دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

مراقبت از حیوانات خانگیمراقبت از گربه ها

چرا گربه شما غذا نمیخورد؟

این اتفاقی معمولی است که گربه‌ای ناگهان تصمیم بگیرد نیازی به خوردن یک غذای خاص نیست. ولی گاهی اوقات یک گربه برای دلایل جدی‌تری از خوردن دست میکشد. شما باید از علل اینکار و دلیل بیزاری او از آن غذا  اطلاعات داشته باشید تا بتوانید با انجام کارهایی اشتهای او را برگرداند.

اگر حال گربه شما خوب نباشد ممکن است از خوردن دست بکشد زیرا چیزی در روده‌ها یا معده اش گیر کرده است و یا شاید به غذایی که برایش آورده اید علاقه‌ای ندارد.

این مشکل همینطور می تواند علامتی از یک بیماری و ناراحتی باشد که باعث درد او شده است. فارغ از دلیل انجام این کار، این یک نگرانی بزرگ است.
اگر شما گربه‌ی چاقی دارید که چند روز از خوردن غذا دست کشیده،ممکن است دچار بیماری لیپیدوز کبدی شود. این بیماری به عنوان سندروم کبد چرب شناخته میشود و اگر درمان نشود کشنده است. به همین دلیل اطمینان از اینکه گربه‌ی شما غذا میخورد، به خصوص اگر دارای اضافه وزن است از اهمیت بالایی برخوردار است. کبد بیمار مبتلا به کبد چرب تلاش زیادی برای تبدیل چربی به انرژی میکند. چربی اضافی ذخیره شده اطراف کبد موقعیت را تشدید میکند. کبد یک عضو بحرانی و حساس است و اگر به طور موثر کار نکند، بدون درمان سریع دامپزشک گربه‌ی شما رنج میبرد‌.

بیماری‌های دستگاه تنفس

بیماری دستگاه تنفس می تواند احساس بویایی یا توانایی نفس کشیدن گربه را مختل کند که باعث از دست دادن اشتهای او میشود‌.  اگر بیماری شدید‌تر باشد باعث گرفتگی به همراه ترشحات بینی و چشم و از دست دادن موقتی بویایی و بینایی می شود.تنگی نفس و مشکلات ریوی از عوارض بعد از بیماری دستگاه تنفس با شدت پایین است.این بیماری می تواند ساده باشد و با مصرف آنتی بیوتیک برطرف شود و یا به پیچیدگی سرطان باشد.

صرف نظر از همه مشکلات این بیماری، اگر باعث شود گربه‌ی شما حس بویایی خود را از دست بدهد و نتواند غذایش را ببوید،ممکن است تصمیم بگیرد که نیازی به خوردن غذا نیست.

بیماری دستگاه گوارش

مشکلاتی در معده،روده،لوزالمعده و سایر قسمت‌های دستگاه گوارش می تواند دلیل غذا نخوردن گربه باشد. در کنار مشکلات دستگاه گوارش ممکن است حالت تهوع،،استفراغ،اسهال و درد‌های شکمی نیز داشته باشد.

معمولا کم شدن اشتها از اولین نشانه‌های بروز بیماری دستگاه گوارش است.این بیماری می‌تواند باعث رفلکس اسید،تومورها،عدم تعادل باکتری‌های روده،بیماری انگلی، تحریک پذیری روده و سایر مشکلات شود.

از ویتامین B12 برای افزایش و برگرداندن اشتهای گربه‌تان کمک بگیرید.

اجسام خارجی

بعضی گربه‌ها دوست دارند چیزهایی که نباید را ببلعند مانند گلوله‌های مو که همه‌ی این‌ها میتواند در معده و یا روده‌ها بچسبد و گیر کند، این مشکل به عنوان نوعی انسداد شناخته میشود. این انسداد مانع حرکت غذا در دستگاه گوارش میشود و به همین دلیل ممکن است گربه‌ی شما دچار حالت تهوع و استفراغ شود و از خوردن امتناع کند.

بعضی از این اجسام خارجی میتوانند از بدن گربه خارج شوند ولی با این حال باعث استفراغ و اسهال و در نهایت کم شدن اشتها میشود.

بیماری‌های دندان

درد دندان یا لثه میتواند باعث شود گربه شما از خوردن امتناع کند.

گربه‌ها ممکن است دندانشان را بشکنند،لثه‌هایشان ملتهب شود، دچار آبسه شوند و مشکلات دیگری را همراه با درد در دهان تجربه کنند. در این زمان گربه ها هم مثل انسان ها دوست ندارند چیزی بخورند.

تشخیص مشکلات دندان در گربه‌ها مشکل است و دامپزشک ممکن است نیاز به استفاده از بیهوش کننده یا آرامبخش برای بررسی و ارزیابی داشته باشد.

مشکلات مرتبط با غذا

طعم غذا

برخی گربه‌ها یک طعم غذا را برای ماه‌ها و یا سال‌ها بدون مشکلی می خورند ولی به طور ناگهانی ممکن است تصمیم بگیرد دیگر آن طعم را نخورد. این موضوع می تواند فقط به خاطر ذائقه و ترجیح گربه باشد ولی گاهی اوقات جزئیاتی در تهیه و پخت غذا تغییر میکند که مشخص نیست ولی شاید  گربه‌ی شما متوجه آن شود و اعتراض کند.

بافت و ظاهر غذا

گربه‌ها نسب به ظاهر و بافت غذا نیز حساس هستند. بعضی گربه‌ها فقط غذاهای مثلثی شکل می خورند و برخی فقط غذاهای دایره‌ای و گرد.تعداد دیگری از گربه‌ها هم فقط غذاهای ترد و خشک. و تعدادی دیگر غذاهای کنسرو شده و مرطوب را ترجیح میدهند.

غذای فاسد

گربه شما غذای فاسد و منقضی شده را نمیخورد. تاریخ انقضای غذا را چک کنید و در صورت نیاز آن را ببویید تا بفهمید بوی آن تغییر کرده یا خیر.

غذاهای خشک را در کیسه‌ی خودش نگه داری کنید تا در صورت لازم بتوانید بارکد آن را چک کنید. همینطور کیسه و بسته بندی های اصلی غذا را برای مدت طولانی تری تازه نگه میدارند. گاهی اوقات گربه‌ها متوجه وجود اشتباه و مشکلی در غذایشان میشوند و آن را نمیخورند.

چگونه گربه‌ی خود را مجبور به غذا خوردن کنیم

با داشتن آگاهی از دلیلی که گربه ‌ی شما جیزی نمیخورد میتوانید آن را دوباره وادار به غذا خوردن کنید. به هرحال سریع ترین راه برای فهمیدن و یافتن دارو برای مشکل کم اشتهایی گربه معاینه و چکاپ کردن آن توسط دامپزشک است.

  • اگر بیماری دستگاه تنفسی شدید باعث شده تا گربه‌ی شما نتواند بویی را حس کند به او کمک کنید تا مجرای بینی‌اش را پاک کند. اورا به یک حمام بخار ببرید و و اگر میتوانید در سوراخ‌های بینی قطره‌های نمکی بچکانید. این باعث رفع گرفتگی بینی و تنفس راحت تر میشود که در نتیجه‌ی آن گربه میتواند دوباره بوی غذایش را حس کند.
  • غذا را بالا ببرید و او را فریب دهید تا دوباره غذا بخورد. غذاهای سرد و مرطوب و تن ماهی را برای چند ثانیه در مایکروویو بگذارید تا کمی گرم شود و یا کنسرو ماهی، مرغ و غذای بچه گربه را برای او بیاورید تا اشتهایش زیاد شود.
  • طعم،بافت و یا شکل جدیدی از غذا را امتحان کنید.
  • از روی دستور غذا را درست کنید.ممکن است گربه غذای خانگی تازه‌تر را ترجیح دهد.
  • جزئیات طعم غذایی که گربه همیشه میخورده است را از روی بسته بندی چک کنید تا اگر تغییری کرده متوجه شوید و یا با شرکت تولید کننده غذا تماس بگیرید و بپرسید. شاید نیاز به پیدا کردن غذای جدیدی برای گربه‌ی خود داشته باشید.

گربه در حال غذا خوردن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب