دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

گونه های پرندگان

طولی ماکائو

ماکائو یک گونه‌ی تکی نیست بلکه آنها گروهی از ۱۷ گونه‌ از خانواده‌ی طوطیان هستند.آنها پرنده هایی زیبا با ظاهری عجیب و منقاری بزرگ ،دم های بلند، پرهای درخشان و براق ‌و قسمتهایی روشن یا سفید هستند.بیشتر این گونه ها صمیمی،بزرگ و بسیار پر سر و صدا اند وای تعداد انگشت شماری گونه‌ مینیاتوری نیز وجود دارند.آنها برای زندگی فعال و سالم نیاز به یک محیط بزرگ دارند.

وصیت نامه و برنامه های پایان زندگی خود را به حیوان خانگی ماکائو بگویید زیرا این پرندگان احتمالا از صاحبان خود عمر بیشتری می کنند.البته تغذیه ی نامناسب و بیماری ها می توانند عمر این پرندگان را کوتاه تر کنند.

تاریخچه ی نژاد

ماکائو ها از طوطی های بزرگ و زیبای آمریکای جنوبی هستند.مردم بعد از سفر کریستف کلمب به آمریکا در قرن ۱۵ با این پرنده آشنا شدند.

اغلب گونه های ماکائو در حال انقراض هستند.کم شدن تعداد آنها به دلیل جنگل زدایی و له دام انداختن غیر قانونی برای تجارت حیوانات خانگی است.

خصوصیات و ویژگی های ظاهری

ماکائو های بزرگ با دم بلند آنها تا حدودی اندازه‌ی ۲۰ تا ۴۲ اینچ هستند و ماکائو های کوچکتر بین ۱۰ تا ۲۰. اینچ طول دارند.این پرندگان بین ۳۰ تا ۵۰ سال عمر می کنند. هرچه پرنده بزرگتر باشد بیشتر زندگی می کند.این پرندگان پر سر و صدا هستند و هر وقت بخواهند می توانند جیغ بزنند .بعضی انسان ها ممکن است نتوانند صدایشان را تحمل کنند.اگر شما نمی توانید صداهای زیاد را تحمل کنید و یا همسایه‌ ای نزدیک خود دارید،ماکائو حیوان خانگی مناسبی برای شما نیست.

گونه های مختلفی از ماکائو ها در حیات وحش وجود دارد ولی شناخته شده ترین و متداول ترین گونه ها به عنوان حیوان خانگی گونه های اسکارلت،آبی و طلایی و ماکائو سنبلی هستند. ماکائو های کوچک مثل بال آبی،برزیلی نقابدار و کتف سبز کمتر پیدا می شوند.

ماکائو ها رنگ های مختلفی دارند.پرهای زینتی آنها همه ی رنگ های رنگین کمان را دارا است.به علاوه در ۱۷ گونه رنگ های مختلف دورگه دیده می شود مثل ماکائو ارغوانی که با نام کاتالین شناخته میشود.

جنسیت این گونه با نگاه کردن به آنها مشخص نمی شود.برای فهمیدن این موضوع باید از آزمایش ژنتیک استفاده کنید.

خصوصیات و ویژگی های رفتاری

ماکائو ها پرندگانی فعال و بازیگوش هستند و شخصیت های پرشوری دارند که با اندازه‌ی آنها مطابقت دارد. نگهداری خوب از ماکائو ها،تغذیه مناسب،تحریک ذهنی،فضای کافی برای ورزش و توجه به آنها یک همراه بی نظیر و طولانی که وفادار و با محبت است،برای شما به ارمغان می آورد.

البته اندازه و شخصیت آنها می تواند آنها را جزو حیوانات خانگی پر چالشی قرار دهد.ماکائو هایی که تغییرات شدید محیطی یا عدم تعادل هورمونی و کم تحرکی ذهن دارند،معمولا خشمگین،مخرب و مسئله دار می شوند.

بهترین راه این است که از بچگی به آنها آموزش داده شود.آموزش های اولیه باید روی تغذیه‌ی دستی،گاز نگرفتن،جیغ نزدن و در نهایت حرف زدن و اواز خواندن تمرکز کند.تا زمانی که با او توافق داشته باشید می توانید از انواع تعاملات لذت ببرید.

آنها می توانند کلماتی را بگویند و صدای بعضی چیزها را تقلید کنند ولی نمی توانند به خوبی بعضی دیگر از پرندگان صحبت کنند و گونه ی آبی و طلایی ماکائو در اندازه‌ی بزرگ و ماکائو کتف سبز در اندازه‌ی کوچک با تمرین های مداوم، بهترین گونه برای صحبت کردن اند.

مراقبت و نگهداری

ماکائوها به یک قفس بزرگ و مداوم نیاز دارند پس برای یک هزینه ی قابل توجه آماده باشید.آنها می توانند در قفسی که برای پرندگان آمازونی است با اندازه ی ۲ در ۳ فوت با ارتفاع ۴ فوت زندگی کنند.ماکائوهای بزرگتر به قفسی با حداقل اندازه ی ۳ در ۴ و ارتفاع ۵ فوت نیاز دارند.بنابراین شما به یک قفس مقاوم مثل قفس فولاد ضد زنگ و یا آهن فرفورژه برای مقاومت در برابر منقار ماکائو نیاز دارید .همینطور لازم است یک سالن بازی یا جایگاهی بیرون قفس برای بازی کردن او تهیه کنید.
ماکائو ها شلخته و مخرب هستند پس اسباب بازی هایی برایشان تهیه کنید یا خودتان با وسایل قابل بازیافت بسازید تا از آسیب رسیدن به وسایل چوبی خانه‌ی خودتان جلوگیری کنید. اسباب بازی های مختلف چوبی و اسباب بازی هایی که از هم جدا میشوند،اسباب بازی های آویزی و اسباب بازی هایی برای بالا رفتن از آن مناسب اند.

صورت طولی ماکائو از نیم رخ

مشکلات عمومی سلامت

ماکائو ها پرندگان سرسختی هستند و عمر زیادی می کنند.بیشترین مشکل سلامتی در آنها جسمانی نیست بلکه عاطفی است.این پزندگان باهوش و اجتماعی هستند و البته دچار خستگی و دلزدگی و تنهایی میشوند.یک ماکائو افسرده با کندن پرهایش به خود آسیب میزند. برای حل این مشکل دو راه ساده وجود دارد:

  • راه اول  بیشتر از یک ماکائو خریداری کنید و یا وقت بیشتری با پرنده‌ی خود بگذرانید
  • دوم با یک زندگی پر سر و صدا روبرو خواهید شد.

ماکائو ها همینطور به بیماری های پرندگان مشکوک اند مثل:

  • بیماری اتساع بطنی: یک بیماری ویروسی بدون درمان
  • پیت سیتاسین منقار و پر: بیماری ویروسی مسری و کشنده
  • پسیتاکوز (تب طوطی): بیماری ناشی از باکتری کلامیدیا است که می تواند به انسان منتقل شود
  • مال اکلوژن منقار: یک اختلال تراز منقار است
  • آسپرژیلوز: عفونت قارچی

برای مطمئن شدن از سلامت پرنده،باید به طور مرتب توسط دامپزشک برای بررسی علائم بیماری و افسردگی،اقدام کنید.
در حیات وحش ماکائو ها انواع دانه،آجیل و میوه را میخورند.رژیم غذایی پرنده باید از چیزهای اساسی و محدوده ی زیادی از میوه های تازه و سبزی ها تکمیل شده باشد.غذاهای گلوله ای باید ۵۰ درصد غذا را تشکیل دهند و آجیل ها به دلیل چربی زیاد نباید بیشتر از ۱۰ درصد باشند. بقیه ی غذا ها باید شامل میوه های تازه و سبزیجات باشند.

ماكائو ​​به طور متوسط ​​روزانه معادل   ۱۰حدود تا ۱۵ درصد از وزن بدن خود را غذا مصرف خواهد كرد. برای مثال ماکائوی قرمز بزرگ ۲ پوند وزن دارد‌ این به این معنی است که پرنده هر روز باید حدود یک دوم تا سه چهارم فنجان غذای مخلوط و حدود یک دوم تا سه چهارم فنجان میوه و سبزیجات می خورد.شما میتوانید یک بار صبح بعد از بیدار شدن و بار دیگر قبل از خوابیدن به او غذا دهید. شما می توانید از هرچیزی که دارید می خورید تکه ای به پرنده‌ی خود بدهید البته تا زمانی که شامل شکلات،آووکادو،کافئین،نمک و شکر نباشد.
ماکائو فضایی بیشتری از یک قفس برای گردش و بازکردن بالهایش نیاز دارد تا از نظر جسمی و روحی سالم بماند‌. برنامه ای تنظیم کنید تا پرنده زمان بیشتری را بیرون از قفس بگذراند.این پرندگان از گونه های دسته ای و با محبت هستند و برای خوشحال بودن حداقل به ۲ تا ۴ ساعت ارتباط با صاحبشان  و یا یک پرنده ی دیگر نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب