دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

نژاد های سگ

ماستیف انگلیسی

ماستیف انگلیسی یکی از قدیمی ترین انواع نژاد سگ است. جد آنها ، ملوس ، 5000 سال پیش شناخته شده بود. در آن زمان ، آنها سگهای جنگی وحشی بودند ، از سگهای جنگی ، زمانی برای مبارزه با شیرها و سایر حیوانات وحشی نیز استفاده می شد. به دنبال غیرقانونی بودن طعمه گاو نر و طعمه خرس در سال 1835 ، محبوبیت آنها کاهش یافت.

این نژاد با قدمت هزاران سال پیش دارای سابقه طولانی است که به عنوان سگ محافظ بکار گرفته می شد.

“عظیم” کلمه ای است که با دیدن این سگ برای اولین بار به ذهن شما خطور می کند. نژادهای دیگر ممکن است از نظر قدی با ماستیف انگلیسی برابری کنند ، اما از نظر وزنی بسیار تفاوت دارند. آنها سنگین ترین نژاد سگ در جهان محسوب می شوند و وزن آنها می تواند به 220 پوند یا بیشتر برسد. ماستیفی به نام زوربا ، که در کتاب رکوردهای گینس در سال 1989 ثبت شده است ، وزنش 323 پوند بود.

اگر بدنبال بزرگترین نژاد های سگ در دنیا هستید می توانید به ادرس https://petfile.ir/worlds-largest-dog-breeds مراجعه کنید.

اندازه Mastiff انگلیسی می تواند گول زننده باشد ، اما انها بسیار مهربان هستند. خلق و خوی انها با توجه به شرایط خانواده انسانی اش تغییر می کند اگر خانواده اش در معرض تهدید باشند با تمام وچود از انها محافظت می کند.

Mastiffs که گاهی اوقات تحت عنوان Mastiffs انگلیسی قدیم نیز نامیده می شود ، نام خود را از کلمه لاتین mansuetus گرفته است ، به معنی “اهلی”.

تمام مشخصات سگ ماستیف انگلیسی با جزئیات در این مقال ذکر شده است !

تاریخچه ماستیف انگلیسی

ماستیف انگلیسی یکی از قدیمی ترین انواع سگ ها ، که جدشان به مولوسر ها ، که احتمالاً از کوه های آسیا ، شاید در تبت یا شمال هند سرچشمه گرفته است ، منشأ می گیرد. به احتمال زیاد از آنها برای محافظت از گله  در آن گردنه های سرد استفاده می شده.

این مولوسرها دارای اسکلت بندی درشت و سنگین ، پوزه کوتاه ، گردن کوتاه و عضلانی و گوشهای آویزان بودند. اصل و نسب آنها نه تنها در ماستیف انگلیسی بلکه در Mastiff تبتی ، Saint Bernard ، Rottweiler ، Dogue de Bordeaux و بسیاری دیگر از نژادهای مدرن دیده می شود.

تصاویر سگهایی از نوع ماستیف در کارنامه انسانی در تمام عصر ها از جمله در تمدن های مصر ، بابل و یونان به چشم می خورد. باستان شناسان در کاوش آشورانیپال ، حاکم بابلی ، نقش برجسته هایی را کشف کردند که مربوط به قرن هفتم قبل از میلاد است – بیش از 2500 سال پیش – یک سگ از نوع ماستیف که با شیرها می جنگد.

برای هزاران سال ، سگها از نوع ماستیف به عنوان محافظ ، سگ جنگی و سرگرمی خدمت می کردند و در برابر شیرها و سایر حیوانات سخت قرار می گرفتند. سگها در سرتاسر جهان شناخته شده راه خود را طی کردند و با ارتش وارد آنجا شدند و یا توسط بازرگانان منتقل شدند.

هر کجا که می رفتند ، به دلیل جسارتشان ارزشمند بودند. گفته می شود کوبلای خان دارای یک خانه با 5000 ماستیف انگلیسی بود که برای شکار و جنگ استفاده می شد. وقتی هانیبال از کوه های آلپ عبور کرد ، این کار را با مستیست های جنگی آموزش دیده انجام داد. در طول سفر خود ، سگهای جنگی با سگهای محلی نژاد می گرفتند و فرزندان آنها پایه و اساس سنت برنارد ، روتوایلر و نژادهای دیگر شدند.

در انگلیس ، جایی که Mastiff مدرن توسعه یافت ، سگهای عظیم الجثه از املاک محافظت می کردند ، و شبانه در زمین ها گشت می زدند.

 سال های پس از 1835

این نژاد تقریباً پس از سال 1835 محبوبیت خود را از دست داد ، زمانی که ورزش وحشیانه مبارزه با سگ غیرقانونی اعلام شد.

اما ظهور نمایش های سگ در اواسط قرن نوزدهم به احیای ماستیف انگلیسی کمک کرد. آنها تقریباً در طی جنگهای جهانی اول و دوم از بین رفتند زیرا کمبود مواد غذایی تغذیه آنها را غیرممکن می کرد ، اما یک جفت توله سگ ماستیف که پس از جنگ جهانی دوم از کانادا وارد شدند به بازگرداندن آنها  کمک کرد.

Mastiffs انگلیسی احتمالاً در زمان استعمار به ایالات متحده آمده بود ، اما تنها در سال 1879 بود که اولین باشگاه english mastiff در این کشور شکل گرفت.

کلوپ لانه های آمریکایی این نژاد را در سال 1885 به رسمیت شناخت و یک ماستیف به نام بایارد اولین نژاد بود که در AKC ثبت شد. Mastiff Club فعلی آمریکا در سال 1929 تشکیل شد و تقریباً 80 سال بعد هنوز هم این نژاد را زیر نظر دارد.

امروزه ، طبیعت ملایم و اندازه عظیم Mastiff آنها را به یک همراه بسیار دوست داشتنی در سراسر جهان تبدیل کرده است.

دو ماستیف انگلیسی

خصوصیات و ویژگی های ظاهری ماستیف انگلیسی

ماستیف های انگلیسی در میان سگ ها واقعاً غول پیکر هستند. اسکلت بندی ماستیف ها درشت ، قدرتمند و عضلانی است. سر آنها بزرگ و مربع شکل با یک پوزه کوتاه است.

چشم ها کوچک و فندقی ، به رنگ قهوه ای است. گوش های کوچک ، رنگ تیره دارند و جهت انها به سمت پایین است . دم آن بالا است ، تا نوک آن مخروطی می شود و به لگن های سگ می رسد.

پوشش مو ماستیف ها درشت و نسبتاً کوتاه است.

کشور :انگلستان
قد :70 تا 91 سانتی متر (نر)
64 تا 85 سانتی متر (ماده)
وزن :73 تا 100 کیلوگرم (نر)
54 تا 77 کیلوگرم (ماده)
طول عمر6 تا 12 سال

خصوصیات و ویژگی های رفتاری ماستیف های انگلیسی

Mastiff ترکیبی از ابهت و شجاعت است. آنها همیشه با وقار هستند ، هرگز خجالتی و شرور نیستند.

یک ماستیف کاملاً اجتماعی با غریبه ها به خوبی رفتار می کند (در صورتی که در سنین پایین اموزش ببیند) اما بین شما و هر کسی یا هر چیزی که تهدیدآمیز به نظر برسد قدم خواهد گذاشت. به طور معمول لازم نیست ، اما اگر تهدید ادامه یابد ، آنها پاسخ خود را در صورت لزوم افزایش می دهند.

ماستيف ها از درگيري بين اعضاي خانواده نيز بدشان مي آيد. گرچه ممکن است از بیرون پرخاشگر به نظر برسند ، ماستیف سگی حساسی است که در صورت بدرفتاری ممکن است ترسناک یا پرخاشگر شود. هرگز با Mastiff خود برخورد خشن نکنید و به شخص دیگری از جمله کودکان اجازه این کار را ندهید.

خصوصیات رقتار تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله وراثت ، آموزش و معاشرت قرار می گیرد. توله اغلب کنجکاو و بازیگوش هستند ، مایلند به مردم نزدیک شوند و توسط آنها نگه داشته شوند.

مانند هر سگی ، Mastiffs در جوانی به اجتماعی شدن زودهنگام – قرار گرفتن در معرض افراد مختلف ، مناظر ، صداها و تجربیات – نیاز دارد. معاشرت به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید در بزرگسالی نسبت به رفتارشان کنترل بیشتری دارید.

ماستیف انگلیسی؛ یکی از قوی ترین سگ های دنیا

ماستیف انگلیسی بدون شک یکی از قویترین و بزرگترین سگ های دنیا محسوب می‌شود. این سگ‌ها به عنوان یکی از انتخاب‌های درست برای وظایف نگهبانی، حفاظتی و کارهای سنگین شناخته می‌شوند.

وزن معمولی این سگ‌ها در محدوده 70 تا 90 کیلوگرم قرار دارد، اما مواردی هم دیده شده که وزن آن‌ها به بیش از 100 کیلوگرم نیز می‌رسد. ساختار قوی و پرماهوت این سگ‌ها به آن‌ها امکان مقاومت در برابر فشارهای بزرگ و تهدیدهای مختلف را می‌دهد.

از جمله ویژگی‌هایی که ماستیف انگلیسی را به یکی از قوی‌ترین سگ‌ها تبدیل می‌کند، می‌توان به عضلات پرقدرت، هیکل بزرگ و توانایی‌های نگهبانی و حفاظتی بی‌نظیر آن اشاره کرد. این سگ‌ها به عنوان نگهبانان خانه، ممتلکات و حتی مناطق گاوچرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین، طبیعت آرام و وفاداری که ماستیف‌های انگلیسی دارند، آن‌ها را به همراهی وفادارانه با افراد خانواده‌شان تبدیل می‌کند. با این حال، به علت طبیعتشان و نیاز به تربیت و اجتماعی‌سازی مناسب، بهتر است که صاحبان این سگ‌ها با مسئولیت و آگاهی به تربیت آن‌ها بپردازند.

به این ترتیب، ماستیف انگلیسی با ویژگی‌های قوت بی‌نظیر، مهارت‌های نگهبانی برجسته و وفاداری بی‌مثال، به عنوان یکی از قوی‌ترین و پرافتخارترین سگ‌های دنیا شناخته می‌شود.

مراقبت و نگهداری از Mastiff انگلیسی

ماستیف ها سگ های مسکونی هستند. آنها می توانند با هر محیط ، شهر یا کشوری سازگار شوند ، اما در خانه ای که حیاط آن محصور است بهترین عملکرد را دارند.

ماستيف ها در هر سني تمایل به جويدن دارد و هر چيز بوي خوب يا جالبي را می جوند. کوشا باشید تا به ماستیف خود بفهمانید چه چیز برای جویدن خوب است و چه چیزی نیست. برای حل مشکل جویدن به مقاله چگونه مشکل جویدن لوازم توسظ سگ ها را حل کنیم مراجعه کنید.

آموزش اطاعت برای این نژاد غول پیکر ضروری است. ممکن است شیرین باشند ، اما یک ماستیف در اندازه کامل که رفتار خوبی ندارد ، غیرقابل کنترل است.

چین و چروک آنها را روزانه تمیز کنید تا از عفونت های باکتریایی جلوگیری شود. آنها را با یک دستمال مرطوب پاک کنید و سپس کاملا خشک کنید. بعد از هر وعده غذایی همین کار را برای قسمت آویزان لب ها انجام دهید.

حداقل دو یا سه بار در هفته دندانهای ماستیف خود را مسواک بزنید تا تجمع باکتری ها برطرف شود. اگر می خواهید از بیماری لثه و بوی بد دهان جلوگیری کنید ، مسواک زدن روزانه حتی بهتر است.

ناخن ها را ماهانه یک یا دو بار کوتاه کنید. ناخن های پا سگ دارای رگ های خونی هستند و اگر خیلی کوتاه کنید می تواند باعث خونریزی شود – و سگ شما ممکن است دفعه بعدی که ناخن گیر را می بیند همکاری نکند. بنابراین ، اگر تجربه کوتاه کردن ناخن های سگ را ندارید ، از دامپزشک یا آرایشگر کمک بگیرید.

گوش آنها باید هفتگی از نظر قرمزی یا بوی بد بررسی شود ، که می تواند عفونت را نشان دهد. هنگامی که گوش های سگ خود را بررسی می کنید ، آنها را با یک پنبه مرطوب با گوش پاک کن ملایم و متعادل pH پاک کنید تا از عفونت جلوگیری کند. چیزی را داخل مجرای گوش نکنید. فقط گوش خارجی را تمیز کنید.

ماستیف انگییسی در حال استراحت

میزان فعالیت بدنی

نیازهای ورزشی آنها متوسط ​​است. یک ماستیف بزرگسال روزانه با چند پیاده روی 20 تا 30 دقیقه ای راضی خواهد بود.به دلیل بزرگی آنها ، همراهان خوبی در دویدن نیستند. آنها به راحتی در اثر فشار ناشی از دویدن ، مفاصلشان دچار آسیب می شود. پیاده روی بهتر است صبح ها و عصرهای خنک برنامه ریزی شود.

توله سگها فعالیت بیشتری دارند و در حیاط حصارکشی به بازی آزاد احتیاج دارند ، اما تا زمانی که در 18 ماهگی به بلوغ جسمی برسند ، مهم است که پریدن ، پیاده روی طولانی و سایر ورزشهایی را که می تواند به استخوانها ، عضلات و تاندونهای در حال رشد آنها آسیب برساند ، محدود کنید. اجازه دهید توله سگهای جوان با سرعت خودشان بازی کنند ، راه بروند یا استراحت کنند.

هنگامی که آنها 18 ماهه شدند ، می توانید به تدریج میزان ورزش آنها را تا حد متوسط ​​افزایش دهید. بدون توجه به سن آنها ، یاد بگیرید که علائم خستگی ماستیف انگلسی خود را تشخیص دهید ، زیرا آنها هرگز به شما اطلاع نمی دهند که آنها خسته هستند. آنها فقط می خواهند شما را راضی نگه دارند.

شرایط سلامتی

ماستیف های انگلستان به طور کلی سالم هستند ، اما مانند همه نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات سلامتی هستند. اگر به فکر این نژاد هستید مهم است که از بیماریهای شایع در این نژاد آگاهی داشته باشید.

در اینجا چند شرط برای مراقبت وجود دارد:

 • دیسپلازی مفصل ران: این یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به راحتی در مفصل ران قرار نمی گیرد. بعضی از سگها در یک یا هر دو پای عقب خود احساس درد و لنگش می کنند ، اما ممکن است در سگ مبتلا به دیسپلازی مفصل ران علائم ناراحتی را مشاهده نکنید. با پیر شدن سگ ، آرتروز می تواند ایجاد شود. دیسپلازی مفصل لگن ارثی است ، اما می تواند به دلیل عوامل محیطی نیز ایجاد شود.
 • آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA): این یک اختلال دژنراتیو چشم است که در نهایت باعث کوری ناشی از ، از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم می شود. PRA سالها قبل از اینکه سگ علائم نابینایی را نشان دهد قابل تشخیص است.
 • تشنج: تشنج می تواند دلایل زیادی داشته باشد ، از جمله صرع و ضربه. غالباً ، آنها می توانند با دارو کنترل شوند ، هرچند درمان نمی شوند. یک سگ با مدیریت صحیح این شرایط می تواند زندگی کامل و سالمی داشته باشد.
 • پیچ خوردگی معده (نفخ شکم): این وضعیت تهدیدکننده زندگی است که سگهای بزرگ و دارای قفسه سینه پهن را تحت تأثیر قرار می دهد ، به خصوص اگر روزانه یک وعده غذای بزرگ بخورند ، سریع غذا بخورند ، مقدار زیادی آب به سرعت بنوشند یا ورزش کنند. بعد از غذا خوردن نفخ شکم هنگامی اتفاق می افتد که معده با گاز یا هوا متسع شده و سپس پیچ می خورد. سگ قادر به آروغ زدن یا استفراغ نیست تا از شر هوای اضافی معده خود خلاص شود و جریان خون به قلب مانع می شود. فشار خون پایین می آید و سگ شوکه می شود. بدون مراقبت های پزشکی فوری ، سگ می تواند بمیرد. علائم می تواند ، افسردگی ، بی حالی و ضعیف با ضربان قلب سریع باشند. اگر این علائم را مشاهده کردید ، هر چه زودتر سگ خود را به دامپزشک برسانید.
 • سرطان: سگ ها مانند انسان می توانند به سرطان مبتلا شوند. انواع مختلفی از سرطان وجود دارد و موفقیت درمان در هر مورد متفاوت است. برای برخی از انواع سرطان ، تومورها با جراحی برداشته می شوند ، برخی دیگر با شیمی درمانی درمان می شوند و برخی دیگر هم از طریق جراحی و هم از نظر پزشکی درمان می شوند. در Mastiffs ، استئوسارکوما (سرطان استخوان) شایع است.

رژیم غذایی ماستیف های انگلیسی

میزان غذای سگ بالغ شما به اندازه ، سن ،  متابولیسم و ​​سطح فعالیت او بستگی دارد. سگ ها مانند انسان ها هستند و همه آنها به یک مقدار غذا احتیاج ندارند. ناگفته نماند که یک سگ فعال بیش از یک سگ تنبل به نیاز خواهد داشت.

کیفیت غذای سگ که خریداری می کنید نیز تفاوت ایجاد می کند – هرچه غذای سگ بهتر باشد ، مقدار کمتری از آن را باید به سگ خود بدهید.

ماستیف مستعد پیچش معده هستند که به آن نفخ شکم نیز گفته می شود. از عواملی که در نفخ شکم نقش دارند می توان جلوگیری کرد.

شما باید در مورد نیازهای غذایی سگ خود با دامپزشک مشورت کنید. مقدار معمول توصیه شده روزانه برای یک ماستیف بزرگسال 6 تا 8 فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در روز است که به دو وعده تقسیم شود.

بررسی اصیل بودن سگ بول ماستیف

برای تشخیص اینکه یک سگ بول ماستیف اصیل است یا نه، باید به چند مورد از قبیل فیزیکی، خصوصیات، سلامتی و احتمالا اوراق حاکمیت توجه کنید.

 1. ویژگی های فیزیکی: سگ بول ماستیف طول بین 24 تا 27 اینچ (پایین تا بالای کمر) دارد و وزن آن بین 100 تا 130 پوند متغیر است. آنها یک سر بزرگ، گرد و عریض با گوش های بزرگ و قابل انعطاف و چشم های بزرگ و برجسته رنگ قهوه ای یا کرم دارند. پوست آنها نرم، کوتاه و نرم است و در رنگ های مختلفی از جمله برنزه، سفید، سیاه و سفید، کرم، زرد، چاکلیت و برنزه موجود است.
 2. خصوصیات: بول ماستیف ها معمولاً مهربان، مهربان و خوش برخورد هستند. آنها با دیگر سگ ها و حیوانات خانگی خوب کنار می آیند و می توانند با کودکان خیلی خوب باشند. اگر یک سگ بول ماستیف به طور مداوم نشانه های بی قراری، ترس یا هیجان نشان می دهد، ممکن است این نشانه ای از این باشد که اصیل نیست.
 3. سلامتی: سگ های بول ماستیف اصیل ممکن است به بیماری های خاصی مثل dysplasia یا hip and elbow dysplasia مبتلا شوند. این بیماری ها ممکن است ناشی از نژاد خاص این سگ ها باشد.
 4. اوراق حاکمیت: در برخی موارد، شما می توانید به ازای هر سگی که از پرورشگر معتبر خریداری می کنید، یک سند حاکمیت دریافت کنید که نشان می دهد سگ از نژاد خالص است. این اوراق حاکمیت معمولاً توسط نهادهایی مثل American Kennel Club یا United Kennel Club صادر می شوند. اگر پرورشگر قادر به ارائه این اوراق نیست، این ممکن است نشان دهنده این باشد که سگ اصیل نیست.

لطفاً توجه داشته باشید که این معیارها به طور کلی ارائه شده است و وجود یا عدم وجود یک یا چندین مورد از آنها لزوماً به این معنی نیست که سگ شما بول ماستیف اصیل است یا نیست. برای اطمینان بیشتر، بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید.

مدت زمان بارداری و تعداد توله های بول ماستیف چقدر است؟

مدت زمان بارداری در سگ‌ها، اعم از نژاد بول ماستیف یا نژادهای دیگر، معمولاً حدود ۶۳ روز است. این مدت ممکن است بین ۵۸ تا ۶۸ روز کمی نوسان داشته باشد، اما اگر بیش از ۷۰ روز طول بکشد، باید سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است وضعیت غیر عادی وجود داشته باشد.

تعداد توله‌هایی که یک سگ بول ماستیف می‌تواند بیاورد، بستگی به بسیاری از عوامل دارد، از جمله سن و سلامتی مادر. اما میانگین توله‌های یک بار بارداری در بول ماستیف بین 4 تا 6 توله است. تعداد توله‌ها در بارداری‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد و بعضی بارها تعداد توله‌ها ممکن است بیشتر یا کمتر از این میانگین باشد.

آموزش سگ بول ماستیف

سگ‌های بول ماستیف دارای ذکاوت و فهم خوبی هستند و با رویکرد صحیح، می‌توان آن‌ها را به راحتی آموخت. در زیر چند نکته مهم برای آموزش سگ بول ماستیف را ارائه می‌دهم:

 1. شروع زودهنگام: بهتر است آموزش‌ها را در دوران تولد تا سن ۶ ماهگی شروع کنید. در این زمان، سگ جوان و انعطاف‌پذیر است و به راحتی می‌توان او را به قوانین خانه و رفتار مناسب عادت داد.
 2. انگیزه و تشویق: استفاده از روش تشویقی مثل ارائه مکافات (مانند خوراکی مخصوص سگ یا بازی) به عنوان جایزه برای رفتار مناسب، می‌تواند بسیار موثر باشد. همیشه سعی کنید رفتارهای مثبت را تشویق کنید، نه تنها پس از انجام دستور، بلکه هر زمان که رفتار مطلوبی را از سگ می‌بینید.
 3. آموزش پایه‌ای: شروع با دستورات ساده مانند “نشستن”، “ایستادن”، “دست” و “برگشت” کمک می‌کند تا اعتماد به نفس سگ را افزایش دهد و برای یادگیری دستورات پیچیده‌تر آماده‌سازی شود.
 4. تکرار و ثبات: تکرار مهم‌ترین عامل در یادگیری سگ است. مطمئن شوید که یک روال ثابت دارید و دستورات را به طور مداوم تمرین کنید.
 5. صبر و مهربانی: همیشه باید به یاد داشت که صبر و مهربانی بسیار مهم هستند. آموزش سگ ممکن است زمان بر باشد و هیچ سگی بلافاصله همه چیز را یاد نمی‌گیرد.
 6. تربیت جسمانی و ذهنی: سگ‌های بول ماستیف نیاز به تمرینات منظم و بازی‌های فکری دارند تا به سلامت جسمی و ذهنی آن‌ها کمک کنند. این کمک می‌کند تا انرژی‌های زائد آن‌ها را مصرف کنند و از ایجاد مشکلات رفتاری جلوگیری کنند.
 7. آموزش های حرفه ای: اگر مشکلی در آموزش سگ خود دارید، ممکن است نیاز به یک مربی حرفه‌ای داشته باشید. این می‌تواند شامل کلاس‌های گروهی یا جلسات خصوصی باشد.

به یاد داشته باشید که هر سگی متفاوت است و برخی ممکن است بیشتر از دیگران برای یادگیری نیاز به زمان داشته باشند. مهم است که صبور باشید و با سگ خود ارتباط برقرار کنید.

سخن پایانی

ماستیف ها به ورزش روزانه نیاز دارند اما سن سگ و دما را در نظر بگیرند. ماستیف ها می توانند به سرعت دمای بدنشان بالا برود .
بدون ورزش و تحریک ، Mastiffs می تواند رفتارهای مخرب از خود نشان دهد .Mastiff نژادی با طول عمر کوتاه محسوب می شود ، اما برخی از Mastiff ها تا 18 سال عمر کرده اند. این نژاد نیاز به اموزش و معاشرت در سنین پایین دارد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. ماستیف انگلیسی نر دوساله دارم برای جفت گیری امادست. ماستیف انگلیسی ماده چطوری پیدا کنم برای جفت گیری۰۹۳۶۴۷۴۸۶۸۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب