمولا رنگ های تیره و یکدست دارند مانند سرخ،سیاه،بلوطی اند البته رنگ های دیگری نیز مثل خاکستری،قهوه ای کمرنگ،سرخ تیره،خالخال و دیگر رنگ های کمتر شاید  در آنها دیده می شود.ظاهر مشخص و ثبت شده ای برای مورگان ها وجود ندارد.این اسب ها نسبت به دیگر نژاد ها سر و دم خود را بالاتر نگه می دارند.

ویژگی و خصوصیات رفتاری

با توجه به اولین اسب یعنی “فیگر” نژاد مورگان به دلیل قدرت ورزشی ، تطبیق پذیری و ماهیت همکاری که دارند.از همان ابتدا مورگان ها برای همه ی کارها مناسب بوده اند و توانایی های زیادی داشته اند.

قبل از صنعتی شدن و تغییر روش های کشاورزی و حمل و نقل را،از اسب های مورگان برای شخم زدن مزارع استفاده داشت.در زمان جنگ از مورگان ها در مسیرهای مختلف استفاده می شد.همچنین پیشگامانی که به غرب آمریکا سفر می کردند ، آنها را به واگنی می بردند یا سوار آنها می شوند.امروزه از مورگان ها در هر ورزش سوارکاری مثل پریدن و دیگر مسابقاتی که قابلیت های این نژاد را نشان دهد، می توان استفاده کرد.

بدن قوی و محکم،رفتار مناسب و وضعیت سلطنتی،مغرور و هوشیار بودن همه از ویژگی های بارز نژاد مورگان است.خونگرمی مورگان ها،آنها را از دیگر نژادها متمایز میکند.اسب صمیمی معمولا اشتیاق بیشتری برای راضی کردن صاحب و سوارکارش دارد و حتی از ملاقات کردن غریبه ها لذت می برد.این رفتار می تواند بی تظیر باشد و به عنوان محبت و وفاداری آنها شناخته شود.

نژاد اسب مورگان رنگ فهوه ای تیره

مراقبت و نگهداری از اسب های مورگان

مورگان ها در مقایسه با دیگر نژاد ها غذای کمتری نیاز دارند.آنها به یونجه،غلات و چمن با کیفیت بالا نیاز دارند.صاحبان اسب باید مواطب باشند بیش از اندازه به اسبشان غذا ندهند به خصوص غذاهای شیرین.این اسب ها به راحتی دچار اضافه وزن و چاقی می شوند.اینکه چه چیزهایی به اسب بدهید تا بتواند در وضعیت متعادل و سالم باقی بماند اهمیت زیادی دارد.

به دلیل روحیه ی همکاری،مورگان ها به آسانی تربیت پذیر اند و مشکلات رفتاری زیادی ندارند.این نژاد به طور کلی سالم و بدون مشکلات هستند.گاهی اوقات،مورگان ها مشکل ژنتیکی با ذخیره ی پلی ساکارید میوپافی دارند.این وضعیت ماهیچه ها را از بین می برد و باعث درد و گرفتگی و مشکلات بیشتری می شود.

حداقل هفته ای یک یا دوبار موهای اسب را شانه و مرتب کنید تا کثیفی و گره ها از بین برود.به یال و دم آنها نیز توجه زیادی کنید.همینطور لازم است هر روز سم های آنها را برای مطمئن شدن از نبودن زخم،عفونت و و کثیفی چک کنید.

“فیگر” اولین اسب شناخته شده ی این نژاد هنوز بین دیگر اسب های این نژاد شهرت دارد.در بین همه ی کره اسب های فیگر سه کره اسب نر(شرمن،وودبری و بلراش) با ارزش تر بودند.اصل و نسب همه ی مورگان های امروزی به یکی از این سه کره اسب برمی گردد‌. یکی از نوادگان شرمن،هواک سیاه نیز یکی دیگر از اسب های نر قابل توجه بود که در سال ۱۸۳۳ به دنیا آمد.این اسب در مسابقات سرآمد بود و یک اسب نر مناسب برای پیاده روی تنسی از نژاد استاندارد آمریکایی مورگان بود.

مورگان ها برای اسب خانوادگی و شروع سوارکاری مناسب اند.همینطور برای کسانی که به دنبال اسبی می گردند که به راحتی قابل کنترل باشد گزینه ی خوبی است.مورگان ها در انواع مسابقات و حرکات نمایشی مهارت دارند و از انجام دادن کاری که به آنها گفته شده خوشحال می شوند. این اسب ها از داشتن تعاملات اجتماعی با مردم لذت می برند.آنها غذای کمی نیاز دارند و معمولا با رسیدگی و غذای مناسب عمر طولانی و زندگی سالمی دارند.

مورگان ها به طور میانگین بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار قیمت دارند که این عدد با توجه به سن،سلامتی و تربیت اسب تغییر می کند.مورگان ها تقریبا در همه جای آمریکا برای فروش در دسترس اند ولی ورمانت جایی که این نزاد متولد شده محل بهتری برای خرید این اسب است.قبل از خرید از صاحب قبلی درباره ی گذشته،سلامت،تربیت و رفتارهای اسب سوال هایی بپرسید و در صورت امکان بخواهید آموزش هایی که دیده را نشان دهد.

بعد از اطمینان کامل و پرسیدن همه ی سوالاتتان، خرید و معامله را انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب