دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

نژاد های اسب

اسب آپالوسا

اسب های لکه دار هزاران سال است که وجود دارند و نژاد آپالوسا،یک نژاد از این اسب های لکه دار است که برای قرن ها قلب عاشقان و علاقه مندان به اسب را تسخیر کرده است.علاوه بر ظاهر چشمگیر،اسب های آپالوزا،همراهانی صمیمی،وفادار و ملایم معروف هستند.آنها به جلب رضایت دیگران تمایل دارند و همین آنها را برای سوارکاران در هر سطحی،مناسب می کند.

تاریخچه ی نژاد

آپالوسا ها در گذشته،در دهه ی ۱۶۰۰ میلادی توسط کاوشگران اسپانیایی به آمریکای شمالی آورده شدند.این اسب ها به سمت شمال غربی رفتند و مردم زیادی به خصوص “نز پرز” از وجود آن حیوانات خوشحال و متشکر شدند و پرورش آنها را آغاز کردند.برنامه های پرورشی دقیق آنها برای تولید مثل اسبی رنگارنگ،سر به زیر و باهوش بود.
نام گذاری این نژاد احتمالا به رودخانه ای به نام پالوز،جایی که مردم “نز پرز” زندگی می کردند؛مرتبط است.در ابتدا مردم این نژاد را با نام پالوس می شناختند ولی بعدا نام آنها به آپالوس تغییر پیدا کرد.
در اواخر دهه ۱۸۷۰ زمانی که دولت ایالات متحده تلاش می کرد سرزمین های بومی آمریکا را تصرف کند نژاد این اسب تقریبا منقرض شده بود. بعضی از اعضای قبیله با اسب های خود فرار کردند،اما تعداد زیادی از این آپالوس های اولیه به سرقت رفتند،گم شدند و یا کشته شدند.
در طی دهه ی ۱۹۳۰ علاقه به این نژاد دوباره زیاد شد و چند اسب زنده مانده بنیان جدیدی را برای حفظ این نژاد ایجاد کردند.”باشگاه اسب آپالوسا” در سال ۱۹۳۸ برای نگهداری و احیای مجدد نژاد تاسیس شد.این باشگاه از آن زمان تاکنون به یکی از بزرگترین ثبت کننده های نژاد اسب ها تبدیل شده است.

خصوصیات و ویژگی های ظاهری

اسب های آپالوزا ۹۵۰ تا ۱۲۰۰ پوند وزن و ۵۶ تا ۶۰ اینچ طول دارند.البته ممکن است بلندتر از این اندازه نیز وجود داشته باشد.آنها بدنی عضلانی و محکم با رنگ و لکه های متنوع،صلبیه سفید دارند. سم آنها راه راه و یال و دم آن پراکنده است.آپالوسا ها به طور میانگین تا ۳۰ سال عمر می کنند.
دیده شدن صلبیه آپالوسا از ویژگی هایی است که در دیگر نژاد های اسب دیده نمی شود.
رنگ های پایه برای آپالوسا می تواند قرمز تیره،آبی تیره،قهوه ای مایل به قرمز،خاکستری،شاه بلوطی،کرم،سیاه،قهوه ای،رنگ پوست آهو،قهوه ای کمرنگ و به رنگ گوریل باشد.
پوست آپالوسا لکه هایی سفید و تیره رنگ ایجاد می کند.این لکه ها با توجه به ژنتیک اسب،در چند الگوی مشخص در سراسر بدن اسب دیده میشوند.سازمان ثبت نژاد الگوهای مختلفی را برای پوست آپالوسا می شناسد،از جمله:
بلنکت: لکه ها همه سفید هستند و یا سفید با لکه هایی تیره رنگ اند.
پلنگی:بدن اسب عمدتا سفید با لکه هایی تیره است.
دانه های برف:بدن به طور کلی تیره رنگ است با لکه ها یا دانه های سفید.
سنگ مرمر: موهای سفید و تیره با هم مخلوط می شوند تا ظاهری لکه و خال دار به بدن اسب بدهند.
اسب های آپالوسای یک رنگ،ممکن است در ضمیمه ثبت شده باشند زیرا آنها نیز ژن این نژاد را دارند ولی الگوی خاصی را نشان نمی دهند. یالها و دم آپالوس معمولا بسیار کم پشت است.نواحی بدن با موی نازک مثل پوزه،خالدار است و سم آنها به طور معمول راه راه سفید و تیره است.این راه راه بودن سم در بین اسب ها غیر معمول است.راه راه ها به صورت عمودی است و معمولا از روشن به تیره می رود.
شهرت آپالوسا به دلیل ظاهر زیبا و چشمگیر آنهاست.ترکیبات احتمالی رنگ و لکه ها تقریباً بی حد و مرز هستند و به هر یک از اسب های آپالوزا جلوه ای متمایز می دهد.

اسب آپالوسا سفید با خال های سیاه

خصوصیات و ویژگی های رفتاری

نژاد آپالوسا برای هر سوارکاری با هر سطحی مناسب است حتی برای کودکان.این اسب ها بسیار ملایم،وفادار و صمیمی اند و همین از آنها همراهی لذت بخش و با ارزش می سازد.سرسختی و چابکی اسب های آپالوسا نیز از ویژگی های بارز آنهاست.
مردم نز پرز اسب های آپالوزا را برای حمل و نقل،شکار و جنگ پرورش می دادند.امروزه نیز این نژاد در کارهای زیادی می تواند به انسان ها کمک کند برای مثال برای لذت بردن از مسیر های طولانی برای سوارکاری،مسابقات رودئو،مسابقات سوارکاری و بسیاری دیگر از ورزش های غربی و انگلیسی،کاربرد دارند.از این اسب ها اغلب در فیلم و تلویزیون نیز استفاده می شود.

مراقبت و نگهداری

اسب های آپالوزا به رژیم غذایی استاندارد با چمن تازه، یونجه با کیفیت،غلات و بعضی از میوه ها و سبزیجات نیاز دارند.آنها ممکن است به مکمل های ویتامین و مواد معدنی نیز نیاز داشته باشند؛به خصوص اگر آزادانه چرا نمی کنند.مقدار غذای اسب ها به میزان و سطح فعالیت آنها بستگی دارد.
آپالوزا ها به طور کلی از سطح سلامتی خوبی برخوردار اند و از مشکلات رفتاری قابل توجهی برخوردار نیستند و همچنین مستعد لنگیدن نیستند ولی تعداد زیادی از آنها می توانند دچار مشکلات چشمی شوند.چشم آنها به آب نیاز دارد که همین می تواند باعث جذب مگس و بروز عفونت یا تحریک هایی شود.یک محافظ حشرات می تواند در مراقبت از آن منطقه کمک کند.
بعلاوه ،در بین دیگر نژاد ها،آپالوزا ها بیشتر مستعد ابتلا به یووئیت عود کننده اسب هستند.این عفونت در مجاری چشم است که باعث پف کردن و قرمزی چشم یا دوبینی شود.در صورت عدم درمان،نهایتا منجر به بروز آسیب در شبکیه می شود.
علاوه بر این،اسب های این نژاد می توانند ژن شب کوری را داشته باشند‌.اسب هایی با این مشکل از ابتدای تولد،فاقد دید در شب هستند.یک چشم پزشک دامپزشکی می تواند چشم را بررسی کند تا ببیند آیا اسب به این بیماری مبتلا است.
تیمار کردن اسب،حداقل یک یا دو بار در هفته،برای از بین بردن گرد و خاک و آلودگی ایده آل است. اگر اسب شما سفید است،مسواک زدن در زیبا نشان دادن پوست او تاثیر زیادی دارد.استفاده ی منظم از شامپو نیز کمک کننده است.بررسی سم ها را به صورت روزانه انجام دهید تا بتوانید از آسیب ها و عفونت های احتمالی جلوگیری کنید.
برخی از اسب های آپالوزا همچنین مستعد آفتاب سوختگی اند،به ویژه در پوست صورتی و مناطقی از موهای روشن.ضد آفتاب مخصوص اسب را استفاده کنید و همیشه برای اسب خود سایه ای آماده داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب