دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

گونه های پرندگان

پاراکیت خورشیدی

پاراکیت خورشیدی نژادی از پرندگان درخشان رنگارنگ،باهوش،صمیمی و سرشار از شخصیت سال هاست که در بین خانواده ها و علاقه مندان به پرندگان مشهور هستند.ولی صاحبان باید آماده باشند زیرا این پرنده از پر سر و صدا ترین طوطی هایی با اندازه ی متوسط است.آنها برای شروع پرندگان خوبی نیستند،از آنجا که نیاز به آموزش مداوم،تعامل روزانه و معاشرت مداوم برای اهلی و خوش رفتار ماندن دارند.

این پرندگان با نام پاراکیت خورشیدی معروف اند. نام علمی آنها Aratinga solstitialis است.

تاریخچه پاراکیت خورشیدی

پاراکیت خورشیدی، بومی منطقه ی شمال شرقی در آمریکای جنوبی مثل ونزوئلا،شمال برزیل و گویان است.معمولا در زیستگاه های گرمسیری داخلی دیده می شوند. همچنین این پرنده ممکن است در جنگل های خشک ساوانا و یا جنگل های ساحلی ساکن شود. آنها به طور معمول در درختان میوه دار و نخلستان ها ساکن هستند.

تعداد ای پرنده ‌ی در حال انقراض ،به سرعت در حال کم شدن است. این کاهش تعداد پاراکیت خورشیدی ناشی از ،از دست دادن زیستگاه ها و به دام انداختن آنها برای تجارت حیوانات خانگی است. متاسفانه با وجود ممنوعیت واردات این پرنده در آمریکا از سال ۱۹۹۲ و ممنوعیت در اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۷، سالانه حدود ۸۰۰ هزار از این نوع پرنده به دام می افتند.

خصوصیات ظاهری پاراکیت خورشیدی

اندازه‌ی بزرگسال پاراکیت خورشیدی چیزی حدود ۱۲ اینچ است و به طور معمول بین ۲۵ تا ۳۰ سال عمر می کند.این پرندگان در رنگ های زرد. و نارنجی روشن با طرح های سبز و آبی هستند. نوجوانان این نژاد به رنگارنگی بزرگسالان نیستند.اولین پرها به رنگ سبز زیتونی هستند و در حدود ۶ ماهگی به مخلوطی از نارنجی مایل به زرد تغییر می کنند. آنها منقار و پاهای سیاه دارند و اطراف چشم هایشان لکه های سفید است.جنسیت پرنده ها از نظر رنگ و طرح  یکسان است و برای تعیین جنسیت پرنده شاید تست های ژنتیک لازم باشد.

خصوصیات رفتاری

پاراکیت خورشیدی،پرنده ای بازیگوش و سرگرم کننده است که از ترفند های ورزشی لذت می برد. این پرنده ها باهوش،تعاملی و به آسانی تربیت پذیر هستند. به طور کلی پرنده ای بسیار با محبت است که تا وقتی با او خوب رفتار شود،با همه ی اعضای خانواده خوش رفتار است ولی اگر او را عصبانی کنید بسیار بد خلق و خشمگین می شود.

این پرنده می تواند از مراحل سختی که گذراندن آن برای کودکان و حتی بزرگسالان دشوار است،بگذرد. حتی ریزترین پرندگان خانگی می توانند متحیر شوند و گاز بگیرند. این کار یک بازتاب از شخصیت او نیست بلکه یک واکنش طبیعی است.

همانند اکثر طوطی ها،پاراکیت خورشیدی هم نیازمند میزان زیادی ارتباط و تعامل با صاحب انسان خود دارد تا خوشحال شود. زمانی که به آنها توجه کنید بسیار با محبت و بازیگوش می شوند و آنها را برای کسانی که یه یک پرنده برای همراهی می خواهند،منحصر به فرد می کند.

این را در نظر داشته باشید که این پرندگان بسیار پر سر و صدا هستند و توانایی تولید جیغ های سوراخ کننده گوش هستند.

پاراکیت خورشیدی از نیم رخ

گفتار و آواز

این پرنده برای آپارتمان مناسب نیست زیرا ممکن است سر و صداهای این پرنده باعث عصبانی شدن همسایه ها شود .می توانید از ابتدا به آنها آموزش دهید تا فریادهای بیش از حد خود را مهار کنند.آنها هیجان و ترس خود را با جیغ های تیز نشان میدهند.آنها پرندگان خجالتی نیستند و با صدا شما را متوجه می کنند که حوصله‌شان سر رفته یا به چیزی نیاز دارند.آنها برای توانایی صحبت کردنشان شهرتی ندارند ولی توانایی تولید بعضی صداها مثل زنگ در یا ماکروویو و صدای تلفن را دارند.

مراقبت و نگهداری از پاراکیت های خورشیدی

این پرنده ها بسیار فعال هستند و می توانند در یک محفظه‌ی جادار خوشحال ترین باشند.در کمترین حالت قفسی با اندازه‌ی ۲۰ در ۲۰ اینچ و ارتفاع  ۳۶اینچ برای او تهیه کنید.مطمئن شوید میله های قفسه باریک و نزدیک به هم هستند تا از گیر کردن سر پرنده بین آنها جلوگیری شود.مثل اکثر طوطی ها پاراکیت خورشیدی نیز به فضای امنی بیرون از قفس برای جستجو و گردش نیاز دارد.این پرنده‌ی فعال علاقه دارد فنون ورزشی بوجود آورد پس در بالای قفس او یک وسیله ی ورزشی آماده کنید تا بتواند پا و بال هایش را بکشد.اگر میخواهید یک ارتباط خوب و شاد با او داشته باشید،او نیاز به تمرین هایی دارد.از تکنیک های تقویتی مثبت برای آموزش او جهت انجام تمرین های ورزشی استفاده کنید.این پرنده به سرزنش کردن و راه های تقویتی منفی واکنشی نمیدهد.

این پرنده ها خیلی از حمام کردن و اسپری کردن آب خوششان نمی آید ولی اگر یک کاسه‌ی آب تمیز هر روز در قفس او باشد از آن استفاده می کند.

مشکلات عمومی سلامتی

مثل سایر طوطی ها،پاراکیت خورشیدی نیز ممکن است تمایل به چیدن پر داشته باشد.البته این کار بیشتر اوقات دلایل پزشکی دارد.این یک نشانه است که حوصله‌ی او سر رفته و یا توجه کافی به او نشده است.

همینطور ممکن است دچار بیماری های ویروسی پرندگان مثل بیماری اتساع بطنی،بیماری پر و منقار پسیتاسین شود.این پرندگان ممکن است به بیماری های عفونت باکتریائی پسیتاکوز،مال اکلوژن منقار و عفونت قارچی آسپرژیلوز آلوده شده باشند.

اگر شما مشکوک هستید که پرنده‌تان بیمار است،به یک دامپزشک پرندگان و یا متخصص اگزاتیک نیاز دارید. لازم است سالانه آزمایش هایی را برای بررسی پرنده ی خودتان با دامپزشک تخصصی داشته باشید.

این پرندگان در حیات وحش با میوه‌ها،آجیل و دانه ها جشن می گیرند.در قفس و اسارت آنها با یک رژیم غذایی تنظیم شده‌ی مکمل و متعادل همراه با میوه ها،سبزیجات ریشه ای و برگ دار بهترین تلاششان را می کنند.

سیب زمینی شیرین که کمی بخارپز شود ، غذایی عالی برای حیوان خانگی شما است.شما میتوانید تعداد زیادی غذای گلوله شده به آنها بدهید،آنها فقط چیزی که نیاز دارند را می خورند.برای میوه های تازه و سبزیجات یک هشتم تا یک چهارم فنجان در صبح و شب برای آنها تهیه کنید. مثل سایر پرندگان خانگی،پاراکیت خورشیدی نیز به رفتارهایی نیاز دارد و قدردان آن است پس گزینه های سالمی را انتخاب کنید.آجیل و دانه ها مثل گردو و بادام انتخاب های بسیار خوب و مناسبی اند.

برای اکثر پرنده ها ورزش امری ضروری است ولی برای پاراکیت خورشیدی این یک امر طبیعی است  که آنها به فضای کافی برای پرواز،جستجو و بازی کردن نیاز دارند.

پرنده‌ی شما حداقل روزی سه ساعت باید بیرون از قفس باشد.یافتن غذا و مواد غنی شده برای این پرندگان امری ضروری است.

تعدادی اسباب بازی مختلف برای پرنده‌ی خود آماده کنید و هر چند وقت آنها را عوض کنید تا او خسته و بی حوصله نشود‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب