دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مراقبت از حیوانات خانگیمراقبت از سگ ها

نحوه درمان آسیب های چشمی در سگ ها

یکی از نقاط حساس سگ، چشم است. با محافظت اندک، چشم سگ به راحتی آسیب دیده و آسیب می بیند. صدمات چشمی می تواند به روش های مختلفی رخ دهد.

علاقه سگ ها به بازی و کنجکاوی آنها را مستعد خراش ها و جراحت ها می کند. و حتی ارام ترین سگها نیز ممکن است به چشم شان آسیب برسانند. این می تواند از بازی خشن، تعقیب حیوانات کوچک و یا از طریق حفاری در باغ رخ دهد.
به عنوان صاحب سگ، آشنایی با انواع مختلف آسیب های چشمی به شما کمک می کند تا در صورت بروز مشکل واکنش هوشمندانه تری از خود بروز دهید.

انواع آسیب های چشمی

اغلب در نتیجه ترومای بلانت، آسیب های چشمی شرایطی هستند که معمولاً به مراقبت های دامپزشکی فوری نیاز دارند. برخی از آسیب های چشمی به عنوان اورژانس در نظر گرفته می شوند، به خصوص اگر از دست دادن بینایی یک تهدید باشد.

آسیب های چشمی از خفیف تا شدید متغیر است و به طور کلی توسط دامپزشک شما با چند آزمایش ساده قابل تشخیص است. آسیب های شایع چشم شامل پارگی قرنیه (بریدگی یا خراش روی سطح چشم)، زخم قرنیه (در اثر مواد شیمیایی، زباله یا مالش)، زخم سوراخ شده (از هر جسم خارجی)، ضربه به پلک، یا پروپتوز (زمانی که چشم از آن خارج می شود). سوکت).

1. آسیب های قرنیه

بینایی سگ ممکن است با آسیب قرنیه خراشیده مختل شود. خراش قرنیه می تواند به روش های مختلف از جمله اشیاء بیرونی مانند چوب و شاخه ها ایجاد شود. تعامل با حیوانات دیگر می تواند منجر به خراش قرنیه شود. گربه ممکن است در چشم سگ پنجه بزند یا سگ هنگام بازی با سگ های دیگر کمی خشن شود.

یکی دیگر از مشکلات چشمی نیز می تواند منجر به خراش قرنیه شود. به عنوان مثال، اگر سگ شما چشم صورتی دارد و سعی می کند چشم خود را خارش کند، پنجه می تواند به طور تصادفی چشم را خراش دهد و باعث آسیب دیدگی قرنیه شود.

قرنیه آسیب دیده باعث ناراحتی زیادی برای سگ می شود و می تواند منجر به خراش بیشتر سگ در چشم آنها شود. این خراش می تواند منجر به مشکلات جدی تری مانند زخم قرنیه شود.

دامپزشک می تواند چشم ها را معاینه کند و در مورد گزینه های درمانی تصمیم گیری کند. قطره های آنتی بیوتیک یا درمان های تهاجمی تر ممکن است برای کمک به بهبودی مناسب چشم سگ مورد نیاز باشد. اگر چشم عفونی شود، ممکن است متوجه نشت چرک یا خون از لبه های چشم شوید. سعی کنید مایع اضافی را از بین ببرید و در صورت ادامه نشت در اسرع وقت وقت بگیرید.

اگر عفونت از طریق سگ سرایت کند، سلامت چشم تنها نگرانی نیست.

2. آسیب های استخوان اربیتال

استخوان مدار اطراف چشم سگ شما برای محافظت از چشم و صورت سگ ضروری است. اگر سگ شما بیفتد یا با جسمی برخورد کند، چشم ممکن است آسیب ببیند. کبودی عمیق استخوان می تواند باعث ناراحتی شود. تراشه یا شکستگی در اطراف استخوان اربیتال ممکن است باعث درد شدید سگ شود. دامپزشک می تواند به درمان آسیب و کاهش درد سگ شما با دارو کمک کند.

آسیب به استخوان اربیتال می تواند به آسیب چشم نیز گسترش یابد. شکستگی استخوان اربیتال می تواند کره چشم را شل کند و در صورت خارج شدن از حفره چشم باعث آسیب به چشم شود. هنگامی که آسیبی در اطراف چشم رخ می دهد، هدف اصلی جلوگیری از آسیب بیشتر سگ است. سگ را تحت کنترل نگه دارید و در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید.

گزینه های درمانی به بهبود استخوان و جلوگیری از هر گونه آسیب بیشتر برای سگ کمک می کند. لوازم پزشکی مانند مخروط به جلوگیری از تماس مستقیم سگ با استخوان در هنگام بهبودی کمک می کند.

3. نشت چشم

چشمان سگ به طور طبیعی پاره می شود و ممکن است مرطوب به نظر برسد، اما شما آنقدر سگ خود را می شناسید که متوجه نشت بیش از حد چشم شوید. اشک یا چرک بیش از حد می تواند نشانه آسیب یا مشکل چشم باشد. در برخی از موارد شدیدتر، چشم ممکن است در مجاری اشکی معمولی نشت نکند، اما نشت می‌تواند در داخل قرنیه ظاهر شود.

اگر متوجه شدید که خون در داخل چشم سگ شما جمع شده است، این وضعیت به عنوان هایفما شناخته می شود. هایفما می تواند از ضربه های شدید به صورت سگ رخ دهد و برای کمک به محافظت از بینایی سگ در اسرع وقت به درمان نیاز دارد. در موارد خفیف، خون ممکن است از بین برود، اما در موارد دیگر، دامپزشک ممکن است روش‌های فشرده‌تری را توصیه کند.

4. آسیب های پلک

وقتی سگی خطر را در نزدیکی چشم احساس می کند، یکی از غریزه های طبیعی بستن چشم است. در حالی که پلک ممکن است از چشم واقعی در برابر آسیب محافظت کند، سگ شما همچنان ممکن است از آسیب پلک رنج ببرد. آسیب پلک ممکن است شامل بریدگی یا تورم باشد. تورم پلک می تواند مانع از بستن چشم سگ توسط سگ شود.

بریدگی پلک می تواند منجر به درد سگ شود و منجر به خاراندن بیش از حد پلک شود. دامپزشک می تواند برای کمک به کاهش درد و بهبود سریع پلک، پماد و دارو تجویز کند. در برخی موارد، تورم پلک می تواند منجر به خشکی چشم سگ شود. دامپزشک به واکنش زنجیره ای نگاه می کند و قبل از بروز مشکلات بدتر به درمان سگ کمک می کند.

5. صدمات جسم خارجی

برای بسیاری از آسیب های چشمی، سگ با یک شی تماس پیدا می کند و سپس آسیب ظاهر می شود. در موارد نادر، یک جسم خارجی ممکن است در ناحیه چشم گیر کند. اشیاء می توانند شامل خار، چوب یا حتی یک شیء خانگی مانند چنگال باشند. با وجود ناراحتی، نباید خودتان سعی کنید جسم را بیرون بکشید. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است باعث بدتر شدن آسیب شوید.

به دامپزشک اجازه دهید تا چشم را درمان کند و از مشکلات بزرگ جلوگیری کند. در برخی موارد، جراحی جزئی ممکن است برای برداشتن جسم مورد نیاز باشد تا چشم به درستی بهبود یابد.

علائم

بسیاری از بیماری های چشمی مختلف می توانند سگ ها را تحت تاثیر قرار دهند. علائم چشمی حتی بدون آسیب نیز ممکن است ظاهر شوند. با این حال، اگر چشم سگ شما زخم قابل توجهی روی یا اطراف آن دارد که احتمالاً همراه با خون است، بهتر است آن را بررسی کنید. سایر علائم صدمات چشمی عبارتند از انقباض چشم، انقباض یا اسپاسم پلک، پنجه زدن در ناحیه چشم، پلک زدن سریع، یا اشک ریزش زیاد. برخی از جراحات حتی ممکن است بر توانایی سگ شما برای باز کردن کامل چشم هایش تأثیر بگذارد. ظاهر شدن خون در سفیدی چشم ممکن است نشان دهنده ضربه یا تحریک باشد. ترشح زرد یا سبز رنگ می تواند نشانه عفونت باشد.

انواع دیگر مشکلات چشمی می تواند منجر به قرمزی غشای مخاطی اطراف چشم، تیرگی در چشم ها، گشاد شدن طولانی مردمک، ظاهر نامتقارن چشم ها و حساسیت به نور شود. علائم ممکن است در یک یا هر دو چشم وجود داشته باشد، که گاهی اوقات می تواند تایید کند که آیا این یک آسیب یا مشکل دیگری است.

علائم شامل:

 • زخم قابل توجه، شاید با خون
 • چشمک زدن، پرش یا اسپاسم پلک
 • پنجه زدن در ناحیه چشم
 • پلک زدن سریع
 • پارگی بیش از حد
 • ناتوانی در باز کردن چشم
 • چشم های پرخون
 • ترشحات زرد یا سبز
 • ابری شدن چشم
 • گشاد شدن مردمک چشم
 • حساسیت به نور

اگر متوجه شدید سگ شما هر یک از این علائم را تجربه می کند، در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید. از مراقبت در منزل برای مشکلات چشم خودداری کنید، مگر اینکه توسط یک متخصص توصیه شود. از آنجایی که مشکلات چشمی می تواند بسیار بدتر از آنچه به نظر می رسد باشد – و می تواند بسیار سریع پیشرفت کند – بینایی یا تحمل سگ خود را برای درد به خطر نیندازید.

علل آسیب های چشمی

علل آسیب های چشمی
انواع آسیب های چشمی که معمولا توسط سگ ها تجربه می شود

آسیب چشم زمانی رخ می دهد که چیزی با چشم سگ شما تماس پیدا کند و باعث آسیب شود. دعوای سگ یا درگیری با حیوان دیگر، ضربه زدن به پنجه گربه، یا لگد اسب همگی می توانند به راحتی به چشم سگ آسیب بزنند. بسیاری از خطرات طبیعی نیز باعث آسیب به چشم می شوند. شاخه‌های درخت، نیش حشرات و خراش‌های کثیفی می‌توانند به قسمت خارجی چشم آسیب بزنند یا آن را تحریک کنند. سگ هایی که سر خود را از شیشه ماشین آویزان می کنند در معرض خطر وزش زباله به چشمانشان هستند که باعث تحریک آنها می شود. مواد شیمیایی اسپری شده یا ریخته شده در نزدیکی سگ شما می تواند باعث ایجاد حساسیت موقت در چشم شود. اشیاء تیز مانند گوشه های مبلمان، قطعات نرده، قلاب ماهی و ابزار نیز می توانند تهدیدی برای بافت ظریف چشم و ناحیه اطراف باشند.

خارش چشم به دلیل آلرژی یا تحریک خفیف می تواند منجر به صدمات چشمی شود، اگر سگ شما به چشمانش پنجه بزند یا روی چیزی بمالد. اگر این رفتار ادامه یابد، زخم یا خراش می تواند روی قرنیه ایجاد شود.

انواع آسیب های چشمی که معمولا توسط سگ ها تجربه می شود عبارتند از:

 • زخم قرنیه می تواند در اثر مواد شیمیایی، زباله یا مالش ایجاد شود
 • پارگی قرنیه (بریدگی یا خراش روی سطح چشم)
 • پروپتوز (چشم از حدقه بیرون می زند)
 • زخم سوراخ شده ناشی از یک جسم خارجی
 • ضربه به پلک

رفتار

اگر سگ شما آسیب چشمی دارد، با دامپزشک خود تماس بگیرید. سعی نکنید آن را در خانه بدون صحبت با مطب دامپزشک درمان کنید.

کمک های اولیه در منزل

در صورت تجویز کمک های اولیه، دامپزشک ممکن است شستشوی چشم یا استفاده از کمپرس خنک را پیشنهاد دهد. بنا به توصیه، از محلول چشم شوینده نمکی استریل برای شستشوی چشم سگ خود استفاده کنید. از محلول لنز تماسی استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که ملایم باشید! به احتمال زیاد سگ شما درجاتی از درد را تجربه می کند. یکی دیگر از اعضای خانواده را برای کمک به شما در نگه داشتن سگ خود در حالی که به دقت مراقب چشم هستید، بخواهید. کف حمام، وان، کف آشپزخانه یا پاسیو می تواند به خوبی کار کند. منطقه ای را انتخاب کنید که دسترسی آسان به حیوان خانگی را برای شما فراهم می کند و می تواند نشت خیس را از بین ببرد. سگ های کوچکتر را روی میز، پیشخوان یا حتی سینک ظرفشویی قرار دهید تا به راحتی تمیز شوند. حوله ای را دور سگ بپیچید، چشم سگ را با یک دست باز نگه دارید و با دست دیگر یک جریان شستشوی چشم بمالید. از یک حوله یا پارچه کوچک استفاده کنید تا آب نمک از چشم خارج شود.

دامپزشکی درمان

پس از آن سگ خود را نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک جزئیات آسیب را می پرسد و پس از آن معاینه با چندین آزمایش چشمی برای ارزیابی تولید اشک، جستجوی زخم یا پارگی و اندازه گیری فشار داخل چشم انجام می شود. بسته به تشخیص، ممکن است یک درمان ساده از داروی چشمی و یک معاینه بعدی توصیه شود. با این حال، آسیب های شدید ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشد و دامپزشک شما ممکن است مجبور باشد شما را به یک چشم پزشک دامپزشک ارجاع دهد. در موارد شدید، ممکن است نیاز به کشیدن جراحی (انوکلئوناسیون) چشم باشد. با این حال، دامپزشک شما هر کاری که ممکن است برای نجات چشم انجام می دهد. البته توجه داشته باشید که برخی آسیب ها ممکن است باعث کوری دائمی شوند.

اگر سگ شما با داروی چشمی به خانه فرستاده شد، آن را دقیقاً همانطور که تجویز شده است استفاده کنید. اگر بیش از یک داروی چشمی تجویز شده است، قبل از استفاده از پماد، قطره را در آن بریزید. حتماً بین هر داروی چشمی حدود پنج دقیقه صبر کنید. بیشتر سگ‌هایی که آسیب‌های چشمی دارند نیز باید از قلاده E (مخروط بدنام) استفاده کنند تا از پنجه زدن یا مالیدن به چشم جلوگیری شود. یقه همچنین به محافظت از چشم در برابر خطرات اطراف خانه کمک می کند. یقه الکترونیکی باید همیشه پوشیده شود مگر اینکه دامپزشک شما استثناء قائل شود.

هشدار
مشکلات چشمی نیاز به نظارت دقیق دارند و می توانند بدون اینکه متوجه شوید بدتر شوند. اگر چشم سگ شما بدتر به نظر می رسد و هنوز زمان معاینه فرا نرسیده است، به جای اینکه منتظر بمانید، فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید.

جلوگیری

تصادفات رخ می دهد، اما شما می توانید اقداماتی را برای ایمن نگه داشتن سگ خود و جلوگیری از آسیب دیدگی انجام دهید. سگ خود را اجتماعی کنید و اقداماتی را برای جلوگیری از دعوای سگ ها انجام دهید تا از پرداخت صورت حساب های پزشکی پرهزینه در مسیر جلوگیری کنید. به گربه و سگ خود بیاموزید که با هم کنار بیایند تا احتمال ضربه زدن با پنجه را کاهش دهید. سگ خود را در فضای باز تماشا کنید، به خصوص در مناطقی که زیر برس زیاد است. اجازه ندهید سگ شما آزادانه پرسه بزند. همچنین بهتر است به سگ خود بیاموزید که هنگام رانندگی سرش را از پنجره ماشین آویزان نکند (هر چند که سرگرم کننده است). همیشه مواد شیمیایی خطرناک را دور از دسترس نگه دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب