دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

نژاد های اسب

اسب تراکنر

اسب های تراکنر توانایی رد کردن موانع مثل انجام حرکات شیرین کاری و پریدن،شهرت دارد.همچنین این اسب از سازگاری فوق العاده ای با طبیعت برخوردار است که او را برای سوارکاران مختلفی مناسب می کند.بعد از یک سابقه ی مسابقات تراکنر می تواند به عنوان مدیر و مربی به سوارکار های کم تجربه و جوان تر برای ادامه دادن و تربیت کردن کمک کند.

تاریخچه اسب های تراکنر

تراکنرها از از یک مزرعه در تراکن،پروس شرقی شناخته شدند.این مزرعه در سال ۱۷۳۲ کشف شد. در ابتدا این نژاد اسب هایی ناهنجار و خشن بودند.در قرن ۱۹ اسب های انگلیسی و عربی برای اصلاح کردن و بالا بردن استقامت اسب ها معرفی شدند.هدف از این کار افزایش تعداد اسب های تطبیق پذیر و مقاوم برای زمان جنگ و برای کار در مزرعه در زمان صلح بود.

جنگ جهانی دوم باعث حرکت اسب ها از پورس شرقی شد و بعد از آن زاد و ولد این اسب ها در غرب آلمان بود.از سال ۱۹۵۰ تراکهنرها در آمریکا با اهمیت شدند و از همان زمان برنامه های تولید مثل در این کشور برقرار و اجرا شد.

خصوصیات ظاهری اسب تراکنر اصیل

تراکنر های نر در حالت ایستاده حدود ۱۶.۲ وجب طول دارند ولی اسب های ماده در این نژاد کوچک تراند و بین ۱۵.۱ تا ۱۶.۱ وجب طول دارند.و ۱۲۰۰ پوند وزن دارند. این نژاد استخوان های محکم و بدن تنومندی دارند و حدود ۲۵ سال عمر می کنند.این اسب ها برای انواع مسابقات سوارکاری،پریدن و حرکات نمایشی و زیبا مناسب اند و البته همه ی این ویژگی ها باعث میشود قیمت بالایی داشته باشند.

تراکنر ها معمولا سرخ ، خاکستری ،بلوطی  یا سیاه اند اگرچه رنگهای دیگری مثل سرخ تیره و یا خال خال نیز در آنها دیده میشود.

خصوصیات رفتاری

تراکنرها  اسب های تنومندی هستتد و همین آنها را از چند جهت تربیت پذیر می کند.آنها در حرکات زیبا و نمایشی مهارت بالایی دارند و برای همین معروف هستند و ه دلیل استقامت زیادی که دارند در پریدن و سوار کاری نیز شهرت دارند.این نژاد در سراسر دنیا متولد میشود ولی نژاد آلمانی وضعیت و خصوصیات بهتری دارند. تعداد زیادی از سوارکاران نیز این اسب ها را از آمریکا می آورند.تراکنر ها به زیبایی و ورزشکاری معروف اند و یورتمه رفتن آنها حرکت بی نظیری است.این اسب ها علاوه بر ورزشکاری و تنومندی خلق و خوی جالبی دارند.آنها باهوش اند ولی در عین حال سخت کوش نیز هستند و تلاششان را برای جلب رضایت سوار کارشان می کنند.تراکنرها بهترین اسب برای مسابقه اند و اکثر سوارکاران دنیا از آنها استفاده می کنند.برای مثال “المکس پرینتس” که در مسابقات پرش در المپیک سئول سال ۱۹۸۸ و المپیک بارسلونا در سال ۱۹۹۲ مسابقه داد و یا “پرسون تی اس اف” که در مسابقات آتلانتا با “میشل گیبسون” مسابقه داد‌. “هریگر” یکی دیگر از اسب های تراکنر است که در بازی های جهانی سوارکاری مدال نقره گرفت و در دنیا به عنوان موفق ترین اسب در نوع مسابقات خودش شناخته شد.

دو اسب تراکنر

مراقبت و نگهداری

نگهداری از تراکنرها آسان است و اگر علوفه ی با کیفیت و خوراک کنسانتره برایشان تهیه شود،وزن مناسب خود را حفظ می کنند.بعضی از آنها بدون خوراک کنسانتره نیز می توانند در وضعیت متعادل بمانند فقط باید برایشان ویتامین ها و مواد مغذی کافی تهیه کنید تا مطمئن شوید نیازهای تغذیه ای آنها برطرف شده است.

اسب هایی ‌که نگهداری راحتی دارند،به سادگی وزن اضافه می کند پس دسترسی آنها به مراتع سرسبز باید نظارت و بررسی شود.

تراکنر ها به آرامی و خونسرد بودنشان معروف اند پس مشکلات رفتاری در آنها غیر عادی است.این اسب ها به نظافت خاصی نیاز ندارند ولی از داشتن نظافت منظم لذت می برند.شانه کردن باعث میشود مویی براق و سالم داشته باشند همینطور رسیدگی به سم ها بسیار اهمیت دارد.

از آنجایی که خون عربی در بدن آنها عبور کرده است آنها با سه مشکل ژنتیکی رو به رو هستند:

  • آمیوتروفی مخچه ای یک بیماری عصبی است که معمولاً قبل از شش ماهگی روی کره اسب ها تاثیر می گذارد.در کره اسب های آلوده احتمال وقوع اتفاقات ناگوار زیاد است و خطر سوار شدن بر آنها بالا است.
  • سندرم نقص ایمنی ترکیبی شدید بر دو نوع گلبول سفید است که بر کره اسب تأثیر می گذارد. کره اسب های آلوده ممکن است علائمی مانند ذات الریه ، قولنج و کاهش وزن داشته باشند و این کره اسب ها معمولا در شش ماه اول زندگی خود می میرند.
  • سندروم لاوندر در کره اسب ها یک بیماری ارثی است که باعث مشکلات عصبی مانند تشنج ، فشار خون بالا و دست و پا زدن میشود. این وضعیت کشنده است.

همه ی این بیماری ها از طریق تست دی ان ای تشخیص داده میشوند.

این اسب ها برای اندازه ی نسبتا بزرگشان و تنومندی،انتخاب بسیاری از سوارکاران اند.همینطور سوارکارهایی که  اسب های قد بلند را برای مسابقه ترجیح می دهند،تراکنر ها را انتخاب می کنند.

این نژاد در ایالات متحده آمریکا برای فروش هستند و حدود ۱۵ هزار دلار و یا بیشتر هزینه ی خرید آنها است.هنگام خرید اسب کمی حرکت و تمرین با او الزامی است تا متوجه مشکلات پزشکی اولیه در او شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب